Jump to content

Felsefik işkence

Recommended Posts

Algi ile anlamak farklidir.

Anlamak' date=' ancak kisinin aklinin inandigi ideolojik dogrularla mumkundur, algilamak ise, gozlemdir ve aklin inandigi ideolojik dogruya degil; dusuncenin verildigi gibi, almasina baglidir, yani yorumsuz, notr ve disaridan bakarak.

Mesela, cigi "ben ateistim" dedi, algi; ne ateist olup, desteklemek, ne de teist ya da ateist olmayip, tartismaktir. Algi, "cigi kendisinin ateist oldugunu soyluyor, nokta." dir.

Bunun yarari, algilayan acidan, cigi hakkinda ciginin kendisini ortaya koydugu gibi, cigi'yi tanimak ve konular hakkinda ne dusundugu ile ilgili bilgi edinmis olmaktir.

Anlamak, herkesin kendi dogrusunu digerine kabul ettirme ve dogrular arasi tartisma iken; algilamak, herkesin ne oldugunu kendi verdigi gibi, almak ve kisileri kendilerini nasil ortaya koyuyorsa, oyle kabullenmektir, bir cesit icsellestirmektir.

Konunun en zor tarafi, algi gozlemini yapanin, kendisinin o konuda savundugu/karsi ciktigi bir aklinin inandigi ideolojik dogru olmamasi, yani kendini bu dogru sinirindan arindirmis, olmasidir.

Bu sinirlar, genelde etik ve metafizik sinirlardir.

Iste o yuzden benim adima, dusuncenin her turlu sorgulamasi, nedensellemesi ve bunun felsefi ve bilimsel yonu, surekli suregelen bir surectir ve bu bana iskence vermez, aksine kendimi her seferinde bir gelistirme, yenileme, insanlasma ve her seyi daha bilincli ve farkinda olarak algilama verir.

Ayrica sinirlar sorgulama ile elimine edildikce de, tum insanustu ve disi gucler insanoglunun bir yapilandirilmisligi oldugu daha net algilanir ve her gozlem ile teorisi test edilir.

"Kisa" tutayim dedim, ama; yine de kanimca "iskence verecek" kadar, "uzun" oldu, galiba!

[/quote']

Sitelerde Paylaş
  • İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Anlamak' date=' ancak kisinin aklinin inandigi ideolojik dogrularla mumkundur, algilamak ise, gozlemdir ve aklin inandigi ideolojik dogruya degil; dusuncenin verildigi gibi, almasina baglidir, yani yorumsuz, notr ve disaridan bakarak.

[/quote']

Ne büyük celiski...

Algilamak duyu organlari ile olur.

Sitelerde Paylaş

Ne büyük celiski...

Algilamak duyu organlari ile olur.

Birincisi yukarida bahsedilen algi ilk olan degil; cognitive science, yani bilissel bilim temelli algidir. Bu da numenaslyeti duzeyi ile paraleldir.

Ikincisi bu ilk algi, yani yansiyan ve gozlem verenin algisi, sadece duyu organlari ile degil, sezgi ve akil ile de algilanir.

Birde benden yaptigin alintinin, tam metnini vereyimde, herkes "bu alinti nerden cikti" diye sormasin.

Sana bir sivrisinek masali anlatayim mi evrensel-insan? -cigi-

Anlatma, ben o masali biliyorum. Sen eger yalelliyi bilmiyorsan, onu sana anlatabilirim.

Anlamak, ancak kisinin aklinin inandigi ideolojik dogrularla mumkundur, algilamak ise, gozlemdir ve aklin inandigi ideolojik dogruya degil; dusuncenin verildigi gibi, almasina baglidir, yani yorumsuz, notr vedisaridan bakarak.

Mesela, cigi "ben ateistim" dedi, algi; ne ateist olup, desteklemek, ne de teist ya da ateist olmayip, tartismaktir. Algi, "cigi kendisinin ateist oldugunu soyluyor, nokta." dir.

Bunun yarari, algilayan acidan, cigi hakkinda ciginin kendisini ortaya koydugu gibi, cigi'yi tanimak ve konular hakkinda ne dusundugu ile ilgili bilgi edinmis olmaktir.

Anlamak, herkesin kendi dogrusunu digerine kabul ettirme ve dogrular arasi tartisma iken; algilamak, herkesin ne oldugunu kendi verdigi gibi, almak ve kisileri kendilerini nasil ortaya koyuyorsa, oyle kabullenmektir, bir cesit icsellestirmektir.

