Jump to content

Spor Yapan Kadın Ahlaksızdır

Recommended Posts

İslam'ın hüküm sürdüğü Suudi Arabistan'da bazı din adamlarının söyledikleri İslam'da kadının konumuna dair önemli ipuçları sunuyor. İşte gerçek İslam böyle bir şey.

Başını etkili din adamı Şeyh Abdul Kerim el Kudeyr’in çektiği imamlar, Sadece ahlak seviyesi düşük olan kadınlar spor yapar. Bakire kızlar spor sırasında yapılan hareketlerle bekaretlerini kaybedebilir, o zaman bu durumu gelecekteki kocalarına nasıl açıklayacaklar. En iyisi kızların evde oturması” diyerek kızlara beden eğitimi dersi verilmesine karşı çıktı. Sonunda imamlar baskın çıktı ve Eğitim Bakanlığı “Kız okullarında beden eğitimi dersi verilmesi kesin olarak yasaklanmıştır” ifadelerini içeren genelge yayınladı.

Linkim

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 115
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Cehaletin, ahlaksızlığın, acımasız bir zihniyetin nelere yol açtıgının delilleri bu alınan kararlar.

Cehaletle başlayayım.

Kızlık zarı esnektir öyle kolay kolay yırtılmaz.

Ahlaksızlıkla devam edeyim.

Bir kızın kızlık zarı kendini ilgilendirir bunndan ötürü ona hesap sormaya kalkanlara; dur bakalım insanların özeline karışamazsın diyemeyen bir devlet ahlaksızdır.

Acımasızlık.

Acımasız bir Allahın varlıgını kabul ve onun acımasızlıgına dur demek yerine emirlerine boyun egen beyinlerin kendilerininde acımasız olması şaşrıtıcı değil.

tarihinde difficulty tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşte gerçek İslam böyle bir şey.

Arabistan'da kadınların araba kullanması da yasak. Arap olmayanın üniversite eğitimi alması da yasak. Bunlar da İslam'ın emrettiği şartlar değil, Arabistan'ın kendi koyduğu kanunlar. Kuran, kadını muhattap alan ve hitap eden ilk ve tek ilahi kitaptır. Kadının sosyal yaşama dahil edilmesi, peygamber eşinin ticarette bulunması, Hz. Ayşe'nin bir orduya komuta etmesi gibi örnekler bunu gösteriyor. İslam alimi Gazali'ye göre evliya mertebesine ulaşmış kadınlar da vardır.

Sitelerde Paylaş

Arabistan'da kadınların araba kullanması da yasak. Arap olmayanın üniversite eğitimi alması da yasak. Bunlar da İslam'ın emrettiği şartlar değil, Arabistan'ın kendi koyduğu kanunlar. Kuran, kadını muhattap alan ve hitap eden ilk ve tek ilahi kitaptır. Kadının sosyal yaşama dahil edilmesi, peygamber eşinin ticarette bulunması, Hz. Ayşe'nin bir orduya komuta etmesi gibi örnekler bunu gösteriyor. İslam alimi Gazali'ye göre evliya mertebesine ulaşmış kadınlar da vardır.

Evet islamda emredilen şartlar değil ancak Kuranı okuyanlar bunları uygulayabilmeleri için uygun yollar çizildigini görürler.

Yoksa hiçkimse aklı başında bir kadını bu şekilde birşeye razı edip korkutamaz.

Hiçbirşey demiyorum.. sadece Kuran okuyun yanılıyorsam gelin bana söylesinler.

Sitelerde Paylaş

Ben Kuran'ı okudum ve araştırıyorum. Okuyanların kendi isteklerine göre uygulama yapabilmeleri için uygun yolların neler olduğu konusunda bir bilgiye bugüne kadar rastlamadım. Yazdıklarınızdan sizin Kuran'ı okuyup, bahsettiğiniz o uygun yolların neler olduğunu bildiğiniz anlaşılıyor. Onların ne olduklarını yazarsanız biz de sizin fikrinizin dayandığı kaynakları öğrenmiş oluruz.

