Jump to content

İnkara sürükleyen en önemli 5 sebep

Recommended Posts

1) Allah'ı yaratılan varlıklarla kıyaslamak en önemli yanılma ve inkar sebeplerinden biridir. Allah yaratıcıdır. Her şey O'nun yarattıklarıdır. Usta, eserine benzemeyeceği gibi kainatın yaratıcısı da kainata benzemeyecektir.

2) Ehline danışmamak. Büyük bir mühendis bir hastalığı teşhis edip reçete yazamaz. Tıp öğrencisinin çelik konstrüksiyonda sözü geçmez. Çeşitli ilim konusunda uzmanlaşmış kimselerin maneviyat hakkındaki görüş ve fikirlerinin ne geçerliliği olur? Manevi meselelerde en büyük otorite peygamberlerdir.

3) Maddi konularla sürekli meşguliyet insanı maneviyattan uzaklaştırır. iman hakikatlerine karşı insanı anlayışsız hale getirir.

4) İmani meselelerin yüceliği sebebiyle, aklın, onların iç yüzünü tamamen kavrayamayacağını düşünmemek. Bir şeyin varlığını bilmek başka, mahiyetini bilmek başkadır. Kainatta varlığını bilip mahiyetini bilmediğimiz çok şey vardır. Mahiyetini bilmediğimzi şeyleri yok saymayız.

5) İman etmeyenlerin sayıca çokluğu insanı etkileyen sebeplerden biridir. Bir şeyin önemi ve değeri sayı çokluğuna bakmaz.

Sitelerde Paylaş

1) Allah'ı yaratılan varlıklarla kıyaslamak en önemli yanılma ve inkar sebeplerinden biridir. Allah yaratıcıdır. Her şey O'nun yarattıklarıdır. Usta, eserine benzemeyeceği gibi kainatın yaratıcısı da kainata benzemeyecektir.

2) Ehline danışmamak. Büyük bir mühendis bir hastalığı teşhis edip reçete yazamaz. Tıp öğrencisinin çelik konstrüksiyonda sözü geçmez. Çeşitli ilim konusunda uzmanlaşmış kimselerin maneviyat hakkındaki görüş ve fikirlerinin ne geçerliliği olur? Manevi meselelerde en büyük otorite peygamberlerdir.

3) Maddi konularla sürekli meşguliyet insanı maneviyattan uzaklaştırır. iman hakikatlerine karşı insanı anlayışsız hale getirir.

4) İmani meselelerin yüceliği sebebiyle, aklın, onların iç yüzünü tamamen kavrayamayacağını düşünmemek. Bir şeyin varlığını bilmek başka, mahiyetini bilmek başkadır. Kainatta varlığını bilip mahiyetini bilmediğimiz çok şey vardır. Mahiyetini bilmediğimzi şeyleri yok saymayız.

5) İman etmeyenlerin sayıca çokluğu insanı etkileyen sebeplerden biridir. Bir şeyin önemi ve değeri sayı çokluğuna bakmaz.

Bunlar kanıtsız dedikodular.

Kanıtsız inançlar için biz iman diyebiliriz.

İmanın insan yaşamında yeri yoktur. Çünkü insanlığı yanıltır.

Her türlü kötüklerin, ahlaksızlıkların, jenosit ve katliamların nedeni imandır.

İman kötüdür kardeşim. İnsanın en kötü tarafı iman etmesidir.

Sitelerde Paylaş

İnkar etme sebebimizi müslümanların açıklamaya çalışması ne kadar garip? :)

Bırakında ne için inkar ettiğimizi kendimiz söyleyelim..

Sebeblerim birden fazla ve bir kısmınıda birçok kez forumda açıkladım.

Kuranı, Kurandaki Allahı ve dinleri inkar edişim neden?

İnsanları yakma anlayışını kabul etmeyişim.

------------------------------------------

İsteklerinin bencilce olması..

-------------------------------------------

Büyüklüğünü kötüye kullanması böbürlenmesi..

Biz dünyada yaşayan insanlara bir emir veriliyorsa biz birbirimizle nasıl anlaşıyorsak o da bizim kurallarımıza uymak zorunda ve isteklerini bu kurallara uyarak belirtmek zorunda.

Yani biz insanlar beni sevmek zorundasın sevmezsen sana şu cezayı veririz diyemiyorsak deme hakkına sahip değilsek allahta sahip olamaz.

O yaparsa doğrudur biz yaparsak yanlıştır diye bir anlayışı kabul etmiyorum ben eğer varsa bana örnek bir Allah arıyorum...

