Jump to content

Mormon Kitabı.

Recommended Posts

Mormon kitabının tümünü artık nette bulmak mümkün.

Misyonerler eve gelmeden de Mormon kitabını okumak isteyenler için..

http://www.lds.org/bc/content/shared/content/turkish/pdf/language-materials/34406_tur.pdf?lang=eng&clang=tur

Eğer bu kilisenin resmi sitelerinden birinden evinize ücretsiz bir Mormon Kitabı ısmarlamışsanız bu kitabın posta yoluyla gelmeyeceğinden emin olun. Bu kitap evinizin adresine bizzat 20-22 yaşlarındaki iki Mormon misyoner tarafından (bayan iseniz genellikle iki bayan misyoner, erkek iseniz iki erkek misyoner tarafından) getirilecektir ve bunlar kitabı teslim etmek için kapınızı çalacak ve ilgi derecenizi öğrenecektir.

Eğer tartışmak veya misyonerlik yapmalarını istemiyorsanız açıkça Ateist olduğunuzu ve sadece Mormon Kitabını merak ettiğiniz için okumak için kitabı sipariş ettiğinizi ve Tanrı kavramına inanmadığınızı, tarışmak da istemediğinizi söyleyin. Bu durumda sizinle fazla uğraşmayacaklardır. Onların yaklaşımı daha ziyade Tanrıya inanan ve bir din arayışı içinde olan, inanmaya eğilimli kilise için (Tanrı tarafından) hazırlanmış olan kişilere yönelmektir.

Eğer zaten Amerikalı kişilerle (genelde misyonerler Amerikalı oluyor) tanışmak ve bu sayede İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız ve kendinizden eminseniz, kilise ortamları nasıldır merka ediyorsanız ön yargısız olarak onların çok cana yakın, hatta sempatik olduklarını dahi söyleyebilirim. Kiliseyi ziyaret etseniz dahi bu bir üyelikle sonuçlanmayacaktır. :)

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bir wikipedia sayfasında mormon kitabının baştan aşağıya safsata olduğu zaten arkeolojik araştırmalar ile bilim ışığında ispatlanmış. Türkçe link yok. Vakti olan çevirsn kusura bakmayın ingilizce olarak linki vermek zorundayım;

http://en.wikipedia.org/wiki/Archaeology_and_the_Book_of_Mormon

Ama kısaca özetgeçmek gerekirse kitapta geçen anlatımda abd'ye ilk göçen yahudiler at sığır koyun vesaire görmüşler ama bu hayvanlar abd keşfinden çok daha sonra getirilmiş. Fillerden falan bahsediyor ama abd'de fil gibi yaban hayvanları da yaşamamış o dönemlerde. Arpa'dan falan bahsediyor ama doğuya özgü bu tahıllar da o zamanlar abd'de yokmuş. Sözde nefilliler kılıç falan kullanmış savaş aleti olarak ama metal hiçbir zaman o dönemlerde abd'de rastlanmamış ve hiçbir zamn savaş aleti olarak kullanılmamış. Daha okyanusları bile aşacak gemi teknolojisi yokken deniz altından falan bahsediyormuş, o şekilde gelmiş insanlar falan.

Ayrıca;

http://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Mormonism

http://en.wikipedia.org/wiki/Dialogue:_A_Journal_of_Mormon_Thought

http://en.wikipedia.org/wiki/Genetics_and_the_Book_of_Mormon

http://en.wikipedia.org/wiki/Historicity_of_the_Book_of_Mormon

http://en.wikipedia.org/wiki/Izapa_Stela_5

http://en.wikipedia.org/wiki/Khirbet_Beit_Lei

http://en.wikipedia.org/wiki/Linguistics_and_the_Book_of_Mormon

http://en.wikipedia.org/wiki/Los_Lunas_Decalogue_Stone

http://en.wikipedia.org/wiki/Pre-Columbian_trans-oceanic_contact

http://en.wikipedia.org/wiki/Reformed_Egyptian

farklı bir forumdan aldım sağolsun veren arkadaş

http://en.wikipedia.org/wiki/Zelph

Dediğim gibi mormonluk da en az islamiyet kadar saçma bir din...

Sitelerde Paylaş

Dediğim gibi mormonluk da en az islamiyet kadar saçma bir din...

Evet, saçma bir din diyorsanız buna tamamıyla katılıyorum ama İslam'dan daha yobaz olduğu fikrine ise katılmamıştım o mesajda. Mormonizm evrim geçirmiş ve hala geçiren, bu anlamda çağın gelişmelerine gecikmeyle de olsa adım uyduran ve bu yüzden insanların ilgisini kazanmaya çalışan yeni akımlı bir din. Mesela evvelden zenciler kiliseye üye olabiliyor ama rahip olamıyordu. Amerika yasaları köleliği kaldırıp afro amerikalılara eşit haklar verince bu kuralı değiştirmek zorunda kaldı. Bunu da Tanrı'dan buna dair değişmesi için vahiy geldi diye yutturdular. Daha önce çok eşlilik vardı. Bunu da yasalar gereği kaldırmak zorunda kaldılar. Tabi buna dair de, Tanrıdan Mormonların yaşadıkları ülkenin kanunlarına uymak zorundadırlar diye kutsal vahiy geldi diye anlattılar.

Tabi Mormonizm buna karşı bazı konularda hala olsun yobazdır ama İslam'dan daha yobaz değil kanımca zira değişken olduğu ve sürekli vahiylerle yenilendiğini öne sürdüğü için günümüze İslam'dan veya Katolik Kilisesinden daha iyi ayak uydurduğu ve evrensel insan hakları beyannamesini daha yakın takip ettiğini düşünüyorum. Ama Mormonlardan daha modern ve geniş görüşlü kiliseler veya dinler de var tabi. Onlarla karşılaştırıldığında bu sefer Mormonlar çok yobaz veya muhafazakar kalabiliyor.

