Jump to content

Ateistforum'u ve genel olarak ateizmi bir "underground" oluşum olarak mı görüyorsunuz?

22 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Önce burada "underground" derken ne kastettiğimi açıklamam gerek sanırım.

Ayrıca neden türkçe karşılığı olan "yeraltı" kelimesini kullanmadığımı da açıklamalıyım.

Çünkü türkçede yeraltı deyince, örneğin "yeraltı örgütü" otomatikman anlamı bunun kötü ve olumsuz olduğu gibi algılanıyor.

Halbuki ingilizce "underground" kelimesinin kullanımında ille de bu anlam yok. Yani "underground" oluşumlar genel olarak toplumun mevcut değer sistemine, ya da ahlak prensiplerine, ya da geleneklerine, hatta pek çok durumda doğrudan yasalarına aykırı oluşumlardır. Ama bu ille de kötü ve zararlı oldukları anlamına gelmez.

Pek çok bağımsızlık hareketi "underground" oluşumlar olarak başlamışlardır. Hemfikir olmadıkları bir yönetimin oluşturduğu yasa sistemi karşısında yasadışı olmaya itilmişlerdir mesela. Ama belki de haklılardır. Daha ileri, daha üstün bazı fikirleri ve değerleri savunuyorlardır belki mesela.

Örneğin, ABD'de siyahların oy kullanmaya ve başka bazı özgürlüklere sahip olmaya başlamadan önceki bazı oluşumları underground kabul edilecektir. Otobüste kendine ayırılmış yerde oturmayı reddeden bir sivil hareket öncüsü kadın var mesela ABD'de. Şu anda bir kahraman olarak anılıyor. Ama zamanında kadının yaptığı hareket hem kanunlara, hem de toplumda o zaman hakim değer sistemine ve anlayışa aykırıydı.

Yani aslında doğru ve haklı olan, ama yine de "underground" olan şeyler tanımlanabilir. Bunların çok örneği vardır.

Tabi mafya için de "underground" denir ve bunun olumlu bir tarafı yok.

Ama burada demeye çalıştığım şey, "underground" kelimesi zorunlu olarak içinde kötü olma anlamını falan içermiyor.

Bu kelimenin çağrıştırdığı şey daha çok mevcut toplum düzenine ve yaygın anlayışa, değer sistemine ve hatta pek çok durumda yasalara da aykırı olmak anlamında.

Bu şekliyle, Ateistforum kullanıcılarına bu sitenin ve genel olarak ateizmin kendileri tarafından nasıl algılandığını sormak istiyorum.

Sizce bu site ve genel olarak ateizm bir "underground" hareketi midir?

Öyleyse neden, değilse neden.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

underground kelimesi yerine anarşizm diyebilirmiyiz mesela?

bence mevcut otoritenin tanımı gerek bize, hareketin yanında bir sıfat kullanabilmek için..

ateizm bir hareket ise tabi..

yok eğer bir hareket değilse ateizm,

o halde zaten, ateizm kelimesinin yanında kullanacağımız sıfatların anlamları başka olur (:

tanrı bir otorite ise, evet ateizm underground ya da anarşi sayılabilir..

mevcut devlet otoritelerinin, tanrıyı referans alan anti seküler/anti laik yasaları var..

"hareket" deyince siz, doğal olarak siyasi bir algı oluşuyor şahsen bende..

ateizmin siyasete bulaştırılmasını şahsen ben doğru bulmuyorum..

çünkü bunun, ateistleri bölen bir tavır olacağını düşünüyorum..

siyasi değil de, bilindiği hali ile sadece "ateizm" dersek,

toplumun dayattığı tanrısal dogmalara kanmak yerine,

devamlılığı olan bir sorgulama sürecinin sonucudur derim..

tarihinde murat-tlv tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tanrı bir otorite ise, evet ateizm underground ya da anarşi sayılabilir..

mevcut devlet otoritelerinin, tanrıyı referans alan anti seküler/anti laik yasaları var..

"hareket" deyince siz, doğal olarak siyasi bir algı oluşuyor şahsen bende..

ateizmin siyasete bulaştırılmasını şahsen ben doğru bulmuyorum..

çünkü bunun, ateistleri bölen bir tavır olacağını düşünüyorum..

Tanri manri yok ne otoritesi?

O otoriteyi koyanlar cikar sahibi insanlardir.

Dinler siyasete bulastiriliyorsa ateizm de siyasete bulastirilir hemde en güzel sekli ve layiki ile.

Sitelerde Paylaş

Pekala, o zaman başlıktaki "hareket" sözcüğünü değiştirdim ve "oluşum" dedim onun yerine.

Çünkü konunun benim kastettiğimden farklı ayrıntılara odaklanmasını istemiyorum.

Ben buranın katılımcılarının burayı algılayış şeklini merak ediyorum sadece.