Kısacası bazı konularda büyük oldugu için insiyatifleri olması bize herşeyi yapabilecegini herşeyi isteme hakkı olabilecegini göstermez.

--------------------------------------------

Nefret içerecen cümleleri kurması.. (işine gelince insan davranışlarıda gösterebiliyor)

---------------------------------------------

Bir taraftan iyilikten söz edip diğer taraftan insanlardan insanları öldürmesini talep etmesi. (kısacası kötülük emretmesi yani ikiyüzlülük)

Erkeklere eşlerinin üstüne evlenebilmenin normal birşeymiş gibi göstermeye çalışması. (ahlaktan mahrum olması)

Erkeklere karınsının üstüne başka bir kadın ile evlenip ahlaksızlık yapmasına kapı açarken...

kadına yüklenebileceginin üstünde sorumluluk yıkıp kapanmazsanız başınıza her türlü kötü şey gelir tabi gibi ahlaksızca bir anlayışa sahip olması.

----------------------------------------------

Bazı dini kesimlerin açıkladıgı gibi Kuranın indirildigi zaman içinde bilimle ilgili çok fazla bilgiye sahip olunmadıgı bilgisinin doğru olmadıgını bilişim.

Kuranda kendi inanırlarını bile yeteri kadar aydınlatamayıp kendi inanırları içinde bile bir fikir birliği sağlattıramayışı.

Bu yetmezmiş gibi Kuranı daha çok insanlarla bir tartışma ve kavga sergilemek için kullandıgı basit insan davranışları sergilemesi..

Basit insan davranışları sergilemek normal bir davranışsa zaten insanlar kendi sorunlarını kendileride tartışa tartışa halledebilmektedirler bunun için bir yaratıcının birşeyler söyleyip birşey başarıyormuş gibi davranmasına gerek yoktur..

Söylediklerime doğruluguna yada yanlışlıgına delil mi istiyorsunuz?

Kuranı, insanları, olayları, İslam dinini, islam dininin kabul edildigi ve edilmediği bölgeleri tarafsızca inceleyiniz..

Sanırım 5 ten fazla oldu..

Hepsi aklıma gelmedi ve hepisini yazmak içinde vaktim olmadı zaten düzenleyecegim diye çok yoruldum.

tarihinde difficulty tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biz dünyada yaşayan insanlara bir emir veriliyorsa biz birbirimizle nasıl anlaşıyorsak o da bizim kurallarımıza uymak zorunda ve isteklerini bu kurallara uyarak belirtmek zorunda.

Yani biz insanlar beni sevmek zorundasın sevmezsen sana şu cezayı veririz diyemiyorsak deme hakkına sahip değilsek allahta sahip olamaz.

O yaparsa doğrudur biz yaparsak yanlıştır diye bir anlayışı kabul etmiyorum ben eğer varsa bana örnek bir Allah arıyorum...

Kısacası bazı konularda büyük oldugu için insiyatifleri olması bize herşeyi yapabilecegini herşeyi isteme hakkı olabilecegini göstermez.

Nefret içerecen cümleleri kurması.. (işine gelince insan davranışlarıda gösterebiliyor)

Bir taraftan iyilikten söz edip diğer taraftan insanlardan insanları öldürmesini talep etmesi. (kısacası kötülük emretmesi yani ikiyüzlülük)

Erkeklere eşlerinin üstüne evlenebilmenin normal birşeymiş gibi göstermeye çalışması. (ahlaktan mahrum olması)

Erkeklere karınsının üstüne başka bir kadın ile evlenip ahlaksızlık yapmasına kapı açarken...

kadına yüklenebileceginin üstünde sorumluluk yıkıp kapanmazsanız başınıza her türlü kötü şey gelir tabi gibi ahlaksızca bir anlayışa sahip olması.

Bazı dini kesimlerin açıkladıgı gibi Kuranın indirildigi zaman içinde bilimle ilgili çok fazla bilgiye sahip olunmadıgı bilgisinin doğru olmadıgını bilişim.

Kuranda kendi inanırlarını bile yeteri kadar aydınlatamayıp kendi inanırları içinde bile bir fikir birliği sağlattıramayışı.

Bu yetmezmiş gibi Kuranı daha çok insanlarla bir tartışma ve kavga sergilemek için kullandıgı basit insan davranışları sergilemesi..

Basit insan davranışları sergilemek normal bir davranışsa zaten insanlar kendi sorunlarını kendileride tartışa tartışa halledebilmektedirler bunun için bir yaratıcının birşeyler söyleyip birşey başarıyormuş gibi davranmasına gerek yoktur..

Kuranı, insanları, olayları, İslam dinini, islam dininin kabul edildigi ve edilmediği bölgeleri tarafsızca inceleyiniz..

