Jump to content

Einstein'ın Genel Görelik Kuramı

Recommended Posts

• İleti 58
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

alpçakır buna hubble küresi diyoruz , hubble küresi ışık hızından hızlı genişleyen evrenin varlık sınırıdır ve bunun ötesi bilinemez.

Ama biz hubble küresi ile ilgili konuşmuyoruz, konu tamamen farklı bir yer.

Karadelik merkezi ile olay ufku arasındaki yerden bahsediyoruz.

Sitelerde Paylaş

blackholediagram.jpgKaradeliğin 2+1 boyutlu uzayda resmedilişi bu. Maviye boyanmış her yer uzay-zaman ve gördüğün gibi huni şekli aşağıda birleşmiyor çünkü orada uzay- zaman yok ve o birleşmeyen yerin sınırları olay ufku dediğimiz yer. O boşluğun ortasında bir yerde karadeliğin merkezi bulunuyor. İşte o merkez madem etrafında uzay-zaman yok neden evrenimizden kopup gitmiyor, hadi kopup gitmedi nasıl oluyorda uzay-zaman olmayan yerden uzay -zamanımıza etkilerini gösterebiliyor. İşte soru bu, anlayan veya bilen beri gelsin açıklasın istiyorum o kadar çünkü ben bilmiyor ve merak ediyorum.

tarihinde alpcakir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

blackholediagram.jpgKaradeliğin 2+1 boyutlu uzayda resmedilişi bu. Maviye boyanmış her yer uzay-zaman ve gördüğün gibi huni şekli aşağıda birleşmiyor çünkü orada uzay- zaman yok ve o birleşmeyen yerin sınırları olay ufku dediğimiz yer. O boşluğun ortasında bir yerde karadeliğin merkezi bulunuyor. İşte o merkez madem etrafında uzay-zaman yok neden evrenimizden kopup gitmiyor, hadi kopup gitmedi nasıl oluyorda uzay-zaman olmayan yerden uzay -zamanımıza etkilerini gösterebiliyor. İşte soru bu, anlayan veya bilen beri gelsin açıklasın istiyorum o kadar çünkü ben bilmiyor ve merak ediyorum.

Karadeliğin merkezindeki tekilliği açıklayabilen varsa bu forumda senle uğraşmaz şuanda nobelini almak için isveç yolunda olurdu

Sitelerde Paylaş

O nobeli alan aldı zaten ama o zaman kanıtlanamadığı için fotoelektrik etki nedeniyle verdiler nobeli. Tekillik ve uzay zamanın bükülmesi genel görelilikle açıklandı. Güneş tutulmasında bu bükülme gözlemlendi. Benim sorum hakkında da belki bir açıklama vardır belki bu konuyu bilen vardır diye soruyorum o kadar.

Sitelerde Paylaş

Güneşin arkasında(tutulma esnasında) olması gereken yıldızların görülmesi şeklinde gözlendi yani gelen ışık büküldüğü için göremememiz gereken yıldızları gördük ve bu bükülme hesaplarla oldukça uyumluydu.

tarihinde alpcakir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

O nobeli alan aldı zaten ama o zaman kanıtlanamadığı için fotoelektrik etki nedeniyle verdiler nobeli. Tekillik ve uzay zamanın bükülmesi genel görelilikle açıklandı. Güneş tutulmasında bu bükülme gözlemlendi. Benim sorum hakkında da belki bir açıklama vardır belki bu konuyu bilen vardır diye soruyorum o kadar.

Einstein'ın karadeliklerin varlığından dahi haberi yoktu malesef. Kendi teorisinden çıkan matematiksel hesaplar sonucu ortaya karadelik kavramı çıktı ama aynı hesaplar tekillik denen anlaşılmaz bir fenomenide ortaya çıkardı. Tekillikte madde ve enerjiden yada zamanın akışından bahsedemiyoruz, bu yüzden onu evrenimizdeki fizik kanunlarıyla tam olarak açıklayamadık daha. Bana sorarsan tekillik diye birşey varolamaz, bu fenomen genel göreliliğin yetersizliğinden ortaya çıktı. Kütleçekimin kuantum kuramını bulmadanda bu sorunun içinden çıkamayız. Kuantum kütleçekim kuramını bulup bilimsel çerçeveye oturtan kişiyse nobeli kesin alırdı söylemeye çalıştığım bu.

Sitelerde Paylaş

Konuşmacı ve gerçeği arayan bu sorduğunuz soruların cevapları başlığın ilk girdisinde sevgili hacı ayrıntılı - kaynaklı bir şekilde açıklamış zaten. Başlıkta belirli bir ilerleme kaydettik. Neden tekrar başa dönüp duruyoruz, okumuyor musunuz soru sorduğunuz başlığı?

