Jump to content

Allah'ın Varlığına 12 Delil

Recommended Posts

Var olanın ispatı, yokun ispatından her zaman daha kolaydır. Bir cismin var olduğu bir tek örneğini göstermekle ispat edilebilir. Halbuki yokluğunu tüm kainatta olmadığı gezilip bilindiğinde ispatı mümkündür. Yokluğun ispatı imkansız kadar zordur. Yok, hiçbir zaman ispat edilemez denilebilir.

Allah'ın varlığının delillerinden birkaçı:

1.İmkân Delili: İmkân, bir şeyin olması ile olmamasının eşit olasılıkta sahip olmasıdır. Her varlık, olmakla olmamak noktasında imkan bakımından başlangıçta eşittir. Eğer bir şey varsa, onun varlığını yokluğuna tercih eden bir merci vardır. O da ancak Allah'tır.

2.Değişme delili: Bir varlıkta değişme varsa, bu hareketin bir ilk noktası olacaktır. O noktadan önce var olmamış demektir, yoktur. Yok yokken kendi varlığını kendi kendine irade edemeyeceğine ve buna gücü yetmeyeceğine göre bu var oluş Allah'ın yaratmasıyla mümkün olur.

3.Sanat: Kainatta görülen her şeyin muazzam bir sanat eseridir. Yaratılan her şey; büyük değer taşıması, kısa zamanda ve kolay oluşması, çok sayıda olması, çok çeşitli ve kompleks yapıda olması, devamlı olması gibi özellikler taşır. Her sanatın bir sanatkarı vardır.

4.Devrin ve silsilenin imkansızlığı : Yumurta-Tavuk örneğinde olduğu gibi zincirin ilk halkasına gitmek imkansızdır, yaratılışla açıklanır. Meyveyi ağaç, ağaç meyvenin çekirdeğinden, çekirdek meyveden, meyve ağaçtan.... İlk yaratan Allah'tır.

5.Hikmet ve amaç delili: Her varlığın bir amacı ve faydası vardır. Hiçbir israf yoktur. Manasız bir şey yoktur. Ne maddede, ne bitki ve hayvanda, ne de eşyada bilinç yoktur. Öyleyse kainatta meydana gelen bu bilinçli hikmet ve gayetler sadece Allah'a istinad edilebilir.

6.Yardımlaşma delili: Var olan her şey diğer varlık için fayda sağlar. Yağmur toprağa, güneş gözlere... hasılı ineğin pisliği bile gübre yapılıyor. Birbirlerine fayda sağlayan bu şeyler oysa birbirlerini tanımıyor, bilmiyor. Sebepler kendi başına bu müthiş sistemi nasıl kursun?

7.Temizlik: Toprağı temizleyen bakteriler, böcekler, yağmur ve kar; denizlerde buzullar ve balıklar; gezegenimizde atmosfer, kanımızı temizleyen oksijen....vs.

8.Farklılıklar : İnsanın siması orijinaldir ve tektir. Gelmiş geçmiş hiçbir insanın siması birbirinin aynısı değildir. Hiçbir bitki, ağaç, hayvan aynı değildir. İnsandaki göz retinası, parmak izi, ses tonu hep birbirinden farklıdır.

9.İnsandaki taktir, teşekkür ve beğenme özelliği : İnsanın genlerine işlenmiş bu özellik de Allah'ın varlığına işaret eder. İnsan teşekkür ister. Teşekkür eder. Şükreder. Beğenir, taktir eder. Yıldızlara bakar, hayran kalır taktir eder beğenir, çiçekleri ağaçları inceler taktir eder, şükreder. İnsan bu özelliği sebebiyle her şey için Allah'a şükretmeye olan ihtiyacı bir yaratılış özelliğidir.

10.Tarih: İnsanlık tarihindek her zaman din mefhumu olmuştur. İnsan fıtratında inanmak vardır. İnsan Allah'a inanmakla mükelleftir. Her devirde bir maneviyat var olmuştur.

11.Kur'an: Kur'an-ı Kerim'in Allah'ın kelamı olduğunu ispat eden bütün deliller, aynı zamanda Allah'ın varlığını da ispat etmektedir.

12.Peygamberler: Hz. Muhammed (a.s) 'ı ispat eden bütün deliller Allah'ın varlığına da bir delildir. Öyleyse, her peygamberin kendi peygamberliğini ispat eden bütün delilleri, aynı zamanda, Allah'ın varlığına da delil olmaktadır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 99
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Acaba değerli ateist arkadaşlara göre Allah kendini nasıl ortaya koymalıydı?Bu soru hep aklımı kurcalamıştır.Keşke cevap veren biri olsa :)

Aramıza hoşgeldin. Yeni gelen arkadaşların yazıları da çok kibar oluyor. Tabi bu kibarlık ateistlerin hödükçe cevap vermelerinden sonra azalıyor. Mesela:

1. Aşama:

Acaba değerli ateist arkadaşlara göre.....

2. Aşama:

Acaba ateist arkadaşlara göre.....

3. Aşama:

Acaba ateistlere göre.....

4. Aşama:

Acaba maymun evlatlarına göre.....

