Jump to content

Günlerdir aklımda bir soru var

Recommended Posts

Ateistlerin tek meselesi Allah'ın varlığı hakkında olması gerekmez mi? Sorgulayanlara göre varsa durum başka yoksa durum başkadır. Her iki kabul anda doğru olamaz. Allah'ın varlığını kabul etmeyen bir ateist; Allah'ın varlığını kabul eden, peygamberlerini kabul eden, indirdiği kitaba iman eden bir inananın inandığı hükümlerle ilgili tartışmaya niçin girme ihtiyacı içerisindedir? Onun için yoksa yoktur ve konu biter. Ayetin yorumu, hadisin sahih olup olmayışı onu neden bağlasın ki? Bir ateist, kendi dünyasını bırakıp bunlarla neden uğraşsın? Bazı kişilerin "şu çelişkileri gördüm, ateist oldum" , "bu sorular beni dinden uzaklaştırdı" şeklinde ifadelerine rastlıyorum, ateist olmalarının gerekçeleri mi tartışılıyor? Bir gerekçe göstermeksizin ateist olan yok mudur? Tersi de doğru, bir gerekçesi ve bir amacı olmadan müslüman olan var mıdır? Hangi müslümana sorsak gerekçe Allah'ın rızasını kazanıp ebedi cennet hayatına kavuşmaktır. Hiçbir anlamı ve amacı olmadan kimliğinde müslüman yazılı olup ateist gibi yaşadığı halde müslümanım diyen de vardır. Herkesin görüşü inancı başka başka kimseyi yargılamıyorum. Sadece bu soru aklımı kurcalıyor.

Sitelerde Paylaş

Ateistlerin tek meselesi Allah'ın varlığı hakkında olması gerekmez mi? Sorgulayanlara göre varsa durum başka yoksa durum başkadır. Her iki kabul anda doğru olamaz. Allah'ın varlığını kabul etmeyen bir ateist; Allah'ın varlığını kabul eden, peygamberlerini kabul eden, indirdiği kitaba iman eden bir inananın inandığı hükümlerle ilgili tartışmaya niçin girme ihtiyacı içerisindedir? Onun için yoksa yoktur ve konu biter. Ayetin yorumu, hadisin sahih olup olmayışı onu neden bağlasın ki? Bir ateist, kendi dünyasını bırakıp bunlarla neden uğraşsın? Bazı kişilerin "şu çelişkileri gördüm, ateist oldum" , "bu sorular beni dinden uzaklaştırdı" şeklinde ifadelerine rastlıyorum, ateist olmalarının gerekçeleri mi tartışılıyor? Bir gerekçe göstermeksizin ateist olan yok mudur? Tersi de doğru, bir gerekçesi ve bir amacı olmadan müslüman olan var mıdır? Hangi müslümana sorsak gerekçe Allah'ın rızasını kazanıp ebedi cennet hayatına kavuşmaktır. Hiçbir anlamı ve amacı olmadan kimliğinde müslüman yazılı olup ateist gibi yaşadığı halde müslümanım diyen de vardır. Herkesin görüşü inancı başka başka kimseyi yargılamıyorum. Sadece bu soru aklımı kurcalıyor.

Ateizmin yaptığı tartışmaya girmek değil, yanlışı işaret etmektir.

Bundan 5 bin yıl önce dünyada tek tanrılı inançlar yoktu mesela.

Hep çok tanrılı, insan tanrılı, doğa tanrılı, simgeli, sembollü inançlar vardı.

O zaman da bunların yanlış olduğu vurgulandı.

Ne yani şimdi gidip de o saçma sapan zamanlardaki şeylerle uğraşma ihtiyacı mı hissedildi?

Hayır.

Biz bunun yanlış olduğunu söylüyoruz.

Sizler ise bunun yanlış olduğunu anlamayacak kadar hastasınız.

SOnuç ne olacak?

Sen 2 bin yıl önceki komik heykel ve sembol tapıcıları tarih kitaplarına nasıl geçtiyse, aynen öyle 2 bin yıl sonraki tarih kitaplarına geçeceksin.