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Uydurukcu bu putperestlerin uydurduklarını ınsanlara ınandırsınlar deye Araya Kureyşin putu El-İlehi koyup uydurduhlarının tümünü O söyledi deyip onuda GERÇEK güç olarah ınsanlara tanıtmahdadırlar.

Cahal v e ohumuş çoh bülmüş cahallarıda gandırmahda bunlar bu olmayana ınananların sırtından geçinmektedirler.

Hiçbir verisi si olmayan,yalnız ve yalnız götürüsü olan bu zararlı teşkilet ibtal edilip sivil dini kurumlar oluşturulup devlet elini etegini bu kurumdan çekmelidir.

Avrupadakı gibi dinin din adamlarının,dinle ilgili herşeyin ihtiyeçlerinin bu sivil dini teşkiletler karşılamalıdır.

Halıyla ınananlar pamuk elleri cebe sokup her ay teşkiletlerin belirledigi aylığı ödemek zorunda kalaçaklardır..

Bugün devlet bu milletin parasını bu zararlı teşkilete vererek,bu koca servetten millet hiçbir istifede etmemektedir.

Bu yol eger doğru bir yol olsaydı,Islam alamı böyle per perişan olurmuydu.

Günde binlerce müslümen ölürken sen git Arabistana milyonlarca hayvan kes,o hayvanların %80 nide kumlara göm.

Neymiş Allahı memnun edeceklermiş.

Kalkmış dümbelegin biri sıpor yapan kadın ahlaksızdır demiş.

Ahlaksızın en büyügü kendisi putu adına yalan söylemektedir.

Kur,anda bir ayatta şöyle deniyor:Onlar müslüman oldular ama İMEN etmedeiler.

Yeni gerçeklerden uzak durdular.

Gerçeklerden uzak duranlar,ne olurlarsa olsunlar dinderler gibi SAÇMALAR dururlar.

Yoksa var olan YÜCEGÜÇ

Insan ayırsaydı

Kurbandan DÖRT KÖŞE

Namazdan SEKİZ KÖŞE

Oruçtan ONALTI KÖŞE olsaydı dinder geçinenlerden günde binlerce kişinin ölmesini SEYREDERMİYDİ?

Zavallı bizler bunu dahı düşünemeyecek kadar US ve MANTIHDAN yohsunuz.

Neymiş,sıpor yapan gızın pıttığındakı zar yırtılırmış.

Nerden biliysen?

Ananınkı yırtıldığındanmı biliyon,sıpor yaparkan.

TIP öylemi diyür?

Bukadar utanmadan ınsanların gözünün içine baka baka yalan söylen başka ınsanların olması mümkün degildir.

Zavallı Türk milleti öyle bir hastalığa yahalanmışkı bu hastalığın derecesini artırmayı KURTULUŞ sanmaktadır.

Erdoğan ve Avanası TUSUNAMI bölgesini helikopterle gezerken aşağıda ke.........in biri YIHILMAMIŞ bir camı görür ve başbahanına gösterir.

Başbahanım,başbahanım bah hele seller bütün bineleri önüne gatıp götürdügü halda aşağıda CAMI sapa sağlam duruyor deyince, başbahan şöyle yanıt verir.

Diger binelerde camı kadar sağlam yapılsaydı onlarda dururdu der.

Adam millete vekil olmuş ama hala Arap uykusuna dalmış uyuyor.

İyi uykular.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Ben Kuran'ı okudum ve araştırıyorum. Okuyanların kendi isteklerine göre uygulama yapabilmeleri için uygun yolların neler olduğu konusunda bir bilgiye bugüne kadar rastlamadım. Yazdıklarınızdan sizin Kuran'ı okuyup, bahsettiğiniz o uygun yolların neler olduğunu bildiğiniz anlaşılıyor. Onların ne olduklarını yazarsanız biz de sizin fikrinizin dayandığı kaynakları öğrenmiş oluruz.

Kuran'da kadının nasıl dövüleceğine dair husus açıkça anlatılmıştır. Kuarn'da erkeklerin kadınlar üzerinde gerekirse fiziksel şiddet uygulamaya hakkı olduğu ve en iyi kanının en itaatkar ve kocasına en iyi hizmet eden kadın olduğu açıkça belirtilmiştir.

