Jump to content

Allah İnsanları Neden İmtihan Ediyor?

Recommended Posts

Ya varsa! ihtimali üzerinden, allahın varlığını kabul etmek ne oranda isabetlidir?

Ya varsa ihtimalinden dolayı allaha inanan birine şöyle dersek.

Yalan söyleyeni allah çarpar.

Hem bu iddia, hem de bu iddia üzerinden allahın varlığı nasıl test edilebilir?

Nasıl doğrulanabilir veya yanlışlanabilir?

Sevgiler.

Başa dönmeyelim, olma ihtimal yüzünden varlığını kabul ediyor değiliz. Varlığını kabul etmeyenler "olma ihtimalini" düşünmek ve göze almak zorundadırlar. Bu da onları inanmaya götürür. İnanmamak çok zordur.

Siz gözünüzü kapattınız diye gece mi oldu yani?

Allah çarpar diye kim diyor? Siz böyle mi varlığına yokluğuna kanaat getirdiniz?

Biz Allah'ı test etmiyoruz, o bizi test ediyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 73
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

öyle mi diyorlar gerçekten?

bir pedere bana teslisi anlat bakalım aklım kabul etsin demiştim. onu akılla anlayamazsın dedi. onu kabul etmen lazım, çok sonra kalbine gelir dedi.

bu soruyu Muhammed Esed, hindistanda esir düştüğünde bir papaza soruyor. Papaz da ona aynı cevabı veriyor. Esed, "islamı önce aklın kabul ediyor, sonra kalbin doğruluyor" diye cevap veriyor.

Sitelerde Paylaş

Neden test ediyor,direk sözlüye kaldirsa.Kimin icin test ediyor,testin sonuclarini bilmir mi...

bilmiir...

bir de mesela trafik iniye imtihan edir herkeşi...

ehliyeti direk verse ya...

işe yarar olanları yaramazlardan ayırdetmek için imtihan ediir...

işte bu dünyayıda onunçin yaratmış...

kötülüklerle mücadele edenlerle etmeyenler belli olsun....

Sitelerde Paylaş

bilmiir...

bir de mesela trafik iniye imtihan edir herkeşi...

ehliyeti direk verse ya...

işe yarar olanları yaramazlardan ayırdetmek için imtihan ediir...

işte bu dünyayıda onunçin yaratmış...

kötülüklerle mücadele edenlerle etmeyenler belli olsun....

Sen allahla soför ögretmenini bir mi tutirsen ^_^

Sitelerde Paylaş

allahsa bilmesi lazim ama sana göre bilmir...

bilmek ne demektir...

bir şeyi bilirsin demi...

yada bilmezsin...

ne güzel anlattım maaşallah...

şimdi ortada hiç bir şey yok diyelim...

hadi bil bakalım...

neyi bileyim...

yok olan şeyi...

yaaw sen kafayı mı yiding yok olan bişey bilinir mi...

ha işte ben de onu diyorm...

yok olan şey bilinemez...

var olan şeyler bilinir...

gelecek te olacak olan şeyler şimdi yoktur o yüzden bilinebilemezler...

olaylar oldukça bilinir...

allah her şeyi bilir...

yani var olan her şeyi...

gine mi anlatamadım...

Sitelerde Paylaş

gelecek te olacak olan şeyler şimdi yoktur o yüzden bilinebilemezler...

olaylar oldukça bilinir...

allah her şeyi bilir...

yani var olan her şeyi...

gine mi anlatamadım...

SEBE' suresi 3. İnkâr edenler, “Kıyamet bize gelmeyecektir” dediler. De ki: “Hayır, öyle değil, gaybı bilen Rabbime andolsun ki, Kıyamet size mutlaka gelecektir. Ne göklerde ve ne de yerde zerre ağırlığında bir şey bile O’ndan gizli kalmaz. Bundan daha küçük ve daha büyük ne varsa, hepsi apaçık bir kitaptadır.”

ARAF: 187- Sana, ne zaman kopacak diye kıyamet vaktini soruyorlar. De ki; onun bilgisi yalnızca Rabbimin katındadır. Onu tam vaktinde koparacak olan O'ndan başkası değildir. Onun ağırlığına göklerde ve yerde dayanacak bir kimse yoktur. O size ansızın gelecektir. Sanki sen onu çok iyi biliyormuşsun gibi sana soruyorlar. De ki, onun bilgisi Allah katındadır. Fakat insanların çoğu bunu bilmezler.

tarihinde eyvahcubbeli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

allah diye bişey olmadığı için imtahana falan da tutulmuyoruz

bence

insanlar yaşarken bazı şeyleri arzular ve hiçbir insan istediği herşeyi elde edememiştir.bu insanlara arzuladığı şeyleri vereceğinizi idda ederseniz ve bi şekilde onları buna inandırırsanız onları umutlandırır,şevklendirir ve hoş bir beklenti umut dünyasına sürüklersiniz.hayal etmek ve hayale ulaşmak için bişeyler yapabilmek insanlara hep zevk vermiştir.hatta bazen hayal etmek arzulanan şeye kavuşmaktan daha heyecanlı ve dinamiktir

insanlara cenneti,istedikleri güzel şeyleri elde edebilecekleri o yeri talep ettiniz.heyecanlandılar ve o mutluluk dolu dünya için herşeye göğüs germeye savaş vermeye hazırlar.işte şimdi onlara ne isterseniz yaptırabilirsinz.en mantıklı senaryo onlara hayatınız boyunca benim kurallarıma uyun öldükten sonra size arzuladığınız dünyayı vereyim demek olacaktır.öldükleri zaman kandırıldıklarını anlayıp sizden hesap soramazlar.öyleyse hayatın boyunca benim kurallarıma uy ki 'ahirette' rahat edesin deyin her istediğinizi yaptırın...

mutlu olmak bir içgüdüsel ihtiyaçtır.hayal kurmak bu içgüdüleri iyi doyuran kolay bir yöntemdir.insanlara ihtiyacı olan hayal kurma imkanını verdiniz.ahiret saçmalığının temelerini kurdunuz .aslen siz gerçekten bi tanrı olsaydınız insanların kaderlerini yazıp çizecektiniz onlar da bunun dışına çıkamayacaktı.bazılarına 'iyi' bazılarına 'kötü' biten kaderler yazacaktınız.bazılarını kötü olduğu için cehennemde cezalandıracaktınız.peki bütün bunları niye yapacaktınız? ve neden senaryo insan-hayat-ahiret gibi bişey olacaktı? mesela neden bütün insanları iyi yaratıp hepsine sizin için kolay olan 'cenneti' yaratmayacaktınız neden bazı insanların sonu kötü olmak zorunda olacaktı ? yoksa siz ,tanrının kendisi,aslında kısmen kötü müydünüz?

iyi insan elinde olsa kimsenin kalbi kırılsın istemez,herkez mutlu olsun kötülük hiç olmasın ister.iyi tanrı kötülüğü de kötüyü de kötü kaderi de yaratmaz.tanrı evcilik mi oynuyor bizimle?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...