Jump to content

panteistlere bir soru

Recommended Posts

ne değişiyor hayatınızda böyle kabul edince?

mantıklı nedenleriniz var ve/veya daha mı huzurlusunuz?

deminden beri düşünüyorum bir türlü yanıt bulamıyorum.

her şeyin 'bir' olduğunu sezgileriniz dışında hangi gerekçelerle kabul ediyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

her şeyin 'bir' olduğunu sezgileriniz dışında hangi gerekçelerle kabul ediyorsunuz.

Bu sorunun panteistler adına verilebilecek tek bir yanıtı yoktur.

Farklı düşüncelerle tercihini yapanlar, değişik nedenlerle panteizmde karar kılanlar olabilir.

Bana sorarsan, daha önce de açıklamıştım, tekrar belirteyim:

Tanrı, varlığı ya da yokluğu kanıtlanabilecek bir kavram değildir ve bilinemez.

Bu agnostik düşünce, bu düşünceyi doğrulayanları ya tanrı konusunda nötr yapar, ya da ikisinden birine yani varlığına ya da yokluğuna inanca sürükler.

"Eğer bir tanrı varsa nasıl bir tanrı olabilir?" sorusuna bilimsel yaklaşım ve akıl yürütme ile en geçerli yanıtı bana göre panteizm vermektedir.

Dolayısıyla tanrı konusunda inanç yanı inançsızlığa göre daha ağır basan biri olarak panteizmi seçmiş biriyim.

Böyle kendimi daha huzurlu, çevremde bu konularda daha güçlü ve rahat hissediyorum.

Yakınlarım arasında din konusu açılıp da Allah, Muhammed, Kur'an vs. denildiğinde "Tanrıdan başkasını tanımam" diyebiliyorum.

Dinden birkaç saçma örnek de verdiğimde kendimi haklı olarak ortaya koyabiliyorum.

Herşeyin bir olduğu sezgi değil, gerçek.

Zamanda geriye sonsuza doğru yol aldığında varabileceğin ilk şeyi düşün.

Bugün varolan herşey, o ilk şeyin türevleridir. Ondan dönüşmüşlerdir. Yoktan ortaya çıkmamışlardır.

İşte herşeyin bir olduğu ve herşeyin o birden geldiği düşüncesinin temeli budur.

Sitelerde Paylaş
  • 6 months later...

Bu sorunun panteistler adına verilebilecek tek bir yanıtı yoktur.

Farklı düşüncelerle tercihini yapanlar, değişik nedenlerle panteizmde karar kılanlar olabilir.

Bana sorarsan, daha önce de açıklamıştım, tekrar belirteyim:

Tanrı, varlığı ya da yokluğu kanıtlanabilecek bir kavram değildir ve bilinemez.

Bu agnostik düşünce, bu düşünceyi doğrulayanları ya tanrı konusunda nötr yapar, ya da ikisinden birine yani varlığına ya da yokluğuna inanca sürükler.

"Eğer bir tanrı varsa nasıl bir tanrı olabilir?" sorusuna bilimsel yaklaşım ve akıl yürütme ile en geçerli yanıtı bana göre panteizm vermektedir.Dolayısıyla tanrı konusunda inanç yanı inançsızlığa göre daha ağır basan biri olarak panteizmi seçmiş biriyim.

Böyle kendimi daha huzurlu, çevremde bu konularda daha güçlü ve rahat hissediyorum.

Yakınlarım arasında din konusu açılıp da Allah, Muhammed, Kur'an vs. denildiğinde "Tanrıdan başkasını tanımam" diyebiliyorum.

Dinden birkaç saçma örnek de verdiğimde kendimi haklı olarak ortaya koyabiliyorum.

Herşeyin bir olduğu sezgi değil, gerçek.

Zamanda geriye sonsuza doğru yol aldığında varabileceğin ilk şeyi düşün.

Bugün varolan herşey, o ilk şeyin türevleridir. Ondan dönüşmüşlerdir. Yoktan ortaya çıkmamışlardır.

İşte herşeyin bir olduğu ve herşeyin o birden geldiği düşüncesinin temeli budur.

"Panteistlere göre tanrı varsa nasıldır"ın kısa bir cevabı var mı?

Sitelerde Paylaş

Panteist doğa üstü mistik tanrı ve tanrıların tümünü reddediyor.Varsa yoksa doğada ve realitenin içinde ara cevapları diyor.

Tanrı dememizin sebebi.Bir tanrı olacaksa odur.Mistik bir fenomene tapınılmamalı diyoruz.

Referans aldığımız tek şey bilim,hayatın gerçekleri ve fizik yasaların ortaya çıkardığı sonuçlar.

tarihinde herakles79 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Panteist doğa üstü mistik tanrı ve tanrıların tümünü reddediyor.Varsa yoksa doğada ve realitenin içinde ara cevapları diyor.

