Jump to content

Görevimiz Süphaneke

Recommended Posts

Tarih: Bilinmeyen zamanlar...

Yer: Bilinmeyen bir yer...

Sorumlunun Adı: Muhammed

Operasyon Gizlilik Seviyesi: Çok Gizli!

Parola: Süphaneke

Devesini çölde son sürat dağlık bölgeye doğru süren Muhammed, orada beklemekte olan adamı görünce durdu ve kendisinin operasyondan olup olmadığını anlamak için içinde parolanın geçtiği bir cümle kurdu:

- Bugün de hava çok "Süphaneke"

Muhammed'e bakan adam:

- Daha süphakelerini de gördük. İsterseniz başınız güneş geçmeden şu mağaraya bir gidin dinlenin. Orada sizin için bir şeyler vardır belki

der.

Muhammed:

-Gideyim bari

der ve dağdaki mağaranın yolunu tutar.

Mağaraya girince küçük bir kutu bulur ve kutuyu açar açmaz bir ses konuşmaya başlar:

- Günaydın Muhammed. Bugünkü görevin son yaptıkları yasa dışı faaliyetlerden sonra bölgede güçleri aşırı derecede artan ve yasa dışı faaliyetlere son vermek istemediklerini belirten Müşrikleri pasif hale getirmektir.

Görevle ilgili detaylı plan ve Müşriklerdeki önemli kişilerin listesi sana bir ajanımız tarafından ulaştırılacaktır.

Görevle ilgili sana ve arkadaşlarına tüm lojistik ve askeri destek sağlanacaktır.

Her zaman olduğu gibi sen veya arkadaşlarından birisi yakalanacak veya öldürülecek olursa mücahid veya şehit sayılacaktır.

Bu kayıt bittikten 5 saniye sonra mağaranın girişi bir örümcek ve bir kuş tarafından yuva ve ağ yapılmak suretiyle kapanacaktır.

Bol şanslar Muhammed!

Mağaranın derinliklerine kadar giren Muhammed çıkışa doğru hızla 5 saniye içinde koşmuş ve mağaranın kapanmasına küçücük bir boşluk kala kendini dışarı atmayı başarmıştır.

Tekrar devesine binen Muhammed, Süphaneke görevini başarıyla tamamlamak için hızla yola koyulmuştur.

tarihinde Ateist Bakis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Subhaneke dedin de aklima geldi. Bakalim 40 kusur yil sonra hic kullanmadigim bu duayi dogru hatirliyor muyum?

Suphaneke, Allahumme vebi hamdik, ve taala cedduk, velailahe gayruk.. gerisi gelmiyor.

Yazilisi dasoylendigi gibi yazdim, dogru olmayabilir.

Bir de su vardi.

Suphaneke,sumbulteke; anan eke, baban teke; ben giderim Karabuk'e, Karabuk'te kaymak yerim, ben hocadan dayak yerim. :D

Bunlari kronik ve biyolojik yasi 40'in altinda olanlar,bilmezler. B)

Sitelerde Paylaş

Subhaneke dedin de aklima geldi. Bakalim 40 kusur yil sonra hic kullanmadigim bu duayi dogru hatirliyor muyum?

Suphaneke, Allahumme vebi hamdik, ve taala cedduk, velailahe gayruk.. gerisi gelmiyor.

Yazilisi dasoylendigi gibi yazdim, dogru olmayabilir.

Bir de su vardi.

Suphaneke,sumbulteke; anan eke, baban teke; ben giderim Karabuk'e, Karabuk'te kaymak yerim, ben hocadan dayak yerim. :D

Bunlari kronik ve biyolojik yasi 40'in altinda olanlar,bilmezler. B)

Ve tebare kesmük eksik :) (cenazede de eklenen bir şey daha var) Yaz google'a gelsin süphaneke.

Ayrıca söylediğin şeye bakılırsa sen karadenizli misin?

