Jump to content

Türk Hakim ve Savcıları

Recommended Posts

Hakim ve savcılardan şok öneri!

"Tecavüz mağdurları tecavüzcüsüyle evlenirse iş yükümüz azalır!"

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca (HSYK) organize edilen yargının hızlandırılması ve sorunların tespit edilmesi amacıyla yapılan toplantılarda hâkim ve savcılar ilginç ve tartışmalı önerilerde bulundu. Öneriler arasında tecavüze uğrayan kadınıntecavüzcüsüyle evlenmesi halinde davanın düşürülüp işgücünün azaltılması da yer alıyor.

Toplantılara katılan hâkim ve savcılardan gelen öneriler Yargıda Durum Analizi isimli raporda toplandı. Söz konusu öneriler HSYK tarafından öncelik sıralamasına göre, Adalet Bakanlığı ve ilgili kurumlara iletilecek. Radikalin ulaştığı rapor taslağında yer alan bazı öneriler kamuoyunda tartışma yaratacak türden. HSYKnın başkanı sembolik olarak cumhurbaşkanı olmalı, Bazı kurumlardaki döner sermaye verilmesi gibi imkânlar tanınmalı, Protokoller yapılarak hâkim - savcıların buralarda ücretsiz muayene edilmesi sağlanmalı, Hâkim - savcıların belli aralıklarla psikolojik destek alması sağlanmalı, Cüppeler yeniden tasarlanmalı gibi talep ve önerilerin yer aldığı raporda, kadına yönelik şiddetle ilgili tartışılacak fikirler de yer aldı. O önerilerden bazıları şöyle: Adli Tıptan cinsel suçlarla ilgili daha hızlı rapor alabilmek için beden ve ruh sağlığının bozulup bozulmadığı araştırması yerine sadece beden sağlığının bozulup bozulmadığı araştırılmalı. 15 yaşından küçüklere karşı rızaen cinsel ilişki suçlarının ceza miktarları düşürülmeli, 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 434. maddesindeki uygulama yeniden hayata geçirilmeli.

(Yürürlükten kaldırılan bu madde kaçırılan veya alıkonulan kadının evlenmesi halinde koca hakkındaki cezanın 5 yıl ertelenmesini öngörüyor. Ayrıca söz konusu madde mağdurun tecavüzcüsüyle evlenme maddesi olarak yoğun şekilde tartışılmıştı.)

ŞİDDET YASASI ÜÇ AYDA TAMAM

Gaziantepte bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına yönelik şiddete karşı önlemlerin yer aldığı düzenlemelerin TBMM açıldıktan sonra, üç ay içinde tamamlanacağını söyledi. Yasalar içinde çocuk istismarına yönelik tedbirleri içeren kanun da yer alıyor. Bu arada Şahinin gündeme getirdiği elektronik kelepçeyle ilgili olarak da TBMM Araştırma Merkezi Müdürlüğünce rapor hazırlandı. Raporda Her ne kadar kısıtlama kararları sonrası yaşanan saldırı hatta cinayet vakalarını tamamen ortadan kaldırmasa da elektronik takibin, mağdurun psikolojik bakımdan rahatlaması, kısıtlama emrinin kuvvetlenmesi ve saldırganın caydırılmasına katkıda bulunması adına faydalı sonuçlar doğuracağı öngörülmektedir denildi.

Sitelerde Paylaş

Bence az bile yazmışım sevgili Pante. Referandumdan sonra yenilen HSYK nın badem bıyıklılarca istila edildiğini biliyoruz. Ben bir savcı yada hakim olsam bu şerefsizce öneriyi duyduğum andan itibaren basardım istifamı.Bu nasıl bir şerefsizliktir. Bu yargıya mı güvencem ben.Siktirsin gitsin yavşaklar.

Sitelerde Paylaş

Hah olan bir şerefsizliğe şerefsizlik demek mi korkutuyor sizi. Sikerim böyle adaletin temelinide savcısınıda hakiminide. Eğer yasal sorun olacak diye çekiniyorsanız ben kendimi atarım öne. Verin IP numaramı kullanıcı bilgilerimi gelsinler beni bulsunlar.

tarihinde alpcakir tarafından düzenlendi
Küfür nedeniyle düzenlenmiştir.
Sitelerde Paylaş

Bu ülkenin kadına karşı şiddette her geçen gün yükselmesi, kadınların baskı altında kalması, tecavüze uğradığı halde öldürülme korkusu sebebiyle ağzını açamaması gibi durumlar varken böyle bir öneriyi bile utanmadan gündeme getirebiliyorlar. İnsanın sinirlerini durduk yere bozuyorlar şerefsizler.

Sitelerde Paylaş

Türkiye nin bütün kurumlari ayni,bana isini dogru yapan bir kurum gösterin.Meclise bir bakin,bunlar davar güdemez ülke yönetiyorlar...