Yani yasadışı veya tasvip edilmeyen, toplumun veya ana babalarının karşı olacağını bildikleri bir oluşumun içinde yer almak adına mı buraya takılıyorlar, gençlerin "underground" oluşumlardan aldıkları hazzı mı alıyorlar burada, yoksa burasını gerçeklerin ortaya çıkıp anlatıldığı ve aslında mevcut yasalara veya anlayışa o derece de aykırı olmayan bir ortam olarak mı görüyorlar?

Buranın gerçekte nasıl olduğunu sormuyorum bakın.

Anlayışın ne yönde olduğunu soruyorum. Buraya katılanların burasını nasıl gördüğünü merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Tanri manri yok ne otoritesi?

O otoriteyi koyanlar cikar sahibi insanlardir.

Dinler siyasete bulastiriliyorsa ateizm de siyasete bulastirilir hemde en güzel sekli ve layiki ile.

kıssasa kıssas ilkesi bu (:

islamda da var..

otorite hakkında yazdıklarına katılıyorum..

tanrıları yaratan topluluklar, elbette otorite peşindeydi..

ateizmin siyasete bulaştırılmış birkaç örneğini verirmisiniz lütfen ?

Sitelerde Paylaş
Anlayışın ne yönde olduğunu soruyorum. Buraya katılanların burasını nasıl gördüğünü merak ediyorum.

şimdi daha iyi anladım kendi adıma (:

ben şahsen burayı hiçte underground bir ortam olarak görmüyorum..

aykırı felan değil ateizm.. gayet doğal..

fakat malesef, ateizm'i öcü olarak gören cahil cühela bir çoğunluk var toplumda..

ateizmi, aykırı bir görüş, aykırı bir oluşum olarak algılayan insanlar,

sayısal olarak bizden fazla..

toplumdaki ateizm algısı, "tanrısızlığı" bir düşman olarak algılayan

ve buraya katılan ateizm düşmanlarını da etkiliyor malesef..

bazı teistlerin, salt kendi inancına bir tehdit olarak algıladıkları için,

buraya katılıp "ahanda size tanrının varlığını kanıtlıcam" şeklinde,

heyecanla çabaladıklarını görüyoruz (:

Sitelerde Paylaş

Şimdi burada bir sorun var.

Ben mantığın yazdığı "Ateistforum'u ve genel olarak ateizmi bir "underground" oluşum olarak mı görüyorsunuz?"

Bu soruda, "Ateistforum" nesne olursa sorun yok.

Ancak "Ateizm" nesne olduğunda, soru şöyle oluyor "Güneşin ışık vermesini bir "underground" oluşum olarak mı görüyorsunuz?"

Yahu kaç kere dedik size.

Sizin türünüz insna olabilir.

Aynı dili kullanıyor olabilirsiniz.

Aynı teknolojiyi kullanıyor olabilirsiniz.

Ama siz farklısınız.

İçinde bulunduğunuz ortam ile aranızda gerçekleşen veri alış verişinde hatalara yol açmıyor.

Bu şuna benziyor.

Suyun içinde deniz analarını görüp bir ömrü onlar gibi emmeli basmalı suya dalmakla heba etmeye benziyor.

Oluşum ne yahu?

Gerçekliğin olduğu gibi olan hali ne zamandan beri insanların tercihlerine, zevklerine ve spontanlığına kalmış?

Sizler bunu anlayamıyorsunuz.

Senin dilinde 29 harf var.

Karga denilen kuş bunların nereden baksan 7 tanesini kullanıyor.

Öbür taraftan dil sisteminin aynı olduğu homo sapiensler var.

29 harfin 29'unu da kullanıyorlar. Harf birliktelikleriyle oluşturdukları sesler sende görüntüler ve anlamlar oluşturuyor.

Seninkiler de onlarda aynısını yapıyor.

Ama farklısınız arkadaşım.

Farklısınız.

Anlayın bunu artık.

İletişim, sosyal benzerliklerinizden sıoyrılın da büyük resme bakın.

Bilinçlere bakın.

Kargayı niye kaile almıyorsunuz?

Karganın gak demesini neden kendi yazdığın bir kompozisyonla eşit bakış açıları haline getirmiyorsunuz?

Karganın gak demesi gibi öbür teist de ga ga ga ta ta tagu gu gu ku ku ku gibi birliktelikler kuruyor.

Bu ses birliktelikleri sende işlenip görsel olarak birşeyler ifade ediyor diye siz bu adamlarla belirli bir merkeze eşit konumda olan bir kavrama mı dönüşmüş oluyorsunuz?

Sizler durumun farkında değilsiniz.

Gerçekten değilsiniz.

Adamların ses birliktelikleriyle size ve doğaya yaptıkları yayına iyi bakın.

Siz ses, görsellik ve anlamlardaki çakışmalara dalmışsınız onları da normal sanar hale gelmişsiniz.

Onların yayınlarına iyi bakın.

Ateizm değerlendirmeye, tartışmaya, kontrole tabi tutulamaz.

Bunu yapmak bir anlamda ölçmek gibi bir şeydir.

