Jump to content

Mars'a Insanli Yolculuk ve Gereken Teknoloji

Recommended Posts

Dünya atmosferi ;

Nitrojen %78.084

Oksijen %20.946

Argon %0.934

Karbon dioksit %0.038

Su Buharı %1

Diğer gazlar %0.002

Mars atmosferi ;

Atmosfer basıncı 0.7–0.9 kPa

Karbondioksit 95.32%

Nitrojen 2.7%

Argon 1.6%

Oksijen 0.13%

Karbonmonoksit 0.07%

Su buharı 0.03%

Nitrik oksit 0.01%

Neon 2.5 ppm

Kripton 300 ppb

Xenon 80 ppb

Ozon 30 ppb

Metan 10.5 ppb

Kaynak : Viki

Sitelerde Paylaş
  • İleti 84
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Haci ile cigi ye katılıyorum. Marsa gidi ne yapacağız everest? Arnold Schwarzenegger gitti de ne oldu? Bir sürü zorluklarla karşılaştı adamım benim.

Hadi bir şekilde oraya yerleştik diyelim. Ne değişecek? Batsın bu mars bitsin bu rüya demeye başlayacağız bir zaman sonra olacağı bu :D

Sitelerde Paylaş

Neden yalnız bugünkü teknolojiyi düşünüyoruz?

Ben ileri, çok ileri bir teknolojiyi düşünmemizi öneriyorum.

Bu gelecek teknoloji bin yıl değil. Onbin yıl da değil. Yüzbin yıl da değil.

Hatta bir milyon yıl bile değil.

50 milyon yıl. 100 milyon yıl, bir milyar yıl.

Dünyada yaşam dünya yok oluncaya kadar devam edecek. Burası kesin. Ona da daha 4 milyar yıl var.

İnsanlar kendilerini yok etmezlerse o kadar var olabilirler.

Bu süre içinde teknoloji gelişecek. İnsan teknoloji yaratan bir hayvan.

Uzak geleceği imgelememiz bile mümkün değil.

O kadar uzak bir zaman ki, hayal gücümüz yetmez onu anlamaya.

Teknoloji o kadar ilerleyebilir ki, güneşin füzyon enerjisini bitirip kırmızı dev olması bile önlenebilir.

Bütün yapılacak güneşe hidrojen yakıtı sağlamaktır.

İnsan teknolojisi gaz gezegenleri güneşe atarak füzyonun devamın sağlayabilirler.

Daha sonra başka gezegen sistemlerinde getirdiği hidrojenle füzyonu devam ettirebilir.

Bu şömineye odun atmak kadar kolay bir teknoloji bile olabilir.

İlerde.. çok, çok ilerde.. 3-4 milyar yıl sonraki bir gelecekte..

Sitelerde Paylaş

Jans Jonas'ın Bacon'a yaptığı eleştirisi aklıma geliyor;

''Bacon'un bilimsel teknolojisi yoluyla doğaya hakimiyet idealine eşlik eden felaket tehlikesi, bu idealin kusurlarından çok, başarısının büyüklüğünden kaynaklanıyor'' demişti..

Şu gerçek karşısında çarpılmıştım; ''İnsanoğlunun Mars ile olan macerası anlaşılan daha çok uzun seneler ve revizyondan geçerek sağlanacak...'' Ne bilim ama...

Sitelerde Paylaş

Biz geleceği hep en fazla birkaç yüz yılla sınırladığımız için öyle bir gelecek portresi çizdim.

Mars macerası yakın geleceğin sorunlarını dile getiriyor.

Gelecek daha ileri bir tarihe ertelenince sorunların çoğu kayboluyor.

Çünkü ileri teknolojinin o sorunlara çözümler getireceği düşünülüyor. Bu ne kadar gerçek bilmiyoruz ama. Yanılıyor da olabiliriz.

İnsan olmanın verdiği bir kibir ve kendini beğenmişlik var. Her sorunu çözebileceğimizi sanıyoruz.

