Jump to content

olumden sonra yasam.

Recommended Posts

sımdı tum dınlere gorede ateıstlere gorede dogmadan once yoktunuz degılmı ?

pekı oldukten sonra nıe var olasınızkı ?

olum dogumla baslıyorsa eger dogumda olumle biter.yanı baslangıç noktasına donersınız :)

tamam işte....

bir daha başlarız...

yoktuk var olduk...

yok olacağız...

şimdi yokuz demi...

bi süre böyle gideriz...

yani yok yok öyle gideriz...

sonra gine var olabiliriz...

nerden mi biliyom...

bir kere de öyle olmuştu da önceden...

yoktuyduk sonra varolduyduk...

ahan işte ona dayanarak ...

Sitelerde Paylaş

tamam işte....

bir daha başlarız...

yoktuk var olduk...

yok olacağız...

şimdi yokuz demi...

bi süre böyle gideriz...

yani yok yok öyle gideriz...

sonra gine var olabiliriz...

nerden mi biliyom...

bu derin bir konu hatta hinduizm inancının temelıde budur :)

hiçbir sey yok olamıycagına gore. sende madde olarak yok olmuyorsun ve tekrar dogmus sayılıyorsun.

bu yuzden dogaya ve hiç bir canlıya zarar verılmemelıdır dıyorlar.

ama ben birey bilincinden bahsediyorum. birey olarak birdaha dogamayız. yanı yasadıgımız tecrubeler yok olup gıdıyor.

Sitelerde Paylaş

sımdı tum dınlere gorede ateıstlere gorede dogmadan once yoktunuz degılmı ?

pekı oldukten sonra nıe var olasınızkı ?

olum dogumla baslıyorsa eger dogumda olumle biter.yanı baslangıç noktasına donersınız :)

Temsili bir hikaye vadrı tam konuya uygun olacak. :)

Anne rahmindeki ikizlerden biri diğerine:

"Baksana kardeşim herhalde bizi seven ve ihtiyaçlarımızı bilen biri var.Aylardır karşılıksız her ihtiyacımız karşılanıyor.Bak bu eller,ayaklar,gözler boşuna mı oluşuyor?Her halde yeni bir hayata hazırlanıyoruz.Hem artık buraya da sığamaz olduk.Gittikçe büyüyoruz.Evet,evet kesinlikle burada geçiciyiz.Bizi bekleyen yeni gerçek bir hayat var."

Kardeşi ona cevap verir;

"Yine hayali şeylerden bahsediyorsun.Gerçekler sadece gördüklerimizden ibarettir.Görmediğim şeye inanmam.Evet dediğin gibi yakında buraya sığamaz olacağız.Ancak o zaman bizim için hayat ebediyyen sona erecek.İşte o kadar...."

"...Onlar hala:'Bu dünyadaki hayatımızdan başka bir şey yok!' derler.'Dünyaya geldiğimiz gibi ölürüz ve bizi ancak zaman yok eder.'Fakat onların bu konuda hiç bir bilgileri yok,onlar sadece zannederler..Casiye 24

Sitelerde Paylaş

tamam işte....

bir daha başlarız...

yoktuk var olduk...

nerden mi biliyom...

Yoktuk varmı olduk ?

Nasıl olmuş bu iş ?

Yoktan nasıl var olur ?

Bunu açıklarmısınız?

Sizin bildiğiniz daha evvel yok olduğunuz ise , siz yokken de var olduğunuzu biliyordunuz!

düz mantığın çelişkili olduğunun farkındamısınız ?

Ayrıca bilimsel ve düşsel kavramlar algılar eşit değiller..Düşüncede var olan bilimselliği kapsamaz.

Zihinde var olan bilimde onun adı bile yoktur . Sizce hangisi daha tutarlı güvenceli?

Bu arada freand hoş bulduk.

Sitelerde Paylaş

Yoktuk varmı olduk ?

Nasıl olmuş bu iş ?

Yoktan nasıl var olur ?

Bunu açıklarmısınız?

Sizin bildiğiniz daha evvel yok olduğunuz ise , siz yokken de var olduğunuzu biliyordunuz!

düz mantığın çelişkili olduğunun farkındamısınız ?

Ayrıca bilimsel ve düşsel kavramlar algılar eşit değiller..Düşüncede var olan bilimselliği kapsamaz.

Zihinde var olan bilimde onun adı bile yoktur . Sizce hangisi daha tutarlı güvenceli?

Bu arada freand hoş bulduk.

aslında duz mantıkta mantıklı bence.

yokken var oldugunu bılemezsın ama var olunca onceden yok oldugunu bılırsın. boylece yok oluncada yok oluyorsun.

eger yoktan var olmamıza bız kanıtsak demkkı tekrar var olabılırız. bılım adamları paralel evren teorısı.