Ölçmek için karşısına ne çıkaracaksınız?

Çıkaracak bir şey yok.

Bilim demeyin boşuna.

Bilim ile Ateizm aynıdır.

Bu bağlamda Fizik ne kadar oluşumsa, Ateizm de o kadar oluşumdur.

Ancak soru Ateistforumla ilgili ise.

Hayır. Hiç undergroundluğu yok.

Aksine aşırı pasif ve uysal bir forum.

Siz hiç gidip müslümanların sitesinde müslümanlara meydan okuyan insan gördünüz mü?

Göremezsiniz.

Ama burada her saat başı ateistlere meydan okuyan adam dolu.

Ve forum da buna müsade ediyor.

Sitelerde Paylaş

Benim anladigim Mantik'in merak ettigi baska bir sey. Genel olarak Ateistforum'u insanlarin nasil algiladiklarini merak ediyor, yani bu foruma giren insanlar aykiri, tasvip edilmeyen, saklanmasi gereken, yasadisi olmasindan korkulan bir siteye girdiklerini mi hissediyorlar ya da bu olusumu desteklediklerinde underground bir seyi mi desteklemis oluyorlar? Aslinda forumun agir toplarinin boyle hissetmedigi kesin, galiba onun bilmek istedigi diger kullanicilarin nasil gordugu. Ben kendi adima yanit verecek olursam ilk baslarda underground olusum olarak goruyordum ama artik oyle gormuyorum. Ateizmi toplumun cok azi sahipleniyor ama ateistlere dusen gorev bunun o kadar da aykiri olmadigini cevrenize oyle ya da boyle hissettirmek, anlatmak, ancak o durumda toplumda konusulabilir hale gelecektir.

Sitelerde Paylaş

Bir ekleme yapayim, iste bu yuzden saldirilar oluyor, yasadisi olmadigi halde toplumda bu aykiri fikirlerin konusulmasi duyulmasi ve dolayisiyla yayginlasmasini istemiyorlar, -siradan- insanlarin yaratici haricinde alternatif fikirlerin oldugunu duymasini, dusunmesini, sorgulamasini ve dinlerin sacmaliklarini gozler onune serilmesini istemiyorlar, iste bu yuzden ateizm'i ocu, sapik, yasadisi vb. gostermek istiyorlar, yoksa diger turlu insanlarin gozunun acilmasini nasil engelleyecekler?

tarihinde denizbahar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sizce bu site ve genel olarak ateizm bir "underground" hareketi midir?

Öyleyse neden, değilse neden.

Evet, genel olarak Türkiye'deki ateistlik de, bu siteye katılım da underground bir harekettir.

Ateistlik, toplumda sadece Allah'a inanmayan olarak tanınmaz., Allahsız olarak da tanınır.

Allahsız ise iyilik ve merhamet duygularından uzak, her türlü kötülüğü yapabilecek karakterde, ahlaksız, sapık, güvenilmez bir kişilik olarak düşünülür.

Toplumda ateist olduğunu açıklamak için çılgınca bir cesarete sahip olmak gerekir. Çünkü derhal dışlanırsınız. Hakkınızda türlü dedikodular çıkar. İnsanlarla ilişkileriniz bozulur. İşinizi kaybedebilirsiniz ya da esnafsanız işiniz bozulabilir. Aileniz bundan dolayı zarar görebilir. Kötü gözle bakılabilir. Akraba ve dostlarınız sizden uzaklaşabilir.

Türkiye'de komünist olduğunu söylemek bile ateist olduğunu söylemekten daha az tepki alır.

Haliyle böyle bir algılamaya sahip ortamda Ateistforuma serbestçe girip yazışabilmenin, çevresinde bundan rahatça bahsedebilmenin mümkün olduğunu söylemek zordur.

Bırakın ateistleri, teistler içinde bile siteye girip yazıştığını saklayanların çok olduğunu tahmin etmek zor değildir.

Sitelerde Paylaş

Bir ekleme yapayim, iste bu yuzden saldirilar oluyor, yasadisi olmadigi halde toplumda bu aykiri fikirlerin konusulmasi duyulmasi ve dolayisiyla yayginlasmasini istemiyorlar, -siradan- insanlarin yaratici haricinde alternatif fikirlerin oldugunu duymasini, dusunmesini, sorgulamasini ve dinlerin sacmaliklarini gozler onune serilmesini istemiyorlar, iste bu yuzden ateizm'i ocu, sapik, yasadisi vb. gostermek istiyorlar, yoksa diger turlu insanlarin gozunun acilmasini nasil engelleyecekler?

Aslında bu kozu da onlara ateistler verdi bu zamana kadar.

Siz hiç ona buna koşup, sivrisinek gibi tepesinde vızıldayı fizik öğreten birini gördünüz mü?

Matematik? Biyoloji? Mühendislik? Kimya?

Yok öyle insanlar.