Ama henüz karşılaştığımız sorunlardan hiçbirini çözebilmiş değiliz.

Çözülebilir olanları bile çözebilmiş değiliz.

Benim gelecek fantezilerimi insanların zayıf ve nahif niteliklerini de göz önüne alarak değerlendirmemiz lazım.

Belki de sandığımız kadar akıllı bir yaratık değiliz.

Sitelerde Paylaş

Amerikalilarin science fiction filmlerini fazla abartmaya basladilar diye dusunuyorum.Yaklasik %95 karbondioksit olan bir atmosferde yasamak icin hayaller pesinde kosmamali.

Hollandaca'da bir soz vardir...Ost West Thuis Best.

"Dogu Bati Evim en guzeli" olarak cevirebiliriz...

Sitelerde Paylaş

Dünyada ki yaşamın 4 milyar yılı kaldığı ne malum Hacı? Ya yine bi göktaşı gelip dinazorlar gibi bizi de süpürürse? Daha önce oldu,yine olabilir. Dünyaya çarpması olası bir göktaşı olduğu zaman, oldukça uzun bir süre önceden bu durum kestirilebilir sanırım. Böyle bi durumda kaçabileceğimiz bir alternatif yaratabilmek, insanoğlunun neslinin devamı için çok önemli.

Hadi birinci ihtimali beğenmediniz,"orda yaşam kurulacak diye harcanan paralarla kaç çocuk doyurulur edebiyatı" yapanlar, o harcanacak para çok daha büyük keşiflere ön ayak olabilir. Bu başlıktaki tartışmanın çizgisi maalesef müslüman forumlardaki "cern'de onu bunu çarpıştıran kafirler gitsinler aç insanları doyursunlar,başka iş mi kalmadı canım?" çizgisiyle paralel.

Geniş düşünelim.

Sitelerde Paylaş

CO2 sorun değil. Biraz ot bu işi halleder, pek sever onlar CO2'den O2 yapmayı malum

Magnetosferin yokluğunun asıl etkisi, güneş rüzgarlarının atmosferi süpürecek, yani uzaya savuracak olması. Bu da orada istediğiniz gibi bir atmosfer yapmanızı zorlaştırır.

Atmosfer'de asıl sorun, azotun azlığı. Bunu gidermek için o manyetosfere ihtiyaç büyük.

Yerçekimide pek problem değil. Asıl sorun dünyaya dönecek olursanız çıkar.

Sıcaklık önemli bir sorun, ama o da aşılabilir.

Şimdi Hacı diyecektir ki, amanda ne rüyası görüyor. Derim ki, genetik denen şeyi unutmayın. Bu işlerin çoğunu mars için üretilmiş özel bitkiler ve bakteriler kolayca halleder. İnsanların yaşaması için gereken destekte gene bu yoldan sağlanabilir. 200 yıl içinde astronomi, fizik vs. ilerlerken biyolojinin olduğu yerde kalacağını sanıyorsunuz herhalde. Şundan emin olun, önümüzdeki 200 yıl en büyük ilerleme, hemde misliyle ilerleme, biyoloji bilimi ve teknolojilerinde (genetik, tıp vs. vs.) yaşanacak.

Fakat daha öncede değindim. Mars'ı ıslah etmeye uğraşmak gereksiz olabilir. Zira başka ve suyun sıvı olduğu gezegenlere gitmek çok daha kolay olabilir. Sorun orada büyük ihtimalle başka canlılar olacak, onları ne yapacağız sorunu olacaktır temel olarak.

Sitelerde Paylaş

Fakat daha öncede değindim. Mars'ı ıslah etmeye uğraşmak gereksiz olabilir. Zira başka ve suyun sıvı olduğu gezegenlere gitmek çok daha kolay olabilir. Sorun orada büyük ihtimalle başka canlılar olacak, onları ne yapacağız sorunu olacaktır temel olarak.