Sitelerde Paylaş

Evet, saçma bir din diyorsanız buna tamamıyla katılıyorum ama İslam'dan daha yobaz olduğu fikrine ise katılmamıştım o mesajda. Mormonizm evrim geçirmiş ve hala geçiren, bu anlamda çağın gelişmelerine gecikmeyle de olsa adım uyduran ve bu yüzden insanların ilgisini kazanmaya çalışan yeni akımlı bir din. Mesela evvelden zenciler kiliseye üye olabiliyor ama rahip olamıyordu. Amerika yasaları köleliği kaldırıp afro amerikalılara eşit haklar verince bu kuralı değiştirmek zorunda kaldı. Bunu da Tanrı'dan buna dair değişmesi için vahiy geldi diye yutturdular. Daha önce çok eşlilik vardı. Bunu da yasalar gereği kaldırmak zorunda kaldılar. Tabi buna dair de, Tanrıdan Mormonların yaşadıkları ülkenin kanunlarına uymak zorundadırlar diye kutsal vahiy geldi diye anlattılar.

Tabi Mormonizm buna karşı bazı konularda hala olsun yobazdır ama İslam'dan daha yobaz değil kanımca zira değişken olduğu ve sürekli vahiylerle yenilendiğini öne sürdüğü için günümüze İslam'dan veya Katolik Kilisesinden daha iyi ayak uydurduğu ve evrensel insan hakları beyannamesini daha yakın takip ettiğini düşünüyorum. Ama Mormonlardan daha modern ve geniş görüşlü kiliseler veya dinler de var tabi. Onlarla karşılaştırıldığında bu sefer Mormonlar çok yobaz veya muhafazakar kalabiliyor.

Ben bir kaç yazı dizisi okumuştum aklımda kaldığı kadarıyla islam ile karşılaştırıldım. Mesela kadınlar damızlık hayvan gibi görülüyor. İslam'da çok eşlilik var ama nüfus planlaması yasak mı bilmiyorum, mormonlukta yasak. Zaten üreyerek yayılmaya çalışıyorlar.

Ayrıca bu adamlar ciddi anlamda belalar. Ben almanya'dayım ven öğrenci yurdunda kalıyorum. Her hafta düzenli olarak gelip mormonluğa geçirmeye çalışıyorlar. Hediyeler vesaire veriyorlar. Evet dinlerini kan ve kılıç ile yaymıyorlar ama üsluplarını ondan dahi rahatsız edici buluyorum. Her geldiklerinde ateistim, dininize saygı duymuyorum, içimde en ufak bir istek yok neden ısrarla geliyorsunuz diye sorduğunda da asla ters tepki vermiyorlar. Gayet saygılı davranıyorlar ve bu durum insanı çıldırtıyor. Robot gibiler, bomboş bakıyorlar. Acaba birileri bunlara bir ilaç mı içiriyor hasan sabbah gibisinden diye düşünüyorum. Cemaat evlerindeki çıplak ayaklı liselilerden bile daha boş bakıyorlar. Bu fetocu tayfanın amerikan versiyonu gibi bir şey.

İşin komiği isa döneminde kilise yokmuş. Bir romalı icadıymış kilise. İsimlerine bakınca ne kadar komik olduğu da ortaya çıkıyor. Almancaları pek iyi değildi, bana anlattıkları kadarıyla joseph smith'e altın plakalara yazılmış şekilde bilmem reformed egypten dilinde yazılar gelmiş. Yukarıda verdiğim linklerde de zaten böyle bir dilin tarihte hiçbir zaman olmadığı yine bilimsel şekilde ispatlanıyor. Zaten şuanda mormonluk denilen din, amerikada dalga konusu olduğu için (ki yukarıda bir arkadaş da belirtmiş, south park'ta bol bol dalgası geçilir) popüler olduğu sonucu da çıkmakta. Popülerliğinden dolayı araştırmacı insanlar araştırmışlar ve şuanda mormonluğu kağıt üzerinde bitirmişler desem yeridir. Zira mormonların içinde müslümanlar gibi ayet, hadis kıvırtan insanlar yok sanırım. "orada aslında öyle değil böyle diyor" dendiğini görmedim, böyle bir savunma nette yok. :lol:

Sitelerde Paylaş

Ben bir kaç yazı dizisi okumuştum aklımda kaldığı kadarıyla islam ile karşılaştırıldım. Mesela kadınlar damızlık hayvan gibi görülüyor. İslam'da çok eşlilik var ama nüfus planlaması yasak mı bilmiyorum, mormonlukta yasak. Zaten üreyerek yayılmaya çalışıyorlar.

Ayrıca bu adamlar ciddi anlamda belalar. Ben almanya'dayım ven öğrenci yurdunda kalıyorum. Her hafta düzenli olarak gelip mormonluğa geçirmeye çalışıyorlar. Hediyeler vesaire veriyorlar. Evet dinlerini kan ve kılıç ile yaymıyorlar ama üsluplarını ondan dahi rahatsız edici buluyorum. Her geldiklerinde ateistim, dininize saygı duymuyorum, içimde en ufak bir istek yok neden ısrarla geliyorsunuz diye sorduğunda da asla ters tepki vermiyorlar. Gayet saygılı davranıyorlar ve bu durum insanı çıldırtıyor. Robot gibiler, bomboş bakıyorlar. Acaba birileri bunlara bir ilaç mı içiriyor hasan sabbah gibisinden diye düşünüyorum. Cemaat evlerindeki çıplak ayaklı liselilerden bile daha boş bakıyorlar. Bu fetocu tayfanın amerikan versiyonu gibi bir şey.