Size, siz üye olmadan önce açtığımız bir başlıktan link vereyim, oradaki linki izle ve tartışmaları oku. LİNK

Sitelerde Paylaş

Kuran'da kadının nasıl dövüleceğine dair husus açıkça anlatılmıştır. Kuarn'da erkeklerin kadınlar üzerinde gerekirse fiziksel şiddet uygulamaya hakkı olduğu ve en iyi kanının en itaatkar ve kocasına en iyi hizmet eden kadın olduğu açıkça belirtilmiştir.

Size, siz üye olmadan önce açtığımız bir başlıktan link vereyim, oradaki linki izle ve tartışmaları oku. LİNK

bu yüzyıllardır tartışılagelen bir konu. ilahi kelamın ne ifade ettiği tartışmayla bulunacak bir mevzu değildir. bu konuda allah, kuranı tebliğ eden ve uygulayan olarak bir peygamber göndermiştir. peygamberin hayatında hiçbir kadına el kaldırmadığı biliniyor. Bu gibi hassas konularda bireysel görüşlerimi ifade etmek yanlış anlaşılmalara sebep olabilir, şu kaynaktan incelenmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

bu yüzyıllardır tartışılagelen bir konu. ilahi kelamın ne ifade ettiği tartışmayla bulunacak bir mevzu değildir. bu konuda allah, kuranı tebliğ eden ve uygulayan olarak bir peygamber göndermiştir. peygamberin hayatında hiçbir kadına el kaldırmadığı biliniyor. Bu gibi hassas konularda bireysel görüşlerimi ifade etmek yanlış anlaşılmalara sebep olabilir, şu kaynaktan incelenmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum.

@freand arkadaşımız benm yollayacagım linki size yollamış.

Siz bu alıntınızdaki yazıyı yazmakla dinden çıkmış bulunmaktasınız.

O zaman kabul ettiğinizi söylediğiniz ilahı kelamın varlığının ne anlamı var?

Bir yarınız kabul ediyor gibi davranıyor diğer yarınız tamamen red ediyor.

Müslüman oldugunu iddaa edenler aslında müslüman bile değiller diyorumda ne dediğim ancak böyle birileri inandıgını söylediği değere ters birşey söyleyince anlaşılıyor.

İnsanlar İslamı Kurandan mı öğrenecek yoksa kimdigi neydiği belirsiz insanların Peygamber şunu şöyle yapmıştır yok bunu böyle yapmıştır yok öyle değildir şöyle söylemiştir diye söylemlerden mi öğrenecek?

Bu söylemlerin size değiştirilmeden ulaştırıldıgından nasıl emin olabileceksiniz?

tarihinde difficulty tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

@freand arkadaşımız benm yollayacagım linki size yollamış.

Siz bu alıntınızdaki yazıyı yazmakla dinden çıkmış bulunmaktasınız.

O zaman kabul ettiğinizi söylediğiniz ilahı kelamın varlığının ne anlamı var?

Bir yarınız kabul ediyor gibi davranıyor diğer yarınız tamamen red ediyor.

Müslüman oldugunu iddaa edenler aslında müslüman bile değiller diyorumda ne dediğim ancak böyle birileri inandıgını söylediği değere ters birşey söyleyince anlaşılıyor.

İnsanlar İslamı Kurandan mı öğrenecek yoksa kimdigi neydiği belirsiz insanların Peygamber şunu şöyle yapmıştır yok bunu böyle yapmıştır yok öyle değildir şöyle söylemiştir diye söylemlerden mi öğrenecek?

Bu söylemlerin size değiştirilmeden ulaştırıldıgından nasıl emin olabileceksiniz?

insanlar dinlerini kitaptan öğrenirler. fakat dinin hayata tatbik edilmesini bizzat yaşayan ve gösteren peygamberdir. İnsanlar namazın kaç rekat nasıl kılınacağını bizzat peygamberden öğrenmişlerdir. Evet dini nasıl yaşayacağımızı Kuran'dan öğreniyoruz, kitap bize peygambere uymamızı emrediyor. Biz de uyuyoruz.