Amerika'yi keşfedince ne yapmıştık :)

Sitelerde Paylaş

Anibal biraz ot %95 CO2 isini halleder demis...Bence her metrekarenin icinde 4 cam veya mese agaci olmasi gerekir ama Marsta otu nasil yetistirecekler?

Amsterdam Arena stadinda otlarin sararip ölmemeleri icin yillarca cözümler aradilar.Söz konusu Mars olursa en az 10.000 sene ugrasabilirler diye düsünüyorum. :)

Sitelerde Paylaş

Anibal biraz ot %95 CO2 isini halleder demis...Bence her metrekarenin icinde 4 cam veya mese agaci olmasi gerekir ama Marsta otu nasil yetistirecekler?

Amsterdam Arena stadinda otlarin sararip ölmemeleri icin yillarca cözümler aradilar.Söz konusu Mars olursa en az 10.000 sene ugrasabilirler diye düsünüyorum. :)

Amsterdam arena stadında, bir ottan beklenen CO2'yi alıp, oksijen üretmesi değil, yeşil bir saha olarak kalmasıdır. Herhalde o çimenleri alıp götürüp marsa ekeceklerini düşünmüyorsun?

Öncelikle orada yaşayacak bitkiyi veya o bitkiler için zemin hazırlayacak bakteriyi üretmen gerekiyor. Şu anda bu mümkün, ama bir günün işi değil. Çook uzun yıllar gerektiriyor. Ve dahası biz henüz oraya nasıl bir şey gerektiğini bilmiyoruz.

Bir biyolog olarak baktığımda... Sentetik canlı olayı son safhalarına geldi artık. Orada yaşayacak bir ot, bir bakteri, büyük ihtimalle dünyadaki canlılar baz alınarak değil, orada yaşayacak bir canlıyı sıfırdan üreterek gerçekleşecektir. Bu teknik olarak başka tür bir hayatın otları olacaktır.

Bu otlar belki gerçek otlar için ortamı hazırlayacaktır önce.

Mars'a yapılacak ilk insanlı uçuşlar, gidip gelmeyi öğretecektir. Ama bunun kısa zamanda, Antartika'daki gibi keşif üsleri kurulmasıyla devam edeceğini görmek zor olmasa gerek. ruslar ayrı, çinliler ayrı gidecektir hatta. Sonuçta orada altına hücum gibi, bu tür bir terraforma en uygun yerleri, mesela buz halinde de olsa suya yakın yerleri vs. bulmak yarışı başlayacaktır.

Sitelerde Paylaş

Mars'a yapılacak ilk insanlı uçuşlar, gidip gelmeyi öğretecektir. Ama bunun kısa zamanda, Antartika'daki gibi keşif üsleri kurulmasıyla devam edeceğini görmek zor olmasa gerek. ruslar ayrı, çinliler ayrı gidecektir hatta. Sonuçta orada altına hücum gibi, bu tür bir terraforma en uygun yerleri, mesela buz halinde de olsa suya yakın yerleri vs. bulmak yarışı başlayacaktır.

eğlence tam gaz devam.

toruntorunutorunlara bile yeter bu bulmaca

çöz çöz bitmez

Sitelerde Paylaş

evrendeki tüm enerjiyi manipüle/kontrol edebilecek bir bilinç seviyesine ulaştığımızda ne yapsak diye düşünüp,

muhtaç olmayanın yapabileceği en güzel eyleme geceçeğiz.

muhtaç olanlar varetme.

bu yolun kapalı olduğunu düşünüyorum.

zamane olarak haklıyım çünkü bu konuda en ufak bir ışık yok. zifiri karanlık bir tünel.

Sitelerde Paylaş

İnsanlar masalları ve masal aleminde yaşamayı ne kadar çok seviyorlar.

Din kökenli masallar var. Beğenmiyorsanız

Bilim kökenli masallardan buyurun.

Sevgiler.

Aslinda bu hayal kurma işi, ateist-teist ayrımı yapmıyor.