Sitelerde Paylaş

Konuşmacı ve gerçeği arayan bu sorduğunuz soruların cevapları başlığın ilk girdisinde sevgili hacı ayrıntılı - kaynaklı bir şekilde açıklamış zaten. Başlıkta belirli bir ilerleme kaydettik. Neden tekrar başa dönüp duruyoruz, okumuyor musunuz soru sorduğunuz başlığı

Ben soru mu sordum? Benim sorular belagatlı sorular. Yani cevap beklemiyorum kimseden. Onların cevabı yok.

Sitelerde Paylaş

Konuşmacı ve gerçeği arayan bu sorduğunuz soruların cevapları başlığın ilk girdisinde sevgili hacı ayrıntılı - kaynaklı bir şekilde açıklamış zaten. Başlıkta belirli bir ilerleme kaydettik. Neden tekrar başa dönüp duruyoruz, okumuyor musunuz soru sorduğunuz başlığı?

Okuyorum elbette ama sorduğunuz şeyin açıklaması henüz tam olarak yapılamadı. Karadeliğin merkezi yani olay ufkundan ötesini hiç kimse bilmiyorki yanıt verebilelim. Bu konuda spekülasyon yapabiliriz ancak.

Sitelerde Paylaş

Karedeliklerde olay ufkunda uzay zaman dokusu birbirine parelel hale gelir - sonsuz eğime ulaşır. Olay ufkundan içeride uzay zaman dokusunun olmaması gerekir. Bu durumda karadeliği halen bizim evrenimizde tutan ve evrenimize etki etmesini sağlayan nedir? Uzay zamandan kopup gitmesini engelleyen şey nedir?

Sevgili alpçakır.

Yanlış anlaşılmaya yol açtığı için "doku" terimini sevmem. Bu yüzden o terimi gözardı ediyorum. Anladığım kadarıyla, olay ufkundan karadeliğin merkezine kadar uzay ve zaman yoktur demek istiyorsun. Bu ama doğru değil. Bahsettiğin mekanda hem uzay var hem de zaman. Sen; dışardan bakan birisi olarak kendi uzay ve kandi zaman ölçülerine göre değerlendirme yaparak genelliyorsun. Bir de kendini olay ufkuna doğru ilerleyen ve ve olay ufkunu geçen birisi yerine koy! Bu durumda dışarıdaki olaylar sana göre (senin uzay ve zaman ölçülerine göre) çok çok çabuk oluşacak, gelişecektir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Sevgili bilgix.

Yüksek hızlarda görüş açın değişir, genişler. Hatta arkada kalan cisimleri dahi görür hale gelirsin. Doğru çizgiler eğri gözükür, renkler değişir vs. Şu sayfada animasyonlar mevcut. Videolardan izleyebilirsin. Her animasyon her değişikliği içermiyor ama genel olarak bir fikir veriyor.

http://www.tempolimit-lichtgeschwindigkeit.de/ueberblick/ueberblick1.html

Örnekler:
http://www.tempolimit-lichtgeschwindigkeit.de/filme/tue1/tue1.avi

http://www.tempolimit-lichtgeschwindigkeit.de/filme/tor_s7_0.9/tor_s7_0.9-xd-640x480.mpg

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Sevgili bilgix.

Dünyada sabit duran bir TV yayınını ışık hızına yakın hızlarda hareket eden roketin televizyonuna gönderdiğimizde... Seyredeceğimiz TV-filminin herhangi fiziksel veya doğal durumu yoktur. Her TV-resmini keyfimize göre manipule edebiliriz.

Bir TV-resmi binlerce/ilyonlarca noktadan oluşuyor. Her nokta için bir çok renk ve koordinat bilgisinden oluşuyor. Bu bilgilerin hepsini aynı anda göndermek mümkün olmadığından, ancak sırayla ve peşpeşe gönderilebililer. Ama bu andan itibaren de gönderilen bilgiler manipule edilmiş olurlar. Bilgi bütünlüğü kaybolmuş olur. Bilgiler eşit zaman aralığı ile dünyadan gönderildiklerinde, rokete erişen bilgiler eşit zaman aralıklarıyla rokete erişmiyecektir. 2. bilgi 1. bilgiden (atıyorum) 1 saniye sonra rokete eriştiyse, 365. bilgi 364. bilgiden 5 saniye sonra rokete erişecektir. Tabi bilgileri dünyadan eşit olmayan zaman aralıklarıyla göndermek de mümkün. Rokete erişen TV-piksellerine rokete eriştikleri andan itibaren ait oldukları TV-noktalara yerleştirmek mümkündür. Bu durumda bir TV resmi sol üst köşede güncel resmin bilgilerini gösterirken, sağ alt köşede bir ve/veya birkaç resim öncesinin biliglerini gösterir.

Ama bir TV-resminin bütün bilgilerini toplayıp bir araya getiridikten sonra hepsini aynı anda TV ekranına vermek de mümkündür. Bu durumda da TV'deki resim doğan görünümlü olur. Fakar iki resim arasındaki zaman farkı her yeni resim ile artacağından, filmdeki hareketler zamanla yavaşlayacaktır. Dünyada 1 saat süren film, rokette (atıyorum) 5 saat sürecektir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...