Jump to content

Arapça okunan duaya amin demek

Recommended Posts

gönderildi (düzenlendi)

ebu dawwin, cevabında bile sorulara yol açıyorsun.

rus, ingiliz, alman üç müslüman toplandınız namaz kılacaksınız ama bu sıradışı bir olay!

yinede çözümü basit bu durumda cemaat yapamazlar, herkes kendi bildiği dilden kılar, cemaat yapmak zorundada değiller.

çinli duasını çinçe, alman arapça okuyarak kılar namazını.

senin dediğin kişisel bir rastlantıdır, biz toplumdan bahsediyoruz sen olayı kişiselleştiriyorsun.

herkes kendi dilinde okumalıdır duasınıki bir şey anlasın.

yahu daha nasıl anlatayım bunu sana?

bu kadar dik kafalılık etme, hep vermeye çalışıyorsn birazda al.

tarihinde mocos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

rus, ingiliz, alman üç müslüman toplandınız namaz kılacaksınız ama bu sıradışı bir olay!

yinede çözümü basit bu durumda cemaat yapamazlar, herkes kendi bildiği dilden kılar, cemaat yapmak zorundada değiller.

senin dediğin kişisel bir rastlantıdır, biz toplumdan bahsediyoruz sen olayı kişiselleştiriyorsun.

Hadi, hadi..

Alırız da veririz de sen ona karışma..

ben niye 27 kat sevap dururken bir kata razı olayım salak mıyım ben..?

Biz islamın evrenselliğinden bahsediyoruz, kendi toplumundan değil..

Hem rastlantı falan değil, sen ne biliyorsun benim hergün ingilizle almanla namaz kılmadığı mı..?

senin dediğin gibi yaparsak islamın evrenselliğine gölge düşer koçum..anladın mı..?

Sitelerde Paylaş

Aynı dili konuşmasak da aynı namazda cemaat olarak birlikte namaz kıldığımız çok kişi var. Kabede milyonlar lebbeyk diyor hep bir ağızdan. Namazda aynı sure okunuyor, herkes anlıyor.

İslam'ın evrensel olmasının bir göstergesi ve ispatı da budur.

Ezan her yerde ezandır. Namaz her yerde namazdır. Kuran her yerde kurandır.

İslam'ı sadece türklere has hale getirip farklı bir sentezle dünya müslümanlarından soyutlama fikri alçakça bir komplodur.

Sitelerde Paylaş

ebu darwin kardeşim kusura bakma ama sen odun kafalı bir adamsın.

Cahalet almış başını gitmiş, senin ingilize almana tahammülün yokki namazda kılasın, sen bu hoş görüsüzlükle camide bile namaz kılamazsın. hayatında kaç defa sabah namazı için camiye gittin? ben söyleyeyim hiç gitmedin! kalkıp burada ahkam kesme senin bildiklerin benim çocukluğumun hatıralarıdır.

şu tavırlara bak senin gibi müslüman mı olur?

dik kafana ancak sarık takar, şalvar giyer, cübbe ile gezer namaz kılarsınki onunda islamiyette hiç bir yeri yok.

yaw onlarada ayrı bir şaşıyorum cahaletin gözü kör olsun.

muhammet peygamber ne şalvar giydi, ne sarık taktı, nede cübbe giydi yaw bunları sanki muhammet peygamber yapmış gibi millete ne sıfatla giydiriyorlar hayret ediyorum, giyende başka bir alem, hiç mi sorgulamazsın bu neyin nesi diye?

Ben gerçekleri, doğruları yazdım gayri okuyucu karar versin artık.

Sitelerde Paylaş

ülkemiz insanlarının %98'i arapça bilmemektedir.

Camiye gideriz namaza dururuz hoca başlar şarkı gibi arapça dualar okumaya bizde amin deriz.

Bu adam ne okudu, biz ne anladık, neye amin dedik?

ÖNCE ŞUNA BAKALIM DUA NEDEN OKUNUR?

