Jump to content

Einstein'ın Genel Görelik Kuramı

Recommended Posts

Karedeliklerde olay ufkunda uzay zaman dokusu birbirine parelel hale gelir - sonsuz eğime ulaşır. Olay ufkundan içeride uzay zaman dokusunun olmaması gerekir. Bu durumda karadeliği halen bizim evrenimizde tutan ve evrenimize etki etmesini sağlayan nedir? Uzay zamandan kopup gitmesini engelleyen şey nedir?

Olay ufkunun ötesinde uzay zaman dokusu zaten yok. Karadelikler büyük külelerinden dolayı içinde bulunduğu uzay zaman dokusunu büküyor. Hepsi o kadar.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 58
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tamam işte doku yoksa evrenden neden kopup gitmiyor onu soruyorum. Orda tutan şey ne?

Ayrıca doku olmaksızın kütle çekim dalgaları veya alanı nasıl yayılıyor?

Kütlenin uzay zamanı büktüğüne itiraz ettiğimi hatırlamıyorum. Büktüğü için zaten uzay zsman dokusu yok orada ama sorum o değil.

Sitelerde Paylaş

Tamam işte doku yoksa evrenden neden kopup gitmiyor onu soruyorum. Orda tutan şey ne?

Kütlenin uzay zamanı büktüğüne itiraz ettiğimi hatırlamıyorum. Büktüğü için zaten uzay zsman dokusu yok orada ama sorum o değil.

Graviton değil mi?

Sitelerde Paylaş

Kara delikler enerji tutumu yasasından dolayı yok olamazlar.

Kütle çekim dalgaları bir hipotez. Henüz direkt veya indirekt olarak gösterilmiş değiller.

Çekim kuvvetinin doğası bilinmiyor. Nasıl yayıldığı, ne olduğu hakkında hemen hiçbir şey bilinmiyor.

Sitelerde Paylaş

Kütle çekim dalgaları hipotetik ve gösterilememiş olabilir bunu söyleyeceğini bildiğim için alanını da ekledim hacı. Ki genel görelilikte kütle çekim alanı vardır ve biz genel görelilik konuşuyoruz.

Alanı var tabii.. Uzay bir alan....

Bu alanın bir dokusu var.O dokuda olan katlanmalar, bükülmeler ve deformasyonlar çekim kuvvetinden sorumlu.

Ama çekim kuvveti etrafa dalgalar şeklinde mi yayılıyor? Teorik gravitonlar etrafa nasıl yayılıyor? Fotonlar gibi mi yayılıyor?

Yoksa yalnız parçacıklar şekilde mi yayılıyor? Bunlar bilinmeyen sorunlar.

Sitelerde Paylaş

Enerji tutumu yasası evrenimizin kapalı olduğunu kabul eder. Eğer bir şeyler bu evrenden kopup gidebilseydi geçerli olmazdı kopup gitmediģine göre bir sebebi olmalı benim merak ettiğim o sebep zaten.

Evrenin gizemi bu nedende saklı.. Gizemli bir enerji var ve o yok olmuyor. Sadece şekilden şekle giriyor. Bu arada kullanılabilirliği azalıyor. Buna entropi deniyor.

Bu enerjinin doğası hakkında çok şey biliniyor ama kökeni bilinmiyor...

Sitelerde Paylaş

Karedeliklerde olay ufkunda uzay zaman dokusu birbirine parelel hale gelir - sonsuz eğime ulaşır. Olay ufkundan içeride uzay zaman dokusunun olmaması gerekir. Bu durumda karadeliği halen bizim evrenimizde tutan ve evrenimize etki etmesini sağlayan nedir? Uzay zamandan kopup gitmesini engelleyen şey nedir?

konuyla alakalı enerjinin korunumu yasasi madem kara deliğe etki ediyor kara delik madde midir ? Yoksa uzay zamanın olmadığı bir boşluk mudur ?

Eğer bu Bir boşluksa nasıl oluyorda zaman ilerledikçe kütle kaybediyor ?