Hepsi aklıma gelmedi ve hepisini yazmak içinde vaktim olmadı zaten düzenleyecegim diye çok yoruldum.

Bu sebeplerin hepsi mantıklı gerekçeler ve tam bilgilerle açıklandığında iman edecekmiş gibi konuşuyorsunuz. Yazdıklarınızdan sizin iman etmeye daha yakın olduğunuzu seziyorum. Hepsini tek tek ele alıp cevap verebilirim.

Sitelerde Paylaş

Bu sebeplerin hepsi mantıklı gerekçeler ve tam bilgilerle açıklandığında iman edecekmiş gibi konuşuyorsunuz. Yazdıklarınızdan sizin iman etmeye daha yakın olduğunuzu seziyorum. Hepsini tek tek ele alıp cevap verebilirim.

Gözünü sevdiğim eğer mantıklı sebeblerle birşeylerin açıklamasına izin varsa bende adam öldürenleri mantıklı sebeblerle açıklayabilirim.

Bu durumda senin kitabında sözünü ettiğin Allah söylediği gibi hiçkimseyi yargılayamaz.

tarihinde difficulty tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

1-2 madde hariç diğerlerin hepsi aynı :)

Sitelerde Paylaş

1) ...

2) ...

3) ...

4) ...

5) ...

Hepsinin özeti şu: Düşünmeyin!

Bir madde eksik kalmış, onu ben ekleyeyim:

6) Ya bir tanrı varsa beni cızbız yaparsa diye ödü patlamamak. Akıllı olduğu kadar cesur olmak, ucuz öcüüüülere höt bötlere gülüp geçmek...

Sitelerde Paylaş

Masal kahramanlarının gerçekte olmadığını bilmek, inkar değil akılcı bir yaklaşımdır. İnkar, varlığına şahit olunmuş şeyi kabul etmemek demektir. Kim allahın varlığına şahit olmuş ki onu inkar ediyor olsun.

Masal kahramanlarının var olduğuna inanmak ve iman etmek, aklı aradan çıkarmakla mümkündür. Bunlar her türlü masala, destana, hikayeye velhasıl her türlü akıl almaz şeylere, saçmalıklara bile inanırlar.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Ben söyleyeyim inkara sürükleyen nedenleri: Korku ve vaatler. 1400 küsur yıl bir önce bir arabın cennet vaadi ve cehennem tehditi o kadar içinize işlemiş ki, artık kendi aklınıza, mantığınıza ve sağduyunuza bile güvenemez hale gelmişsiniz. O yüzden size gösterilen her gerçeğe ya gözlerinizi kapıyorsunuz ya da bahaneler bulmaya çalışıyorsunuz. İnkarcılar sizi..

Sitelerde Paylaş

Evet, teistler ateistlerin dogmaların saçmalığını görmelerinin bir sürü saçma sapan nedenini sıralarken, ateistler teistlerin gerçeklere gözlerini kapatıp dogma bataklığına saplanmaları için sadece tek neden gösteriyorlar. Sade, öz, eğilip bükülmeye gelmeyen, anlaşılır ve kesin:

Hurilerin kucağına atlamak, zevk sefa içinde şarap yudumlayıp meyve yerken, hoşlanmadıkları kişiler cehennemde ciyakladıkça yııı ha haaa diye tecavüzcü coşkun kahkahaları atma hayali...

Daha özetle sapık ve sadist bir paranoya...

Sitelerde Paylaş

Niye acaba ashabı kehf mağarada yüzyıllarca uyuduktan sonra bile o mahmurlukla şöyle bir şehre inip bakalım diye akıl edebiliyorlar da, Lut'un kızları:

"Ya babacığım ya, bizi bu mağaraya getirdin, iyi hoş da biz bu mağarada kız kurusu olacağız ya! Gitsen de bize şöyle iki damat bulup gelsen nasıl olur?" niye dememişler?

Hep aynı hikaye! İnsanlardan soyutlanma, kafayı dağlarda üşütme, mağaralarda ayılarla akraba çıkma, hayaller görme, abuk sabuk ya kızıyla kardeşiyle yatmaya, ya çocuğunu boğazlamaya kalkma! Tevrat'ta da İncil'de de Kuran'da da aynı! Sadece geçişlerde filtre kullanılmış ama filtreye neyin takılıp neyin geçtiği, hepsinin aynı paranoyak kültürün eseri olduğu açıkça belli...

Ya bi insan olun önce de sonra peygamber olmaya kalkışın ya! Kardeşinden kızından başka evlenecek kimse bulamıyor, insan içine çıkamayacak kadar yabaniysen neyin peygamberliği bu?

