Jump to content

Allah Bilim Bilir mi?

Recommended Posts

Senin dediğin nedir peki?

Allah yaratmıştır, sorgulanmaz.

Kurana ters. Dinden çıkarız. Boşver.

Ne de olsa hikmetinden sual olunmaz. Hem bizim aklımız onun ilmini anlamaya yetmez.

Araştırma sorgulama kısaca aklını kullanma.

Buna da dogma deniyor kısaca.

İslam'ı anlamadan kafana göre yorum yapmışsın. Allah Kuran'da birçok ayetinde bizi gözlemlemeye ve öğrenmeye teşvik eder. Yer gök bitişik idi biz ayırdık. Bunu öğrenip Allah'ın bunu nasıl yaptığına bakacaksın. Oku emri ilk inen emirdir. O insanı alak dan yarattı. Başka ayette biz her canlıyı sudan yarattık der. Başka ayette kafanı kaldır gökyüzüne bak der.

İlk anda aklıma gelen ayetler bunlar..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 834
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ye, iç, yan gel yat yaşam tarzı hepsinden iyidir. Üzümünü ye bağını sorma..

Bu kadarla da kalsanız iyi, siz bir de utanmadan bağcıyı dövmeye kalkıyonuz. Hani yediği tabağa mıçan deyimi var ya, onun gibi, Şirinim benim..

bana cevab yazamayacağını söyleseydin anlayışla karşılardım ancak senin bu yaptığını bok atmak denir. bir kere benim yaratıcıya inanmadığımı ve ona karşı nankör olduğumu nereden biliyorsun ? bence bir an önce tevbe etmeye bak, zira bu yaptığın zanna ve iftiraya girer selvim boylum al cübbelim.

Sitelerde Paylaş

bana cevab yazamayacağını söyleseydin anlayışla karşılardım ancak senin bu yaptığını bok atmak denir. bir kere benim yaratıcıya inanmadığımı ve ona karşı nankör olduğumu nereden biliyorsun ? bence bir an önce tevbe etmeye bak, zira bu yaptığın zanna ve iftiraya girer selvim boylum al cübbelim.

Haklısın, özür dilerim. Yarabbi beni affet, büyük günah işledim.

Sitelerde Paylaş

İslam'ı anlamadan kafana göre yorum yapmışsın. Allah Kuran'da birçok ayetinde bizi gözlemlemeye ve öğrenmeye teşvik eder. Yer gök bitişik idi biz ayırdık. Bunu öğrenip Allah'ın bunu nasıl yaptığına bakacaksın. Oku emri ilk inen emirdir. O insanı alak dan yarattı. Başka ayette biz her canlıyı sudan yarattık der. Başka ayette kafanı kaldır gökyüzüne bak der.

İlk anda aklıma gelen ayetler bunlar..

Siz zaten Kurana ters bir şey olamaz diyerek bilimsellikten uzaklaşıyorsunuz.

Size göre kuranla bilim çelişmez.

Çelişirse böyle bir şey olmaz diyerek dogmatik davranıyorsunuz.

Sonra da bilimsel mi oluyorsunuz.?

tarihinde kaşif tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu kuyuya birisi tas atiyor bakin size farkli bir yaklasim;

"Müslüman inancli arkadaslarimizla allahin bilim bilip bilmedigini tartisacagiz..."

Simdi bunu tartismak isteyen kimdir? Bir ateist. "Yani Allah yoktur. Yaratici yoktur." diyen birisi....

Sen olmadigini iddia ettigin o Allah'in bilgisini sorgulamayi ne kadar mantikli buluyorsun?

Hadi hic birseye akliniz ermese bile kendinizin soyledigi cumleleri bile mi dusunmuyorsunuz? Neden bu bagnazlik neden bu israr? Kendinizi yaraticinin olmadigina o kadar cok inandirmissiniz ki bunun tersini dusunmeye goturecek herseyi sorgusuz sualsiz reddediyorsunuz.