Konunun en zor tarafi, algi gozlemini yapanin, kendisinin o konuda savundugu/karsi ciktigi bir aklinin inandigi ideolojik dogru olmamasi, yani kendini bu dogru sinirindan arindirmis, olmasidir.

Bu sinirlar, genelde etik ve metafizik sinirlardir.

Iste o yuzden benim adima, dusuncenin her turlu sorgulamasi, nedensellemesi ve bunun felsefi ve bilimsel yonu, surekli suregelen bir surectir ve bu bana iskence vermez, aksine kendimi her seferinde bir gelistirme, yenileme, insanlasma ve her seyi daha bilincli ve farkinda olarak algilama verir.

Ayrica sinirlar sorgulama ile elimine edildikce de, tum insanustu ve disi gucler insanoglunun bir yapilandirilmisligi oldugu daha net algilanir ve her gozlem ile teorisi test edilir.

"Kisa" tutayim dedim, ama; yine de kanimca "iskence verecek" kadar, "uzun" oldu, galiba! :huh:

http://www.bilimselfelsefe.net/viewtopic.php?f=22&t=1892

Sitelerde Paylaş

Forum felsefi içerik yoğunlaştırılarak artık tamamen bir kültür abidesine döndü..Mesela ben dile geldim ve hiç bilmediğim halde latince konuşmaya başladım cigi..Bu sabah uyandığımda birden bire oldu..

Ars gratia artis!..Aut disce aut discede.Felix qui potuit rerum cognoscere causas...

Condemnant quod non intellegunt!

Damnant quod non intelligunt..De gustibus et coloribus, non disputandum..

Desipere est juris gentium

Et..Cogito ergo sum

Bu derece oldum yani..

Sitelerde Paylaş

felsefe ayağa düşerse,

felsefeyi, temel felsefi bilgilerden yoksun,

üstelik bu yoksunluğun da farkında olmayan "dantelci enteller" yaparsa,

olacağı budur

körler ve sağırlar, birbirini ağırlar..

Sitelerde Paylaş

Forum felsefi içerik yoğunlaştırılarak artık tamamen bir kültür abidesine döndü..Mesela ben dile geldim ve hiç bilmediğim halde latince konuşmaya başladım cigi..Bu sabah uyandığımda birden bire oldu..

Ars gratia artis!..Aut disce aut discede.Felix qui potuit rerum cognoscere causas...

Et..Cogito ergo sum

Bu derece oldum yani..

Latino ol.

Samba yap.

Sitelerde Paylaş

Et..Cogito ergo sum

Bu derece oldum yani..

Lorem ipsum factus est.

Türkcesini yazayim mi? :lol:

Sitelerde Paylaş

felsefe ayağa düşerse,

felsefeyi, temel felsefi bilgilerden yoksun,

üstelik bu yoksunluğun da farkında olmayan "dantelci enteller" yaparsa,

olacağı budur

körler ve sağırlar, birbirini ağırlar..

Su "temel felsefi bilgileri" bilimsel olarak aciklasan da, bizde ogrensek.

Bak felsefi degil, bilimsel. Cunku felsefi olarak aciklarsan, sadece SENIN IDEOLOJIK INANCSAL VE DOGRUSAL BAKIS ACISININ SUBJEKTIF BIR ACIKLAMASI OLUR.

Sitelerde Paylaş

Su "temel felsefi bilgileri" bilimsel olarak aciklasan da, bizde ogrensek.

Bak felsefi degil, bilimsel. Cunku felsefi olarak aciklarsan, sadece SENIN IDEOLOJIK INANCSAL VE DOGRUSAL BAKIS ACISININ SUBJEKTIF BIR ACIKLAMASI OLUR.

ı ıh..

malesef evrensel-insan..

ben onu açıklarsam senin "felsefik işkence" yapabilmen ve bunu sürdürebilmen için bir zemin hazırlamış

sana o çok istediğin fırsatı vermiş olurum (:

bu hatayı bir kez daha yapmamayı zor da olsa "deneyimleyerek öğrendim"

hiiiiiç kusura bakma..

hatta affet beni.. bağışla..

azad et (:

Sitelerde Paylaş

ı ıh..

malesef evrensel-insan..

ben onu açıklarsam senin "felsefik işkence" yapabilmen ve bunu sürdürebilmen için bir zemin hazırlamış

Ilk yaziyi yazan Evrensel-insan kardesim anlamadin galiba. :)

Sitelerde Paylaş

Evrensel insan,

Ben sana ciddi ciddi bir soru soracağım.