Evlatlığının karısına göz dikiyor, kabileyi kılıçtan geçirtip öldürttüğün kabile şefinin karısına daha ertesi gün olmadan, kadın bi kendine gelip ne oldu bana diye düşünemeden tecavüz ediyorsan ne peygamberliği ya?

Kadının kocası, bütün akrabaları, oğulları öldürülmüş, kızları cariye yapılmış, daha ne oldum demeden bir de tecavüze uğruyor. Bunun adı da peygamberlik!

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Büyük sosyolog ve antropologlara göre dindarların empati yetenekleri daha gelişmiş olmalı. Zaten görünmez varlıklara inanma refleksinin temelinde yatan sebeplerden birisi de; empati yeteneğinin fazla kullanılmasından doğan "insanlaştırılmış" tanrı kavramıdır. (Örn. Halk sapıttığı için deprem oldu çünkü tanrı kızdı)

Fakat günümüz dindarları bu ilkel zaman yeteneklerini köreltmişler gibi görünüyor. Zira ateistlerin-agnostiklerin velhasıl dinsizlerin yerine hiç koyamamışsınız kendinizi ben şu yazılan argümanları okuyunca bunu anlıyorum. Maddelerin hiçbiri ciddiye alınacak gibi değiller ama şu maddi dünyadan uzaklaşınca dinden çıkma argümanına güldüğümü ifade etmek isterim. Benim dinden çıkmam tamamiyle aylar boyu kendimi eve hapsettiğim günlere denk gelmiştir, ne maddisi ne dünyası kardeşim..

Ben inkarın sebebini yazıyorum siz çok düşünmeyin;

Sağlıklı, sorgulayıcı bir "beyin"

.

Sitelerde Paylaş

Ve gerçeği bulur, herşey kendiliğinden tesadüfen oldu.

İşte düşünen ve bilen insanın vardığı muhteşem sonuç...

Ha yani, bu kulağa saçma geldiği için, mi müslümansın?

Bir yanlışın tam karşısında duran doğru mudur?

Bu yanlış diyelim, bunun karşısında sadece islam durmuyor, bak İncil var, Tevrat var, onları ne yaptın? <_<

Ah ahhh bu muhteşem güneş bu gökyüzü kendi kendine olmuş olamaz, ölmek gayet nahoş bir durum, devamı gelmeli bu oyunun, aaaa şu kitapta devamı var, ben bu kitaba göre gideyim...

Bu mudur?

Sitelerde Paylaş

İnkar, olmayan bir varlığı varmış gibi savunmaktır kuzum. İnkar edenler olsa olsa iman edenlerdir. İnkarı savunuyorsun, inkarla suçluyorsun. Hem ispatlayamıyorsun hem de gerçeği savunduğunu iddia ediyorsun. Allah hiçbir varlıkla kıyaslanmaz diyorsun, Allah'ın ne olduğunu bile bilmiyorsun. Dolayısıyla inkara götüren 5 sebep şöyle sıralanabilir;

1- İnsan hayatının kısa olduğunu düşünmek. Sonsuz yaşam talebi. Sonsuz yaşam için dirilme gerekliliği ve bu gerekliliği sağlayabilmek adına gerçekleri inkar etmeye meyillenme ile hayali bür güç üretme.

2- Eşit şartların varolmaması, eşitsizliklere karşı mücadele etmekteki zorluklar. Mücadele yerine kader, sabır ve tevekkülün icadı. Ümidi yitirme. Bunların karşılığının olması adına bulunduğu durumu inkar sonucu hayali bir kahramana sığınma. Hayali kahramandan ödül(cennet) ve intikam(cehennem) beklentisi.

3- Küçük yaştan itibaren olmayan bir varlığın var olduğu konusunda beynin yıkanması ve toplumlar üzerinde normalleştirilmesi insanı bilinçsiz bir inkara sürüklemektedir.

4- Yeterli bilgiye sahip olamadığımız (kah cahillikten kah mevcut teknoloji ve bilimsel gelişmelerin yetersiz kalmasından) sorulara verilemeyen cevaplar, madde 3'te belirtilen sebebin de etkisiyle inkara meyillendirebilir ve geçmişten gelen âdet üzerine bir güç tanımlama ihtiyacı doğurabilir.

5- Cübbeli Ahmet, Said Nursi, Fethullah Gülen başta olmak üzere; Ebu Hanife, Malik, Şafii, Ahmed bin Hanbel, Eşari, Buhari, Müslim, İbni Mace, Tirmizi, Ebu Davud... Gibi nice cahilleri ciddiye almak.

Selamlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...