Ayni arkadas sunnu da soylemis "Ben sadece kuranin icindeki ayetleri baz alirim ve genellikle ayetlerin yirmi farkli meallerinin kaynaklarini ve anlayabildigim üc farkli dilde olan tercümelerini vermeye calisirim...Bu baslikta da aynisini yapmaya calisacagim"

Sen madem ateistsin. Yani birak muslumanlarin var olduklarina inandigi Allah'i, geriye kalan butun dinlerin inandigi yaraticilari[kiyaslamak icin soyledim yoksa benim inancimda Allah birdir ve tektir] inkar etmektesin. Dolayısıyla Islam dahil olmak üzere bütün dinlerin kutsal kitaplarını inkar etmekte ve bunları hurafe, masal, vs gibi küçük görmektesin.

Peki neden KURANIN ICINDEKI AYETLERI BAZ ALIYORUM diyebiliyorsun? Kardeşim hani inanmıyordun sen bu Kuran'a. Şimdiyse tartışma konusu yapmaya çalışıyorsun. Bunu tartışma konusu yapabilmen bile -eğer bilinçli yapmıyorsan- bir yaratıcının olabileceği ihtimalini yoksaymadığını gösterir. Yok eğer bilinçli bir şekilde bunu tartışma konusu yapıp laf ebeliği yapmak istiyorsan unutma senden daha akıllı insanlar çıkabilir, senin söylediklerinle seni komik duruma getirebilir. Bence yol yakınken (henüz can bedenden çıkmamışken) kendine bir şans ver arkadaşım, biraz geniş perspektiften bak. Hata yapmak insana özgüdür. Hata yaptığını kabul etmek de bir erdemdir. Hatanın neresinden dönersen kardır. Gel biraz daha düşün hem kendine hem de senin söylediklerini benimseyip akıldan ve mantıktan uzaklasacak bircok kişiye bir iyilik yap. Bir şans ver kendine. Yoksa birgün bunları düşünecek bir fırsatın bile olmayabilir. Yarın senin ölmeyeceğinin garantisi yokken nedir bu kendine güven? Nedir bunun dayanagı?

Sitelerde Paylaş

Arkadas burasinin tartisma platformu oldugunun farkinda degil.

Aramizdaki farkida belirteyim konuyu daha iyi anlasin.

Ateistforum dan baska hic bir sitede yazmam.Yani bu su demek oluyor: Müslümanlar müsterilerimdir.Onlara sorgulamanin nasil yapilacagini detaylari ile göstererek bedava hizmet vermekteyim.

Her seyi yarattigini söyleyen allahi tartisabilmem icin elbette kuranin icinde yazan ayetleri baz alacagim.Kuran olmasa insanlar allaha inanmiyacaklardi.

"Onu yarattim, sunu yarattim, ol dedim oldu" diye sallayan allahinizin (kurani yazan cahil cühelalarin) cölden baska bir yerden haberi yok.Cografya bilgisi olmasi gerekmiyor mu?Bu nasil uyduruk bir tanridir ki kagittan bile haberi yok. Vahiyler, kemik tas tahta parcalarina yazilip yazilip bir odanin icine kötelenmis.

Bes tane meyveden baska meyveleri bilmemekte.Ama cennet ve hurilerin satisa sunuldugu ayetlerde agzina bes meyveyi dolamayi ihmal etmemis.

Yüzlerce cahil cühelanin sacmalamalarini, celiskilerini gözler önüne sermekteyiz.Yaratici bir tanri olsa 23 sene abuk subuk seyleri kemik parcalarina yazdirmak icin yirtinmaz.

Allah 8. yüzyilda ortaya ciktigi icin cografya ve tarih bilgileri olmasi sarttir.Diger kitalarda yasamis uygarliklari soracagim da cografyaya takildik kaldik.Hele hak hukuk adalete gectigimiz zaman kurana allaha inanlar sapir sapir dökülecekler.

Simdilik cografya tarih konularini tartismaktayiz.Saglam argümanlarla gelin arkadaslar.