Tabi burada Akademia'dan bahsediyorum. Lise düzeyi oluşumlardan değil.

Akademia'da Fizik alanındaki bir insanın yanına bile yaklaşmaya korkar insanlar.

Çünkü kendini aptal hisseder.

Neden?

Çünkü Fizikçi öyle kolay anlaşılmak istemez.

Onları küçümser.

Ve Fizikçiyi anlamak için ömürlerini feda etmelerini ister.

Haliyle bu istekler bu sanrılılar topluluğunu korkutur.

Ne dokunabilirler.

Ne de makara kukara yapabilirler.

Şimdi buradaki gülünç duruma bak.

Fizikçinin fizikçi olabilmesi için kafasının içine bir şey pompalanmaıs lazım.

Bir sistem.

Büyük ölçüde onla bakması laızm etrafına ki, gerçekten fizikçi olsun.

Şimdi bu sistemi onun kafasına pompalayan şey ne?

Ateizm.

Ateizm ne konumda?

Şamaroğlanı konumunda.

Hem de öldürmekten, dalga geçmeye kadar insanların istediklerini yapabildikleri bir şamar oğlanı.

Diğerlerini suçlamamak lazım.

Şuç bu zamana kadar ki ateistlerde.

Hani Nietzsche'nin bir sözü var. "Zayıflar, bizi kendi gücümüzden utanmaya zorladıkları için kazandılar."

İşte bu tam olarak, %100 Ateizmin ve Ateistlerin bu zamana kadar yaptıkları hatayı özetliyor. Tek cümlede durum aynen bu.

Sitelerde Paylaş

Baslikta kullanilan "underground" algi olarak, kanuni olmayan, yani illegal ve confidential, yani yazarlar hakkinda bilgi icermeyen, paylasmayan olarak algilanabilir.

Ortada kanunsuzluk iceren bir durum yoktur. Ama yazarlarin sitenin anlam icerigi olarak gizliligi sozkonusudur.

Ayrica orgutsel bir faaliyeti de bildigim kadariyla, sitenin yoktur.

Tabiki site, anlam ve icerik olarak ve yazarlarinin dil ulke ve toplum olarak ve de bu topluma yonelik konu olarak, toplumun buyuk bir kesiminin karsi cikacagi, itiraz edecegi, dis biliyecegi bir karsitlik icermekte ve bu karsitlik temelinde de her turlu dusunceyi dile getirmekte ve her turlu bilgi, birikim, tecrube paylasimi yapmaktadir.

Oyuzden de fark olarak site yazarlarini ve site yazilarini bu temelde farkedebilmek gerekir.

Zaten sanal alemde de underground olmayan tek sey, yazilar ve okura acikligidir. Geri kalan herseyin de ne oldugu o kadar onemli degildir. Onemli olan yazilarin yazar bilgisini icermemesidir.

Bir atasozunu ekleyerek bitireyim. Bizim zamanimizda bir din icerikli soz vardi. Bu sozun bugunku ulke ve toplum sartlarinda gecerliligi tabiki tartisilabilir, ama benim zamanimda gecerli idi. Bu soz; "ibadette, kabahatte gizlidir" sozuydu.

tarihinde evrensel-insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Toplumda ateist olduğunu açıklamak için çılgınca bir cesarete sahip olmak gerekir. Çünkü derhal dışlanırsınız. Hakkınızda türlü dedikodular çıkar. İnsanlarla ilişkileriniz bozulur. İşinizi kaybedebilirsiniz ya da esnafsanız işiniz bozulabilir. Aileniz bundan dolayı zarar görebilir. Kötü gözle bakılabilir. Akraba ve dostlarınız sizden uzaklaşabilir.

Türkiye'de komünist olduğunu söylemek bile ateist olduğunu söylemekten daha az tepki alır.

Haliyle böyle bir algılamaya sahip ortamda Ateistforuma serbestçe girip yazışabilmenin, çevresinde bundan rahatça bahsedebilmenin mümkün olduğunu söylemek zordur.

Bırakın ateistleri, teistler içinde bile siteye girip yazıştığını saklayanların çok olduğunu tahmin etmek zor değildir.

Ben buna asla ve kat-a katılmıyorum. Katılmamakla kalmıyor, büsbütün yanılgı olduğunu düşünüyorum.

Ben hayatımda hiç saklamadım ateist olduğumu, nurcu ortamlar da dahil olmak üzere açıkça belirtebildim. Milli Eğitim Bakanlığı'na gidip çocuğumu din dersine sokmak istemediğimizi ve karı koca ateist olduğumuzu söyledim. Okulda, din öğretmenine, müdüre vs. söyledim. Komşularım, eşim dostum bilir.

Sorun şu..

Ateistler, ateistliği kimlik haline getirdiklerinde itici olurlar. Benim ateist olmam beni ilgilendirir. Ben ateist olmaktan önce bir insanım. Bir hayatım var, bir kişiliğim var, bir geçmişim var, işim gücüm, ideallerim vs. var. Ben bütün bir insanım, ateist kimliğim bunların önünde değil.

