Jump to content

Arapça okunan duaya amin demek

Recommended Posts

ülkemiz insanlarının %98'i arapça bilmemektedir.

Camiye gideriz namaza dururuz hoca başlar şarkı gibi arapça dualar okumaya bizde amin deriz.

Bu adam ne okudu, biz ne anladık, neye amin dedik?

ÖNCE ŞUNA BAKALIM DUA NEDEN OKUNUR?

Dua kişiler okusun ve allah tarafınca yazılı olan emirleri, ibretlik olayları veya nasihatlardan alsın diye okunur.

İyide arkadaşım ben okunulan duadan hiç bir şey anlamadımki ve neye amin dediğimi bile bilmiyorum. Eh bu durumda kıldığımız namazda hiç bir şekilde sahih olmadı!

Şimdi benim yaptığım ibadet camide spor yapmaktan başka ne işe yaradı?

İnsan dinlediği duanın ne olduğunu, ne anlattığını bilmedikten sonra ne gerek var ki dinlemesine?

Neden kuran Türkçe okunmuyor camilerde?

Gerçekler anlaşılır gibisinden bir şeyden mi korkuluyor?

Ha! Kalkıp bana Türkçe okununca anlamını yitiriyor hikayesini yazan olmasın çünkü arapçasınıda baştan başa yanlış okuyoruz zaten, buna çoğu hocada dahil.

Bu milleti kandırmıyormusunuz siz?

Her şey ortaya çıkar diye korkup Türkçe okunmasına karşı mı çıkıyorsunuz?

Millet uyutuluyor mu?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Senfoni orkestrası dinledin mi hiç? Bazı şeylerin dili olmaz. Dinlersin ve haz alırsın.

Senin iş özalın ağabeyi korkut özalın işine döndü , bunlar arabistana ziyarete gitmişler soyguncu takımı olarak, bunlara kurn okunmuş . Kuran okunurken bizim Korkut başlamış ağlamaya, suud kralı sormuş korkut bey niye ağlıyor acaba diye, bizimkiler cevap vermiş çok duygulandı ona ağlıyor. Suud kralıda yahu ölçü aletlerinde hile yapmamayı öğütleyen bir ayet nasıl duygulandırır insanı diye sormuş . :)

Cevabı siz çakma müslümanlar olarak biliyorsunuzdur ama. :)

tarihinde Sol Invictus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

yanlışın yanlışı bir cevap vermişsin cübbeli.

insanlar camiye müzik dinlemeye ya da haz almaya gitmiyorlar, insanlar camiye dualar okumak, okunan duaları dinlemek, ibadet etmek, dualardan nasihat almak, okunan dualardan allah'ın emir ve yasaklarını öğrenmeye gidiyorlar.

hoca efendi dua okuyor, ben hiç bir şey anlamıyorum nesine amin diyeyim?

diyeceğim amin ne kadar gerçekçi olur?

kendimi mi kandırmış olurum yoksa allah ı mı?

namaz kılıyorum arapça dualar okuyorum ama anlamını bilmiyorum ne okudum, ne anladım?

hey gidi hey.

Ayrıca bu sadece Türkçe'de değil söz gelimi kişi ingiliz ise ne yapsın, o da mı arapça okuyup amin deyip geçsin?

tarihinde mocos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

1) hiçbir ifade ilahi kelamla mukayese edilemez.

2) cuma namazlarında hutbe türkçe okunmaktadır. namaz ve sair diğer kısımların arapça okunması dini bir gerekliliktir.

3) namazlarda okunan kısa surelerin ve ayetlerin türkçe anlamlarını öğrenmek yarım saati geçmez, öğrenmek isteyenler için her türlü kaynak var.

4) Allah'ın emri olan namazda Allah'ın kelamından başka hangi kelamla niyazda bulunacağız?

5) Kuran, inananlar için bir öğüt ve şifadır. Kuranın dinlenilmesinin feyzi vardır.

6) Kuran tilaveti, okunuşu, makamlı ve dokunaklıdır, dinleyenler Allah'ın kelamı olduğunu bilir ve duygulanırlar. Belli makamları vardır.