Küpün etrafında dolanıyorlardı.

Onlar için o küp allahı temsil eden bir yapıydı.

İşte bu o zamanlardan kalan bir tespih.

Burada çakıl taşları atıyorlarmış.

Kaıdnların örtünmemesi kötüymüş.

Bu eski bir tapınak ve erkekler ile kadınlar aynı anda giremiyormuş.

Vs vs vs...

Komedi.

Şimdiden okuyanların yüzlerini görüyorum.

Sen görebiliyor musun? :D

Sitelerde Paylaş

bende düşündüm bunu...

yok dedikten sonra var diyenlerle uğraşmanın alemi ne...

kuyruğu kurtardıktan sonra arkana bakmadan kaçıp gitmek varken...

din bir hapis ise kaçanlar içeridekiler ne yapıyor ne düşünüyor demez ki iyice arazi olup bir daha tutulmammak için elinden geleni yapar...

siz herkesi kurtarmak mı istiyorsunuz...

içeridekiler halinden memnunken de mi...

niye başkalarını kurtarmaya çalışıyorsunuz...

acaba içinizden hala şöyle bir düşünce mi geçiyor...

ulan birisi gerçekten sağlam bir kanıt getirirse yine dine döneriz ...

elimizden geldiğince var olan delilleri çürütelim yıkmaya çalışalım...

ama bu arada sağlam tutarlı bir tarafı varsa da ortaya çıksın belki geri döneriz...

Sitelerde Paylaş

tartışma denen şey başka türlü nasıl olur?? iki taraf da aynı şeyi savunuyorsa nasıl tartışacaklar?? dünyada tartışmalar nasıl ve neden oluyor?? birşeye karşıysan onu tartışırsın.. karşı değilsen niye tartışasın?? tartışmanın doğasında bu var.. ben tanrı melek peygamber vs. düşüncesine karşıyım, ve bunu söyleyen biriyle yeri geldiğinde tartışırım..

aklıma takıldı diyorsun da, aklın var mı şüpheliyim..

Sitelerde Paylaş

Ateizm yalnız senin tanımladığın gibi bir inançsızlık olsaydı, teistlerle tartışmaya gerek olmayabilirdi.

Ama ateizm basit bir inançsızlık değil.

Ateist teistik sapkınlıkıları ve topluma verdiği zararları uzaktan izleyip, onlara kayıtsız kalamaz.

Etik değerlere sahip bir ateist vurdumduymaz değildir.

Buna ateist ahlakı ve etiği izin vermez.

Ateizmin basit bir inançsılık olmamasının temel nedeni, teizmin de basit bri inanç olmamasıdır.

Bunu bazı ateistlere bile anlatmak zor ama durum budur.

Teizmde ne varsa aynısı ve fazlası (hatta çok fazlası) ateizmde de vardır. Var olmak zorundadır. Onlarsız ateizmin hiçbir esprisi yoktur.

Sitelerde Paylaş

Nasıl teızm ıle ugrassmayalım teızmın kafır dıye nıtelendirdigi kim..Hakkımızda türlü türlü kötü senoryalar yazan kitaba inananlar kim?

Bu soruyu sormadaki mantıgı anlayamadım..bizimle ugrasan teistler..Haliylede cevap veriyoruz..

Sitelerde Paylaş

Öncelikle haybenbe yi tebrik etmek lazım, kopyalamadan başlık açmayı, kendi fikirlerini ortaya sunmayı öğrenmiş.

Şimdi haybenbenin dediklerine gelirsek ateistlerin dini eleştirmemeleri gerek, ona göre saçma veya en azından neden böyle olduğunu anlayamıyor. Müslümanlığı ancak müslüman olan eleştirebilir.

Böyle mi demek istiyorsun Haybenbe?