İşin komiği isa döneminde kilise yokmuş. Bir romalı icadıymış kilise. İsimlerine bakınca ne kadar komik olduğu da ortaya çıkıyor. Almancaları pek iyi değildi, bana anlattıkları kadarıyla joseph smith'e altın plakalara yazılmış şekilde bilmem reformed egypten dilinde yazılar gelmiş. Yukarıda verdiğim linklerde de zaten böyle bir dilin tarihte hiçbir zaman olmadığı yine bilimsel şekilde ispatlanıyor. Zaten şuanda mormonluk denilen din, amerikada dalga konusu olduğu için (ki yukarıda bir arkadaş da belirtmiş, south park'ta bol bol dalgası geçilir) popüler olduğu sonucu da çıkmakta. Popülerliğinden dolayı araştırmacı insanlar araştırmışlar ve şuanda mormonluğu kağıt üzerinde bitirmişler desem yeridir. Zira mormonların içinde müslümanlar gibi ayet, hadis kıvırtan insanlar yok sanırım. "orada aslında öyle değil böyle diyor" dendiğini görmedim, böyle bir savunma nette yok. :lol:

İlahi Allah yok din yalan çok güldürdün beni şu an. Okul yurtları ve göçmenlerin kaldığı asylheim'ler misyonerlerin en çok sevdiği yerlerdir. Çünkü oralarda kendileri için en çok mürit bulabiliyorlar. Bunun nedeni orada çok sayıda yabancı öğrenci ve göçmenlerin olması. Onlar Almanlardan daha çok ilgi duyuyor çünkü özellikle Afrikalılar (Mozambik mesela) o ülkelerde insanlar birden çok Hristiyan kilisesine üye olabiliyorlar ve bu normal karşılanıyor. Vietnamlılar da Asyalı mantalitesine sahip oldukları için misafirleri geri çevirme veya yok deme alışkanlıkları yok. Bunu istismar ediyorlar. Çoğu göçmen de zor durumda oldukları için kiliseden maddi destek ümit ediyorlar. O yüzden geliyorlar, hatta bir dönem Afrikalı Mormon sayısı Berlin'de o kadar çoktu ki, Almanca bilmedikleri için onlara özel ayrı bir saatte ayin seansları yapılıyordu.

Mormon misyonerler (Amerikalılar ise) aslında çok saf ve bir nevi köylü çocuklarıdır. Yani Dünyadan pek haberleri yoktur. Onlar Utah'tan Salt LAke City'den ve küçük kasabalarından geliyor ve yaşadıkları tüm mahelleler, kasabalar sokaklar sadece kendileri gibi Mormon komşularla dolu. Yani başka dünyalardan pek haberleri yoktur.

Avrupalı Mormon misyonerler genelde insana biraz daha normal görünüyor, çünkü şehir hayatı biliyorlar ve yaşadıkları yerlerde azınlık oldukları için başka kültürleri de tanıyorlar ve garipsenecek hareketler yapmıyorlar.

Mormon misyonerlerin rahatsız etmemesi için kaldığınız okul yurdunun müdürü ile görüşün ve misyonerlerin devamlı rahatsız ettiğini ve yurtta istemeyen kişilere misyonerlik etmesinin yasaklanmasını isteyin. Yurt kapısının önüne Almanca "burada dilenmek ve reklam yapmak" yasaktır" (Betteln und Hausieren Verboten) levhası getirtin. Bu durumda yasa dışı hareket edeceklerinden ve kilisenin imajına leke getireceklerinden gelmezler. Bunu biliyorlar çünkü Mormonların misyoner okullarında bu ve diğer kurallar öğretiliyor. Eğer odanızın kapısını çalıyorlarsa oda kapısının üstüne bu levhayı asarsanız çalmazlar. Çünkü bu durumda misyonerleri dava etme ve haklarında suç duyurusu bildirme hakkınız var.

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 8 months later...

Geçen gün otobüse binmiştim. Biri geldi yanıma oturdu. Zaten tipinden misyoner olduğu belliydi. Simsiyah elbiseler, elinde rusça yazılmış bir kitap, bir de yakasında bir şey asılıydı. Rusça bir şeyler konuştu. Kusura bakmayın. İngilizce biliyor musunuz? dedim. Evet biliyorum dedi. İngilizce konuşmaya başladık. İsmini söyledi. Ben de söyledim. Memnun olduk tanıştığımıza. Ne kadar zamandır burdasın? Hangi dilleri biliyorsun? Burda ne yapıyorsun? Nerelisin? vs. vs.. Zaten oralı olmadığım her halimden anlaşılıyor. Misyonerler de bunların peşinde..

Sonra ona sordum. Ne iş yapıyorsun diye. Misyonerim dedi. Misyoner nedir bilir misin? dedi. Ben de hristiyanlığı falan tanıtıyorlar dedim.. Hiç din eğitimi aldın mı dedi. Ben de din eğitimi almadım ama islamı iyi biliyorum.. dedim. Bible'yi ve kuranı okudum içinde hatalar buldum. Hiçbirine inanmıyorum dedim. Bible'de hata gösterebilir misin dedi. Ben de sonlarına doğru yıldızların dünyaya düştüğü anlatılıyor. dedim.. Yıldızlar dünyaya düşmez. Çünkü yıldızlar çok çok büyüktür dedim.. Çok ilginç dedi..

Hayatında herhalde ilk defa inançsız bir türkle tanışıyor. Neyse hristiyanlık şöyledir böyledir. Ben mormonum. Hiç mormon kitabını okudun mu falan dedi. Ben de no dedim..Mormon kitabı bible yi tamamlıyormuş. Bizim saidçilerin dedikleri gibi.. Ben de dedim.. Musanın elinde sopası var bir tane. Bunu yere atıyor. Bu yılana dönüşüyor. Buna nasıl inanıyorsunuz? dedim.. O da mucizeler olur dedi. Dinlere niye inanmıyorsun? dedi. Ordan vurmaya kalktı. Ben de dedim. Çok saçma şeyler içeriyor. Yahudi masalları içeriyor. Mantıksız vs..

Sonra istersen sana kitabımızı verebilirim dedi. ben de hayır dedim kendim araştırırım dedim..Son durağa geldik. Adam bir tane link verdi. Buraya gir falan diye.. Çok ilginç gerçekten..

Bir tane Rus arkadaş anlatıyor.. İki tane mormon kız bana dinlerini tebliğ ediyorlardı. Sonra onlara sordum. Siz bunlara gerçekten inanıyor musunuz? diye. Onlar da dediler ki. Yooo inanmıyoruz. 3 tane gezi hakkımız vardı. Onları kullanıyoruz. :)

Sitelerde Paylaş

Bir tane Rus arkadaş anlatıyor.. İki tane mormon kız bana dinlerini tebliğ ediyorlardı. Sonra onlara sordum. Siz bunlara gerçekten inanıyor musunuz? diye. Onlar da dediler ki. Yooo inanmıyoruz. 3 tane gezi hakkımız vardı. Onları kullanıyoruz. :)

Mormonlar için misyonerlik yapmış olmak bizde askerlik yapmış olmak gibidir. Eğer genç bir Mormon misyonerliğini yapmamışsa evlenmek için mesela zor bir kız veya erkek bulur. Genelde şüpheyle karşılanır ve imanın zayıf olduğu düşünülür. Belki iş yeri de bulamaz kolay kolay. Yani onlarda da bir mahalle baskısı var bu yönde. Bu Utahlı Mormonlarda böyle. Avrupalı Mormonlarda daha az ön yargıyla ve hoş görüyle bakılıyor. Birçok genç Mormon istediği için değil kendilerinden beklenildiği için misyonerliğe gidiyor.