Sitelerde Paylaş

Teşekkür ediyorum hoşbulduk :)

Yok güzel insan 4. aşamaya hiç girmeyelim en azından ben almayayım :rolleyes:

Benim dinim bana bunu aşılamıyor herkesin inanç özgürlüğü var ben insanların neye inanıp neye inanmadıklarıyla davranış belirlemem karekterleriyle ve insanlıklarıyla yol çizerim öyle olması gerekiyor değil mi :)

Sitelerde Paylaş

Allah bunların kafalarının içinde. Ota da baksalar, boka da baksalar allahı görürler.

Delil dedikleri de maddenin kendisi ve maddenin özellikleri.

Taş var, o halde allah var.

Toprak var o halde allah var.

Su var o halde allah var. vb

Her gördüğü sakallıyı dedesi sanan çocuklar gibi.

Bir başkası, lokomotif örneği vermiş. Vagonları lokomotif çekiyor, O halde allah var.

Sorsan allah lokomotif midir? Diye.

Haşaaaa allah hiçbir şeye benzemez. Allaha şirk koşulmaz diye itiraz ederler.

O halde ne diye lokomotif örneğini veriyorsun. Lokomotif gözümüzün önünde duruyor ve vagonları çektiğini görüyoruz. Nasıl çalıştığını biliyoruz, çünkü onu biz yaptık yarattık. Lokomotifin olmadığını iddia eden var mı?

Senin allahın; lokomotifi de hareket ettiren, maddeyi de çekip çeviren, evrene, dünyaya, topluma düzen veren bir şey. Eee hani nerde?

Dünyada yok. Yalnız kafalarınızın içinde.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Teşekkür ediyorum hoşbulduk :)

Yok güzel insan 4. aşamaya hiç girmeyelim en azından ben almayayım :rolleyes:

Benim dinim bana bunu aşılamıyor herkesin inanç özgürlüğü var ben insanların neye inanıp neye inanmadıklarıyla davranış belirlemem karekterleriyle ve insanlıklarıyla yol çizerim öyle olması gerekiyor değil mi :)

Doğal seçilim sürecinde evrimleşerek 4. aşamaya mutlaka giriliyor. Bunu önlemek imkansız. Ya da bu aşamaya kadar sinirler kaldırmıyor, elenip gidiliyor.

Sitelerde Paylaş

Eğer bunları ispat olarak kabul ederseniz herhangi bir dindeki herhangi bir tanrının var olabileceğini de kabul etmiş olursunuz.Halbuki siz diğer tanrıların var olmadığını,yalnızca Allahın var olduğunu iddia ediyorsunuz.Peki bunun için deliliniz nedir?

Sitelerde Paylaş

Acaba değerli ateist arkadaşlara göre Allah kendini nasıl ortaya koymalıydı?Bu soru hep aklımı kurcalamıştır.Keşke cevap veren biri olsa :)

ahanda ben tanrıyım deyip karşımıza çıksa...

şöyle acayip böyük güzel güçlü kuvetli heybetli daha önce görmediğimiz bir şey olsa...

ha bak bu kesin tanrıdır desek...

fena mı olurdu...

Sitelerde Paylaş

ahanda ben tanrıyım deyip karşımıza çıksa...

şöyle acayip böyük güzel güçlü kuvetli heybetli daha önce görmediğimiz bir şey olsa...

ha bak bu kesin tanrıdır desek...

fena mı olurdu...

Evet fena olurdu. Görmeden inanan 1.5 milyara haksızlık bu.

Sitelerde Paylaş

Eee hani nerde?

Dünyada yok. Yalnız kafalarınızın içinde.

Sevgiler.

Allah varlığını nasıl ortaya koymalı dedim bu cevabı vermişsiniz teşekkür ederim.:)

Bir ressemı yaptığı resimde mi ararsınız? Resim ressamın varlığının dedlilidir fakat resmin içerisinde ressamı bulamassınız.Aynı bu şekilde kainatta Allahın dedlilidri ama kainatın içerisinde Allahı bulamassınız.

Eminimki bu sorulardan sıkılmışsınızdır ama sorulması gereken bir soru olduğu için ısrarla bende sormak istiyorum sizin mutlak varlığınız nedir?

şu söylenmeli ki bir şey hep vardı.Bir şeyin olmadığı bir yokluktan bir şeyin var olması mümkün değildir.

O halde bir mutlak varlık olmak zorunda.Başlangıçta hiç bir şey yoktu diye kesinlikle düşünülemez.Sizin bu başlangıçtan bu yana olan varlığını nedir?Önce bunun cevabını alayım sonra devam edelim.. :)

Sitelerde Paylaş

Cevap verelim:

Allah, yani var olan her şeyi yarattığını iddia eden güç, kendi akışında gitmekte olan doğa olaylarının arkasına saklanmak yerine, 'varlığını' açıkça göstermeliydi.