Yahu sen müslümanlığı doğru, anlamlı bulan adamsın sen niye eleştireceksin anca tevile filan gidersin, senin için orda zaten yanlış yok ki en fazla doğru olanın yanlış anlaşılması var. Sen asla dini eleştiremezsin , olsa olsa anca doğru olan dinini yanlış anladığını düşündüğün bir başka müslümanı eleştirebilirsin. Dini eleştirmek, peygamberini, allahını eleştirmek senin ne haddine, sen mi eleştireceksin bunları, komik...

Bir de düşünmeden bana diyorsun ki bırak doğru bulduğum şeyi ben eleştireyim nasıl olacaksa!!! ama sen yanlış bulduğun şeyi eleştirme, kafan iyi mi?

İnsanlar doğru bulduklarını değil yanlış bulduklarını eleştirir.

Sitelerde Paylaş

Ben bu türden soruları çok saçma buluyorum.Dinlerin bize ve tüm dünyaya çok büyük zararları var.Siyaset bile dine hapsolmuş durumda...Teistler acı çekmekten hoşlanıyorlar,bütün gözlemler bunu gösteriyor ama biz acı çekmeyi de acı çekenlerin olmasını da tahammülsüzlükle karşılarız,en azından ben böyleyim.Nereden bakarsan bak insanlığa zararlı olan bir konuyla,terörün köklerinden biri,bilimin gelişmesine,insanların gelişmesine engel olan bir konuyla elbette mücadele edeceğiz.En azından bunu yeni nesli bilinçlendirmek için yapmalıyız.

Teist kitaplar bize etmedikleri hakareti bırakmayacak,kendi inançlarımızı özgürce yaşamamıza engel olacak,yapmadıkları pislik kalmayacak biz de buna seyirci kalacağız öyle mi?Kim inanır buna?Kadir İnanır!

Gerçi bu soru ateistlere yöneltilmiş ama bir çift kelam da ben edeyim dedim.

Sitelerde Paylaş

hacım nedir ateist ahlakı ve etiği...

bir ateistin ahlakı nelere izin verir nelere izn vermez ...

ve atesit ahlakın kaynağı yada dayanağı nedir...

yani ateist neden bu ahlakı yaşamalıdrı...

Bu konuları daha önce tartıştık. Tekrarlamak istemiyorum.

Dindarları ahlak bazında eleştireceksen gerekli olan bir ahlaktır ateist ahlakı..

Bir örnek vereyim. Hırsızın ellerinin kesilmesini ahlak bazında nasıl değerlendiriyorsun?

Kendi ahlakın ile bağdaşmıyorsa, nedir senin ahlakının ölçüsü?

Sende bazı ahlaksal değerler yoksa hırsızın elinin kesilmesini nasıl değerlendirebilirsin?

Bunun üzerinde düşün biraz. Buna benzer binlerce örnek verilebilir.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle haybenbe yi tebrik etmek lazım, kopyalamadan başlık açmayı, kendi fikirlerini ortaya sunmayı öğrenmiş.

Şimdi haybenbenin dediklerine gelirsek ateistlerin dini eleştirmemeleri gerek, ona göre saçma veya en azından neden böyle olduğunu anlayamıyor. Müslümanlığı ancak müslüman olan eleştirebilir.

Böyle mi demek istiyorsun Haybenbe?

Yahu sen müslümanlığı doğru, anlamlı bulan adamsın sen niye eleştireceksin anca tevile filan gidersin, senin için orda zaten yanlış yok ki en fazla doğru olanın yanlış anlaşılması var. Sen asla dini eleştiremezsin , olsa olsa anca doğru olan dinini yanlış anladığını düşündüğün bir başka müslümanı eleştirebilirsin. Dini eleştirmek, peygamberini, allahını eleştirmek senin ne haddine, sen mi eleştireceksin bunları, komik...

Bir de düşünmeden bana diyorsun ki bırak doğru bulduğum şeyi ben eleştireyim nasıl olacaksa!!! ama sen yanlış bulduğun şeyi eleştirme, kafan iyi mi?