Dua kişiler okusun ve allah tarafınca yazılı olan emirleri, ibretlik olayları veya nasihatlardan alsın diye okunur.

İyide arkadaşım ben okunulan duadan hiç bir şey anlamadımki ve neye amin dediğimi bile bilmiyorum. Eh bu durumda kıldığımız namazda hiç bir şekilde sahih olmadı!

Şimdi benim yaptığım ibadet camide spor yapmaktan başka ne işe yaradı?

İnsan dinlediği duanın ne olduğunu, ne anlattığını bilmedikten sonra ne gerek var ki dinlemesine?

Neden kuran Türkçe okunmuyor camilerde?

Gerçekler anlaşılır gibisinden bir şeyden mi korkuluyor?

Ha! Kalkıp bana Türkçe okununca anlamını yitiriyor hikayesini yazan olmasın çünkü arapçasınıda baştan başa yanlış okuyoruz zaten, buna çoğu hocada dahil.

Bu milleti kandırmıyormusunuz siz?

Her şey ortaya çıkar diye korkup Türkçe okunmasına karşı mı çıkıyorsunuz?

Millet uyutuluyor mu?

Allah Neden Türkçe Dua ve İbadet İstemez?

Bakınız: http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=34623

Sitelerde Paylaş

Bir örnek ver desem veremezsin. Çünkü 0 bilgiye sahipsin. 0 00000 elde var 0 nokta

Vereyim sana bir örnek, istersen ördek bile veririz sen yeter ki öğrenmek iste. :)

Herşey o mudur, her şey ondanmıdır. ?

Cevapla bakalım.

Dinler tarihi konusunda seni bırak Tc çapında kendini entellektüel olarak adlandıran gelsin karşıma. :)

Not : Bu arada geri zekalı Leverpool penaltı kaçırdı. :)

tarihinde Sol Invictus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Onu geçin dua diye okunan sure olayı saçma. Muhammedin ağzından allah adına yazılmış arapça cümleleri allaha dua diye okuyorsun. Ebu lehebin elleri kurusun, kurudu da. Karısı da ona odun taşıyacak. Oldu amin. Muhammed peygamberliğine inanmadı diye amcasına çok kızmış heralde.

Diğerleri

- Görmedin mi, nasıl etti Rabbın Fil sahiplerine?

- Kureyş'in birbirleriyle veya başkalariyle andlaşması, anlaşması için;

- Gördün mü o, dîne (ceza gününe ve âhirete) inanmayanı?

- düğümlere üfleyenlerin şerrinden

- Biz verdik sana (Yâ Muhammed) hakikatte Kevser.

tarihinde ermanevren tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu ateistler kendi akıllarına perestiş ettikleri için kendilerini en üstün sanıyorlar. bu kibir hepsinin ortak özelliği. tevazu sahibi olmaları gerekirken hiç bilmeyenden aşağı iniyorlar.

bu nasıl bir özgüvendir, nası bir kibirdir, nasıl bir üstten bakmadır.

bir de vahdet-i vücut'u tartışacak şimdi...

mikroskop camından ibaret hayat algısıyla gönlün sonsuz ufuklarına bakamazsın. görmek için iman dürbünü gerek!

Sitelerde Paylaş

bu ateistler kendi akıllarına perestiş ettikleri için kendilerini en üstün sanıyorlar. bu kibir hepsinin ortak özelliği. tevazu sahibi olmaları gerekirken hiç bilmeyenden aşağı iniyorlar.

bu nasıl bir özgüvendir, nası bir kibirdir, nasıl bir üstten bakmadır.

bir de vahdet-i vücut'u tartışacak şimdi...

Halep ordaysa ben burdayım. :)

Sitelerde Paylaş

Onu geçin dua diye okunan sure olayı saçma. Muhammedin ağzından allah adına yazılmış arapça cümleleri allaha dua diye okuyorsun. Ebu lehebin elleri kurusun, kurudu da. Karısı da ona odun taşıyacak. Oldu amin. Muhammed peygamberliğine inanmadı diye amcasına çok kızmış heralde.