Sitelerde Paylaş

Mormonlar için misyonerlik yapmış olmak bizde askerlik yapmış olmak gibidir. Eğer genç bir Mormon misyonerliğini yapmamışsa evlenmek için mesela zor bir kız veya erkek bulur. Genelde şüpheyle karşılanır ve imanın zayıf olduğu düşünülür. Belki iş yeri de bulamaz kolay kolay. Yani onlarda da bir mahalle baskısı var bu yönde. Bu Utahlı Mormonlarda böyle. Avrupalı Mormonlarda daha az ön yargıyla ve hoş görüyle bakılıyor. Birçok genç Mormon istediği için değil kendilerinden beklenildiği için misyonerliğe gidiyor.

Büyük ihtimal o iki kız amerikandı. Ama bilemeyeceğim tabi. Amerikanların vizesiz gelebileceği bir Rus şehrinden bahsediyorum.

Sitelerde Paylaş

Mormon kitabının tümünü artık nette bulmak mümkün.

Misyonerler eve gelmeden de Mormon kitabını okumak isteyenler için..

http://www.lds.org/b...g=eng&clang=tur

Selam Sn Kozmopolit bey

Öncelikle, Mormon kitabını, türkçe okuyabileceğimiz bir link verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Şu an 10'u sayfada, Saint! Joseph Smith'in, odasında dua (inziva) halindeyken, kendisine görünen "Moroni" isimli varlıkla yaşadığı diyaloğu okumaktayım.

İlk izlenimim şu yönde: Spitama Zaratustra'nın, mağarada düşünce ve dua'ya (inzivaya) çekilmesi ve bir meleğin gelerek kendisine tanrı Ahura Mazda'nın eir,öğreti ve tavsiyelerini içeren Avesta'yı öğretmeye başlaması,keza, Abdullah'ın oğlu Muhammed'in, Hira mağarasında düşünce ve dua ile (inziva) meşgul olurken, büyük bir ışık hüzmesi ile heryeri aydınlatan melek Cebrail'in kendisine görünerek tanrı Allah'ın emir,öğreti ve tavsiyelerini içeren Kur'an isimli kitabın ilk ayetlerini bildirmesi,penceresinden bakıldığında, Saint! Joseph Smith isimli karakterin, hayal gücü iyi, ancak olayları iyi harmanlayıp,kurgulamakla birlikte kötü bir kopyacı (Copy Edit Paste) olduğunu görmekteyim.

Sitelerde Paylaş

Büyük ihtimal o iki kız amerikandı. Ama bilemeyeceğim tabi. Amerikanların vizesiz gelebileceği bir Rus şehrinden bahsediyorum.

Şubat 1992'den beri Mormon Kilisesi Rusya'da resmi olarak tanınmış durumda. (Rusya'daki toplum üye sayıları şu an 21.418) Resmi statüye sahip oldukları için istedikleri yere istedikleri kadar misyoner gönderebilir ve bunun için istedikleri şehirler için de vize alabilirler aslında. Bu 2 kız gerçekten mi misyonerlerdi bilemeyeceğim, eğer resmi olarak kilise için misyonerlik hizmeti yapıyordu iseler (ki bu hizmet istisnasız olarak resmi oldukları tüm dünya ülkelerinde tam 2 yıl sürer) gögüslerinde kilisenin ismi ve kendi isimlerinin yazılı olduğu bir şilt (yani rozet) takmaları gerekiyor. Bunu resmi olarak hizmet gören dünyadaki tüm mormon misyonerleri takar. Bir de erkekler takım elbise, kravat ve beyaz gömlek, kadınlar da diz altı etek ve beyaz gömlek giyerler. Kadın/erkek misyoner çiftler (eğer bu çiftler yaşlı ve evli değillerse) olmaz. Kadın/kadın, erkek/erkek misyoner çift olur daima. Yok eğer bu 2 kız böyle bir şilt takmıyordu iseler muhtemelen tatil yapmaya gelmiş 2 bayan turisttiler ve hazır gelmişken tanıştıkları insanlara kendi dinlerinden bahsetmek istemiş de olabilir. Bu yüzden "3 tane gezi hakkımız vardı. Onları kullanıyoruz" demiş olmaları onların aslında turist olduklarını daha ihtimalli yapıyor.

Sitelerde Paylaş

Selam Sn Kozmopolit bey

Öncelikle, Mormon kitabını, türkçe okuyabileceğimiz bir link verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Şu an 10'u sayfada, Saint! Joseph Smith'in, odasında dua (inziva) halindeyken, kendisine görünen "Moroni" isimli varlıkla yaşadığı diyaloğu okumaktayım.

İlk izlenimim şu yönde: Spitama Zaratustra'nın, mağarada düşünce ve dua'ya (inzivaya) çekilmesi ve bir meleğin gelerek kendisine tanrı Ahura Mazda'nın eir,öğreti ve tavsiyelerini içeren Avesta'yı öğretmeye başlaması,keza, Abdullah'ın oğlu Muhammed'in, Hira mağarasında düşünce ve dua ile (inziva) meşgul olurken, büyük bir ışık hüzmesi ile heryeri aydınlatan melek Cebrail'in kendisine görünerek tanrı Allah'ın emir,öğreti ve tavsiyelerini içeren Kur'an isimli kitabın ilk ayetlerini bildirmesi,penceresinden bakıldığında, Saint! Joseph Smith isimli karakterin, hayal gücü iyi, ancak olayları iyi harmanlayıp,kurgulamakla birlikte kötü bir kopyacı (Copy Edit Paste) olduğunu görmekteyim.