İnsanlar doğru bulduklarını değil yanlış bulduklarını eleştirir.

küstahlıkla eleştri birbirine karıştırılmasın. bu soruları sormak için hakaret etmekle eleştirmek arasındaki farkı bilmek gerekir. dini hükümler konusunda ahkam kesmek eleştirmek mi oluyor? inanmadığınız dinin kabul etmediğiniz ve anlamadığınız hükümlerini inananların akıllarını bulandırmaya yönelik tartışmalarla ortaya atmak eleştirmek mi oluyor? size göre var olmamış dinin yaşamamış peygamberinin olmayan eşlerinin soyunu tartışmak eleştirmek mi oluyor? İnanan insanların akıllarına bir soru işareti de biz sokalım niyetiyle yapılan bir düşmanlıktan başka birşey değil bana göre. Peygamberin eşlerini müslümanlar anlamaya çalışsın, kendisini hiç tanımayan, onu efsanevi bir karakter olarak tanımlayan insanların ne haddine?

Sitelerde Paylaş

küstahlıkla eleştri birbirine karıştırılmasın. bu soruları sormak için hakaret etmekle eleştirmek arasındaki farkı bilmek gerekir. dini hükümler konusunda ahkam kesmek eleştirmek mi oluyor? inanmadığınız dinin kabul etmediğiniz ve anlamadığınız hükümlerini inananların akıllarını bulandırmaya yönelik tartışmalarla ortaya atmak eleştirmek mi oluyor? size göre var olmamış dinin yaşamamış peygamberinin olmayan eşlerinin soyunu tartışmak eleştirmek mi oluyor? İnanan insanların akıllarına bir soru işareti de biz sokalım niyetiyle yapılan bir düşmanlıktan başka birşey değil bana göre. Peygamberin eşlerini müslümanlar anlamaya çalışsın, kendisini hiç tanımayan, onu efsanevi bir karakter olarak tanımlayan insanların ne haddine?

Biz de bu pazarın potensiyel alıcıları değil miyiz?

Herkes anasından müslüman mı doğru? Din, tanrı, peygamber nedir hepimiz sonradan öğrendik, bazılarımız inandı.

Biz inanmadık, inanmaktan vazgeçtik.

Ama pazarın acımasız alıcıları biziz, bize hatalı malı pazarlamak eskisinden zordur artık. Ayağımızı vurmuş bir kere.

Şimdi bırakalım da diğerleri cendereye mi girsin? Aldananlar, mutlu aldatmacanın içinde devam mı etsin? Aldatan aldattığıyla, aldanan aldandığıyla mı kalsın? Bunu bir sosyal sorumluluk projesi olarak düşün.

2011 Diyanet bütçesi, 3.2 milyar lira, buna camilerin gideri, arazisi, imamın maaşı, valilik, belediye bağışları ile vatandaşın harcadıkları dahil değil. 5 yılda 5 katına çıktı.

Pazar büyük, harcamakla bitmez, yılda 10 tane çocuk hastanesi kurulur bu paraya. Belki daha fazla.

cinsel hayatı buradaki ateistin umurunda değil, ama aldatmacanın derinliği hepimizin umurunda. Aslında birbiri ile doğru orantılı.

İnananların aklına bir soru da biz sokalım. Şüphelenin, araştırın, sorgulayın, öğrenin.

Seni senden başka kimse ikna edemez...

tarihinde cinali tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

2011 Diyanet bütçesi, 3.2 milyar lira, buna camilerin gideri, arazisi, imamın maaşı, valilik, belediye bağışları ile vatandaşın harcadıkları dahil değil. 5 yılda 5 katına çıktı.

mukemmel bir konuya deginmissin, bu butun dunyada boyle gereksız yere para ve zaman kaybediyoruz.

tıpta sonuç alamayan insanlar tedaviyi inançta arıyor.

sorgulamayı unutuyoruz. savasmak yerine kaderimiz buymus diyoruz.

bir ınsanın sorunu tum ınsanlıgın sorunudur :)