Sitelerde Paylaş

Sen madem ateistsin. Yani birak muslumanlarin var olduklarina inandigi Allah'i, geriye kalan butun dinlerin inandigi yaraticilari[kiyaslamak icin soyledim yoksa benim inancimda Allah birdir ve tektir] inkar etmektesin. Dolayısıyla Islam dahil olmak üzere bütün dinlerin kutsal kitaplarını inkar etmekte ve bunları hurafe, masal, vs gibi küçük görmektesin.

Peki neden KURANIN ICINDEKI AYETLERI BAZ ALIYORUM diyebiliyorsun? Kardeşim hani inanmıyordun sen bu Kuran'a. Şimdiyse tartışma konusu yapmaya çalışıyorsun.

Sn LightningStorm

Üstteki argümanınız çeşitli vesilelerle diğer müslüman arkadaşlarca da ateistlere çok yöneltildi.

Anlamadığım, ortada saçma gördüğüm bir durum varsa ben neyi baz alarak onun saçma olduğunu ortaya koyacağım? Elbetteki o saçmalıktan örnekler vererek değil mi? Haliyle ateistlerin Kuran’dan örnekler vermesinden daha doğal ne olabilir?

Bakınız, eğer sizin mantığınızdan hareket edilecek olursa bu sitenin misyonu da güme gider. Öyle ya, madem Allah yok, ateistler de Kuran’a ve Allah’a inanmıyor, o halde ne demeye bu siteyi çıkarmaktadırlar, öyle değil mi?

Satırlarınızda dile getirdiğiniz sözlere gerçekten inanıyorsanız site yöneticilerine üstteki yorumunuzu PM olarak gönderin, siteyi derhal kapatsınlar. Öyle ya, sizin mantıkla düşünülecek olursa sizin kadar düşünme yeteneğine sahip olmaktan aciz birtakım ateistler işi gücü bırakıp toplanmışlar burada, inanmadıkları Allah’ı ve Kuran’ın içeriğini baz alarak habire tartışma konusu yapıyorlar.

Düşüncenizin yanlışlığını göstermek amacıyla pekala ateistler tarafından da derhal ‘’madem öyle, ne demeye peki Kuran’da putperestlerin Tanrıları, putları, inançları, yaşayışları vs. çeşitli örnekler verilerek sürekli eleştiri konusu edilmektedir’’ gibi karşı bir argüman ileri sürülebilir gerçi ama, konuyu dağıtmamak için burayı pas geçiyorum.

Gerçekte burada tartışılan veya eleştiri konusu edilen Allah mallah değil, peygamberim diye ortaya atılıp sırtını da kafalarda uydurulan sözde yaratıcı Allah’a yaslayarak hareket eden bazı birtakım kurnaz şarlatanlardır.

Bu o kadar açıktır ki, bunun böyle olduğu pekala bilindiği halde yine de böylesi bir argümana başvurulması pek de iyiniyetli görülemez. Bu gibi davranışlara daha çok demagoji denilmektedir.

Sitelerde Paylaş

Senin dediğin nedir peki?

Allah yaratmıştır, sorgulanmaz. >>> düşünmez misiniz, akletmez misiniz şeklinde onlarca örneği vardır. Allah tefekkürü teşvik eder.

Kurana ters. Dinden çıkarız. Boşver. >>> düşünmenin sınırı yok. sorgula, sonuca var. akıl süzgeçinden geçir. hakikate erişirsin.

Ne de olsa hikmetinden sual olunmaz. Hem bizim aklımız onun ilmini anlamaya yetmez. >>> ateş böceğinın ışığı ile yıldızların ışığı bir olur mu?

Araştırma sorgulama kısaca aklını kullanma. >>> araştır, sorgula, kısaca aklını kullan

Buna da dogma deniyor kısaca. >>> dediklerini yaparsan dogma oluyor, benim dediklerimi yaparsan müslüman oluyorsun.

