Jump to content

Bir teist ateist taklidi yapabilir mi?

Recommended Posts

Bir ateist gibi dusunemedigini bu yazinla gostermissin, tesekkurler...

İltifat ediyorsun...

Ateistlik, bir seçimdir. Seçimini yapmışsın. Fakat düşündüğün ve dinde açıklar bulduğun için değil, yeterince düşünmediğin ve bulduğunu sandığın için.

Bir müslüman küfre düşmüş taklidi yapamaz. Ama küfre düşmüş biri müslüman taklidi pekala yapabilir. Bizde ona o zaman atesit yani kafir değil, münafık deriz.

Vallah kardeş ben sana şu kadarını diyeyim; istesekte, istemesekte, inkar etsekte, kabul etsekte, dinden çıksanda, tekrardan dine girsende yada dinde sabit kalsanda; ne yaparsan yap kendine yapacaksın ya da yapacağız ve O'nun kuralları geçerli olmaya devam edecek.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 62
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İltifat ediyorsun...

Bir müslüman küfre düşmüş taklidi yapamaz.

Sen öyle san.

Kimlik ele geçirmek için karı taklidi yapan, ateist taklidi yapan, ben yüzlercesine rastladım.

Müslüman cennet için yedi sülalesini ardında bırakan bir adamdır.

Anasını babasını çoluğunu çocuğunu sevdiklerini bir cennete satan adam, her şeyi yapar!

Sitelerde Paylaş

Ben, bir serbest dusunur olarak ve her ikisinin de bilincinde ve farkinda ve de disinda olarak, her ikisinin de taklidini yapabilirim. ^_^

Yalniz antinin the dan sonra gelmesi vasfiyla,bir teist ateist taklidi yapabilecek bir bilinc ve farkindalik duzeyinde degildir.

Ama bilincli ve farkinda olarak, yani bilincalti zorlamasi ile degilde, kendi kendini sorgulayarak ateist olmus biri, teizmin disina cikabileceginden teist taklidi yapar. Ama; eger teizmi karsisina almissa o zaman aklinin inandigi ideolojik dogrulara teizm uymayacagi icin ve akilca gozlemin notrlugu yerine "yanlis" algilanacagi icin, teizm taklidi yapamaz.

Tahminen sen teist olmadığın için ateist taklidi yapabilirsin ama senin yaptığın gibi bir hiyerarşik sınıflandırma yaparsak sen teistle ateist arasında kalacağın için halen 3 aylık bir sürede ateist olmadığın ve hatta olamayacağın rahatlıkla ortaya çıkar. Keşke agnostik-skeptik falan olaydın o daha iyiydi ama işte ola ola evrensel leyla olmuşun.

Yok numen var fenomen var kafayı kırmışın. Daha madde vardır diyemeyecek haldesin, bunu desen dahi maddeden ayrı bir numen tarifliyorsun. Sonrada beni anlamayan benim kişiliğime saldırıyor hesabına giriyorsun. Bu iddiaların sahibi ve ortaya koyanı benim diyip bu iddiaları ortaya koyanla dalga geçerlerse anla ki seninle doğrudan değil iddialarınla dalga geçiyorlar.

Biraz uzak dur benden, bak bunlar direk sana karşı boğucusun, sıkıcısın, türkçen kötü, basit bir şeyi uzun uzun saçmalaman o şeyi doğru yapmıyor. Kimse seni ciddiye alıp uzun uzun cevap vermiyorsa daha da fazla sıkıcı cevaplar duymak istemedikleri için.

İddian basit, uzun uzun anlatmaya saçmalamaya gerek yok; İnsan düşünür, akleder, gözlemler ancak olanı tam olarak doğru şekilde gözlemleyemez bu nedenle gözlemlerinden yaptığı çıkarım tam olarak doğruyu yansıtmaz. Gözlemlediği şeyin varlığından dahi emin olamayız demeye getiriyorsun. Senin icadın değil uzun süredir dalga geçilen ve halende kullanılan matrix muhabbetlerinin bir versiyonu. Tam olarak bu kadarsın daha ötesi yok. Uzun uzun saçmalayınca kendine ait yanlışlanamaz bir şey uydurduğunu zannedip kendi kendini bir yerlere oturtup bir de utanmadan önüne geleni insanlıkdışı zart zurt yaftalıyorsun. Kısaca yürü git diyorum, basit çıkarımlarını ya adam gibi anlat ya da kafa şişirme.

Sitelerde Paylaş

Tahminen sen teist olmadığın için ateist taklidi yapabilirsin ama senin yaptığın gibi bir hiyerarşik sınıflandırma yaparsak sen teistle ateist arasında kalacağın için halen 3 aylık bir sürede ateist olmadığın ve hatta olamayacağın rahatlıkla ortaya çıkar. Keşke agnostik-skeptik falan olaydın o daha iyiydi ama işte ola ola evrensel leyla olmuşun.

