Jump to content

Cennet'e gitmek...

Recommended Posts

Mantığa ters bir durum var. Yalan söylemek, hırsızlık yapmak, vs küçük büyük suçlar işlemek dine aykırı tamam ama insanın özünede ters. Bir insan dindar, o halde hiç bir suç işleyemez. Diğeride dinsiz her haltı yemekte hür. Olmaz böyle. Herkes kendi kapısının önünü temizlerse sokak tertemiz olur. Herkes kendine bakmalı. Dinli veya dinsiz.

Şöyle düşünmeli bence her insan suç işlerken. Bu suç bana karşı işlense ne hissederdim? Böyle düşünen insan suç işlemez. Küçük büyük günahlar yapmaz. Bunun dinle peygamberle bir ilgisi yok. Tarihte her toplumun insancıl kuralları vardı. İslamdan öncede vardı bu kurallar. Eğer cennet diye bir yer varsa islamdan önceki insanlarında içlerinden bilerek suç işlemeyenleri girecektir. Bunun islamla bir ilgisi yok.

Dedikleriniz gibi olsa dinlere ihtiyacımız kalmayacak. :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bence Türkiye'de durduğumuz sürece cennete mennete gidemeyiz..

Onun için en kısa sürede Afganistan, Pakistan gibi yaşamanın zor olduğu yerlere gitmek lazım diye düşünüyorum..

İki dünyada da mutlu olunacağını sanmıyorum, birinde sıkıntı çekmek gerek..

Ve ben dünyadaki sıkıntıyı tercih ederim, öteki zaten malum..

Sadece namazla, oruçla vs. olacağını da sanmam..Yani bunlar yoksa o dinde hayır yoktur zaten de, bunların yanına bişey daha lazım..

tabi ki sadece namaz, oruç vs. ile olduranlar vardır ama azdır bence..Orda kontenjan sınırlıdır..

Onun için ilk fırsatta somut bi şeyler yapmak şart diye düşünüyorum, bilmem doğru mu düşünüyorum, müslüman arkadaşlar ne der bu işe acaba...

Sitelerde Paylaş

Onun için en kısa sürede Afganistan, Pakistan gibi yaşamanın zor olduğu yerlere gitmek lazım diye düşünüyorum..

Sadece namazla, oruçla vs. olacağını da sanmam..Yani bunlar yoksa o dinde hayır yoktur zaten de, bunların yanına bişey daha lazım..

tabi ki sadece namaz, oruç vs. ile olduranlar vardır ama azdır bence..Orda kontenjan sınırlıdır..

Onun için ilk fırsatta somut bi şeyler yapmak şart diye düşünüyorum, bilmem doğru mu düşünüyorum, müslüman arkadaşlar ne der bu işe acaba...

Bu ülkelerin gelişmiş ülke olmama sebepleri nedir? Eğer tanrı bunları cezalandırmışsa, gelişmiş ülkeleri ödüllendirmişmidir? Şimdi cezalandırdıklarını cennette ödüllendireciğini, şimdi ödüllendirdiklerini cennette cezalandıracağını mı düşünüyorsunuz?

Bu durumun böyle olması insanın biyolojik ve kültürel evirimine kadar uzanıyor, tabiki çevre ve insan etkileşmesi en önemli faktör bence.

Sitelerde Paylaş

Bu ülkelerin gelişmiş ülke olmama sebepleri nedir? Eğer tanrı bunları cezalandırmışsa, gelişmiş ülkeleri ödüllendirmişmidir? Şimdi cezalandırdıklarını cennette ödüllendireciğini, şimdi ödüllendirdiklerini cennette cezalandıracağını mı düşünüyorsunuz?

Bu durumun böyle olması insanın biyolojik ve kültürel evirimine kadar uzanıyor, tabiki çevre ve insan etkileşmesi en önemli faktör bence.

"ceza"dan kastınız nedir..?

Her önüne geleni mideye indirmek, her önüne gelenle yatmak, canının istediği herşeyi yapmak ödül mü ki, bunları yapmamak -yapamamak değil- ceza olsun.

ben kendi isteğimizle gidelim diyorum, kendi özgür irademizle...

Sitelerde Paylaş

Nedemek istediğini tam anlayamadım.Biraz daha açarsan ne olur.

Ama anladığım kadarıyla cevap vereyim.

Din bir bütündür.Yani din sadece namaz kılıp oruç tutmak değildir.Bir insan namaz kılıp oruç tutuyor ama kul hakkı yiyorsa bu eksik bir anlayıştır.

Nasılki ateistler Allah'a inanmıyorum ama iyi bir insanım demesine benzer.

Sitelerde Paylaş

Ne diyim, ağzından bal damlıyor..

Sitelerde Paylaş

Nedemek istediğini tam anlayamadım.Biraz daha açarsan ne olur.

Ama anladığım kadarıyla cevap vereyim.

Din bir bütündür.Yani din sadece namaz kılıp oruç tutmak değildir.Bir insan namaz kılıp oruç tutuyor ama kul hakkı yiyorsa bu eksik bir anlayıştır.

Nasılki ateistler Allah'a inanmıyorum ama iyi bir insanım demesine benzer.

Önce şunu söyleyim ki, son cümlen güzel bi örnek olmuş, tebrikler..

benim demek istediğim şu ki; daha da ileri gidersem, türkiye de cennete gidecek ortam yok, kesinlikle..varsa da çok az..

yani, düşünsene her istediğimizi yapabilecek bir konumdayız, iyi veya kötü o kişinin kendisine kalmış, ve bu konumu kontrol altında tutmak her kişinin işi değil..