Sn. KaraCat ; Davar gütmek özel bir deneyim, birikim ve yetenek isteyen ciddi bir iştir, gerçekten bir işin basitliğini anlatmak için kullanılması gereken en son deyim bence. Tersinden bakmak gerekir, bunlar ''milletvekili bile olamaz diyerek''

Sitelerde Paylaş

Her nekadar böyle bir çıkışa kızsak bile hakim ve savcılar da bu toplumun bir parçası aynı hamurdan yoğrulma..İşlerinin yoğunluğu sıkıntı ve stresi..Dha düne kadar vicdanı ile cüzdanı arasında klana hakimler diye bir mevzu vardı..Tavuğuma kışt dedin diye mahkemelik olan fertlerden ve kadılık kurumundan Adliye kurumuna geçmiş bir toplumun hukuğunu sağlayan insanlardan da çok şeyler beklememek gerekir diye düşünüyorum, haksızmıyım..''Bu millete bu gerek'' yada kel başa şimşir tarak diye düşünmüş olabilir Sayın Hakimlerimiz ve savcılarımız...

Sitelerde Paylaş

Bu ülkenin kadına karşı şiddette her geçen gün yükselmesi, kadınların baskı altında kalması, tecavüze uğradığı halde öldürülme korkusu sebebiyle ağzını açamaması gibi durumlar varken böyle bir öneriyi bile utanmadan gündeme getirebiliyorlar. İnsanın sinirlerini durduk yere bozuyorlar şerefsizler.

PearlyGates,

Hakim ve savcıların kanunları eleştirdiğini zor görürsün dünyada.

Hem teknik olarak, hem de konum olarak bunu yapamazlar.

Kanunları eleştirmek genelde siyasetçilerin işidir.

Böyle bir durumda bu adamların %99'unun töre cinayeti, namus cinayeti gibi kavramlarda hafifletici sebep uygulamadıkları göz önüne alınırsa, bu bir mesaj olabilir.

"Tecavüz mağdurları tecavüzcüsüyle evlenirse iş yükümüz azalır!" diyorlarsa demek ki kanunda bir boşluk var.

Demek ki devletin kanunları tecavüz mağduru tecavüzcüyle evlendiğinde davanın peşini bırakıyor.

Ayrıca ikinci bir mesaj daha var.

İş yükümüz azalır diyor.

Yani demek ki, tecavüz vakaları çok fazla.

Ayrıca bir de Bakana gitmişler bak. (Bu teklifi gören gazeteciler)

Ve o da meclis açılır açılmaz kadına yönelik şiddetle ilgili yasaları peş peşe sıralayacağız demiş.

Şimdi bu teklifi verenin niyetini bilemeyiz.

Ama bir tek şeyi kesin biliriz.

O da böyle zorla tecavüzcüyle evlendir ve dava kapansın diye bir şey mantıklı adam işi değil.

O nednele bu maddeyi kim yazmışsa, kadınlara iyilik yapmış.

Yasalar yapılıyor ve konu düzenlenmeye çalışılıyor.

tarihinde Ateist Bakis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

PerlyGates bunun badem bıyıklılarla ilgisi yok.

Türkiye'nin kendi toplumsal yapısı ve erkek egemen toplumun şerefsizliği, dinin baskısı ile ilgili.

Ama bunların söylenmesinde kadınların payı da büyük.

Tecavüzcüsüyle evlenen bir çok insan olduğunu biliyoruz.

Ben bir kadın olsam böyle aşağılık bir evlilik yapmak yerine sonsuza dek toplumdan dışlanmayı da, açlıktan ölmeyi de göze alırdım.

Olmadı intihar ederdim.

Tecavüzcüsüyle bir insan nasıl evlenir ya hu?

Kadınlar biraz kendilerinde de suç bulmalı.

Böyle örnekler olduğu için bu şerefsizler kalkıp böyle bir öneri getirebiliyor.

Biri İngiltere'de böyle bir öneri getirebilir mi mesela?

Yer yerinden oynar.

Sitelerde Paylaş

Bu teklifi verenlerin savcılık ve hakimlikle ilişikleri kesilmelidir.

Böyle saçma bir teklif olabilir mi?

Adam tecavüz edecek sonra mağdur da ailesi tarafından namusu kirlendiği için zorla tecavüzcüsüyle evlenmeye zorlanacak.

Böyle bir mantık kabul edilemez.

Ya da adam evlenmek istediği kıza tecavüz edip onunla evlenmesini sağlamaya çalışacak.

Tecavüze uğrayan bir kadın tecavüzcüsüyle evlendirilirse yaşadığı o travmayı ömür boyu tekrar tekrar yaşayacaktır.

Bu teklif masumane görülemez.

Bu teklifi verenler zaten bu davalara bakıyorlardır.