Nasıl daha önce var olmayan yeni bir kutsal kitap yazılır aslında Joseph Smith bunun için iyi bir örnek teşkil ediyor. Aynı şekilde daha önceki kutsal kitapların nasıl yazılmış ve ortaya çıkmış olabileceğine dair de fikir verebilir.

Josph Smith'in hayal gücü muhteşemdir. Zaten gençliğinden beri yakın çevresi onun bir fantast yani hayal perestçi bir kişiliğe sahip olduğunu söyler. Bunda onun bir epilepsi hastası olmasında da bir rolü var. Muhtemelen gerçekten kendisine melekler ve Tanrının göründüğüne inanıyor ve Kutsal Ruh'un onunla konuştuğunu sanıyordu.

Diğer yanda Joseph Smith'in yazdığı Mormon kitabı aslında Solomon Spalding'in yayınlanmamış bir romanı. Hikayenin başlangıcı bu romandan edinilmiş. Gerçek orijinalinde de Lehi ve Nefi adları da bu romanda geçiyor. Hatta Lehi'nin Kudüs'ten ayrılıp Amerika'ya gelmiş olması hikayesi de. Yalnız bilgisayarda yapılan linguistik karşılaştırma analizlerinde pek ikna edici bir paralellik bulunamamıştır. Buna karşın 2008'de yapılan başka bir bilgisayar karşılaştırmalı analiz Mormon Kitabı içinde yer alan Alma Kitabının Rigdon, Cowdery ve Spalding isimli yazarların metinleriyle uyuştuğunu yani Alma Kitabının bunların bir karışımı olduğunu göstermiştir.

Muhtemeln Josph Smith'in kitabı çok yerden alıntı yapmış ve kendi faztazileriyle bunları harmanlamıştır.

Sitelerde Paylaş

Mormon Kitabının Türkçe pdf formatı çeşitli blog ve sitelerde var. Misyonerlerin yüzünü kapıda görmek istemeyenler veya bu kitaba ulaşamayanlar bu linklerden yararlanabilirler.

http://www.lds.org/bc/content/shared/content/turkish/pdf/language-materials/34406_tur.pdf?lang=eng&clang=tur

http://ateistcanavar.files.wordpress.com/2013/01/mormon-kitabi-turkce-pdf.pdf

http://turandursunkutuphanesi.files.wordpress.com/2012/12/mormon-kitabi-turkce-pdf.pdf

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Öncelikle , incil okumayı ve hz. isa yı (ki elhamdülillah müslümanım) seven biri olarak mormon kitabını beğendiğimi ve kabalistik bir inanışı sürdürmeye hatta yeni, bir boyut getirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bazı arkadaşlar ve nette ki bazı yorumlar tevratın yeniden işlenmiş hali olduğunu söylüyorlar ( tevratı okuyalı çok uzun zaman olmakla birlikte tamamını bitirmediğim gibi bazı yerlerini kısım kısım hatırlıyorum ) ki durum ve yorum benim için çelişkili olacak ama bence haklılar. Çünkü mormon kitabını okuduğum zaman radikal islamcıların bahsettiği siyonizmin kitapta nasıl modernleştiğini ve güncel halde kitlelere lanse edildiğine tanıklık ettim.

Örnek verecek olursak eğer, Bugün kü sureye savaşı ve dünya politikasını kabaca aşağıda vereceğim satırlarda görebilirsiniz ki. Verdiğim örnekler sizi yanıltmasın kitabı bir bütünlük içinde okumak lazım. Neticede herkes istediği satırı tırtıklayarak istediği sonucu çıkarır.

Nefi 13 bölüm

31 Ve Yahudi olmayan uluslar›n senin kardefllerinin soyunu

yok etmesine de izin vermeyecektir

Nefi 17

Efraim ve Suriye, Yahuda'ya karşı savaş açarlar—Mesih bir bakireden dünyaya gelecek— işaya 7 ile karşılaştırınız. m.ö. tahminen 559– 545 yılları.

Ve öyle oldu ki Uzziya'nın oğlu, Yotam'ın oğlu, Yahuda kralı Ahaz'ın günlerinde, Suriye kralı Retsin ile Remalya'nın oğlu israil kralı Pekah, Yeruşalem'e83

2. Nefi 17:2–20 karşı savaşmaya çıktılar, fakat ona karşı verdikleri mücadeleyi kazanamadılar.

2 Ve Davut Evi'ne: "Suriye Efraim'le birleşti" diye bildirildi. Ve rüzgar yüzünden ormandaki ağaçlar nasıl titrerse, onun yüreği ve halkının yüreği de öyle titredi.

3 O zaman Rab, işaya'ya şöyle dedi: Yukarıdaki havuzun su yolu başında, çamaşırcı tarlası caddesinde Ahaz'ı karşılamak için, oğlun fiear-yaşub ile beraberşimdi çık.

4 Ve ona şöyle de: Dikkat et ve sakin ol; bu iki kuyruktan, bu dumanı tüten yarı yanmış iki odun parçasından, Retsin ile Suriye'nin ve Remalya'nın oğ- lunun kızgın öfkesinden korkma ve yüreğin bayılmasın.

5 Çünkü Suriye, Efraim ve Remalya'nın oğlu sana karşı suikast hazırladılar ve şöyle diyorlar: 6 Yahuda'ya karşı yürüyelim ve onu yıldıralım; ve oradan kendimize birgiriş yolu açalım ve onun başına bir kral oturtalım, evet, Tabeel'in oğlunu kral yapalım.

7 Rab Tanrı şöyle diyor: Kurdukları planlar suya düşecek ve hiçbiri de olmayacak.

8 Çünkü Suriye'nin başı fiam ve fiam'ın başı da Retsin'dir; ve altmış beş yıl içinde Efraim parçalanacak, bir halk olmaktan çıkacak.

9 Ve Efraim'in başı Samiriye ve Samiriye'nin başı ise Remalya'nın oğludur. Eğer inanmazsanız, kurulmanız kesinlikle mümkün olmayacak.