Onun için bu konumun hüküm sürmediği bir mekana ihtiyacı var çoğumuzun, en azından benim..

yani hayat standardı düşük bi ülke..

her istediğimi yapamayım ki -haa, isteyen orda da bu imkanları bulur da en azından burdaki gibi kolay degildir- kurtulayım..

yani kendimi frenleyebilim, bi an önce..

biraz karıştırdım yine ama böyle bişey düşünüyorum..bilmem doğru mu düşünüyorum..

Sitelerde Paylaş

Kendi adıma şunları söyleyebilirim evet ben de zaman zaman günah işliyorum ama büyük günahlardan şirk koşmak, adam öldürmek, namuslu bir kadına iftira atmak vs. gibi uzak duruyorum. Diğer günahlar için ise Allah'dan af diliyorum.

Bir de bu dünya için Rabbim şöyle buyuruyor: "Yiyin, için israf etmeyin."

Ben de bunu uyguluyorum.

Yani azicik gunahtan bir sey olmaz yeter ki buyuk gunah islemeyeyim diyorsun... Bu aynen gunah cikartmaya benziyor, Allah'a inandigin surece cok da buyuk gunah islemezsek yirtariz diyorsun yani....Peki toplam puanin artida olacagini nerden biliyorsun, 3 yanlis bir dogruyu goturuyor mu, ben emin olun derim, sonra sonuclar gelince hayal kirikligina ugramayin...Isin sakasi bir yana boyle bir musluman anlayisi olmamali, o kadar yere goge koymadiginiz din yuzunden insanlarin iyi oldugunu, din olmasa milletin birbirni sokakta bogazlayacagini zannediyordunuz ne oldu? Dininiz size yanlis yapma hakki veriyor yani? Bu durumda ben dinin adeletinden suphe etmeniz lazim.

Sitelerde Paylaş

Şu benzerliğe bakın:

« Çocukken her akşam yatmadan önce ve aklıma geldiği her an Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim »

Al Capone

Aynen, Eyvah cubbeli'nin mantigi bunu dogruluyor. Her zaman kendini temize cikaracak kilifi bulursun nasilsa. Eh bu durumda da din bir ise yaramiyor.

Sitelerde Paylaş

Mantığa ters bir durum var. Yalan söylemek, hırsızlık yapmak, vs küçük büyük suçlar işlemek dine aykırı tamam ama insanın özünede ters. Bir insan dindar, o halde hiç bir suç işleyemez. Diğeride dinsiz her haltı yemekte hür. Olmaz böyle. Herkes kendi kapısının önünü temizlerse sokak tertemiz olur. Herkes kendine bakmalı. Dinli veya dinsiz.

Şöyle düşünmeli bence her insan suç işlerken. Bu suç bana karşı işlense ne hissederdim? Böyle düşünen insan suç işlemez. Küçük büyük günahlar yapmaz. Bunun dinle peygamberle bir ilgisi yok. Tarihte her toplumun insancıl kuralları vardı. İslamdan öncede vardı bu kurallar. Eğer cennet diye bir yer varsa islamdan önceki insanlarında içlerinden bilerek suç işlemeyenleri girecektir. Bunun islamla bir ilgisi yok.

Sen dinin mantigindan bir habersin.

Sitelerde Paylaş

soru: inananlar neden günah işler?

cevap: bknz: tanrı; insana kendi nefs'inden üfledi

soru: günah nedir ?

cevap: x bir otoritenin daha önceden belirlediği suç tanımı

soru: tanrı bir otoritemidir?

cevap: teistler için evet otoritedir, fakat her teist, o otoriteye itaatkar değildir (:

Sitelerde Paylaş

soru: inananlar neden günah işler?

cevap: bknz: tanrı; insana kendi nefs'inden üfledi

soru: günah nedir ?

cevap: x bir otoritenin daha önceden belirlediği suç tanımı

soru: tanrı bir otoritemidir?

cevap: teistler için evet otoritedir, fakat her teist, o otoriteye itaatkar değildir (:

Eh kendi nefsinden ufledigi belli, adalet sifir, sadistlik diz boyu. Insanlar da karsiliginda isine geldi mi inaniyor isine gelmedi mi gunah isliyor...

Sitelerde Paylaş

Vay salak vay.

Evet, klasik ateist cevabı..

"De ki:'O halde bekleyin...Ben de sizinle birlikte bekleyenlerdenim.'(yunus,102)"

Bekleyelim bakalım, ateist bakış, göreceğiz sen mi SALAKSIN..! yoksa ben mi..?

tarihinde ebu darwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet, klasik ateist cevabı..

"De ki:'O halde bekleyin...Ben de sizinle birlikte bekleyenlerdenim.'(yunus,102)"

Bekleyelim bakalım, ateist bakış, göreceğiz sen mi salaksın yoksa ben mi..?

İşi beklemeye vurandadır salaklık.

Akıllı adam bulunduğu zamanda kendi benliğini oluşturan tüm cevaplara sahiptir.

Cevap bulmak için beklemek dahi salaklık.

Ne o?

Sana öldükten sonra vaatlerde bulundular değil mi? :)

Genelde tüm aptallara yapıyorlar bunu.

Aptallar tüm yaşamları boyunca başka nasıl sömürülebilir ki?

Hedefi öldükten sonraya gizleyeceksin ki, adamın sırtına binesin.

Yere kapanınca muz alacağını san sen. :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...