7) Arapların bazı konularla lakayt tavırları İslam'a mal edilemez. Bizler kuranı başka kitapların altına bile koymazken, bazı kişilerden başının altına alıp yastık yapanlar bile vardır.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca bu sadece Türkçe'de değil söz gelimi kişi ingiliz ise ne yapsın, o da mı arapça okuyup amin deyip geçsin?

Müslüman olan yabancılar önce Arapça'yı öğrenmeye başlıyor. Kendi tembelliğimiz ve ilahi kelama karşı lakaytlığımızı başkalarına da mal etmek doğru olmaz.

Sitelerde Paylaş

Müslüman olan yabancılar önce Arapça'yı öğrenmeye başlıyor. Kendi tembelliğimiz ve ilahi kelama karşı lakaytlığımızı başkalarına da mal etmek doğru olmaz.

Tanrı arapmı ?

Kimse arapça öğrenemez, ezber yapmak ve anlayarak okumak ayrı şeylerdir.

Sitelerde Paylaş

duanın mealini bilmemek senin ayıbın ve senin noksanlığın hatta atanın marifeti,kur'an arapça inmiştir ve arapça okunur,her gün alırsın meal okursun dua meallarini öğrenisin,zor bişey değil herkes kendi dilince okursa ortak evrensel bir dil olmaz islam birdir dilide bir,ayettede geçer zaten onlar kıldıkları namazdan gafillerdir diye,buna madahil olmamak için meal öğrenip okunmalı.

Neden kuran Türkçe okunmuyor camilerde?

Gerçekler anlaşılır gibisinden bir şeyden mi korkuluyor?

ne gibi gerçekler,şeriat emirdir,laiklik yoktur,bayanlar kapalı gezmek zorundadır gerçeklerimi,buysa şayet bir trecüman tutulmalı (:

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Yaw neden dini gereklikik olsun? Nerden çıkarıyorsunuz bunu yaw? Millete yutturmuşsunuz dini gereklilik diye!

Allah'ın dili diye bir şey yok putperestlik etme haybenbe!

Hadi diyelim araplar anlasın diye kuran arapça olarak olarak ifa edilmiştir ama Allah arapça biliyor diye kuran arapça olarak indirildi dersen ben buna bu kuranı arapça bilen birisi uydurmuş derim.

Bak ne güzel demişsinki:

5) Kuran, inananlar için bir öğüt ve şifadır. Kuranın dinlenilmesinin feyzi vardır.

he iyi güzelde hoca efendinin okuduğu duayı anlamıyorsam nesinden öğüt nasihat alayım?

Neden bu dayatma?

Resmen dayatma söz konusu yaw resmen zorlama, resmen diktatörlük, dikte!

Uyanın artık yaw, kalkın bu uykudan, asırlardır uyutuluyoruz.

Arap kültürü ile namaz kılayımda zorunluluğu ne?

Kuran da böyle bir ayet var mı?

Sitelerde Paylaş

Haybenbe'nin de söylediği namazda okunan surelerin ve duaların arapçalarını öğrenmek çok basit ve yaralı.

Zaten birçok kelime ortak: hamd, subhan, ekber, ala, azim, Allah, malik...

Sadece birkaç kelime daha öğrenip, surenin ya da duanın anlamlarınıda öğrendiğin zaman, o sana çağrışım yapar zaten.

Ezan da aynı mantık.Türkçeye falan çevirmeye gerek yok, anlamını öğrenmek on dakkanı almaz.

Şunu da abartmamak lazım ki Türkiyedeki camilerde öyle full arapça dua edildiği falan yok, sadece giriş arapça yapılır o da zaten bir iki cümle.Bir de sonu arapça olarak biter, onlarında anlamları çok kolay öğrenilebilir..

Yani duaların da nerdeyse tamamı türkçe yaplır..

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

sevgili ebu darwin,

güzel kardeşim niye hala dikte ediyorsun?

Niye dayatıyorsun bana kuranı arapça oku diye niye yaw?

Yaw bırak insanlar Türkçe okuyup namaz kılsınlar!

Türkü arap kültürüne köle etmeye ne hakkın var?

Araplar alışmış insanları köle olarak kullanmaya, muhammet bile bu lanet olası köleliği kaldırmamış, sende devam et köle kalmaya!!!

muhammet hak ve adalet sahibi olsaydı ve kuran sahih olsaydı köleliği yasaklayan bir ayet koyardı da muhammet efendinin onca köle cariyesi olmazdı!

savaşta kadınlar ganimet olarak alınmazdı!