"Kimdiği neydiği" belirsiz insanları sizin tanımıyor oluşunuz o insanların doğruyu söylemiyor olduğuna mı işarettir? Hadis ilmi diye başlı başına bir ilim var, hadislerin incelenmesi, aktaranların kimler olduğu, onların soyu sopu hayatı titizlikle incelenmektedir. O yıllardan bugüne bu şekilde süregelmiştir.

Bu söylemlerin değiştirilmeden ulaştırılmasının anlaşılması için ilim adamları birçok metoda başvurmaktadırlar. Evvela hadislerin kuran ayetlerinle çelişmemesi, hadisi aktaran kişilerin sağlam kişiler oluşu vs...

Şimdi size soruyorum, bir hadis uydurun ve bunu mümkün olan her türlü yayında ifade edin. Sizi duyanlardan bazılarını kandırabilirsiniz, fakat bunca ilim adamı ve işin uzmanları varken yalan olan hemen ortaya çıkmaz mı? Bugün bu durum böyleyken, geçmiş yüzyıllarda daha fazla alim ve konunun uzmanları varken bu yalan dolan araya nasıl sızması mümkün olur? Binlerce hadisi ezberleyen alimlere bugün bile rastlanıyor. Tarihi bugünün kıstaslarına göre anlayıp yorumlarsak hataya düşeriz.

Sitelerde Paylaş

insanlar dinlerini kitaptan öğrenirler. fakat dinin hayata tatbik edilmesini bizzat yaşayan ve gösteren peygamberdir. İnsanlar namazın kaç rekat nasıl kılınacağını bizzat peygamberden öğrenmişlerdir. Evet dini nasıl yaşayacağımızı Kuran'dan öğreniyoruz, kitap bize peygambere uymamızı emrediyor. Biz de uyuyoruz.

"Kimdiği neydiği" belirsiz insanları sizin tanımıyor oluşunuz o insanların doğruyu söylemiyor olduğuna mı işarettir? Hadis ilmi diye başlı başına bir ilim var, hadislerin incelenmesi, aktaranların kimler olduğu, onların soyu sopu hayatı titizlikle incelenmektedir. O yıllardan bugüne bu şekilde süregelmiştir.

Bu söylemlerin değiştirilmeden ulaştırılmasının anlaşılması için ilim adamları birçok metoda başvurmaktadırlar. Evvela hadislerin kuran ayetlerinle çelişmemesi, hadisi aktaran kişilerin sağlam kişiler oluşu vs...

Şimdi size soruyorum, bir hadis uydurun ve bunu mümkün olan her türlü yayında ifade edin. Sizi duyanlardan bazılarını kandırabilirsiniz, fakat bunca ilim adamı ve işin uzmanları varken yalan olan hemen ortaya çıkmaz mı? Bugün bu durum böyleyken, geçmiş yüzyıllarda daha fazla alim ve konunun uzmanları varken bu yalan dolan araya nasıl sızması mümkün olur? Binlerce hadisi ezberleyen alimlere bugün bile rastlanıyor. Tarihi bugünün kıstaslarına göre anlayıp yorumlarsak hataya düşeriz.

Uzman dediğin kim söylesene?

O zamana gidip gelebilen mi var aramızda?

Kimin sözüne güvenecegiz?

Benm uzman olarak gösterdiğime sen güvenmezsin senin uzman olarak gösterdiğine ben güvenmem.

Bir başka müslümanın uzman olarak gösterdiğine diğer bir müslüman inanmıyor.

Bu durumda kimdir uzman?

Diyorsun ki bir yalan uydur kimseyi kandıramazsın.

Türkiyede kaç kişi Kuranın tercümesini okuyorki kandıramayasın?

Ha ben Kuranada inanmıyorum bu ayrı bir konu.

Ama madem müslümanım diyorsun önce neye inanıp inanmadıgına karar ver.

Sitelerde Paylaş

Kuran, kadını muhattap alan ve hitap eden ilk ve tek ilahi kitaptır.

eminmisin ?