Diğerleri

- Görmedin mi, nasıl etti Rabbın Fil sahiplerine?

- Kureyş'in birbirleriyle veya başkalariyle andlaşması, anlaşması için;

- Gördün mü o, dîne (ceza gününe ve âhirete) inanmayanı?

- düğümlere üfleyenlerin şerrinden

- Biz verdik sana (Yâ Muhammed) hakikatte Kevser.

Ebu Leheb'i tanıyor musun? İslam'a en büyük zarar vermek isteyen kişidir. Kureyş'i bilir misin? Kevser nedir bilir misin?

Hikmetlerini bilmediğiniz ya da yeteri ölçüde idrak edemediğiniz şeylere değersizlik atfetmek gafillerin fiillerindendir.

Görmedin mi Rabbin Fil sahiplerine nasıl yaptı?

Sitelerde Paylaş

Halep ordaysa ben burdayım. :)

vahdet-i vücut üzerinden ateizme mi getireceksiniz mevzuyu, amacı nedir bu tartışmanın? inanmayan biriyle bunu niye tartışayım? Laboratuvarda görmediğine inanmayan bir insanın gönül penceresi var mı ki pencereden neler görülebileceğini konuşalım. Gönlü, insafı, vicdanı var mı acaba? Bunları gözlemleyip bilimsel bulgu şeklinde raporlayamadığı için yoktur.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

madem ebu lehep bu kadar kötü adamdı muhammet peygamber olmadan önce kızlarını bu adamın oğullarına niye verdi?

muhammet zaten peygamber olarak doğmuştu az çok sezinlemeliydi böyle olacağını ama hasım kesildiklerinde boşattırdı kızlarını.

o zaman ebu lehep iyiydi-de can cigerdilerdi-de şimdi mi kötü oldu?

Muhammed'le arası kötü olduğu için Leheb suresi inmiştir.

Bunu duyan Ebu Leheb; "Muhammed beni fena hicvetmiş." demiştir.

ermanevren, " Ebu lehebin elleri kurusun, kurudu da. Karısı da ona odun taşıyacak. Oldu amin. "

eee böyle Türkçe okurlarsa herkes derki ulan biz ne okuyoruz, bu ne :) doğal olarak şüphe edebilir Türkçe okunursa.

İnsanlar her şeyi anlasın istermisiniz yooo o halde anlamadığımız bilmediğimiz dilden yani arapçadan devam :) diyorlar tabii olarak.

tarihinde mocos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arabca duaya amin diyen kişi Arabca anlıyorsa bir sakıncası yok.

Türkçe yakarışa umarım diyen kişi Türkçe anlıyorsa bir sakıncası yok.

Japon, Kızılderili, Eskimo, Rus, Arab, İskandinav, Afrikalı, Yeni Zelandalı, Hintli Arabca anlıyorsa bir sakıncası yok. Eğer anlamıyorlarsa da ayıb değil, öğrenmemeleri için herhangi bir engel görünmüyor.

Tıpkı 3-5 kuruş dünya menfaati için kendi ülkesinde kendi dilini konuşamayıp yabancı dil öğrenmek için dillerine her türlü taklalar aştırabilenler gibi. Aynı taklayı Arabca için de aşabilirler. Dilin kemiği yok ne de olsa, değil mi?

Arabca'nın müslümanların ortak dili olmasını kabul etmeyenler;

İngilizce'nin insanların ortak dili kabul edilmesi konusunda ne düşünüyorlar?

İnsanlar arasında ortak bir dilin olmasını kabul etmeyip herkesin istediği dil kullanabilmesini savunanlar;

T.C.nin ortak dil olarak Türkçe'yi dayatmasına, Kürtçe ifade etmeyi yasaklamasına hakkında ne düşünüyorlar?

Sitelerde Paylaş

Arabca'nın müslümanların ortak dili olmasını kabul etmeyenler;

İngilizce'nin insanların ortak dili kabul edilmesi konusunda ne düşünüyorlar?