Yok numen var fenomen var kafayı kırmışın. Daha madde vardır diyemeyecek haldesin, bunu desen dahi maddeden ayrı bir numen tarifliyorsun. Sonrada beni anlamayan benim kişiliğime saldırıyor hesabına giriyorsun. Bu iddiaların sahibi ve ortaya koyanı benim diyip bu iddiaları ortaya koyanla dalga geçerlerse anla ki seninle doğrudan değil iddialarınla dalga geçiyorlar.

Biraz uzak dur benden, bak bunlar direk sana karşı boğucusun, sıkıcısın, türkçen kötü, basit bir şeyi uzun uzun saçmalaman o şeyi doğru yapmıyor. Kimse seni ciddiye alıp uzun uzun cevap vermiyorsa daha da fazla sıkıcı cevaplar duymak istemedikleri için.

İddian basit, uzun uzun anlatmaya saçmalamaya gerek yok; İnsan düşünür, akleder, gözlemler ancak olanı tam olarak doğru şekilde gözlemleyemez bu nedenle gözlemlerinden yaptığı çıkarım tam olarak doğruyu yansıtmaz. Gözlemlediği şeyin varlığından dahi emin olamayız demeye getiriyorsun. Senin icadın değil uzun süredir dalga geçilen ve halende kullanılan matrix muhabbetlerinin bir versiyonu. Tam olarak bu kadarsın daha ötesi yok. Uzun uzun saçmalayınca kendine ait yanlışlanamaz bir şey uydurduğunu zannedip kendi kendini bir yerlere oturtup bir de utanmadan önüne geleni insanlıkdışı zart zurt yaftalıyorsun. Kısaca yürü git diyorum, basit çıkarımlarını ya adam gibi anlat ya da kafa şişirme.

Ben tanridisiyim arada kalmis degil, disariya cikmis durumda olarak hem teizmi hem de ateizmi disaridan ve notr algi ile gozlemliyorum.

Bunun icin aklin karsitlik sinirini asmak gerekir.

Teizm ve ateizm aklin karsitlik siniridir ve diger teolojik izmlerde agnostisizm dahil; bu konuda aklinin inandigi doogrusu olarak hareket eder.

Serbest dusunur ise, varliktan degil bilgiden yola cikar. Varlik ta tanrida v.s. insanoglunun kendi adina ortaya attigi bir bilgidir.

Oyuzden serbest dusunce aklin siniri bunyesinde kalan ateizm den daha genis ve ozgur bir dusuncedir.

Tanri konusunda ve din konusunda tarafi yoktur. Sadece tanrisal her turlu zihniyeti yanasimi olumlu/olumsuz olarak gozlemler ve tanrili/tanrisiz insanoglu yasam ve iliskilerinin tanri bunyesindeki sorununu dile getirir.

Aslinda bu sorun asagidaki baslikta gun yuzune cikmistir.

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=46794

Ayrica yazin beni elestirmekten baska bir icerige sahip olmadigi icin, sana misilleme yapip "sen de boyle soyle olmussun" demiyecegim.

Cunku ben yazar ile degil yazi ile yazisirim.

Ama sana tavsiyem kendi kendini sorgula, baskalarini elestirmek yerine.

Ayrica o yazi senin sahsina ait degildiki neden ustune aliniyorsun.

Cozumude var. Sende cigi gibi benim lakabimi banlarsin ve yazilarimi gormezsin,m olur biter.

Ya da gorursen, yazicagin yanit dusunce icerirse, yanit veririm bilesin.

Sitelerde Paylaş

İltifat ediyorsun...

Ateistlik, bir seçimdir. Seçimini yapmışsın. Fakat düşündüğün ve dinde açıklar bulduğun için değil, yeterince düşünmediğin ve bulduğunu sandığın için.

Bir müslüman küfre düşmüş taklidi yapamaz. Ama küfre düşmüş biri müslüman taklidi pekala yapabilir. Bizde ona o zaman atesit yani kafir değil, münafık deriz.

Vallah kardeş ben sana şu kadarını diyeyim; istesekte, istemesekte, inkar etsekte, kabul etsekte, dinden çıksanda, tekrardan dine girsende yada dinde sabit kalsanda; ne yaparsan yap kendine yapacaksın ya da yapacağız ve O'nun kuralları geçerli olmaya devam edecek.

Degildir kardesim. DEGILDIR. DEGIL!

Pazarda domates mi seciyoruz zannettin?

Sitelerde Paylaş

Neyi neyle gözlemliyorsun? Buna cevap verdiğin anda senin iddiaların fos olur?

>>>Serbest dusunur ise, varliktan degil bilgiden yola cikar

Varlık olmadan bilgi nasıl olcak onu söyle? Bilgiden ne kast ettiğin dahi belli değil, enformasyon mu demek istiyosun?

Fenomeni numenal yetim ile gozlemliyorum. Insanoglunun gorunusunun disinda numenal yetisi ve kavrami vardir. Iste bu uclu yapisiyla insanoglu bilgiye yonelir. Insanoglu hem gozlem veren, hem de gozlem alan hem de gozlemi dile getirendir.

Kavram olmadan da varlik olmaz. Yani insanoglu olmadan bildiren olmaz.