Hatta diyebiliriz ki kurgu bilimsel konularında ateistlerin hayal gücü daha zengin.

İnsanın ömrü sınırlı. İnsan o sınırı zorlamasını çok seviyor.

Bunu da ancak hayal gücü ile yapabiliyor.

Sitelerde Paylaş
Guest Sagittarius

Mars üsleri için birçok ön araştırma var.

Hayal değildir.

http://www.biospherics.org/russia.html

http://en.wikipedia.org/wiki/BIOS-3

http://en.wikipedia.org/wiki/Biosphere_2

http://ag.arizona.edu/tomlive/monitoring.html

http://ag.arizona.edu/tomlive/ghLunar_7dy.html

http://128.196.12.155/home/homeJ.html

Cübbeli hocanın gibi cern deneylerine karşı çıktığı gibi mars deneylerine karşı çıkan ateistlerin olması çok tuhaf. :huh:

Cübbeli ateistler demek lazım bunlara.:)

Sitelerde Paylaş

İnsanlar masalları ve masal aleminde yaşamayı ne kadar çok seviyorlar.

Din kökenli masallar var. Beğenmiyorsanız

Bilim kökenli masallardan buyurun.

Sevgiler.

Hayal kurmak zekadan daha ileri.A.Einstein...

Sitelerde Paylaş

Amsterdam arena stadında, bir ottan beklenen CO2'yi alıp, oksijen üretmesi değil, yeşil bir saha olarak kalmasıdır. Herhalde o çimenleri alıp götürüp marsa ekeceklerini düşünmüyorsun?

Düsünmüyorum tabi...Stadi örnek vermemin nedeni üst kisminin günesi engellemesi ve cimlendirmede istenilen basariyi elde edememeleri.Mars gibi bir gezegende elbette bitki örtüsü konusunda biyolog bilim insanlarina cok is düsecektir.

Insanin dünyada yapacagi oldukca fazla isleri var diye düsünüyorum.Örnegin Marsa gidecek dünyalilarin ortak bir dili konusmuyor olmalarini normal bulmam.

Sitelerde Paylaş

Sorunun iki aşaması var. Birisi oraya gitmek. Birisi de orada yaşamak. Yaşamak sorunu, aslolarak her yer için çözüm demek. Ayı parselleyip satabilirsiniz, bu teknolojiyi geliştirince. Ama doğrusu şu ki, Mars'te biyosfer oluşturmak çok daha kolay. Ve dahası, ay için geliştirdiğiniz teknoloji gidebileceğiniz her yer uygualanabilir olacaktır.

Şimdi ne derdimiz var marsla filan diyenleri görüyorum. Ama şu husus gözden kaçıyor. Herşeyden önce bizim dünyanında ciddi rektifiyeye ihtiyacı var. Denizler kirlendi ve dahada kirleniyor. çöller var ki, mars'ı aratmazlar. Hava kirliliği en azından lokal olarak bir sorun. Rüzgar enerjisi vs. diyoruz, az kirletelim diyoruz ama, o işlerde gelecek pek yok. Nükleer daha başka bir bela. Ne kalıyor geriye?

Geriye kalan şey şu mesela. Atıyorum çölü yaşanabilir bir yer yapabilmek. İşte size yarın marstada kullanabileceğiniz bir teknoloji.

Kısaca, zaten gidip marsa özel teknolojiler yapılacağını düşünmek değil mesele. Zaten bu dünya için geliştireceğimiz tekonolojileri orası içinde kullanacağız. En basit örneği, aya gidişimiz işte. Bu teknoloji, aslen dünya için geliştirilen silah teknolojisi değil miydi?

Kısaca, zaten Mars'ı yaşanabilir bir yer yapacak teknolojileri biz dünyada, dünya için büyük oranda geliştirmiş olacağız. Gidip mars için arge kaynağı gerekmeyecek öyle fazla. Ve hazır teknoloji varken, neden mars'a götürmüyoruz diyecektir elbette herkes.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...