Jump to content

Müslüman Ahlak ve Karakteri

Recommended Posts

"En iyileriniz ahlâkça en üstün olanlarınızdır."

Buhari/ Edep 38-39

Müslümanların en iyileri üstün ahlaka sahip olanlarıymış hadise göre.

Peki nedir üstün ahlak?

Yalan söylememek

Emanete hıyanet etmemek

Sözünde durmak, vaadini yerine getirmek

Haktan, adaletten yana olmak

vs.

Bunların tersini yapanlar ise isterse ibadetlerini tam yapıyor olsunlar münafık olarak nitelendiriliyorlar.

Bu dört özelliği günlük yaşamda dürüstlük olarak ifade etmekteyiz.

Bunlar, müslümanlardan istenen özellikler.

Çevremizde tanıdığımız insanların bu özelliklere ne derece sahip olduğunu düşündüğümüzde gerçekte bu ahlaka yeterince sahip olunmadığını görürüz.

Bunların dışında Kur'an ve hadislerde tavsiye edilen karakterler de şunlar:

Ahde vefa

Cömertlik

Yardımlaşma, yoksula, yetime maddi manevi destek

Kibirli olmamak, böbürlenmemek

İftiradan, gıybetten, dedikodudan uzak durmak

Anne babaya saygıda, hürmette kusur etmemek

Akrabayla, komşuyla iyi ilişkiler içinde olmak

Sabırlı olmak

Aceleden, öfkeden kaçınmak

Merhametli olmak

Müsrif olmamak

Mala, servete, şöhrete düşkün olmamak

Haksız kazanç elde etmemek, kul hakkı yememek

Güzel sözlerle konuşmak, kalp kırmamak

Düşmanlıktan ve kinden kaçınmak

Kavga edip tartışmamak, dargın olmamak

Giyimine, temizliğine özen göstermek

Bu saydığım özellikler çoğaltılabilir.

Bunların tümü insanların sahip olması gereken özelliklerdir. Toplumun karakteristik yapısı bireylerin sahip olduğu bu özelliklerle şekillenir.

Dinlerin eleştirilen yanlarının yanında insanları doğruluğa, iyiliğe, güzel ahlak ve karaktere yönlendirmesinin toplumsal konulardaki faydaları inkar edilemez.

Çocukluktan itibaren bu özellikler kazandırılmaya çalışılır. Camilerde vaazlarda olsun, insanlar kendi aralarında olsun dini vecibeler olarak bu özellikleri öğütler.

Diğer dinlerde de bu karakteristik özelliklerin zorunluluğunu ya da tavsiyesini görebiliriz.

Bunların ne ölçüde kazandırılabildiği, din etkisiyle bu özelliklerin insanlara ne ölçüde verilebildiği ortadadır. Geçmiş yıllara bakıldığında toplum ahlakının daha iyi olduğu ve insanların birbirine daha çok güvendiği söylenir hep. Dini duygularda bir yükselme yaşanmasına rağmen ahlaki gerilemenin nedeninin ekonomik sorunlar olduğu açıktır.

Yani, kısaca söylenirse "Laf karın doyurmuyor."

Örneğin adam müslüman, beş vakit namazında. Muhasebeci olarak çalıştığı işyerinde patronu onu sigortasız çalıştırılan işçiler konusunda yalan söylemeye zorunlu bırakıyor. İşini kaybetmemek için başkalarının hakkının yenmesine ortaklık ediyor ve yalan söylüyor.

Buna benzer yüzlerce örnek verilebilir.

Bundan yola çıkarak sadece dini etkilerin toplum ahlakını düzeltmede yeterli olmadığını söyleyebiliriz. Tabi şu da denebilir:

"Ya bu toplumda din etkisi olmasa o ahlak nasıl olurdu?"

Olumsuzlar da sizden gelsin..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 64
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bu genellemeye katılmıyorum sol invictus. herkesi bu kefeye sokamazsınız.

kötü örneklerinin olması iman noktasında yeterli bilince sahip olunamadığı içindir.