Ateist kişi her önüne gelene ateist olduğunu haykıran kişi olmamalı. Herkesle din tartışmaya girişen kişi olmamalı. Akıllı biri, kiminle ne tür sohbetler yapabileceğini bilir, bilmeli. Eğer dinle ilgili bir konu konuşuluyorsa ve siz fikir beyan edecekseniz, oturu o tartışılan şeyle ilgili fikrinizi belirtisiniz ama bunun da bir usulü vardır. İşte ondan sonra insanlar sizin aykırı düşüncelerinizi duyunca şaşıracak ve sorular sormaya başlayacaktır, eğer tartışma yapmaya uygun insanlarsa oturur tartışırsınız. Kafası basmayan, din okumamış, hayatında hiçbir şeyi düşünememiş insanlarla hangi konuyu entelektüel düzeyse tartışabilirsiniz ki oturup din veya ateizm tartışacaksınız..

Kimseden korkmaya, çekinmeye gerek yok. Kendine, kişiliğine ve doğrularına güvenen insan tepki almaz. Saygı görür. En fazla şaşırırlar ve sorular sorarlar.

Daima söylediğim bir şeyi tekrar etmek istiyorum: Komşularınıza, arkadaşlarınıza veya iş çevrenize, sizi tanımaları için zaman tanıyın ve daha sonra tatlı tatlı tartışırken belirtin ateist olduğunuzu.

Ateist olmak insanı kötü, ahlaksız, sapık, vs. yapmaz diyoruz madem, önce bunu görmelerine fırsat verelim. Ondan sonra size hiçbir şey söyleyemeyeceklerdir.

Ben ateistlerin, çok özel durumlar dışında kendilerini rahatlıkla belirtebileceklerini biliyorum. Sadece ben değil, bir yığın ateist panteist vs. arkadaşım tıpkı söylediğim gibi yaşarlar ve hepsi de son derece sevilen, saygı gören insanlardır.

İşte bu bakış açısı, daha doğrusu bu yanlış empoze, ateistlerin korkup saklanması gereken insanlarmış gibi görünmesine neden oluyor. Bu bakış açısı kötü bir alt kültür yaratıp, arabesk bakış açıları yaratıyor. Burada bir araya gelip içini boşaltan, ezik, hırçın insanlar gibi görünmelerine neden oluyor.

Sizi tanıdıktan sonra, en kötü ihtimalde ne oluyor, biliyor musunuz..

Acıyorlar size.. "Yazık"diyorlar. "Yanacak cehennemde, bilmiyor. Gözü kapanmış.." Acırlar en fazla.

Benim Nurşen Teyze'm bana senede birkaç kere "Sen Allah'a inanmıyorsun, hiçbir şeye inancın yok ama, bilesin ki cennete gideceksin gavur kızı" der, içten içe üzülürler.

Sıkıntımız şudur bizim..

Bu forumda sadece ateist kimliğimizle öne çıkıyor, sadece bu kimliğimizle tanınıyoruz. İşte sırf bu nedenle deşifre olmaktan çekinebilir insanlar çünkü bütün varlığınız ateist olmanıza endeksli.

Bu başka bir sorun ve bu noktada underground bir oluşum gibi görme eğilimi doğabilir.

Ben yine de öyle görmüyorum. Çünkü biz kötü bir şey yapmıyoruz. Suç işlemiyoruz.

Bilakis biz, gurur duyulacak şeyler yapıyoruz burada. Gerçeklerden bahsediyor, doğruları anlatıyor, standartı yüksek yaşamlar (ekonomik anlamda standarttan bahsetmiyorum tabii) yaşansın istiyor, bilimden ve bilgiden sözediyoruz.

Yasal haklarımız var bizim. Doğrularımız var. Toplumun çok büyük kesiminden çok daha düzgün, çok daha sağlıklı, çok daha iyi hayatlar yaşayan, aklı başında insanlarız.

Underground bir oluşum olmadığımız gibi, öyle olmaya itilmeye de karşı koymak, ateizmi doğru düzgün anlatmak ve etrafımızdan çekinmeden yaşamak zorundayız.

İstisnalarımız vardır, olacaktır da. Çok yobaz, çok tutucu ve ateist olmanın ne demek olduğunun konusunun bile edilemeyeceği yerlerde yaşayanlar vardır mutlaka. Bu ve benzeri istisnai durumları genele dahil etmiyoruz zaten.

*Pante, yazdıklarımın tümü sana hitaben değil. Bir kısmı (ilk satırlar) sana hitaben yazdım; onun dışında söylemek istediklerime vesile olmuş oldun.

Sitelerde Paylaş
Ben buna asla ve kat-a katılmıyorum. Katılmamakla kalmıyor, büsbütün yanılgı olduğunu düşünüyorum.

Senin gibi istisnalar çok Ifeelgood. Ben de bir non-teist olarak o istisnalardan biri sayılırım.