Sitelerde Paylaş

muhammet hak ve adalet sahibi olsaydı ve kuran sahih olsaydı köleliği yasaklayan bir ayet koyardı da muhammet efendinin onca köle cariyesi olmazdı!

islam köleliği hiçbir şekilde teşvik etmez. Aksine kölelerin azat edilmesi, sosyal hayata kazandırılması konusunda birçok uygulama vardır. Hz. Peygamber (a.s) 'nin kendi kölesini azat etmesi, onu evlendirmesi vs buna örnektir.

Şu anlayış başka nerede vardır?

Köleleriniz kardeşlerinizdir. Onlarla uzlaşın/barışık olun. Zorlandıkları konularda onlara yardımcı olun.(bk. Mecmauz-zevaid, 2/168).

Kölelik malesef bir dünya gerçeğidir. Günümüze kadar gelmiştir. O dönemde bulunan sosyal toplum gerçeklerini de göz ardı etmek yanlış olur. Hiçbir vasfı, malı, parası, soyu, gücü olmayan bir köleyi tamamen özgürlüğüne bırakarak sosyal topluma "bir anda" kazandırmak nasıl mümkün olur? Köleliğin zaman içerisinde bitmesine yönelik azat etmeye teşvikler ve onlara karşı iyilikle davranma gibi münasebetlerle bu hedeflenmiştir.

Köleyle sahibinin kızının evlendirilmesi, onları da kardeş ilan etme köleliğin devamını getirmek için midir aklı olan düşünsün !!!

Sitelerde Paylaş

mocos;

yürü git yaw, yürü git işine.

Bizde türkmüş arapmış yok öyle şeyler, uydurma, uydurma..

Seni gibi bin tane ateist türkü, bir tane yahudi asıllı müslümanın kılına değişmem.

Tamam duanı türkçe yap, ben de yapıyorum; git Kuranı türkçe oku, ben de okuyorum ama bazı şeyleri türkçe yapamazsın, buna en güzel örnek de namazdır.

Şimdi biz toplandık diyelim üç müslüman, namaz kılacağız ve istediğin gibi okumak serbest olsun, ben de geçtim imam oldum, arkamda da bi alman bi de rus diyelim mesela.Kimse de kendi dilinden başka bi dil bilmiyor diyelim.

Ben başladım "Allahu ekber" yerine "Allah en büyüktür" dedim başladım, kim anladı beni.Bi tek ben anladım, ama şimdi herkes namazda kullandığı arapçaları bilse ne olacaktı, üçümüz de anlayacaktık.

şimdi soruyorum; benim orda ne dediğimi anlayacak kadar arapça bilmem mi daha kolay; yoksa hem almanca hem rusça öğrenmem mi..?

tabiki burada almanı ve rusu esas aldık. baska yerde bi çinli ile bi ispanyol olursa ne olacak.

Yani anlatmaya çalıştığım şey şu; bir ibadet her yerde aynı dille yapılıyorsa, bu bir zorluk değil; aksine bir kolaylıktır.

Sitelerde Paylaş

mechule, bilmediğin çok şey var aslında görüyorsun ama kabullenmek istiyorsun işte ben istemediğim için buyum.

söylemiş olduğun partinin zıttı partiye oy verdim, şu anda en büyüğü olana!

parti dersen iyice kötü durumlar rahmetli olan bir parti başkanımızın ölmek üzereyken bile dünya işlerine bulaşıp oğlunu parti başkanı yapmaya çalıştığını bilmiyorsun değilmi? hani dünya işleri yalandı hani sen dine millete adamıştın kendini ne oldu?

sen erbakandan çok mu biliyorsun dinin ne olduğunu mechule?

erbakan'ın ne olduğunuda bir ayağı çukurdayken dünya işlerine bulaşıp partinin başına geçmesinden öğrenebilirsin.

hayatını ömrünü boşuna heba etme mechule, her zaman sorgula?

allah şöyle dedi derlerse acaba neden böyle demiş, eksisi ne artısı ne bunda bir çıkar olabilirmi diye sorgula?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...