İnsanlar arasında ortak bir dilin olmasını kabul etmeyip herkesin istediği dil kullanabilmesini savunanlar;

T.C.nin ortak dil olarak Türkçe'yi dayatmasına, Kürtçe ifade etmeyi yasaklamasına hakkında ne düşünüyorlar?

Ne alakasi var? Onlarin hakimiyeti daha cok oldugu icin ingilizce olmus, insanlar ingilizceyi anlasmak icin kullaniyor, arapca gibi ne oldugunu anlamadan okuyup ibadet etmek icin degil.

Sitelerde Paylaş

Ebu Leheb'i tanıyor musun? İslam'a en büyük zarar vermek isteyen kişidir. Kureyş'i bilir misin? Kevser nedir bilir misin?

Hikmetlerini bilmediğiniz ya da yeteri ölçüde idrak edemediğiniz şeylere değersizlik atfetmek gafillerin fiillerindendir.

Görmedin mi Rabbin Fil sahiplerine nasıl yaptı?

Bu sureler kısa ve ezberlenmesi kolay diye okunuyor.

Örneğin Kevser suresi

1. Muhakkak Biz, sana Kevseri'i verdik. 2.Sen de Rabbin için namaz kıl ve kurban kes! 3.Doğrusu sana kin besleyendir soyu kesik olan!

Muhammedin oğlu olmuyor (ebter) diyenlere biz soyu kesik olan onlardır diye namazda sure okuyoruz.

Hikmetini bilmeye gerek yok. Her şey ortada. Kevser'i (cennette bir nehri) kim kime vermiş, biz niye söylüyoruz?

Bunları gönderenin allah olduğundan şüphe etmedikten sonra senin için bu basit şeylerin mutlaka bir hikmeti olur.

tarihinde ermanevren tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne alakasi var? Onlarin hakimiyeti daha cok oldugu icin ingilizce olmus, insanlar ingilizceyi anlasmak icin kullaniyor, arapca gibi ne oldugunu anlamadan okuyup ibadet etmek icin degil.

Tamam amaç burda da anlaşmak, amacımız yaratıcı ile anlaşmak.

Dünyalık işler için ing. öğreniyoruz da, bizim için en önemli iş olan dinimiz için neden arapça yı öğrenmeyelim.

Aslında arapçayı tamamıyla öğrenmek çok güzel olur; ama sadece namaz için kullandığımız arapçayı öğrenmekte baya bi yeter bence bi müslümana.

Sitelerde Paylaş

Neden kuran Türkçe okunmuyor camilerde?

Gerçekler anlaşılır gibisinden bir şeyden mi korkuluyor?

Evet, hem 'gerçekler anlaşılır korkusu' hem de Hacı hoca takımının 'ekmek kapısından olma korkusu'.

Düşünsene namazda şunu okuyorsun, kendini nasıl hissedersin:

- Hani sen, Allah'ın kendisine nimet verdiği ve senin de kendisine nimet verdiğin kişiye: "Eşini yanında tut ve Allah'tan sakın" diyordun; insanlardan çekinerek Allah'ın açığa vuracağı şeyi kendi nefsinde saklı tutuyordun; oysa Allah, Kendisi'nden çekinmene çok daha layıktı. Artık Zeyd, ondan ilişkisini kesince, Biz onu seninle evlendirdik; ki böylelikle evlatlıklarının kendilerinden ilişkilerini kestikleri (kadınları boşadıkları) zaman, onlarla evlenme konusunda mü'minler üzerine bir güçlük olmasın. Allah'ın emri yerine getirilmiştir.

Düşün bir, peygamber oğulluğunun karısına göz koymuş, ne yapıp edip haremine katacak. Allah da Muhammet'e ''yürü koçum kimseden korkma, arkanda ben varım'' diye teşvik ediyor. Sen de oturmuşsun burada yazılanları anlayarak bilerek Türkçe okuyup yatıp kalkıyorsun...

tarihinde Yakup tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...