Ancak o çok olan istisnalar genelin yanında çok çok az kalıyorlar.

Yazımda dikkat edersen "Genel olarak" ifadesini kullandım.

Aksini iddia etmek; ateistlerin kendilerini serbestçe ifade ediyor olduklarını öne sürmek demektir ki bu Türkiye gerçeğine uymaz.

Bırakalım ateisti, daha düne kadar Alevilerin geneli kendilerini ifade edemiyor, dinsel kimliklerini gizliyorlardı. Hala bir kısmı öyle.

Sitelerde Paylaş

Ben hayatımda hiç saklamadım ateist olduğumu, nurcu ortamlar da dahil olmak üzere açıkça belirtebildim. Milli Eğitim Bakanlığı'na gidip çocuğumu din dersine sokmak istemediğimizi ve karı koca ateist olduğumuzu söyledim. Okulda, din öğretmenine, müdüre vs. söyledim. Komşularım, eşim dostum bilir.

Sorun şu..

Ateistler, ateistliği kimlik haline getirdiklerinde itici olurlar. Benim ateist olmam beni ilgilendirir. Ben ateist olmaktan önce bir insanım. Bir hayatım var, bir kişiliğim var, bir geçmişim var, işim gücüm, ideallerim vs. var. Ben bütün bir insanım, ateist kimliğim bunların önünde değil.

Ateist kişi her önüne gelene ateist olduğunu haykıran kişi olmamalı. Herkesle din tartışmaya girişen kişi olmamalı. Akıllı biri, kiminle ne tür sohbetler yapabileceğini bilir, bilmeli. Eğer dinle ilgili bir konu konuşuluyorsa ve siz fikir beyan edecekseniz, oturu o tartışılan şeyle ilgili fikrinizi belirtisiniz ama bunun da bir usulü vardır. İşte ondan sonra insanlar sizin aykırı düşüncelerinizi duyunca şaşıracak ve sorular sormaya başlayacaktır, eğer tartışma yapmaya uygun insanlarsa oturur tartışırsınız. Kafası basmayan, din okumamış, hayatında hiçbir şeyi düşünememiş insanlarla hangi konuyu entelektüel düzeyse tartışabilirsiniz ki oturup din veya ateizm tartışacaksınız..

Kimseden korkmaya, çekinmeye gerek yok. Kendine, kişiliğine ve doğrularına güvenen insan tepki almaz. Saygı görür. En fazla şaşırırlar ve sorular sorarlar.

Daima söylediğim bir şeyi tekrar etmek istiyorum: Komşularınıza, arkadaşlarınıza veya iş çevrenize, sizi tanımaları için zaman tanıyın ve daha sonra tatlı tatlı tartışırken belirtin ateist olduğunuzu.

Ateist olmak insanı kötü, ahlaksız, sapık, vs. yapmaz diyoruz madem, önce bunu görmelerine fırsat verelim. Ondan sonra size hiçbir şey söyleyemeyeceklerdir.

Ben ateistlerin, çok özel durumlar dışında kendilerini rahatlıkla belirtebileceklerini biliyorum. Sadece ben değil, bir yığın ateist panteist vs. arkadaşım tıpkı söylediğim gibi yaşarlar ve hepsi de son derece sevilen, saygı gören insanlardır.

İşte bu bakış açısı, daha doğrusu bu yanlış empoze, ateistlerin korkup saklanması gereken insanlarmış gibi görünmesine neden oluyor. Bu bakış açısı kötü bir alt kültür yaratıp, arabesk bakış açıları yaratıyor. Burada bir araya gelip içini boşaltan, ezik, hırçın insanlar gibi görünmelerine neden oluyor.

Sizi tanıdıktan sonra, en kötü ihtimalde ne oluyor, biliyor musunuz..

Acıyorlar size.. "Yazık"diyorlar. "Yanacak cehennemde, bilmiyor. Gözü kapanmış.." Acırlar en fazla.

Benim Nurşen Teyze'm bana senede birkaç kere "Sen Allah'a inanmıyorsun, hiçbir şeye inancın yok ama, bilesin ki cennete gideceksin gavur kızı" der, içten içe üzülürler.

Sıkıntımız şudur bizim..

Bu forumda sadece ateist kimliğimizle öne çıkıyor, sadece bu kimliğimizle tanınıyoruz. İşte sırf bu nedenle deşifre olmaktan çekinebilir insanlar çünkü bütün varlığınız ateist olmanıza endeksli.

Bu başka bir sorun ve bu noktada underground bir oluşum gibi görme eğilimi doğabilir.

Ben yine de öyle görmüyorum. Çünkü biz kötü bir şey yapmıyoruz. Suç işlemiyoruz.

Bilakis biz, gurur duyulacak şeyler yapıyoruz burada. Gerçeklerden bahsediyor, doğruları anlatıyor, standartı yüksek yaşamlar (ekonomik anlamda standarttan bahsetmiyorum tabii) yaşansın istiyor, bilimden ve bilgiden sözediyoruz.