Dini eğitim ne kadar veriliyor ve ne bekleniyor? Okuldaki din kültürü ve ahlak bilgisi eğitimiyle bu saydıklarınızı sağlamak yeterli olmaz. Ailede varsa oradan gelebilir, ailele büyüklerimizin de hangi şartlarda nasıl yetiştiği, ne derece öğrenip öğretebildiği malum.

güçlü bir iman sahibi olabilmesi için imkan bulamamış insanların kötü örnek olabilecek davranışlarını alıp dine mal etmek nasıl büyük bir zulümdür böyle... Çevrenizde matematiği iyi kullanan birisi yoksa bu matematik ilminin yetersizliği midir? Anayasa hükümlerini iyi uygulamayan bir hakim bulunsa, bu hakimin yanlış kararlari anayasanın yetersiz oluşunun bir göstergesi sayılabilir mi? Bu nasıl sapkın bir düşüncenin ürünüdür?

ayrıca bahsedilen güzel vasıfları taşıyan bir çok insan tanıyorum. Sizin çevrenizde hiç olmadığı için belki ateist oldunuz.

tarihinde haybenbe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bir ateistin "Riyakar", "Yalancı", "Ahlaksız", "Cahil (Okumuşlarıda dahil)" olmamasının önündeki engeller nelerdir?

Bir ateist imkan bulduğunda niçin yalan söylemesin? koşullar uygunsa niçin hırsızlık yapmasın? elalemin karısına kızına niye yan gözle bakmasın?

ateistler böyledir diye bir genelleme yapmıyorum. onları bu davranıştan uzaklaştıran kıstaslar nelerdir?

Sitelerde Paylaş

Müslümanların en iyileri üstün ahlaka sahip olanlarıymış hadise göre.

Peki nedir üstün ahlak?

Yalan söylememek

Emanete hıyanet etmemek

Sözünde durmak, vaadini yerine getirmek

Haktan, adaletten yana olmak

vs.

Bunların tersini yapanlar ise isterse ibadetlerini tam yapıyor olsunlar münafık olarak nitelendiriliyorlar.

Bir tahmine göre Türkiye’de son otuz yılda devletin en az 800 milyar Doları resmen buhar edilmiş sn. Pante. Buna kayıt dışı ekonomi dahil değil.

Yapanlar sanıldığı üzere sadece politikacılarla sınırlı değil. Bu vurgunda işadamı, bürokrat, sıradan vatandaş vs. herkes yer almış.

Yüzde 95’i müslüman, en az 85.000 camisi, binlerce diyanet görevlisi, onlarca tarikatı, binlerce ışıkevi olan canım memleketimizde kariyerine, konumuna, yetkisine, gücüne göre Yağma Hasan’ın yağlı böreğinden herkes tatmış.

Neyse fazla uzatmadan satırlarımı malum yüzde doksanbeşin seçtiği büyük, müslüman Türk lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın güzel bir sözüyle bitirmek istiyorum:

- Güzide halkııııım, bunnar var ya bunnaar, ateyiz ateyiiiz…

Sitelerde Paylaş

bir ateistin "Riyakar", "Yalancı", "Ahlaksız", "Cahil (Okumuşlarıda dahil)" olmamasının önündeki engeller nelerdir?

Bir ateist imkan bulduğunda niçin yalan söylemesin? koşullar uygunsa niçin hırsızlık yapmasın? elalemin karısına kızına niye yan gözle bakmasın?

ateistler böyledir diye bir genelleme yapmıyorum. onları bu davranıştan uzaklaştıran kıstaslar nelerdir?

ateistlerin " cinayet, dolandırıcılık, hırsızlık vs. " gibi toplum düzen dışı davranışları yapmaması için herhangi bir engelleyici güç yok. bu tip davranışları yapmaması için atesitlerin yalnızca " normal insan " olması yeterlidir. " normal insan " özellikleri taşımayan bir kişi; ateist de olsa, müslüman da olsa, katolik de olsa işine gelen her türlü ahlaksızlığı yapabilir. cezaevleri allahtan korkan müslümanlarla doludur.

Sitelerde Paylaş

Yuzbirinci kere konusuluyor herhalde ama soyle soyleyeyim, vicdan, toplumsal ve yasal kurallar.

Suc islemek zannedildigi gibi inancli olmakla ya da olmamakla ozdes degil, suc isleyeni hic bir sey engelleyemiyor cunku insan akli kendini her zamanki gibi kandirmaya devam ediyor, inanc sucu engelleseydi hapisler ateistlerle dolu olurdu ama nedense dindarlarla dolu.

tarihinde denizbahar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ayrıca bahsedilen güzel vasıfları taşıyan bir çok insan tanıyorum. Sizin çevrenizde hiç olmadığı için belki ateist oldunuz.