Sitelerde Paylaş

"Velailahe gayruk" dan önce "yalnız cenazelerde okunur" diye belirtilen "vecelle senaük" var ki cenazelere özel hiçbir anlamı yok.

Manası; "senin övgün yücedir".

Normalde söylense ne olur, cenazede söylense ne olur. Saçmalık işte.

Saçma olmadığını iddia eden bir müslüman varsa izah etsin de anlayalım...

Bu arada Muhammed'in uydurma mağara hikayesi yanlış kurgulanmış.

Hikaye, örümcek ve güvercinlerin Muhammed ve Ebubekir mağaradayken mağara kapısına yerleştiği, onları aramaya çıkanların da örümcek ağı ve güvercinleri görünce mağaraya bakmayıp uzaklaştıkları şeklinde.

Sitelerde Paylaş

sübhaneke allahümme- allahım sen sübhansın demek...

sübhan ne demek...

kötülükten kirlerden uzak beri temiz iyi yani ...

ve bihamdik - hamd sanadır övgüye layık olan sensin ...

ve tebarekesmük - ismin ne yüce ve feyizli bereketlidir....

ve teala ceddük- şanın ne yücedir...

ve celle senaük- seni övmek ne büyüktür ...

ve la ilahe gayruuk- senden gayrı ilah yoktur...

Sitelerde Paylaş

Ve tebare kesmük eksik :) (cenazede de eklenen bir şey daha var) Yaz google'a gelsin süphaneke.

Ayrıca söylediğin şeye bakılırsa sen karadenizli misin?

Yoo, nerden cikardin? Yazinca hatirladim. "vecelle selanuk" u de duydugumu zannetmiyorum. Bu arada ben ilk okuldayken hatim indirmis kurani okuyup, bitirmistim. Simdi gorsem, fransiz kalirim.

O icinde Karabuk gecen tekerleme benim ilk okul caglarinda bildigim bir tekerlemedir. Yani Ankara'da yasarken.

Benim atalarim Konya'dan Karamanogullari ile baglari oldugunu dusunuyorum. Dedem Canakkale muftusuydu ve Canakkale Savasindan (1915) sonra Ataturk'un yaveri olmus.

Ama dedigim gibi, hanifi olan bizimkiler hem tam bir musluman, hem de herkesi oldugu gibi kabul eden, hem de kimseye bir baski ve zorlama ve de mudahele uygulamayan bir zihniyete sahipti.

Benim evrenseligimin ve numenal insanligimin temeli bu yetistirime dayanir.

tarihinde evrensel-insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu arada Muhammed'in uydurma mağara hikayesi yanlış kurgulanmış.

Hikaye, örümcek ve güvercinlerin Muhammed ve Ebubekir mağaradayken mağara kapısına yerleştiği, onları aramaya çıkanların da örümcek ağı ve güvercinleri görünce mağaraya bakmayıp uzaklaştıkları şeklinde.

Onu biliyoruz da,

1-2 sayfa daha yazı yazmam lazımdı.

Çünkü esasında örümcek ve kuş aksiyon sahnelerindeydi :D

Ayrıca o ögeler islam kaynaklarında dünyanın en büyük kilitleri gibi kullanılır.

Duyan da sanki Lazerli güvenlik sistemli, geçilmesi imkansız, çelik kilitler sanar anasını satim :D

Halbuki bir örümcekle bir kuş

En komiği de bazı saflar bu kuşu anlatırken ipin ucunu kaçırıp, kuş yavru yumurta falan uzatırlar.

Kuş hemen yuvayı yapmış, hemen çiftleşmiş, hemen yumurtlamış, hemen de yavrular yumurtadan çıkmış :)

O kısmı aslına uygun kullansaydım, o kısma kadar 2-3 sayfa yazı yazmak zorunda kalırdım.

O da düşündürücü mizahı katlederdi.

tarihinde Ateist Bakis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yok o manada sormadım.