Sitelerde Paylaş

Sn LightningStorm

Üstteki argümanınız çeşitli vesilelerle diğer müslüman arkadaşlarca da ateistlere çok yöneltildi.

Anlamadığım, ortada saçma gördüğüm bir durum varsa ben neyi baz alarak onun saçma olduğunu ortaya koyacağım? Elbetteki o saçmalıktan örnekler vererek değil mi? Haliyle ateistlerin Kuran’dan örnekler vermesinden daha doğal ne olabilir?

Bakınız, eğer sizin mantığınızdan hareket edilecek olursa bu sitenin misyonu da güme gider. Öyle ya, madem Allah yok, ateistler de Kuran’a ve Allah’a inanmıyor, o halde ne demeye bu siteyi çıkarmaktadırlar, öyle değil mi?

Satırlarınızda dile getirdiğiniz sözlere gerçekten inanıyorsanız site yöneticilerine üstteki yorumunuzu PM olarak gönderin, siteyi derhal kapatsınlar. Öyle ya, sizin mantıkla düşünülecek olursa sizin kadar düşünme yeteneğine sahip olmaktan aciz birtakım ateistler işi gücü bırakıp toplanmışlar burada, inanmadıkları Allah’ı ve Kuran’ın içeriğini baz alarak habire tartışma konusu yapıyorlar.

Düşüncenizin yanlışlığını göstermek amacıyla pekala ateistler tarafından da derhal ‘’madem öyle, ne demeye peki Kuran’da putperestlerin Tanrıları, putları, inançları, yaşayışları vs. çeşitli örnekler verilerek sürekli eleştiri konusu edilmektedir’’ gibi karşı bir argüman ileri sürülebilir gerçi ama, konuyu dağıtmamak için burayı pas geçiyorum.

Gerçekte burada tartışılan veya eleştiri konusu edilen Allah mallah değil, peygamberim diye ortaya atılıp sırtını da kafalarda uydurulan sözde yaratıcı Allah’a yaslayarak hareket eden bazı birtakım kurnaz şarlatanlardır.

Bu o kadar açıktır ki, bunun böyle olduğu pekala bilindiği halde yine de böylesi bir argümana başvurulması pek de iyiniyetli görülemez. Bu gibi davranışlara daha çok demagoji denilmektedir.

Galiba cok uzun yazmisim size bir ateistin agzindan kisaca ozet yapalim:

ALLAH YOK AMA ALLAH BILIM BILIR MI?

Bunun neyini tartisacaksiniz? Buranin tartisma yeri oldugunu ben de biliyorum. Gelin tartisacaksak tartisalim ama tartismayi neyin uzerine oturtacagiz?

Sitelerde Paylaş

Acilan basliklar müslüman inanclilarin allahin varligini iddia etmelerinden dolayi tasarlanmis basliklardir.Arkadas allahin varligina inanip inanmadigini eger varsa bilim bilir mi sorularina yanit verecegi yerde basligi acanin ateistligi ile ugrasmaktadir...

Actigimiz basliklarda ortaya sundugumuz argümanlara yanit veremeyenler akillarinca kurnazlik yapmaya calisip yazilarin sahiplerine laf sokusturma yöntemlerini secmektedirler.

Müslüman arkadasa daha sade sorular soralim...

1-Allah var mi?

Sitelerde Paylaş

1-Allah var mi?

Müslümanlarin isleri gercekten cok zor...

"Allah var" deseler bir türlü "yok" deseler bir türlü...

Baslikta sorulan sorulara yanit verilemiyorsa "yok" diyin kurtulun ateist olabilmek icin gecis sürecini calistirin.Var diyebilir misiniz?Diyemezsiniz.

Hadi "allah var" deyinde göreyim sizleri...

Bilimin somut gercekleri ile karsilastirilacak kuran ayetleri sizleri beklemekte.