"yok emin değilim bi yanlış anlama olmuş" felan diyeceksen bunu bi an önce yap bence (:

fakat eğer

"evet eminim sözümün arkasındayım" diyorsan müslüman olduğundan bile şüpheye düşerim (:

Sitelerde Paylaş

kadın (nisa) adına bir suresi olup kadınların hak ve hukuklarını düzenleyen başka kutsal kitapları yazarsanız öğrenip istifade ederiz. ben başka bilmiyorum.

"Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır." [bakara / 228]

Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. İyiliği emrederler kötülükten alıkoyarlar. [Tevbe / 71]

Sitelerde Paylaş

peygamberin hayatında hiçbir kadına el kaldırmadığı biliniyor.

Bu kadar iddialı konuşmayın!

“Resulullah benimle olduğu gecelerden birinde aba ve ayakkabılarını çıkardı ve örtüsünü yatağa serip uyudu. Bir süre sonra benim uyuduğumu zannederek sessizce elbise- sini giydi, ayakkabılarını aldı., kapıyı açıp dışarıya çıktı ve kapıyı yavaşça kapadı. Ben hemen elbisemi giyip başımı örttüm ve onun ardı sıra gittim. Resulullah (s.a.a.) Baki mezarlığına gitti ve biraz orada durdu. Ellerini üç kez göğe kaldırdı ve sonra hızla başka bir yöne doğru gitti ve ben de peşinden gittim. Sonra eve doğru geldiğini görünce ondan önce gelip hemen yatağa uzandım. Resulullah (s.a.a.) içeriye girdiğinde buyurdu ki: “Aişe! Sana ne oldu? Niçin böyle solukluyorsun? Neden kuşkulanıyorsun?” Ben: “Bir şey yok.” dedim. Resulullah: “Sen söylemezsen Rabbim bana haber verir.” buyurdu. Ben: “Ey Resulullah! Anam babam sana feda olsun.” dedim ve sonra olup bitenleri ona anlattım. “Önümdeki karartı sendin öyleyse, değil mi?” buyurdu. “Evet bendim.” dedim. Sonra eliyle göğsüme öyle vurdu ki, göğsüm ağrıdı. Sonra buyurdu ki: “Allah ve Resulünün sana haksızlık yapacağını mı zannettin?”

Sahih-i Müslim, c. 2, s. 669, h. 103; Müsned-i Ahmed bin Hanbel, c. 6, s. 221.

Sitelerde Paylaş

kadın (nisa) adına bir suresi olup kadınların hak ve hukuklarını düzenleyen başka kutsal kitapları yazarsanız öğrenip istifade ederiz. ben başka bilmiyorum.

"Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır." [bakara / 228]

"Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. İyiliği emrederler kötülükten alıkoyarlar." [Tevbe / 71]

pekala (:

o halde fıkıh ve takva derslerine, şurdan başlaman gerekebilir:

43. İçinde Allah'ın hükmü bulunan Tevrat yanlarında olduğu halde nasıl seni hakem kılıyorlar da sonra, bunun arkasından yüz çevirip gidiyorlar? Onlar inanmış kimseler değildir. 44. Biz, içinde doğruya rehberlik ve nur olduğu halde Tevrat'ı indirdik. Kendilerini (Allah'a) vermiş peygamberler onunla yahudilere hükmederlerdi. Allah'ın Kitab'ını korumaları kendilerinden istendiği için Rablerine teslim olmuş zâhidler ve bilginler de (onunla hükmederlerdi). Hepsi ona (hak olduğuna) şahitlerdi. Şu halde (Ey yahudiler ve hakimler!) İnsanlardan korkmayın, benden korkun. Ayetlerimi az bir bedel karşılığında satmayın. Kim Allah'ın indirdiği (hükümler) ile hükmetmezse işte onlar kâfirlerin ta kendileridir.

45. Tevrat'ta onlara şöyle yazdık: Cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş (karşılık ve cezadır). Yaralar da kısastır (Her yaralama misli ile cezalandırılır). Kim bunu (kısası) bağışlarsa kendisi için o keffâret olur. Kim Allah'ın indirdiği ile hükmetmezse işte onlar zalimlerdir.