10 Bununla beraber Rab, Ahaz'a yine şöyle diyerek konuştu:

11 Tanrın Rab'den kendin için bir işaret iste; ya derinlerde ya da yukarıda yükseklerde olsun, sen iste.

12 Fakat Ahaz: "istemem ve Rab'bi denemem" dedi.

13 Ve o şöyle dedi: Ey Davut Evi, şimdi dinleyin; insanları bıktırdığınız yetmiyormuş gibi, Tanrımı da bıktırmak istiyorsunuz?

14 Bunun için, Rab kendisi size bir işaret verecek; işte bir bakire gebe kalacak ve bir oğul dünyaya getirecek ve onun adını immanuel koyacak.

15 Kötüyü reddedip iyiyi seçebilmek için tereyağı ve bal yiyecek.

16 Çünkü çocuk kötüyü reddetmeyi ve iyiyi seçmeyi öğrenmeden önce, iğrendiğin ülke her iki kralı tarafından da terk edilecek.

17 Rab, senin üzerine, halkın üzerine ve babanın evi üzerine günlergetirecek; öyle günlerki Efraim, Yahuda'dan ayrıldığı günden beri gelmemiştir—Asur kralını getirecek.

18 Ve öyle olacak ki o gün Rab, Mısır'ın en uzak yerlerinde olan sineğe ve Asurülkesinde olan arıya ıslık çalacak.

19 Ve onlargeleceklerve hepsi ıssız vadilere ve kaya deliklerine ve bütün dikenlere ve bütün çalılara konacaklar.

20 Aynı gün Rab kiralanmış bir usturayla, ırmağın ötesindekilerle ve Asur Kralı'yla, başı ve ayakların kıllarını tıraş edecek ve sakalı da kazıyacak.2. Nefi 17:21–18:12 84

21 Ve o gün öyle olacak ki bir adam genç birinekle iki koyun besleyecek.

22 Ve öyle olacak ki verecekleri sütün bolluğundan tereyağı yiyecek; çünkü ülkede bırakılmış olan herkes tereyağı ve bal yiyecek.

23 Ve o gün öyle olacak ki bin gümüş değerinde bin asma fidanı olan heryerçalılık ve dikenlik olacak.

24 Erkekler oraya oklarla ve yayla gelecek; çünkü bütün memleket çalılık ve dikenlik olacak.

25 Ve çapayla kazılacak olan hertepede çalı ve diken korkusu olmayacak; fakat öküzlerin gönderilmesine ve küçükbaş hayvanların ayakları altında kalmasına yarayacak.

. 18. BÖLÜM Mesih bir sendeleme taşı ve bir gücenme kayası olacak—Rab'bi arayın, fısıldayıp duran büyücüleri değil—Yolunuzu bulmak için yasaya ve tanıklığa dönün— işaya 8 ile karşılaştırın. m.ö. tahminen 559–545 yılları.

Rab'bin sözü bana ayrıca şöyle dedi: Kendine büyük birtomar al ve üzerine insan kalemi ile Maher-şalal-haş-baz için, diye yaz.

2 Ve kayıt tutmaları için yanı- ma sadık şahitlerden, Rahip Uriya'yı ve Yeberekya'nın oğlu Zekarya'yı aldım.

3 Ve kadın peygamberin yanı- na girdim; ve gebe kaldı ve bir oğul doğurdu. O zaman Rab bana: "Adını Maher-şalal-haş- baz koy" dedi.

4 Çünkü işte, bu çocuk, fiam'ın zenginlikleri ve Samiriye'nin çapul malı AsurKralı'nın önünden çekilip alınmadan önce "Babacığım ve anneciğim" diye bağırmasını öğrenmeyecek.

5 Rab bana yeniden şöyle diyerek konuştu:

6 Mademki bu halk sessizce akan fiiloah sularını istemediler ve Retsin ve Remalya'nın oğlu ile seviniyorlar;

7 fiimdi bu yüzden, işte, Rab ırmağın güçlü ve bol sularını, hatta AsurKralını ve onun bü- tün görkemini, onların üzerine salıyor; ve o bütün yataklarından yükselecek ve bütün kıyı- ları üzerine taşacak.

8 Ve Yahuda'nın içinden geçecek; kabarıp taşacak; ve boynuna kadar varacak; ve gerilmiş kanatları senin ülkeni boydan boya saracak, ey immanuel!

9 Ey halklarbirleşseniz de paramparça edileceksiniz; ve ey bütün uzak ülkelerden olanlar, kulak verin; silahlarınızı kuşansanız da paramparça edileceksiniz; silahlarınızı ku- şansanız da paramparça edileceksiniz!

10 Aranızda öğütleşin, ama hepsi boşa çıkacak; birşey söyleseniz de olmayacak; çünkü Tanrı bizimledir.

11 Çünkü Rab, kuvvetli eli üzerimde iken bana şunu söyledi ve bu halkın yolunda yürümememi bana öğre tip şöyle dedi:

12 Bu halkın birlik dediği her şeye siz birlik demeyin; onların85 2. Nefi 18:13–19:7 korktuğundan korkmayın ve yılmayın.

13 Orduların Rabbi, takdis edeceğiniz O'dur; ve korktuğunuz olsun ve yıldığınız O olsun.

14 Ve O birsığınak olacak; fakat israil'in iki evi için sendeleme taşı ve gücenme kayası ve Yeruşalem'de oturanlar içinse birkapan ve tuzak olacak.

15 Ve onların arasında çoğu tökezleyecek ve düşüp parçalanacak ve tuzağa düşüp yakalanacaklar.

16 Öğrencilerimin arasında tanıklığı bağla ve yas ayı mühürle.

17 Ve Yakup Evi'nden yüzünü gizleyen Rab'bi bekleyeceğim ve O'nun yolunu gözleyeceğim.

18 işte ben ve Rab'bin bana verdiği çocuklar, Sion Dağında oturan Orduların Rabbi tarafından verilen israil'deki işaretler ve mucizeleriz.

19 Ve size: "Fısıldayan ve mı- rıldayan medyumlara ve büyü- cülere danışın" diye söyledikleri zaman— yaşayanların ölülerden haberalması için birhalk kendi Tanrısına danışmaz mı?