Tanrı dememizin sebebi.Bir tanrı olacaksa odur.Mistik bir fenomene tapınılmamalı diyoruz.

Referans aldığımız tek şey bilim,hayatın gerçekleri ve fizik yasaların ortaya çıkardığı sonuçlar.

doğanın bir ruhu olduğunu düşünenlerde var.

orman da yalnız yürüdüğünde izleniyor hissine kapılırsın diyorlar.

Sitelerde Paylaş

doğanın bir ruhu olduğunu düşünenlerde var.

orman da yalnız yürüdüğünde izleniyor hissine kapılırsın diyorlar.

Doğanın ruhu ifadesi,dindarların inandığı hayali şeffaf bedenler ordusu değil.Doğa'daki mantık ve doğadaki olayların gidişatını belirleyen ana mantık ruhtur.

Sitelerde Paylaş

Doğanın ruhu ifadesi,dindarların inandığı hayali şeffaf bedenler ordusu değil.Doğa'daki mantık ve doğadaki olayların gidişatını belirleyen ana mantık ruhtur.

bu mantığın en kısa tanımı sanırım, doğa optimizedir.

Sitelerde Paylaş

Panteistler tanrı sözcüğünü kullanmaya devam ettikçe dine destek veriyor olacaklar. Bu sözcüğe yüklenen anlam bellidir.

Biz ateistler asla hiç bir kavrama tanrı adı yakıştırmayız. Çünkü tanrı yoktur.

Yok olmamak için tanrı gerekli değildir. Zaten hiç bir şey yok olmaz. Süreç sonsuzdur.

Müslümanların kaygısı, allah yoksa cennette zevk sefa süremeyecekleri. Yoksa yok olma söz konusu değil. Müslümnalar yine böyle dertli sıkıntılı bir evren olacaksa ne anladık bu işten, emeklilik yok mu, emekli ikramiyesi yok mu diye bozuluyorlar! :lol:

Her şeyi devletten beklemek, miskinlik, hazırlopçuluk beyinlerini kaplamış!

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

evet aslında tanrı kelimesi yanlış...ama başka ne denir bilmiyoruz.

Doğa deyin. Tabiat yani. Varlık, oluşum, süreç, evrim... Kevin (kevn) den bir yeni öneri olabilir. Gelecekte kaos tanımı önem kazanabilir. Kaos bilimi geliştiriliyor. Kaos karmaşa, rasgele düzensizlik anlamından sıyrılıyor.

Tanrı yerine Khaos ve din yerine teknoloji. Tapınma yerine teknodans. İlahi yerine teknomüzik. Bunlar gelecek olabilir...

Sitelerde Paylaş

tanrı doğaysa...

entropi yasası doğanın yok olacağını söylüyor...

yok olan bir tanrı pek hoş değil...

Evrenin yokolacağına dair kesin bir dayanak yok ortada ama doğa dediğimiz şey big bangle başlayan evren değil sadece.

Entropi yasası ile ilgili başlığında dediklerini eleştirmiştim.

Sitelerde Paylaş

Evrenin yokolacağına dair kesin bir dayanak yok ortada ama doğa dediğimiz şey big bangle başlayan evren değil sadece.

Entropi yasası ile ilgili başlığında dediklerini eleştirmiştim.

maalesef şu anki en kesin bilimsel sonuçlar evrenin ezeli ve ebedi olmadığını gösteriyor...

doğa ile kasdettiğiniz evrenden başka nedir ki...

fazlalık olarak neler var evrenin dışında olan doğaya ait...

Sitelerde Paylaş

maalesef şu anki en kesin bilimsel sonuçlar evrenin ezeli ve ebedi olmadığını gösteriyor...

doğa ile kasdettiğiniz evrenden başka nedir ki...

fazlalık olarak neler var evrenin dışında olan doğaya ait...

Evrenin yokolacağı iddiası bilim dışıdır.

Evren çökebilir ama maddesi-enerjisi yokolmaz. Bunun bilimsel hiçbir açıklaması yoktur.

Tersine bilim, maddenin-enerjinin yokolamayacağını savunur.

Sitelerde Paylaş

Evrenin yokolacağı iddiası bilim dışıdır.

Evren çökebilir ama maddesi-enerjisi yokolmaz. Bunun bilimsel hiçbir açıklaması yoktur.

Tersine bilim, maddenin-enerjinin yokolamayacağını savunur.

evrenin sonu nasıl olacak...

şu an genişlemekte olan evren...

ya büyük çöküşle çökecek...

ya da içindeki enerji kullanılamaz duruma gelip yani ısı enerjisine dönüşüp soğuk ölüm durumuna gelecek...

yok oluştan kasıt bilinen türdeki canlılığa izin vermeyecek bir duruma geçmesi ....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...