Jump to content

Bir teist ateist taklidi yapabilir mi?

Recommended Posts

Bence yapamaz, yapabilmesi için en azından ateist gibi düşünebilmesi, kendini onun yerine koyması ve ona göre yazılar yazması lazım ki bunu başarabilirse zaten teist kalamaz.

Sitede bunu başarabilecek bir kişi tanıyorum o da Kireç, ona da teist denirse tabi :)

Örneğin bir teist 3 ay civarı buraya yazacak ve bizi ateist olduğuna inandırmaya çalışacak, sizi ateist olduğuna inandırabilir mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 62
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben, bir serbest dusunur olarak ve her ikisinin de bilincinde ve farkinda ve de disinda olarak, her ikisinin de taklidini yapabilirim. ^_^

Yalniz antinin the dan sonra gelmesi vasfiyla,bir teist ateist taklidi yapabilecek bir bilinc ve farkindalik duzeyinde degildir.

Ama bilincli ve farkinda olarak, yani bilincalti zorlamasi ile degilde, kendi kendini sorgulayarak ateist olmus biri, teizmin disina cikabileceginden teist taklidi yapar. Ama; eger teizmi karsisina almissa o zaman aklinin inandigi ideolojik dogrulara teizm uymayacagi icin ve akilca gozlemin notrlugu yerine "yanlis" algilanacagi icin, teizm taklidi yapamaz.

Sitelerde Paylaş

Bir teist ateist taklidi yaparsa dinden çıkacagını bilir ve taklit yapmaz diye düşünüyorum.

Hoş teist oldugunu söyleyenlerin çoğu teist değil diyorum da çoğunlukta teist olduğunu zannedenler ne demek istediğimi anlamıyor.

tarihinde difficulty tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir tesit bir ateisti ancak taklit edebilir.:)

Tabii ki hemen ele verir kendisini çünkü ateist gibi düşünmesi imkansızdır. Ateisti sadece Allah'ı kitabı reddeden insan sandıkları için, inandırıcı olmaları zor.

Ateist olduğuna kendisi de inanan ama hala dinlerin neden olduğu akıl yürütme yönteminden kurtulamayan bir dolu insanı bile ayırt edebilirken, ateist taklidi yapan inanırı aynı saniye tanımamak mümkün değil.

Çok çabuk fire verir.

Ama bunu bir inanıra anlatabilmek çok zordur. Küçümsediğiniz, beğenmediğinizi, insan olarak dışlayıp aşağıladığınızı düşünüyor hemen ve savunmaya geçiyor.

Ateist gibi düşünebilmek, ateisti anlayabilmek için gerçekten ateist olmak lazım. Veya ne bileyim, panteist olmak lazım.

Sitelerde Paylaş

bence teistte ateist taklidi yapabilir..

ateistte teist taklidi yapabilir..

ateist rolleri oynayan bi dolu aktör/aktirist var sinemada. tiyatroda

tam terside vardır muhtemelen (:

rol yapmak, taklid etmek gibi yetenekler, kazanılabilir..

kişi bununla ilgili eğitilebilir..

fakat er-geç rol yaptığı ortaya çıkacaktır tabi (:

Sitelerde Paylaş

Bence yapamaz, yapabilmesi için en azından ateist gibi düşünebilmesi, kendini onun yerine koyması ve ona göre yazılar yazması lazım ki bunu başarabilirse zaten teist kalamaz.

Sitede bunu başarabilecek bir kişi tanıyorum o da Kireç, ona da teist denirse tabi :)

Örneğin bir teist 3 ay civarı buraya yazacak ve bizi ateist olduğuna inandırmaya çalışacak, sizi ateist olduğuna inandırabilir mi?

Yapılabilir.

Ve yapılıyor da.

Sistematik bir şekilde hem de.

Yapanlar dışarıdan elde ettikleri birikimlerle kendilerine ait bir tasarım yaparlarsa tanınacaklarını biliyorlar.

O nedenle ya kesn bir şekilde ateizmin kapsamında sorunlu bölge olarak bilinen ahlak, ensest, çalma, öldürme vb yerlere yönelirler.

Ya da mevcut materyalleri, yine mevcut klişelerle tekrar ederler.

Bunu niçin yaparlar?

Buna koro yapmak deniyor.

Ateistler sonuçta bir doğruyu dile getiriyorlar.