Ben uzun süredir TC sınırları içerisinde yaşıyorum. :)

Ölmeden bir tane dürüst müslümana raslarsak ne mutlu bize, malum din ve inanç ahlaksızın maskesi.. :)

2 Tür inanan vardır.

1- Vicdani gelişim gösterememiş ilkel kişilikler bu eksikliklerini didermek için dine sığınırlar.

2- Eğitim almış , Ölümden korkusu nedeniyle ya varsa hesabı inananlar.

tarihinde Sol Invictus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biz kendi sınırlarımızı belirleyebilecek kadar zekiyiz, bilgiliyiz. Eğer bunu yapamayacak kadar aptal ve cahil bir insansanız evet size din gerek. Bu sorunun cevabını 10 saniyede düşünerek bulabilecekken sormak niye. Belki iyi niyetli sordunuz sorunuzu ama bu hiç düşünmeden yazılmış bir soruydu bu ve o yüzden hakaretvari bir tutumla yazdım. Çok ağır geldiyse özür dilerim; ama bunu düşünebilmeliydiniz.

tarihinde Genco tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biz kendi sınırlarımızı belirleyebilecek kadar zekiyiz, bilgiliyiz. Eğer bunu yapamayacak kadar aptal ve cahil bir insansanız evet size din gerek. Bu sorunun cevabını 10 saniyede düşünerek bulabilecekken sormak niye. Belki iyi niyetli sordunuz sorunuzu ama bu hiç düşünmeden yazılmış bir soruydu bu ve o yüzden hakaretvari bir tutumla yazdım. Çok ağır geldiyse özür dilerim; ama bunu düşünebilmeliydiniz.

zekanız sizi aklın kabul edebilmesi mümkün olmayan sonuçlara götürüyor. Bilgili olan ne kadar bilmediğini bilir. Biliyorum diyenin bir şey bildiğini sanmam. Ama ateistler bundan müstesnadır. Onlar akla perestiş eder, kendi heva ve heveslerini rab edinirler.

Demek kendi sınırlarınızı belirleyebiliyorsunuz öyle mi? Bunu neye göre belirliyorsunuz? Keyfinize göre mi?

Bir başkası da keyfine göre bir sınır belirler, o sınırlar dahiline sizin haklarınızı da özgür düşüncem adına katar, sizce uygun mu? Belki kendisi sizden daha zeki olduğunu ileri sürerek buna hakkı olduğunu düşünüyordur. Bu gibi kişiler arasındaki hak ve hukuku neye göre düzeleyeceksiniz? Ahlakın ölçüsü sizin aklınızla idrak edebildiğiniz kadar mıdır?

Sitelerde Paylaş

Ben uzun süredir TC sınırları içerisinde yaşıyorum. :)

Ölmeden bir tane dürüst müslümana raslarsak ne mutlu bize, malum din ve inanç ahlaksızın maskesi.. :)

2 Tür inanan vardır.

1- Vicdani gelişim gösterememiş ilkel kişilikler bu eksikliklerini didermek için dine sığınırlar.

2- Eğitim almış , Ölümden korkusu nedeniyle ya varsa hesabı inananlar.

kimlik hanesinin din bölümünde yazılı olmasının dışında İslam'la doğrudan ilgisi bulunmayıp "müslümanım" diyen bir çok insan var. Genelleme yapmamak gerek.

Gruplandırmanız biraz zayıf olmuş, biraz üzerinde düşünün. Vicdan sahibi, aklın kabul edeceği hakikatlere inanıp Allah'a gönülden teslim olmuş samimi müslümanları hangi gruba dahil edersiniz? Üstelik onlar ölümden de korkmuyor, bilakis arzuluyorlar. Eğitimli ve zekiler. Kimseye kötülüğü dokunmayan, hırsızlık yapmayan, yalan söylemeyen, çevresiyle dost, yakınlara ve yoksula bakmayı görev bilen, kazandığında fakirin de hakkı olduğunu bilip zekat veren, oku emrinin muhattabı olup ilim peşinde koşan... vasıflarını çoğaltabiliriz.

Bir ülkenin tek bir mahallesini gezerek o ülkenin geneli hakkında bilgi sahibi olamazsınız. Tanıdığınız üç tane müslümanı referans alarak tüm müslümanları aynı kefede toplayamazsınız.