Yasal haklarımız var bizim. Doğrularımız var. Toplumun çok büyük kesiminden çok daha düzgün, çok daha sağlıklı, çok daha iyi hayatlar yaşayan, aklı başında insanlarız.

Underground bir oluşum olmadığımız gibi, öyle olmaya itilmeye de karşı koymak, ateizmi doğru düzgün anlatmak ve etrafımızdan çekinmeden yaşamak zorundayız.

İstisnalarımız vardır, olacaktır da. Çok yobaz, çok tutucu ve ateist olmanın ne demek olduğunun konusunun bile edilemeyeceği yerlerde yaşayanlar vardır mutlaka. Bu ve benzeri istisnai durumları genele dahil etmiyoruz zaten.

*Pante, yazdıklarımın tümü sana hitaben değil. Bir kısmı (ilk satırlar) sana hitaben yazdım; onun dışında söylemek istediklerime vesile olmuş oldun.

Senin yazın bana zencileri hatırlattı.

Öncelerden, ayrımcılığın olduğu vakitlerde, beyazlarla olan yaşama vurgu yapan zenciler gibisin.

Otobüse binme yasağına karşı sen "İlk önce onlara o otobüse binebilecek kapasitede olduğumuzu gösterelim" diyen zencilerdensin.

"Ben hiç de bile beyaz toplumdan bir tepki görmüyorum, hatta beyazların fırınından gidip ekmek çörek bile alıyorum" diyen zencisin.

Sirk zencisisin yani.

Ne demek ahlaksız, terbiyesiz ve kötü olmadığımızı göstermeliyiz?

Bu gerçekten ne demek böyle?

"Beyaz adam olmak" diye bir şeyin aptallık, gerizekalılık, öküzlük olduğu

Ve bu felsefe ve anlayışa yönelik hareketlerin aptallık olduğu aşikar.

O halde bu adamların sirk zencisi olmanın anlamı ne?

Ahlakımı ve iyi biri olduğumu onlara gösterecekmişim.

Sonra beyaz adam bana 10 Cent verecek ve mutlu olacağım.

Çok talihsiz bir yazı IFeelGood, çok talihsiz.

Ama bilinçli yaptığını sanmıyorum.

tarihinde Ateist Bakis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Senin yazın bana zencileri hatırlattı.

Öncelerden, ayrımcılığın olduğu vakitlerde, beyazlarla olan yaşama vurgu yapan zenciler gibisin.

Otobüse binme yasağına karşı sen "İlk önce onlara o otobüse binebilecek kapasitede olduğumuzu gösterelim" diyen zencilerdensin.

"Ben hiç de bile beyaz toplumdan bir tepki görmüyorum, hatta beyazların fırınından gidip ekmek çörek bile alıyorum" diyen zencisin.

Sirk zencisisin yani.

Ne demek ahlaksız, terbiyesiz ve kötü olmadığımızı göstermeliyiz?

Bu gerçekten ne demek böyle?

"Beyaz adam olmak" diye bir şeyin aptallık, gerizekalılık, öküzlük olduğu

Ve bu felsefe ve anlayışa yönelik hareketlerin aptallık olduğu aşikar.

O halde bu adamların sirk zencisi olmanın anlamı ne?

Ahlakımı ve iyi biri olduğumu onlara gösterecekmişim.

Sonra beyaz adam bana 10 Cent verecek ve mutlu olacağım.

Çok talihsiz bir yazı IFeelGood, çok talihsiz.

Ama bilinçli yaptığını sanmıyorum.

Ateist Bakış,

Ben senin gibi gerçeklerden kopuk yaşamıyorum, kimseye de öyle yaşamalarını önermiyorum.

Bu toplumun dinsize nasıl baktığı bilinen bir gerçek. Bu bakış açısının temeli de evvela ahlaka dayanıyor. Ateist, Tanrı (bizde Allah) korkusu olmadığı için tehlikeli, riskli kişidir. Bilinmeyen bir durum vardır ortada çünkü referansı yoktur karşıdakinin.

Bu durumda referans, direkt ben, kendim olacağım. O halde beni kendi halimle tanımaları gerekiyor. Yani benim sıkıntım ateist olduğumu da bilmelerini istemekse, onlara evvela ateistin ne olduğunu, kanlı canlı görme şansı tanımalıyım.

Kafan bu basit şeyi almıyor mu Ateist Bakış?

Ben zaten bu gibi sorunlar yaşamıyorum, kimin ne düşündüğüyle ilgilenmiyorum. Hayatıma alacağım, selam vereceğim, konuşacağım insanları seçme özgürlüğüm var, bir yetişkinim ve kurulu bir hayatım var. Pekçok insana göre şanslı biri sayılırım çünkü ailem de dinsiz. Bunların dışında, beni ateist olduğum için kimse dışlamadı, bir laf etmedi vs vs.. Ezer geçerim Ateist Bakış. Yani emin ol, senden çok daha ukala ve burnu dik olabilirim gerektiğinde, oluyorum da. Mesele ben değilim ama.