Kişisel detaylarını umuma açık yazma istersen.

Karabüklü bir tekerleme kullandın.

Ayrıca o tekerlemeyi Karadeniz bölgesinde bir kaç ilde halen devam ettirirler.

Ben de o civardansın sandım.

Önemli değil.

Demek İç Anadolu için de eskilerden Karabük bir ticaret merkeziydi (Tekerlemelerdeki bu tür şeyler genelde ünlü ve bilinen merkezleri hedef alır, İstanbul gibi mesela, o yüzden karadeniz üzerinden geçiş yolu olarak eskiden Karabük normal, demek iç anadolu için de bir merkezmiş)

Sitelerde Paylaş

Yok o manada sormadım.

Kişisel detaylarını umuma açık yazma istersen.

Karabüklü bir tekerleme kullandın.

Ayrıca o tekerlemeyi Karadeniz bölgesinde bir kaç ilde halen devam ettirirler.

Ben de o civardansın sandım.

Önemli değil.

Demek İç Anadolu için de eskilerden Karabük bir ticaret merkeziydi (Tekerlemelerdeki bu tür şeyler genelde ünlü ve bilinen merkezleri hedef alır, İstanbul gibi mesela, o yüzden karadeniz üzerinden geçiş yolu olarak eskiden Karabük normal, demek iç anadolu için de bir merkezmiş)

Merak etme yazdigim "detaylar" pek bir seyi ifade etmez. Ayrica bu konularda oldukca tecrubeli ve birikim sahibiyim.

Yine de "uyarin" icin, tesekkurler.

Bak sana birde hatirladigim kadariyla; Kulhuvallahu'yu yazayim.

Kulhuvallahu ahed, Allahu semed, lem yelid velem yuled velem yekullahu kuhuven ehad.

Nasil, dogrumu?

Hayret, bende de ne hafiza varmis, yaw! :D

Hadi bir de fatiha'yi yazayim da tam olsun.

Elhamdulillahilrabbil alemin, errahmanirrahim, maliki yevmiddin ve iyyakenabudu ve iyyakenestain ihtinas sratel mustakim. Siratellezine en amte aleyhim gayrilmagdubi aleyhim veleddain, amin.

Dogru mu?

Sitelerde Paylaş

Merak etme yazdigim "detaylar" pek bir seyi ifade etmez. Ayrica bu konularda oldukca tecrubeli ve birikim sahibiyim.

Yine de "uyarin" icin, tesekkurler.

Bak sana birde hatirladigim kadariyla; Kulhuvallahu'yu yazayim.

Kulhuvallahu ahed, Allahu semed, lem yelid velem yuled velem yekullahu kuhuven ehad.

Nasil, dogrumu?

Hayret, bende de ne hafiza varmis, yaw! :D

Hadi bir de fatiha'yi yazayim da tam olsun.

Elhamdulillahilrabbil alemin, errahmanirrahim, maliki yevmiddin ve iyyakenabudu ve iyyakenestain ihtinas sratel mustakim. Siratellezine en amte aleyhim gayrilmagdubi aleyhim veleddain, amin.

Dogru mu?

Yukarıdaki kuluvallahudan 3 tane

Aşağıdaki fatihadan 1 tane okuyunca kazadan beladan korunuyorsun.

Öyle ki bir test yapmışlar ve radyoaktivitenin yoğun olduğu yerlerde 3 kulhuvallahu 1 fatiha okuyanların üzerlerindeki ölçüm cihazları radyoaktivite uyarısı vermezken, okumayanların cihazları yüksek radyoaktivite alarmı vermiş.

Allahın hikmeti işte.

:D

Sitelerde Paylaş

Yukarıdaki kuluvallahudan 3 tane

Aşağıdaki fatihadan 1 tane okuyunca kazadan beladan korunuyorsun.