Sitelerde Paylaş

İstanbul'un en dindar, en 'Müslüman' bölgesi Sultanbeyli'dir. Burada 2011 seçimlerinde AKP %69, Saadet %3, BBP %1,5 ve HAS Parti %0.7 yani dinci partiler toplam %74.2 oy almıştır.

Sultanbeyli'ye civar semtlerde 'Şeytanbeyli' deniyor. İşin ilginç tarafı, kendi ahalisi de öyle diyor.

Acaba neden?

Sitelerde Paylaş

Yuzbirinci kere konusuluyor herhalde ama soyle soyleyeyim, vicdan, toplumsal ve yasal kurallar.

Suc islemek zannedildigi gibi inancli olmakla ya da olmamakla ozdes degil, suc isleyeni hic bir sey engelleyemiyor cunku insan akli kendini her zamanki gibi kandirmaya devam ediyor, inanc sucu engelleseydi hapisler ateistlerle dolu olurdu ama nedense dindarlarla dolu.

sizin vicdanınız ile başkasını vicdanı başka şeyler söylüyorsa?

farklı toplumdan iki insan arasındaki hukuk işin ne dersiniz?

yasal kurallarda riyakarlık, cahillik bir suç mudur?

Sitelerde Paylaş

İstanbul'un en dindar, en 'Müslüman' bölgesi Sultanbeyli'dir. Burada 2011 seçimlerinde AKP %69, Saadet %3, BBP %1,5 ve HAS Parti %0.7 yani dinci partiler toplam %74.2 oy almıştır.

Sultanbeyli'ye civar semtlerde 'Şeytanbeyli' deniyor. İşin ilginç tarafı, kendi ahalisi de öyle diyor.

Acaba neden?

Şeytan demek ki inananlarla uğraşıyor :) din aleyhindekilerle zaten müttefik...

Sitelerde Paylaş

Kendinde söylüyorsun ateistler böyledir diye bir genelleme yapamazsın çünkü yapılamaz.

Aslında bildigim halde sorunun cevabını soruyorum anlamına geliyor bu.

Ben yinede cevap vereyim.

Neden söylemesin?

Çünkü ateistlerinde her insan gibi ahlak anlayışı vardır ahlak anlayışı için bir dine gerek yoktur.

Bak burası ateist forum.

Burdada ahlak kuralları var ve kurallara uyulmadıgı taktirde forumdan atmalar olabiliyor.

Yani ahlak kuralları için dine yada allah inancına gerek yok.

Ayrıca bu söylediklerinizi yapacak olursak Allahtan başka cezalandırıcı ölçütler dünyada zaten mevcuttur.

Diyelim ki ben müslümanım yada ateistim hiç farketmez..

Hırsızlık yaparsam hapse girecegimi bilmiyormuyum?

Böyle bir durumda zeki biri isem nasıl hırsızlık yapabilirim ki?

Ha dersen ki din sizi hırsızlık yapmaktan koruyormu?

Hayır müslümanlarında hırsızlık yaptıgını hepimiz biliyoruz.

Daha fazla anlatmaya gerek var mı bilmiyorum sen zaten aslında bildigini bir şekilde anlatmışsın.

tarihinde difficulty tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
bu genellemeye katılmıyorum sol invictus. herkesi bu kefeye sokamazsınız.

şimdiye kadar benden borç alıp vermeyen , beni dolandıran , benim arkamdan dedikodu yapan , bana yalan atan herkimse hep müslüman oldu. İçlerinde hiç ateist çıkmadı.

Sitelerde Paylaş

şimdiye kadar benden borç alıp vermeyen , beni dolandıran , benim arkamdan dedikodu yapan , bana yalan atan herkimse hep müslüman oldu. İçlerinde hiç ateist çıkmadı.

Bu gayet normal bi durum.çünkü yüzde doksandan fazlası müslüman olan bi ülkede yaşıyorsun ki 21. yüzyılda, yani islami hayat tarzının unutulduğu bir devir.

bizi kazıklayaanlar da müslüman.şimdi biz avrupaya giysek kazık yediklemiz hristiyan olacaktı, çine gitsk budist falan olacak tı.

yüzde doksandan fazlası ateist olan bi ülke kur, o zaman da kazığı ateistlerden yerdn..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...