* "Beni görmeden varlığıma inanana ne mutlu" diye kıvıracağına,

* "Beni Firavuna gönderiyorsun ama seni kim gönderdi diye sorarlarsa ne diyeyim sorusuna 'Beni 'ben benim' diyen gönderdi" diye laf cambazlığı yapacağına,

* Yanan bir çalının arkasından, ıssız bir mağaranın derinliklerinden -o da yalnızca 'peygamberlerine'- seslenmeyi tercih edeceğine,

Her gün, her hafta, her ay, her yıl veya her on yılda bir veya her yüz yılda bir veya her beşyüz yılda bir, artık nasıl tercih ederse, ortalığa çıkıp madem 'var', yani madem o bir 'varlık', kendini maddeten göstermeliydi. Biz onu görmeliydik, sesini duymalıydık, dokunabilmeliydik, kokusunu hissedebilmeliydik. Öyle "Evrene bakın, ne kadar kusursuz, onu ben yarattım", "Vücudunuz ne kadar mükemmel, onu da ben yarattım", "Yağmur yağdı, onu ben yağdırdım" ya da "Bakın deprem oldu, onu da ben yaptım" şeklinde dolambaçlı kıytırık laflarla değil, varlığını kanıtlayacak şekilde ortaya çıkmalıydı. Madem çok büyük, aklımız havsalamız onun görkemini algılamaya yeterli değil, hiç olmazsa örneğin tırnağını göstermeliydi. Biz de "Haaa, demek ki Allah varmış" derdik o zaman.

Hatırlatayım: 'Varlık' demek, beş duyudan en az biriyle algılanan şey demektir.

tarihinde satsuma56 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Resimi hangi ressam yapmissa bilinir.Sonucta elle tutulur gözle görülür bir sey bulunmakta.Hayvanlar neden ibadet etmiyorlar?

Evrilen insan kurnazligi ve hemcinsini kullanmayi ögrendi.Olayin özü budur.

Sitelerde Paylaş

İmtihan nasıl olcek o vakit?

allah allah düşündüğün şeye bak...

örtmenler nasıl imtihan ediyo...

ille soruyu soran görükmemesi mi lazım...

örtmeni görüyoruz soruları görüyoruz ve bal gibi imtihan oluyoruz okullar da ya...

Sitelerde Paylaş

Eğer bunları ispat olarak kabul ederseniz herhangi bir dindeki herhangi bir tanrının var olabileceğini de kabul etmiş olursunuz.Halbuki siz diğer tanrıların var olmadığını,yalnızca Allahın var olduğunu iddia ediyorsunuz.Peki bunun için deliliniz nedir?

Doğru, buradaki maddelerin çoğu bir "yaratan" olduğunun, tanrı mefhumunun gerekliliğinin, ispatı niteliğinde. "La ilahe illallah" kapsamında batıl tanrıları yok eden Hz. Muhammed (a.s)'in yaşamı ve Kuran-ı Kerim'dir.

Bir ateist olarak bunlara cevap vermeniz gerekir. Eğer bir yaratıcı olması gerektiği konusunda hemfikirsek, Allah'ın ve peygamber konusunda tartışalım.

Sitelerde Paylaş

ısrarla bende sormak istiyorum sizin mutlak varlığınız nedir?

şu söylenmeli ki bir şey hep vardı.Bir şeyin olmadığı bir yokluktan bir şeyin var olması mümkün değildir.

O halde bir mutlak varlık olmak zorunda.Başlangıçta hiç bir şey yoktu diye kesinlikle düşünülemez.Sizin bu başlangıçtan bu yana olan varlığını nedir?Önce bunun cevabını alayım sonra devam edelim.. :)

Sevgili melek

Varlığından şüphe etmediğin şeyler nelerdir?

Yıldızlar, galaksiler, güneş, dünya, ay, dünyadaki canlı-cansız varlıklar. Ve bunların hareketleri.

özetle madde ve enerji.

Tüm insanlık, bilim ve teknoloji madde ve enerji üzerine yoğunlaşmıştır. Tüm dikkatler, araştırmalar bu yöndedir.

Kimya maddenin atomlarının yapılarıyla ve bu yapıların birbirleriyle ilişkilerini inceler,

Fizik maddenin her türlü hareketini ve hareket özelliklerini inceler,

Biyoloji canlıları,

Sosyoloji toplulukları,

Psikoloji, insan ve yüksek yapılı hayvanların, üzüntülerini, kederlerini, sevinçlerini, neşelerini, düşüncelerini, davranışlarını vs inceler.

Var olanı beş duyumuzla algılarız. Beş duyumuza hitap etmeyecek şekilde var olanları da algılamak için alet kullanırız. Elektromanyetik dalgaların büyük bir kısmını duyularımızla algılayamayız. Ancak aletlerle her üretir, hem de bize hitap eder hale getirebiliriz.

Hiçbir duyumuza hitap etmeyen, Hiçbir alet ile varlığı gösterilemeyen şeyler ise tamamen hayal kahramanlarıdır.

Allah, cin, melek, şeytan, öcü, öteki dünya, cennet, cehennem tamamen hayal mahsulü şeylerdir.

İnsanlara masal anlatırsınız. İçinde akıl ve mantığa ters şeyler varsa masal olduğunu anlar. Bir kısım insanlar ise anlamaz. Masal aleminde yaşar.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...