Ancak doğruyu dile getirenleri belirli bir bölgedeki küçük koro olarak düşünürsen, onların yanına bir o kadar daha adam yollarsan ve bunlar o gelişmekte, ve ilermelemekte olan akımı temsil edenlerin yanında, bildik, banal, sığ, kısır döngülü vb konuları tekrar ederse:

1- Hem Ateizmin imajını tekllerine alırlar

2- Ateizm içerisindeki yeni jenerasyonun sesini bastırtırlar.

Bu yöntem teizmde çok yoğundur.

Hatta bu yöntem toplumsal LİNÇ denilen yöntemin evrim geçirilerek toplumsal YUTMA haline dönüştürülmesidir.

Gözlerinle bizzat Ateizm hakkında görebileceğin örnek vermekte sana zorlanabilirim.

Ancak benzer bir oluşumu sana gösterebilirim.

İnternet medyalarında Teistler olumsuz haberlerin etkilerini aşağıdaki yorumlarıyla hafifletiyorlar.

Partilerin ve tarikatların gençlik kolları bizzat buna çalışıyor.

Ateizm konusunda ise sana bir kaç örnek gösterebilirim.

Mesela Google'a Ateizm-Der yaz.

Bu forumdaki Starbuck isimli üye.

Taklit kısmının anlaşılacağını bildikleri için direkt farklı resim çizme moduna girmişler.

Bir kaç tane daha var.

Forumda eleman şutlayanlar çok örnek verebilirler.

Stratejilerini de anlatabilirler.

Sitelerde Paylaş

Birisinin ateist olup olmadığını öğrenmenin kestirme yolu ondan kutsallara sövmesini istemektir;

Söverse ateisttir, sövmezse teisttir.

Yukarıdaki, birisinin anti-teist olup olmadığını öğrenmenin en kestirme yoludur.

A-teist olup olmadığını öğrenmenin yolu ise ondan Yaratıcı'yı, dinlerin peygamberlerini inkar ettiğini söylemesini istemektir;

İnkar ettiğini söylerse ateisttir, söylemezse teisttir.

Cok sığ olmus bu yorum.

Biraz radikal olduğunun farkındayım ancak kestirme bir yöntem olduğu konusunda ısrarcıyım. Amacım "her ateist kutsallara söver" gibi birşey ima etmek değildi, aklımın ucunda bile geçmedi ancak sizin mesajınızdan sonra böyle anlaşılabileceğini düşünüp düzeltme gereği duydum.

Hicbir zaman ateist gibi dusunememissin, belli.

Ateistlerdeki şu zihniyeti anlamıyorum; "Düşünen insan, düşüncelerinin sonucu olarak ateist olmalıdır. Eğer ateist olmadıysa yanlış düşünmüştür, gerizekalıdır."

Bu bir şartlandırma, dogmalaştırma değil midir?

Ateist gibi düşünmek nedir? Nasıl ateist gibi düşünülür?

Sitelerde Paylaş

Yukarıdaki, birisinin anti-teist olup olmadığını öğrenmenin en kestirme yoludur.

A-teist olup olmadığını öğrenmenin yolu ise ondan Yaratıcı'yı, dinlerin peygamberlerini inkar ettiğini söylemesini istemektir;

İnkar ettiğini söylerse ateisttir, söylemezse teisttir.

Biraz radikal olduğunun farkındayım ancak kestirme bir yöntem olduğu konusunda ısrarcıyım. Amacım "her ateist kutsallara söver" gibi birşey ima etmek değildi, aklımın ucunda bile geçmedi ancak sizin mesajınızdan sonra böyle anlaşılabileceğini düşünüp düzeltme gereği duydum.

Ateistlerdeki şu zihniyeti anlamıyorum; "Düşünen insan, düşüncelerinin sonucu olarak ateist olmalıdır. Eğer ateist olmadıysa yanlış düşünmüştür, gerizekalıdır."

Bu bir şartlandırma, dogmalaştırma değil midir?

Ateist gibi düşünmek nedir? Nasıl ateist gibi düşünülür?

Herhangi bir kutsala kufretmek, o kisinin asiri derecede kufurbaz oldugunun gostergesidir. Musluman olup, allaha kufreden cok adam tanidim. Tabii bir de hangi yoreden oldugunun da onemi var, ama konumuz bu degil :)

Sen kendinin bir sureligine ateist oldugunu soylemistin. Boyle sacma bir yorumunu gorunce, (hic sevmedigim bir soz olmasina ragmen, maalesef) ateist olamamissin, demek zorunda kaldim.