46. Kendinden önce gelen Tevrat'ı doğrulayıcı olarak peygamberlerin izleri üzerine, Meryem oğlu İsa'yı arkalarından gönderdik. Ve ona, içinde doğruya rehberlik ve nûr bulunmak, önündeki Tevrat'ı tasdik etmek, sakınanlara bir hidayet ve öğüt olmak üzere İncil'i verdik.

47. İncil'e inananlar, Allah'ın onda indirdiği (hükümler) ile hükmetsinler. Kim Allah'ın indirdiği ile hükmetmezse işte onlar fâsıklardır.

48. Sana da, daha önceki kitabı doğrulamak ve onu korumak üzere hak olarak Kitab'ı (Kur'an'ı) gönderdik. Artık aralarında Allah'ın indirdiği ile hükmet; sana gelen gerçeği bırakıp da onların arzularına uyma. (Ey ümmetler!) Her birinize bir şerîat ve bir yol verdik. Allah dileseydi sizleri bir tek ümmet yapardı; fakat size verdiğinde (yol ve şerîatlerde) sizi denemek için (böyle yaptı). Öyleyse iyi işlerde birbirinizle yarışın. Hepinizin dönüşü Allah'adır. Artık size, üzerinde ayrılığa düştüğünüz şeyleri(n gerçek tarafını) O haber verecektir.

<a name="49">49. (Sana şu talîmatı verdik): Aralarında Allah'ın indirdiği ile hükmet ve onların arzularına uyma. Allah'ın sana indirdiği hükümlerin bir kısmından seni saptırmamalarına dikkat et. Eğer (hükümden) yüz çevirirlerse bil ki (bununla) Allah ancak, günahlarının bir kısmını onların başına belâ etmek ister. İnsanların birçoğu da zaten yoldan çıkmışlardır.

(diyanet meali maide 43-49)

şimdi tekrar bakalım sen ne demiştin:

Kuran, kadını muhattap alan ve hitap eden ilk ve tek ilahi kitaptır.

demekki neymiş: ilk ve tek ilahi kitap değilmiş kuran..

üstelik senin pek kutsal sandığın kuran'da, sana bunun böyle olmadığı öğretilmiş..

yani kuranın, kendisinden önceki diğer zırvaları da tasdiklemek(!) onaylamak gibi özellikleri varmış yukardaki ayetlere göre..

tabiki bunla çelişen başka ayetleri de var kuranın (:

hiçbir ilahi din, kadınların sosyal yaşamında ileriye gitmeye yönelik, modernize etmeye yönelik devrimler getirmemiştir..

aksine, bu ilahi dinlerin alayı da, kadınların sosyalleşmiş toplumlardaki 2. sınıf insan statüsünü pekiştirmiştir..

örneğin tesettür, kadının cinsel obje, meta gibi görülmesinin ciddi gerekçelerinden biridir,

ve taaaa yahudilikten, müslümanlığa kadar bütün ilahi(!) dinlerin ortak paydası gibidir bu tesettür..

çünkü ilahi dinlerin alayında da tesettür vardır farklı biçimlerde..

(devam edecek)

Sitelerde Paylaş

hiçbir ilahi din, kadınların sosyal yaşamında azgınlıkta ileriye gitmeye yönelik, modernize edilmiş ahlaksızlık etmeye yönelik devrimler getirmemiştir..

aksine, bu ilahi dinlerin alayı da, kadınların sosyalleşmiş toplumlardaki 2. sınıf insan statüsünü, bir mal, bir meta olmasını engellemiştir..

örneğin tesettür, kadının cinsel obje olmaması, meta gibi görülmemesi için ciddi tedbirlerden biridir,

ve taaaa yahudilikten, müslümanlığa kadar bütün ilahi! dinlerin ortak paydası gibidir bu tesettür..

çünkü ilahi dinlerin alayında da tesettür vardır farklı biçimlerde..

(devam edebilir, neden olmasın?)

Sitelerde Paylaş

sana gore kafalarından atmıslar. ama hadislere bakarsak ne yapıyolarsa hadis olarak kaynagı var..

araba olayında eger uzerindeki kadınlara allah lanet etti. gibi hadisler var..

belkide elliyet alırkenki sartlardan dolayıda yasak olabilir..

ayrıca;

hz aise hangi orduyu komuta etmis :D

hiç evliya kadın duymadım :D

Sitelerde Paylaş

Uzman dediğin kim söylesene?