Sen normal hayatta da mı böylesin?

Mesela sinemaya iki bilet alırken biletçiye:

- Bana oradan iki tane ontolojik bilet verin ben onu metafizik kredi kartımla ödeyeceğim. Filmin de gözlem verdiği fenomeni algılayacağım.

Böyle mi konuşuyorsun?

Sitelerde Paylaş

Ilk yaziyi yazan Evrensel-insan kardesim anlamadin galiba. :)

anladım tabi neden anlamıyımki (:

onun bi yazısından "örnek alıntı" var girişte en üstte..

felsefik işkenceye güzel bir örnek hemde (:

Sitelerde Paylaş

Sic , scribi....

(Bak sen de olmuşsun ...Sana da bana olanın aynısı mı oldu ?)

He he he...

Bende yani ayni onun gibi oluverdim... Cümlesini google tercümeye yazdim latijn diline cevire tikladim bu cikti...Dene bak dogrulugunu anlarsin.

Lorem ipsum factus est. :)

Sitelerde Paylaş

Evrensel insan,

Ben sana ciddi ciddi bir soru soracağım.

Sen normal hayatta da mı böylesin?

Hayir. Ben bunu defalarca acikladim. Burasi bir kitle platformu ve herkes dusuncelerini dile getiriyor ve birbirinden her turlu numenal yeti alis verisi yapiyor, benim deyaptigim bu.

Ben seni normal yasamda tanisam, zaten senin ile bu tip yazismalara, konulara v.s. bile girismem. Cunku ben numenal yeti sarrafiyim, senin bir cumlenden ne tip bir numenal yeti duzeyine sahip oldugunu algilarim.

Ama ne yapalim ki, ben burada kitleye acik onlarin okuruna sunuyorum, sen gelip alakasiz muhalefet yapiyorsun. Olan da bu.

Sitelerde Paylaş

ı ıh..

malesef evrensel-insan..

sana o çok istediğin fırsatı vermiş olurum (:

bu hatayı bir kez daha yapmamayı zor da olsa "deneyimleyerek öğrendim"

hiiiiiç kusura bakma..

hatta affet beni.. bağışla..

azad et (:

Merak etmiyorum zaten, sen de kendi agzinla iskence oldugunu telaffuz ettikten sonra, aklinin fazla ermedigi anlasiliyor.

Oyuzden sizler kendi ideolojik, inancsal olarak aklinizin dogruladigi, sabitlediginiz ve sabitlediginiz herne ise onun ile subjektif olarak dunyaya, turunuze ve kendinize bakmaya devam edin. Boylece belki algilanir degil ama; bilincalti cektiginiz iskenceyi kendiniz algilayana kadar farkina varmazsiniz. Zaten aklinizda yer etmisleri sorun olarak gormeyip, sorgulamazsaniz da; boyle bir olanak yok. Yani cektiginiz iskence bilincaltinda sakli kalir, taki beyin rahatsiz olana ve/veya bu akilciligin dogrularinda bir acaba dogana kadar.

Sitelerde Paylaş

anladım tabi neden anlamıyımki (:

onun bi yazısından "örnek alıntı" var girişte en üstte..

felsefik işkenceye güzel bir örnek hemde (:

O alintiyi, ben; cigi'nin hangi sozune karsilik ve nerede verdigimi de acikladim. Isteyen ordan bu konu ile ilgili tum yazismalara ulasabilir.

Halbuki cigi, ne alintinin lakabima ait oldugunu ne de alintiladigi yeri belirtmemis, neden acaba?

tarihinde evrensel-insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

He he he...

Bende yani ayni onun gibi oluverdim... Cümlesini google tercümeye yazdim latijn diline cevire tikladim bu cikti...Dene bak dogrulugunu anlarsin.

Lorem ipsum factus est. :)

Yok sen daha olmamışsın..Kopya çekiyomuşsun resmen google dan..

Ben şahsen metafiziksel anlamda eski hayatlarımdan birinde Atina akademisi ne gitmişim meğer..

Aristoymuşum yahu...

E bu kadar çok felsefeyle ilgilenince aniden bilinç üstüme çıktı tabii reenkarnasyon olayım..

Yalan sölüyosam nolıyım bak...

tarihinde placebo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...