20 Yasaya ve tanıklığa danışın; ve eğerbu söze göre konuşmuyorlarsa, bunun nedeni onların içinde ışık olmamasıdır.

21 Ve büyük zorluklar ve açlık içinde yaşayıp gidecekler; ve öyle olacak ki aç kaldıkları zaman öfkelenecekler ve kralları- na ve Tanrı'larına lanet edip yukarı bakacaklar.

22 Ve yere bakacaklar ve işte sıkıntı ve karanlık, acı bir iç karartısı görecekler ve karanlığa doğru sürüklenecekler.

Diğer yandan kitapta kral mosiya'yı çok sevmekle birlikte biraz özümsediği söylemenin ve Alma'nın esenlik içinde ki (peygamberlik konuşmaları) konuşmaları etkili. İnançlı bir insan olarak bu kitabın bende ki en büyük etkisi mevlid kandilinin (peygamber efendimizin yeryüzüne gelişinin )ne kadar önemli ve anlamlı olduğunu hissettirmekle birlikte öğretti. Çünkü sıradan bir insan olarak ve altını çiziyorum kozmopolitizme inan ve her türlü milliyetçiliğğe (buna türk'lük ve ulusalcılık da dahil) karşı olan ben hiç bu kadar aşağılanmamıştım. Yada israil oğullarını hiç bu kadar yüksekte görmemiştim. Allah'ın israil oğulları üzerinde ki tutumunu hiç bir zaman anlayamacak da olsam bu kitap incil'deki esenlik ve saf İsa inancından başka bir ruh ile yahudi olmayan insanların kurtuluşuna şahitlik ediyor. Nefililer ve Lamanaların arasında geçen süreç bence bir uydurma ve kurgudan fazla tarihsel bir süreç gibi akıcı ve inandırıcı. Tüm anlatılanlar olmuş ve yaşanmış olabilir. İsa'nın gelişi (nefi ) ve eter kitabı konusunda biraz kafa karışıklığım olmakla birlikte ( kitabı anca metroda okuyabiliyorum :) İncil ile sağlam bir kıyaslama yapmak yada o terminolojiyi iyi bilmek lazım )ayakları yere basan bir kitap bence.

Mormon kitabı için diyebileceklerim bu kadar arkadaşlar mormonlar hakkında ise kitabı alırken konuştuğum iki yaşlı gayet sıcak samimi ve içten gözükmekle birlikte benim ingilizcemin ve onların türkçesinin yetersizliğinden dolayı ve en önemlisi kitabı okumadığım için kafamda sorular oluşmadığı için biraz yetersiz kaldı. Bazen arıyorlar ama işlerimin yoğunluğundan dolayı konuşma yada ayanlarına gitme fırsatı bulamadım.

Bu yüzden eski antlaşma ve yeni antlaşma üzerinde nasıl bir çatı kurduklarını pek anlayamadı diğer yandan yaşayan bir peygamberden bahsettiler ki buda LDS nin başkanı Thomas S. Manson diye biri. Netten biraz araştırdım ve az da olsa kitabı okurken kazanmış olduğum ruhaniyet , yaşan insan figürü ile birlikte modern yaşama ve onun ilkel alışkanlıklarına bıraktı.

http://mormonlarveya...i.blogspot.com/ adlı sitede tercümanlarına ücret ödemedikleri için yaptıkları olaylar anlatılırken onlarında biraz daha para koparabilmek için yapmış oldukları işler ve araştırmalar yazıyor . Doğruluğuna emin olmasam bile gerçekçi bir payı olabilir gibi geliyor.

Birde İncil. nl diye bir sitede okuduklarım var ki bunlar daha gerçekçi ithamlar olmakla birlikte İncil terminolojisini iyi bilmekle aşılabilecek bir şey gibi geliyor.

http://www.incil.nl/...id=96&Itemid=53

Son olarak ise okumaktan, anlamaya ve inanamaya çalışmaktan en önemlisi araştırmaktan kimseye zarar gelmez arkadaşlar. Herkes ön yargılarını bırakıp kendi kendisinin nedeni olan şeyler (töz) ve bir başka şeyden doğan şeyler (modus) üzerinde akılcı ve ruhani yönden çaba ve uğraş göstermeli ki ak ile kara sap ile saman birbirinden ayrışsın.

Sitelerde Paylaş

hristiyanların yoğun olarak oy verdiği cumhuriyetçi parti'nin

2012 başkan adayı mitt romney bir mormondu..

http://tr.wikipedia....iki/Mitt_Romney

çok ilginç..

Aşağıdaki linkte belli bir makama ve tanınırlığa sahip olmuş politikacı, senatör, rugby oyuncusu, sinema oyuncusu, yazar, müzikçi veya şarkıcı gibi akla gelen tüm branşlardan ünlü Mormonların listesi takip edilebilir:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Latter_Day_Saints

Mesela Twilight Saga'sının, Breaking Dawn, New Moon ve Eclipse'in yazarı Stephenie Meyer da bir Mormonmuş.

200px-Stephenie_Meyer_by_Gage_Skidmore.jpg

Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...
On 01.01.2012 at 23:00, Pante yazdı:

Kitabı Amerika'da ücretsiz dağıtıyorlar. Belki diğer ülkelerde de öyledir, bilmiyorum.

İlk 20-30 sayfadan sonra okumayı bıraktım. Hem saçmaydı hem de dili çok ağır geldi. Okumaya değer bulmadım.

Eğer sonraki sayfalarda ilginçlik, akıcılık olduğunu söylersen tekrar okumayı deneyebilirim.

Bu surecte okuyup okumadigini bilmiyorum. Ben Mormonlarin  kalbi Utah Salt Lake City'den yaziyorum. 

Mormonlar gorup duyabileceginiz en zararsiz, sevimli, alcakgonullu ve siniri alinmis kitledir. Soylendigi gibi de cok esli degillerdir. Farkli tarikatlar bulunsa da, bunlar azinlikta ve LDS kilisesiyle baglantili degildir.

Burada dagitilan Mormon Kitabi (ve diger eserler) mormon olmayanlara ucretsiz dagitiliyor; mormonlar ucret odeyerek satin aliyorlar. Ornegin BYU -Book- Store'dan 3 Dolar 45 Sente almisligim var. Diger yazilarin derlenip toplandigi butun kutsal kitap 86 Dolardir. Bence cok sacma! 