Bilgi den kastim, epistemolojidir. Sitede bu konuda yazilmis mesajlarim var,okuyabilirsin.

Insanoglu varlik olarak kendini diger varliklar icinde goremediginden kendi varligi dahil; varligi ortaya koyanin kendisi oldugunu da algilayamaz.

Varlik nedir? Insanoglu olmadan varligi ortaya koyabilir misin?

Koyabilmen icin, baska bir tur olman bu da yetmez, insanoglu ile o tur arasinda dialogun olmasi gerekir.

Oyuzden insanoglu fenomeni ile bu fenomenin numenal yetisini birlikte degerlendirmek ve insanoglu fenomeninin belirleyici, belirtici ve bildirici faktor oldugunu algilamak gerekir.

Bunun adi yapilandirmaci bilgidir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Constructivist_epistemology

http://en.wikipedia.org/wiki/Freethought

tarihinde evrensel-insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Pazardan domates seçmek ?

Ateist olmaktan çok daha zor...

Çok fazlaca düşünmek gerekir domates seçerken pazardan, ateist olmak için karar vermeye nazaran...

Bu neyi neden ve nasil sectigine bakar. Eger insanoglunun sagligi, rahati, iyiligi v.s. soz konusu ise; pazardan domateessecmek ile nasil dusunup davranacagini secmek farklilasir.

Birini gorerek, digerini uzerinde dusunerek, sorgulayarak secersin.

Sitelerde Paylaş

Pazardan domates seçmek ?

Ateist olmaktan çok daha zor...

Çok fazlaca düşünmek gerekir domates seçerken pazardan, ateist olmak için karar vermeye nazaran...

Yanlis, ateist olmak icin dusunmek lazim, dinini secmiyorsun bile, annen baban neyse osun, onun uzerinde dusunup ateist olmak yurek ister.

Sitelerde Paylaş

İddiya girelim.

Ben bir "iflah olmaz" Kuran inanırıyım.

Bir hafta boyunca bu forumda ateist olacağım.

İmza olarak "Aslında ateist değilim" yazacağım.

Yine de bilmeyenler beni ateist sanacak.

İddiaya var mısınız?

Aslına bu kadar kolay bir iddiaya girmek benim için etik değil... İddiasız olsun.

Sitelerde Paylaş

İnsan taklidi yapan bir sürü hayvanoğlu hayvan görmüş biri olarak söylüyorum, evet bu tipler her kılığa girebilir...

Karşılarındakini kandırdıklarını sanarken, asıl kananlar kendileridir...

Cuma namazından beri gelmeyen ateistler, deistler, panteistler...

Sırf kaleyi içten fethedeceğini sanarak ateistlerin içine girip, ekran arkasında namazını kılıp sonra klavyede ateistlere canım cicim ben de sizdenim yapanlar...

Ohooo oyuncu çok bu konuda ...

Sitelerde Paylaş

İddiya girelim.

Ben bir "iflah olmaz" Kuran inanırıyım.

Bir hafta boyunca bu forumda ateist olacağım.

İmza olarak "Aslında ateist değilim" yazacağım.

Yine de bilmeyenler beni ateist sanacak.

İddiaya var mısınız?

Aslına bu kadar kolay bir iddiaya girmek benim için etik değil... İddiasız olsun.

hadi bakam...

Sitelerde Paylaş

baya uzun süredir ateist forumda olup az çok düşünce yapılarını anladığım için taklidini yapabilirim sanırım...

bir ara gerçekten atesit gibi düşünmek olaylara bakmak istedim gerçekten...

ama hep onu yok gibi düşünmek büyük saygısızlık gibi geldiği için tam olarak bunu yapamadım...

Sitelerde Paylaş

Biz teistler için; Ateist olup olmamak, dürüstülükten daha ahlaki bir davranıştır. Dolayısıyla teistler "taklit" gibi; kişisel önem arz eden bir davranışı yapabilir. Yani teistler ateist taklidi yapabilir. Bu o kişi için önemlidirde. Sırf zevk için bunu yapabilirler.

Ancak bir ateist için; Dürüstlük, Ateist olup olmamak daha ahlaki bir davranıştır. Bu sebeple ateistler için; dürüstlük - taklitten daha önemli bir davranış biçimidir. Yani ateistler teist taklidi yapamaz. Eğer yapıyorsa ahlaktan ziyade mutlaka bir görev, bir amaç vardır.

Sitelerde Paylaş

Müslüman cennet için yedi sülalesini ardında bırakan bir adamdır.

Yanlış yazmışsın... Cennet için değil, Allah için...

Üstelik yedi sülalesini değil, on yedi sülalesini ardında bırakır.

Yani Allah için yapmayacağın şey yoktur senin. (Bu zaten malum aslında)

Dünyada en çok sevdiğin insanları ve evlatlarını Allah için feda ederim diyorsun.

İşte aklını, fikrini, hayatını, sevdiklerini zihnindeki muhayyel bir varlığa satan insana ne denebilir ki...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...