Bu da onların zihniyetini yansıtır.

O nedenle böyle teklif verenlere yaptırım uygulanmalıdır.

Yine aynı mantıkla o zaman cinayet davalarında da katil maktulün ailesine kan parası ödesin ve dava kapansın.

Mahkemelerin de yükü hafiflemiş olur.

Sitelerde Paylaş

Bence bu baslik ta bir milli ve etnik koken iceriyor. Ayrica bu kokene mahsus tum hakim ve savcilari da iceriyor.

Oyuzden baslik "Donem hakim ve savcilari" ya da "AKP hakim ve savcilari" olarak degistirilirse iyi olur.

Cunku eminim su anda bile bu doneme uymayan ve AKP'nin her turlu bertarafina karsi hakimlik ve savciligin bagimsizligini, siyasatsizligini ve evrensel hukuku savunan turk kokenli hakim ve savcilar vardir.

Baslik onlari da icermesi adina, haksizdir ve on yargilidir ve de pesin hukumludur.

Ayrica konu "hakimlik/savcilik" geneli de degil; bir zihniyet belirtimidir.

Sitelerde Paylaş

Bence bu baslik ta bir milli ve etnik koken iceriyor. Ayrica bu kokene mahsus tum hakim ve savcilari da iceriyor.

Oyuzden baslik "Donem hakim ve savcilari" ya da "AKP hakim ve savcilari" olarak degistirilirse iyi olur.

Cunku eminim su anda bile bu doneme uymayan ve AKP'nin her turlu bertarafina karsi hakimlik ve savciligin bagimsizligini, siyasatsizligini ve evrensel hukuku savunan turk kokenli hakim ve savcilar vardir.

Baslik onlari da icermesi adina, haksizdir ve on yargilidir ve de pesin hukumludur.

Ayrica konu "hakimlik/savcilik" geneli de degil; bir zihniyet belirtimidir.

Yukarda o kadar iğrenç şeyler yazıyor ki sen gittin takıldın bir kıçı kırık Türk kelimesine.O an sinirle Türk dedim ama Türkiye içinde ki tüm ırktan hakimler için geçerli bir terimdi. Akp'nin kanatları altında olmayan hakim yada savcı varsa çıksın meslektaşlarını eleştirsin.Bu o kadar iğrenç birşey ki yani ben okuduğumda bile sinirlerim o kadar bozuldu Allah kitap ağzıma ne geliyorsa küfür ettim ve HSYK'ya çokta güzel bir mail attım.

Ve bu konunun gündemden bu kadar çabuk düşmesine gerçekten inanamıyorum. İyiden iyiye şerefsizlikleri hazmeder olmuşuz.

Sitelerde Paylaş

Yukarda o kadar iğrenç şeyler yazıyor ki sen gittin takıldın bir kıçı kırık Türk kelimesine.O an sinirle Türk dedim ama Türkiye içinde ki tüm ırktan hakimler için geçerli bir terimdi. Akp'nin kanatları altında olmayan hakim yada savcı varsa çıksın meslektaşlarını eleştirsin.Bu o kadar iğrenç birşey ki yani ben okuduğumda bile sinirlerim o kadar bozuldu Allah kitap ağzıma ne geliyorsa küfür ettim ve HSYK'ya çokta güzel bir mail attım.

Ve bu konunun gündemden bu kadar çabuk düşmesine gerçekten inanamıyorum. İyiden iyiye şerefsizlikleri hazmeder olmuşuz.

Baskabir forumda baska baslik altinda acilan ayni konuya verdigim yaniti, aynen buraya alintiliyorum.

Öneriler arasında tecavüze uğrayan kadının tecavüzcüsüyle evlenmesi halinde davanın düşürülüp işgücünün azaltılması da yer alıyor. Alinti-

Bu nasil bir mantik yurutumudur?

Kendisine tecavuz eden bir kisi ile, tecavuze ugrayan hangi psikoloji altinda evlenir?

Ayrica her tecavuze ugrayanin bekar, dul olmasi mantigi, nasil bir mantiktir?

Ya tecavuze ugrayan evli ise, ne olacak?

Ayrica bu erkeklere de bir cesit "karsi cikilan" evlilikler acisindan, bir yol gostermek degil midir?

Tecavuz ile isgucunun azaltilmasini bir birine baglamak, nasil bir mantiktir?

Burada aslinda kullanilmasi gereken kelime "evlenmesi" degil, "evlendirilmesi" olacakti. Cunku burada tecavuze ugrayanin ustunde kurulacak baski, zorlama (namus, tore v.s.) soz konusu.

Yani " ya evlenirsin, ya da....." gozdagi ve korku verilmesi soz konusu.

Boyle bir oneri ve de uygulamanin, toplumda "tutacagi" dusunuluyor, herhalde.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...