Neyse, ne diyorduk?

Mormon Kitabinin genel kultur adina okunmasini oneririm. Eger ucretsiz bulduysaniz, okuyun derim.

Ben dilini agir bulmuyorum.

Sadece Alma kitabinda cok sikiliyorum.

Onun disinda Tevrata, Incil'e bin basar.

Bana gore

tarihinde depressurisation tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 25.09.2011 at 22:58, satsuma57 yazdı:

İsa 1830'lu yıllarda Amerika'ya gelerek Mormonluğun kurucusu Joseph Smith Jr.'a görünmüş ve ona peygamberlik görevi vermiş.

Kültür Hristiyanlarının neredeyse MESİH'ten daha çok tanıyıp önem verdikleri Pavlus da benzer bir hikâye üzerine kabul ettirmiş kendisini. Tanah'ı insan psikolojisini çok iyi bilen bir Fersi için de yaptığı pek zor, hattâ fevkalâde bir iş değil. İncil çalışmalarım sırasında, istifâde edebilirim belki düşüncesiyle Türkçe yayın yapan kanalhayat tv'yi tâkip ettim bir müddet. Orada Güçlü Erman adında b,r pastör program hazırlıyor. Vaaz içeren bir program. Kendisinden zaman zaman duyduğum cümle şu:

"Rab benimle konuştu"

Şâhidi yine kendisi. İnsanların inanma ihtiyâcını bu kadar haysiyetsizce sömürenlerin ben gerçekten inanlı olduğuna ihtimâl veremiyorum. MESİH ile konuştuğunu sanacak kadara ebleh ve hayâlperest birini de Pastör yapacaklarını düşünmüyorum. MESİH, İncildeki - Matta, Markos, Luka, Yuhanna" doktrinsel öğretişleri üzerinden bu metinleri okuyan herkesle konuşur zaten. "Konuşmak"tan kasdım tabii ki okuduklarımızdır. MESİH'e inandığını iddia edenlerin, İncil'e rağmen yeni kitaplar ihdas etmeleri, ilke ve öğretişleri ortada iken "Rab benimle konuştu" geyiğinden nemalanmalanmaya çabalamaları sâhip olduğum "inanç" mantığına pek uymuyor.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Vefik Sâmi yazdı:

Kültür Hristiyanlarının neredeyse MESİH'ten daha çok tanıyıp önem verdikleri Pavlus da benzer bir hikâye üzerine kabul ettirmiş kendisini. Tanah'ı insan psikolojisini çok iyi bilen bir Fersi için de yaptığı pek zor, hattâ fevkalâde bir iş değil. İncil çalışmalarım sırasında, istifâde edebilirim belki düşüncesiyle Türkçe yayın yapan kanalhayat tv'yi tâkip ettim bir müddet. Orada Güçlü Erman adında b,r pastör program hazırlıyor. Vaaz içeren bir program. Kendisinden zaman zaman duyduğum cümle şu:

"Rab benimle konuştu"

Şâhidi yine kendisi. İnsanların inanma ihtiyâcını bu kadar haysiyetsizce sömürenlerin ben gerçekten inanlı olduğuna ihtimâl veremiyorum. MESİH ile konuştuğunu sanacak kadara ebleh ve hayâlperest birini de Pastör yapacaklarını düşünmüyorum. MESİH, İncildeki - Matta, Markos, Luka, Yuhanna" doktrinsel öğretişleri üzerinden bu metinleri okuyan herkesle konuşur zaten. "Konuşmak"tan kasdım tabii ki okuduklarımızdır. MESİH'e inandığını iddia edenlerin, İncil'e rağmen yeni kitaplar ihdas etmeleri, ilke ve öğretişleri ortada iken "Rab benimle konuştu" geyiğinden nemalanmalanmaya çabalamaları sâhip olduğum "inanç" mantığına pek uymuyor.

Tanri'ya inaniyorsun da, ayni Tanri'nin insan ile iletisime gectigine neden ihtimal vermiyorsun?

Bunu merak ettigim icin soruyorum. Tartismak yada konu acmak icin degil. Bunun disinda, din sarlatanlarina ben de inanmiyorum. 

Sitelerde Paylaş
On 15.01.2018 at 08:20, depressurisation yazdı:

Tanri'ya inaniyorsun da, ayni Tanri'nin insan ile iletisime gectigine neden ihtimal vermiyorsun?

Bunu merak ettigim icin soruyorum. Tartismak yada konu acmak icin degil. Bunun disinda, din sarlatanlarina ben de inanmiyorum. 

İnanç; subjektif ve karmaşık bir olgu. Samimi inançlı bu subjektiflik ve karmaşıklık nedeniyle anlatamaz kendisini. Kültür dindarı ise inancın ne olduğunu henüz öğrenemediği için. Bir ihtimâl üzerinden Tanrı'nın var olabileceği kanâ'atini taşımak ile inanmak arasında çok kalın bir çizgi vardır. Elbet, Tanrı yaratmışsa yarattığı insan ile iletişime geçer. Ancak bu daha ziyâde kişinin inançda derinleşmesi vve gerçek iman sahibi olması üzerine bir eğitim ilişkisidir. İnsan Tanrıdan öğrendiklerini hayatına uygular ve sonuçta MESİH'in şu sözü tahakkuk etmiş olur.

Alıntı

"Sizin ışığınız insanların önünde öyle parlasın ki, iyi işlerinizi görerek göklerdeki Babanız'ı yüceltsinler!"" (Matta 5:16)

Eğer sâdece lâfını ederek, çenebazlık ve demagoji üzerinden inanç gerçekleşmiş olsaydı, tüm madrabazlar, sahtekâr ve demagog siyâsetçiler, hatipler en "mükemmel" inançlılar olurdu.

İnsanların inacı, Tanrı'nın olup-olmadığı tartışılabilir.

İnsanlık var oldukça da tartışılacaktır.

Ben buna karışmam.

Ancak; kesin bildiğim ve de tartışmaya açık olmayan bir husus var !..

İnancında samimi olmayanın, dini de olmaz.

tarihinde Vefik Sâmi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...