O zamana gidip gelebilen mi var aramızda?

Kimin sözüne güvenecegiz?

Benm uzman olarak gösterdiğime sen güvenmezsin senin uzman olarak gösterdiğine ben güvenmem.

Bir başka müslümanın uzman olarak gösterdiğine diğer bir müslüman inanmıyor.

Bu durumda kimdir uzman?

Diyorsun ki bir yalan uydur kimseyi kandıramazsın.

Türkiyede kaç kişi Kuranın tercümesini okuyorki kandıramayasın?

Ha ben Kuranada inanmıyorum bu ayrı bir konu.

Ama madem müslümanım diyorsun önce neye inanıp inanmadıgına karar ver.

bir yalanın üzerinde ittifak etmek zordur. aynı yalanı söyleyen üç kişiyi kenara çek, birbirinden habersiz olarak hepsine aynı anda konuyla ilgili birşeyler sor, hepsinden ayrı cevaplar alırsın. yalanları anında ortaya çıkar.

hz. peygamber (sav) döneminde yanında bulunan sahabeler, onların öğrencileri, öğrencilerinin öğrencileri ve birçok mühim zat tarafından nakil yoluyla bugüne kadar gelmiştir. bir hadisin kimden nakledildiği, nasıl aktarıldığı vs gibi konular hassasiyetle takip edilmektedir. Hadis ilmi konusunda ele alınan metodları ve kaynakları merak edenler Prof. İbrahim Canan 'ın hadisle ilgili yazdığı kitaptan yararlanabilirler.

Konu hadis olunca herkesin nedense aklına başka şeyler geliyor. Aristo'ya Heraklit'e ne demeli? Çok daha önce yaşamış insanlar. Bize kadar gelen bir çok sözleri fikirleri var, kimse de çıkıp demiyor ki acaba bunu aristo mu söyledi başka birisi mi söyledi?

Mesela, fatih sultan mehmet zamanına da hiçbirimiz gidip gelmedik ama kimdir ne yapmıştır öğreniyoruz. Şimdi ben desem ki fatih sultan mehmet hiç var olmamıştır, uydurma bir karakterdir; demez misin ki bu istanbul neyin nesidir? bunca eser bunca miras bunca şeyi nasıl açıklarsın diye sormaz mısın?

Ben kendimi uzman olarak göstersem, benim uzmanlığımı birkaç kişi kabul eder belki ama iki dakika konuştursalar anında ne olduğum ortaya çıkar. Uzman diye bildiğimiz insanlar da yazdıklarıyla eserleriyle varlar. Onlar bir kitap yazıyor, binlerce kişi okuyor. Bu forumda nasıl karşıt görüşte olanlar birbirlerinin yazılarını dikkatle okuyup çelişkilerini bulmaya çalışıyor, akademisyenler için de durum farksızdır. Zamanında bir öykü denemem olmuştu, bir edebiyat eleştirmenine okuttum beni yerden yere vurdu. Bir de bu halimle bir kitap yazsam yayınlasam ne yapmazlar?

Türkiye'deki okuma oranını malesef ben de yeterli bulmuyorum, ama hiç okunmadığını da söylemek yanlış olur. Meall tefsir kitapları binlerce baskı yapıyor... Okumayan cahil insanları kandırmak her konuda kolay malesef, bu konudan ben de şikayetçiyim. Keşke herkes okusa öğrense. İnanmayacaksa da okudum inanmadım desin. Forumda ateist olan birçok kişinin baştan sona kuranı okuduğunu sanmıyorum. İşin tuhaf tarafı müslüman olanların da okuyup okumadığından emin değilim. Malesef durum bu.

Sitelerde Paylaş

“Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. İyiliği emrederler kötülükten alıkoyarlar.” [Tevbe / 71]

cuppeli ahmet hoca var aç yazılarını oku dinini ogren...

adam harbi hadis ve kuran ne dedıyse onları soyluyor..

bole muslumanlara laf yok :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...