Sitelerde Paylaş

Ateistler neden dinleri eleştirmesinler? Dinciler her yerde, her fırsatta car car öterlerken, topluma kendi çarpık düşüncelerini aşılarken ateistler buna göz mü yumsun yani? Dinin yanlışlarının ortaya konması neden dincilerin sigortalarının atmasına sebep oluyor? Neden dinciler en ufak bir eleştiride ağzından köpükler saçarak eleştiren insanlara saldırıyor? Dünyada her etkinin bir tepkisi vardır. Dinciler toplumu kendi inançlarına göre şekillendirmeye çalıştıkça, çağdaş, uygar, akıllı ve vicdan sahibi insanlarda onların düşüncelerinin ne kadar çağdışı, akıldışı, vicdan dışı olduğunu ortaya koyacaktır.

Sitelerde Paylaş

Tabii ki elestirecegiz, din hayatimizin zehirliyor, yasam alanimizi kisitliyor, ustelik hayatini etkilemese bile yanlis buldugun gordugun seyi elestirirsin. Asil senin ne isin var burada?

Sitelerde Paylaş

Haybenbe, günlerdir aklımda bir soru var diyerek, gerçekten bu sorunun cevabını merak ediyor gibi dikkat çekmeye çalışmışın.

Ama sana birşey söleyim mi belki sen bile farkında deilsin, sen bu sorunun cevabını kesinlikle merak etmiyorsun, zaten biliyorsun, zaten daha önce başka yerlerde de gördün okudun vs. Senin yapmak istediğin, ben bu soruyu soruyum, ateistler de kendilerini kurcalasın biraz, sorsunlar kendilerine, nasıl olsa onlar bişeyler saçmalar(senin gözünde), ben sonra benim daha bu başlığı açmadan önceki kesinlikle hiç değişmeyecek cevabımı, hiç durmadan tekrarlarım. Kelimeleri değiştirir değiştirir tekrar söylersin, verilen cevapların doğruluk payının olacağına kafa bile yormucaksın, başlığı açmadan bunun da farkındaydın...

Sitelerde Paylaş

Sen 2 bin yıl önceki komik heykel ve sembol tapıcıları tarih kitaplarına nasıl geçtiyse, aynen öyle 2 bin yıl sonraki tarih kitaplarına geçeceksin.

Küpün etrafında dolanıyorlardı.

Onlar için o küp allahı temsil eden bir yapıydı.

İşte bu o zamanlardan kalan bir tespih.

Burada çakıl taşları atıyorlarmış.

Kaıdnların örtünmemesi kötüymüş.

Bu eski bir tapınak ve erkekler ile kadınlar aynı anda giremiyormuş.

Vs vs vs...

Komedi.

Şimdiden okuyanların yüzlerini görüyorum.

Sen görebiliyor musun? :D

Bu gelecek kurgusuna kesinlikle katılıyorum....

Aynen böyle olacağı gayet nettir, ama bir farkla...

X tanrısına adanmış yeni ve modern tapınaklar malesef hep varolacaktır.

Bu devridaim hep devam edecektir.

tarihinde Afrodit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dünden öğren... bugünü yaşa... yarın için umudun olsun...

Ölümün son olduğunu düşünen biri için "yarın" ne kadar anlam taşır.

Kaldı ki bugün yaşananlar, o kişi için beyin dokusundaki elektriksel ve biyokimyasal bir takım tepkimelerden ibaret ise...

Yani aslında "sevgi" nin anlamı; "ilgili obje algılandığında ya da hayal edildiğinde ortaya çıkan, tatmin doğurucu bir dizi elektriksel aktivite" ise...

Yarın öleceğini yani bedeninin ve beynindeki bilinçsel aktivitelerin sona ereceğini, bu gün ben diye adlandırdığı algının, yarın yalnızca başka insanların hafızasında bir hatıra (beyin hücreleri arasında bir takım uzantısal ve kimyasal bağlar)

olarak kalacağını, dünyadaki hayatın sona ermesiyle de bütün varlık belirtilerinin evrenden silineceğini, bilen bir kişi için, YARIN ne anlama gelir, BUGÜN yaptıklarının amacı nedir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...