Öyle ki bir test yapmışlar ve radyoaktivitenin yoğun olduğu yerlerde 3 kulhuvallahu 1 fatiha okuyanların üzerlerindeki ölçüm cihazları radyoaktivite uyarısı vermezken, okumayanların cihazları yüksek radyoaktivite alarmı vermiş.

Allahın hikmeti işte.

:D

Vallahi, kimse kusura bakmasin,40 kusur yil sonra hem okudum, hem yazdim; bir daha nerdeee.

Yalniz ekleme/cikarma yapmamissin, dogru mu yazmisim her ikisini de!

Sen simdi otobanda en hizli seritte yolun ortasinda dur ve hizla ustune gelen bir araca karsi da,gozlerini kapa ve kulhuvallahu oku. Bak bakalim korunuyor musun, korunmuyor musun? :D

Ayrica bu durumda azrailsimdi Allah'ina karsi mi gelmis oluyor, isler karisti, yaw! :D

Simdi bu durum, ecel-i kaza mi?, yoksa ecel-i muamma mi oluyor?

Buradaki "muamma" Kulhuvallahusunu azraile tercih eden oluyor.

Benim beynim beni korumaya yeter.

tarihinde evrensel-insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben simdi hatirladiklarimi yazarsam fena olur, hepinizi doverim...

Isterseniz, "namaz dualari" diye bir bolum acilsin, artik ordan devam edersiniz sohbetinize :)

Merak etme, benden hepsi topu bu kadar. Artik zorlasan da bir dorduncusu cikmaz. O yuzden yenilgiyi bastan kabul ediyorum. Hatta belki de sitede bu konudaki en bilgisiz benimdir, kurani hatim ettigim halde! :D

Sitelerde Paylaş

"Velailahe gayruk" dan önce "yalnız cenazelerde okunur" diye belirtilen "vecelle senaük" var ki cenazelere özel hiçbir anlamı yok.

Manası; "senin övgün yücedir".

Normalde söylense ne olur, cenazede söylense ne olur. Saçmalık işte.

Saçma olmadığını iddia eden bir müslüman varsa izah etsin de anlayalım...

.

benim bildiğim kadarıyla şöyle...

vakit namazlarında okunan duaların rivayet düzeyi belli bir seviyeden aşağı olamaz...

mesela tevetüren yahut sahih düzeyinden aşağı olmamalı...

sübhaneke duası iki -farklı şekilde rivayet edilmiş...

vecelle senaüklü versiyonu sahih düzeyinden altta kalan bir şekilde-hasen olabilir- rivayetle geldiği için vakit namazında -vecelle senaük-süz yani sahih görülen rivayet okunuyor...

cenaze namazında ise hasen rivayetle gelse bile dualar okunabiliyor...

çok teknik bir ayrıntı olduğu içinde pek öğretilmez anlatılmaz...

Sitelerde Paylaş

Beni ancak hafız olan geçer. :)

5,5 sayfa yasin'i ezbere okurdum.

Hala aralarda takılsam da ilk 2 sayfası ezberimde.

Son 25- 30 süreyi de ezbere bilirdik.

Bu konuda sana rakip tanimiyorum. O ne ya 5.5 sayfa olan?

Hafiz, Kuran'i ezbere okuyana denirdi degil mi?

Zaten ezbercinin bir anlami da hafizdir.

Ama papagana ogretsen o da okur, onemli olan okudugun u anlamak ve aciklayabilmek.

Sitelerde Paylaş

Beni ancak hafız olan geçer. :)

5,5 sayfa yasin'i ezbere okurdum.

Hala aralarda takılsam da ilk 2 sayfası ezberimde.

Son 25- 30 süreyi de ezbere bilirdik.

Tabii bir de extra dualar var. Nurcularin namaz tesbihati gibi.

O da yetmeyince, risalelerden bazi pasajlari da ezberlerdik.

Ulan ne bicim keklenmisiz! Nelere kafa yormusuz... (hayif hayif) :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...