Gravitonlar kanitlanamissa bile teorik olarak varlığı nedir einsteinnin gorelelik kuramınin önemli bir parçası olan bu parcacik değilmi ?

Membranlarin var olma ihtimalleri ve bunun sicim kuramınin temel yapı taşlarından biri oluşu ile gravitonlar arasındaki ilişki nedir ?

Sitelerde Paylaş

Uzayın olmadığı yeri soruyorum ben hacı, uzay olduktan sonrasında sorun yok zaten.

Evrende uzayın olmadığı yer yok benim bildiğim.

Çünkü evrenin dışına çıkılmıyor. Bilim evrenin dışı ile ilgilenmiyor. Evrenin dışına farklı fizik yasaları hükmediyor.

Orada mevcut enerjinin doğası çok farklı. Zaten bu nedenden bazıları uzay da Big Bang ile başlamıştır diye düşünüyor.

Sitelerde Paylaş

Evrende uzayın olmadığı yer yok benim bildiğim.

Çünkü evrenin dışına çıkılmıyor. Bilim evrenin dışı ile ilgilenmiyor. Evrenin dışına farklı fizik yasaları hükmediyor.

Orada mevcut enerjinin doğası çok farklı. Zaten bu nedenden bazıları uzay da Big Bang ile başlamıştır diye düşünüyor.

sayın hacı

konuyla alakalı enerjinin korunumu yasasi madem kara deliğe etki ediyor kara delik madde midir ? Yoksa uzay zamanın olmadığı bir boşluk mudur ?

Gravitonlar kanitlanamissa bile teorik olarak varlığı nedir einsteinnin gorelelik kuramınin önemli bir parçası olan bu parcacik değilmi ?

Membranlarin var olma ihtimalleri ve bunun sicim kuramınin temel yapı taşlarından biri oluşu ile gravitonlar arasındaki ilişki nedir ?

Bilgi verirseniz sevinirim saygılar

Sitelerde Paylaş

Enerjinin korunumu yasasına göre evrende mevcut madde ve enerji yok olamaz.

Karadelik onlardan oluştuğu için madde ve enerjiden ibarettir. Etrafındaki yıldızları yutarak büyür ama karadeliklerin içinde enerji yok olmaz. Tekillik denen bir durumdan sorumludur. Tekilliğin ne olduğu bilinmiyor tabii. Karadeliklerin zamanla eridiği ve etrafa madde saçtığı kurgulanıyor..

Gravitonlar teorik parçacıklardır. Henüz gösterilememişlerdir. Fotonlar gibi hem dalga hem de parçacık özelliklerine sahip olabilirler. Çok farklı ve çok özel bir parçacık da olabilirler. Gravitonlar görelik kuramının vazgeçilmez bir parçası değillerdir. Uzayın bir dokusu olması görelik kuramının çok önemli bir parçasıdır.

Ama bu dokunun nasıl olduğu, spesifik doğası, görelik kuramı tarafından ince ayrıntılarına kadar tanımlanmamıştır. Görelik kuramı sadece uzayın bir dokusu olduğuna değinir. Bu dokunun oluştuğu parçacıklar hakkında bir iddia ileri sürmez. Gravitonlar var olabilir. Ama nasıl bir parçacık oldukları hakkında henüz hiçbir şey bilinmemektedir. Fotonlar gibi hem dalga hem de parçacık özelliklerine sahip olabilirler. Ya da tümüyle farklı bir parçacık olabilirler.

Bana göre membran ve sicim kuramları delilsiz fantezilerdir. Ben şahsen onlara hiç iltifat etmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Sitelerde Paylaş

Karadelik biraz avam bir dille ifade edersek maddenin hasıdır. Pür maddedir. Maddenin sonsuz yoğunlukta birleşmesidir. Ama gravitonların genel görelilikle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Gravitonlar kuantum mekaniğinin iddiasıdır. Bir türlü görelilikle birleştirilememiştir kuantum mekaniği. tarihinde alpcakir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...