Sitelerde Paylaş

Acilan basliklar müslüman inanclilarin allahin varligini iddia etmelerinden dolayi tasarlanmis basliklardir.Arkadas allahin varligina inanip inanmadigini eger varsa bilim bilir mi sorularina yanit verecegi yerde basligi acanin ateistligi ile ugrasmaktadir...

Actigimiz basliklarda ortaya sundugumuz argümanlara yanit veremeyenler akillarinca kurnazlik yapmaya calisip yazilarin sahiplerine laf sokusturma yöntemlerini secmektedirler.

1-Allah var mi?

1-Allah vardır ve birdir. (ondan baska tanrı yoktur)

Başka soru varsa alayım:)

Sitelerde Paylaş

Sn LightningStorm

ATEIST olan birisinin "ALLAH BILIM BILIR MI?" diye sorması demagoji olmuyor da bunu benim sorgulamam demagoji mi oluyor? Nedir demagoji açıklar mısın?

Sitelerde Paylaş

bu baslık yanlıs olmus kuranda bilim varmıdır olmalıydı yada muhammed bilim bilirmi?

cevap bilmez

Hz. Muhammed'in Kur'an bilgisi tartisilamaz herhalde insanlar arasında Kur'an'a Hz.Muhammed kadar vakıf başka biri yoktur.

Peki Kur'an'da bilim var mıdır? Vardır hem de senin benim sayamayacagımız hatta bırak saymayı kategorilere ayıramayacağımız kadar çok bilgi vardır. Kur'anın kendisi bilime mutlak işaret eder. Neden sonuç ilişkisine ihtiyaç duymadan bilimsel gerçekleri direkt olarak önümüze sunar. Bilimadamlarının yüzlerce yıllık bilgi birikimleri üzerine, yaptıkları deneyleri, hataları, yanlışları ve sonunda doğruları ile ulaştıkları bütün o bilimsel bilgiler ve henüz ulaşamadıkları birçok bilimsel bilgiler aslında Kur'an'da özet olarak ve kesin bir dille (yani teori vs şeklinde değil) yazılıdır.

Şimdi diyeceksin ki say bakalım bunlar nelermiş... Hangi bilimsel bilgilermiş vs...

Sana sayarım saymasına ama bunları sayarak bitirmeye ne benim ne senin ne de bir başkasının ömrü, bilgisi ve kapasitesi yeter. Sen yine de özellikle bilmek istediğin bir bilim dalı varsa söyle o kategoriye giren bilimsel bilgileri Kur'an'ı referans gösterip sana yazayım.

tarihinde LightningStorm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hz. Muhammed'in Kur'an bilgisi tartisilamaz herhalde insanlar arasında Kur'an'a Hz.Muhammed kadar vakıf başka biri yoktur.

Peki Kur'an'da bilim var mıdır? Vardır hem de senin benim sayamayacagımız hatta bırak saymayı kategorilere ayıramayacağımız kadar çok bilgi vardır. Kur'anın kendisi bilime mutlak işaret eder. Neden sonuç ilişkisine ihtiyaç duymadan bilimsel gerçekleri direkt olarak önümüze sunar. Bilimadamlarının yüzlerce yıllık bilgi birikimleri üzerine, yaptıkları deneyleri, hataları, yanlışları ve sonunda doğruları ile ulaştıkları bütün o bilimsel bilgiler ve henüz ulaşamadıkları birçok bilimsel bilgiler aslında Kur'an'da özet olarak ve kesin bir dille (yani teori vs şeklinde değil) yazılıdır.

Şimdi diyeceksin ki say bakalım bunlar nelermiş... Hangi bilimsel bilgilermiş vs...

Sana sayarım saymasına ama bunları sayarak bitirmeye ne benim ne senin ne de bir başkasının ömrü, bilgisi ve kapasitesi yeter. Sen yine de özellikle bilmek istediğin bir bilim dalı varsa söyle o kategoriye giren bilimsel bilgileri Kur'an'ı referans gösterip sana yazayım.

:D :D :D

sen koy 2 3 tane en saglamından

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...