Fakat burada zorlu çevrelerde yaşayan bir yığın insan var. Onlar, basit iletişim kurallarını ve diğer incelikleri kullanarak kolaylıkla rahatlayabilirler.

İnsanlara senin davranmamızı istediğin gibi gibi davranırsak, yapayalnız bir asosyal olarak yaşamaya mahkum oluruz. Karşımızdakiler insan çünkü. Etkileşim halinde olduğumuz insanlar onlar. Ve bizler toplumda ateist olarak da özgürce dolaşmak, kendimizi ateist olarak da ifade etmek istiyorsak, en önce elbette düzgün insanlar olmalı, öyle yaşamalı ve hatta mümkünse örnek insanlar olmalıyız.

Tüm dünyada yanlış bir ateist algısı var. Dünyanın tüm ateistleri, benim vurguladığım bu şeyleri vurgular, anlatır ve ateisti tanıtır. Bu görülür de zaten.

"Sen dine inanmıyorsun, Allah'a bile inanmıyorsun da, biz neye göre yaşayacağız peki sana göre? Allah'tan korkmayan insan, neden korkar ki kendini kötü bir şey yapmaktan alı koysun?" sorusu, ateistin karşılaştığı ilk sorudur.

Gerçi ben hep "Allah'a inanmıyorsan neye inanıyorsun peki? İnsan bir şeye inanmadan yaşayamaz ki, bu mümkün değil?" sorusuyla karşılaştım..

Sitelerde Paylaş

Yani kısacası sen bir sirk zencisi değilim mi diyorsun?

Uyumdan yanasın o zaman.

Uyum kime ne kazandırmış ki Ateistlere de kazandırsın?

Sen bunları yazınca ben bir cin filmini hatırladım.

Adam dilekleri yerine getiriyordu filmde.

Ama tersten.

Mesela kızın biri "ben her zaman kalıcı güzelliğe sahip olayım, hiç yaşlanmayayım" diye dilek diledi.

Kızı cansız manken yaptı.

Ama görebiliyor duyabiliyor kımıldayamıyor ve kimse de anlamıyor kızın o manken olduğunu.

Bu durumu hatırladım sen "Pek ama Allaha inanmıyorsan neye inanıyorsun?" "Allahtan korkmayan insanlar herşeyi yaparlar" vs sözlerinde.

Sen resmen cansız manken içine hapsaolup karşılarına geçiyorsun ve seni farkedeceklerini iddia ediyorsun.

Yapma be.

Dediklerinin tamamında sana hak verebilmem için lütfen tek bir şeye cevap ver.

- Onlar senle olan iletişiminde nelerden taviz veriyorlar?

Lütfen bana onların taviz verdiği tek bir şey söyle ve sana haklısın diyeyim.

Sitelerde Paylaş

Senin gibi istisnalar çok Ifeelgood. Ben de bir non-teist olarak o istisnalardan biri sayılırım.

Ancak o çok olan istisnalar genelin yanında çok çok az kalıyorlar.

Yazımda dikkat edersen "Genel olarak" ifadesini kullandım.

Aksini iddia etmek; ateistlerin kendilerini serbestçe ifade ediyor olduklarını öne sürmek demektir ki bu Türkiye gerçeğine uymaz.

Bırakalım ateisti, daha düne kadar Alevilerin geneli kendilerini ifade edemiyor, dinsel kimliklerini gizliyorlardı. Hala bir kısmı öyle.

Tamam işte, ben ateistlerin kendilerini ifade edebileceklerini biliyorum. Buralarda paylaşılan kötü deneyimler geneli yansıtmıyor. Ateistlerin çoğu kendini çevresinde rahatlıkla ifade ediyor eğer gerçekten istiyorsa.

Aleviler edemiyordu, haklısın. Ben ailemin alevi olduğunu öğrendiğimde ilkolul 3. sınıfa falan gidiyordum herhalde ama ne olduğunu anlamamıştım. En küçük bir fikrim yoktu, bir konuşma sırasında duymuştum.

Sonradan öğrendim ki bir yerlerde ağzımızdan kaçırır da etrafa duyururuz, babam mesleki olarak çok zorluk çeker, sürülür ve belki ihraç bile edilir korkusundanmış. Nitekim babam hem alevi hem de komünist olmak yüzünden (ve tabii POL_DER'i de kurmaya çalışmaktan) çok sıkıntı çekti, mahkemeler açarak terfilerini aldı vs..

Aleviler inançsız bile olsa duygusal bağları oluyor alevilikle, bilirsin.. Başka tür bir savunma mekanizması aslında ve nedeni çok acı, çok hazin.

Aleviler son 15-20 yıldır rahatlar ama yeniden gizlenmek zorunda kalabilirler. Ciddi bir sinsi propaganda başladı yine.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...