Sitelerde Paylaş

Kendi nefislerini ilah edinen ve kendi nefislerine tapan, fakat bunun farkında bile olmayan düşünürlere (!) ateist denir.

Ateist gibi düşünmeye ne hacet... Kendini nefsinin eline bırakıyorsun, o senin yerine düşünüyor...

Bir ateist gibi dusunemedigini bu yazinla gostermissin, tesekkurler...

Sitelerde Paylaş

bir teist ateist taklidi yapamaz,, çünkü bir ortamda düşünsenize Allah yok, dinler yok, kutsallara sövdüğünü felan, ki bir teist için Allahın olmadığını düşünmek bile çok korkutucu gelir onlara, ki bana öyle geliyodu.

Neo Nurcularla tanışmadın galiba.

Neo Nurcular Nurun yayılması için alem ve grup seks bile yaparlar.

Allah da yok derler, Muhammede de söverler.

Çünkü bu bir yatırımdır.

Ve daha sonra bu yatırımı tersine çevireceklerdir.

Sitelerde Paylaş

bence teistte ateist taklidi yapabilir..

ateistte teist taklidi yapabilir..

ateist rolleri oynayan bi dolu aktör/aktirist var sinemada. tiyatroda

tam terside vardır muhtemelen (:

rol yapmak, taklid etmek gibi yetenekler, kazanılabilir..

kişi bununla ilgili eğitilebilir..

fakat er-geç rol yaptığı ortaya çıkacaktır tabi (:

Yanlış anlaşılmış herhalde burada bahsedilen replikleri de teistin uydurması, senaristin değil. Teist kendi başına ateist replikleri uyduramaz, ateist gibi düşünüp onun adına ona uygun replik yazamaz.

Sitelerde Paylaş

Yanlış anlaşılmış herhalde burada bahsedilen replikleri de teistin uydurması, senaristin değil. Teist kendi başına ateist replikleri uyduramaz, ateist gibi düşünüp onun adına ona uygun replik yazamaz.

O yüzden bildik şeylere yönelir ya.

Orman gibi düşün.

Hansel ve Gratel gibi.

Atılan taşları takip edersen, sorun olmaz.

Taş yolundan ayrılırsan kaybolursun.

Sitelerde Paylaş

Buna en guzel ornek, samanyolu dizileri. Bir iki bolum seyrettikten sonra, cizilen ateist (inkarci, supheci) profillerinin ne kadar gercekten uzak oldugunu, hatta komediye donustugunu gorebilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Bunu anlamanin en guzel yolu, konuyu kritik dusuncenin iki yonlulugune tasimaktir.

Mesela herkes kendi adina neden dini uygular ve tanriya inanir ve varlar ve neden dini uygulamaz ve tanriya inanmaz yoklar?, bunu aklin leyhte ve aleyhte degerlendirmesi olarak yapabilir.

Yani herkes, once din uygulamali,inancli ve tanrili olma gerekcelerini yazacak ve ayni zamanda da dinsizligin ve tanrisizligin inancsizligin gerekcelerini yazacak ve kendi akli ile dini, tanriyi ve inanci kritize edecek.

"Tanri var, inaniyorum ve dini uyguluyorum, cunku....." ve

"Tanri yok, inanmiyorum ve dini uygulamiyorum, cunku....."

Cunkuler hem olumlu hem de olumsuz yanitlar icerecek?

Buyrun.

Sitelerde Paylaş

bir teist ateist taklidi yapamaz,, çünkü bir ortamda düşünsenize Allah yok, dinler yok, kutsallara sövdüğünü felan, ki bir teist için Allahın olmadığını düşünmek bile çok korkutucu gelir onlara, ki bana öyle geliyodu.

Sen hiç sokakta allahını s..erim senin diyen birisini görmedin mi, sence bunu sokakta diyen adam ateist mi?

Bi incisozluk ziyareti yap teist ateist filan nelere rahatlıkla küfredebiliyorlar gör.

Bunlar kıstas değil, ateist gibi düşünebilip ona uygun yazı yazmak bu kadar basit sebeplerle mümkün değil olsaydı burada bi ton ateist taklitçisi olurdu. Onlara darül harbta her yol mübah nasıl olsa.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...