Sitelerde Paylaş

aslında duz mantıkta mantıklı bence.

yokken var oldugunu bılemezsın ama var olunca onceden yok oldugunu bılırsın. boylece yok oluncada yok oluyorsun.

eger yoktan var olmamıza bız kanıtsak demkkı tekrar var olabılırız. bılım adamları paralel evren teorısı.

Tamam da sevgili arkadaşım, paralel evren teorisi ile ölümden sonra yeniden dirilişe duyulan özlem ve inancın bir bağlantısı yoktur ki. Rasyonel ve mantıklı düşünürsen, senin verdiğin örneğin gerçeklerle bağdaşmadığını anlayabilirsin. Ölümden sonra yaşam inancı, öleceğinin bilincinde olan tek canlı olan insanın yok olmayı kabullenememesi soncunda ortaya çıktı. Yazdıklarınızın maselef hiçbir bilimsel yanı yoktur, bilimadamları da ekonomik amaçlar başta olmak üzere bazı sebeplerle daha çok bilim-kurguya yaklaşan spekülasyonlar üretirler ama aslında bunlara kendileri de inanmaz. Mesela uzaylıların Dünya'ya gelmiş olmasına ihtimal dahi vermeyen Stephen Hawking'in, kitaplarında devamlı uzaylılardan söz etmesi gibi.

Paralel evrenler teorisinin yanlışlığını veya doğruluğunu ispat etmek veya deneyimlemek mümkün değil. Observable universe olarak tanımlanan yerler bile 28 milyar ışıkyılı çapındalar. Evrenin dışına dair gözlemler olmadığı ve big-bang'den öncesinin bilimsel olarak bilinmesi kuramsal olarak mümkün olmadığından, paralel evrenler hakkında bir şey söylenemez. Ama yokluklarını da ispatlayamayız, paralel evrenler var da olabilirler.

Ama benim itiraz ettiğim nokta, paralel evrenler varsa bile; onların bu evrende ömrü tamamlanan ve fizyolojik fonksiyonları duran insanların yeniden dirildiği yerler olarak düşünmek için bir sebep olmaması. Ölümden sonra yaşam diye bir şey kesin olarak yoktur. İnançların ve daha gelişmiş ve kompleks formları olan dinlerin orataya çıkışını incelediğimizde tamamının insanın maddesel yapısının dışında bir ruh kavramına inandıkları ve bu yolla kendilerinden bir parçayı ölümsüz kılmaya çalıştığı görülür.

Tüm dinsel inançlar; maddelere olduklarından farklı bir anlam yüklenmesinden doğmuştur, oysa maddeye dayanmayan hiçbir şey yoktur. Ölümden sonra yaşama inanmak; aptalca bir teist masalından medet ummaktır yalnızca. Bilinciniz yok olacak ve bedeniniz azot ve karbon döngülerine katılacak.

Buraya da başlık açarak yazdım. Linki veriyorum oku istersen: Teizm bir hastalıktır ve ruh kesinlikle yoktur.

tarihinde TheQuestioningman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cenap Şehabettin "Hayat iki sonsuz karanlık ortasındaki bir kibrit şulesidir" der.

Konuyu bundan daha özlü anlatan başka bir ifade bulunamaz herhalde.

Doğmadan önce neredeydin, biliyor musun? Bilmiyorsun.

O halde, öldükten sonra da bilmeyeceksin. Çünkü doğmadan önce nerede idiysen oraya gideceksin; yani boşluğa.

Dirilmek, hesaba çekilmek, cennet-cehennem falan yok. Bunlar hep uydurma, kandırma, korkutma...

Sitelerde Paylaş

Yaşamın nasıl bir döngü olduğunu bilirseniz, yaşam ve ölüm daha farklı bir anlam kazanır.

Canlı vücudu sürekli bir devinim ve dönüşüm içindedir.

Canlılık bu dönüşüm ve değişime bağlıdır. Onlar olmadan canlılık olmaz.

Canlı vücudunun her anı farklıdır. Mevcut atomlar dışardan alınan atomlarla yer değiştirir.

Bu bir domino etki gibi, süreklidir. Her dokuda gerçekleşir.

Bu paranın bir tarafı.

Diğer tarafı daha da ilginç...

Elementler yok olmazlar. Çürümezler, bozunmazlar yani. Hep aynı kalırlar.

Bu durumda diyebiliriz ki önceleri bizde buluşan ve bizi oluşturan atomlardan oluşan sayısız biz vardır.

Onlar bizde materyelize olmuş ve bir süre bizim yapımıza katılarak bizi oluşturmuşlardır.

Daha sonra yerlerin başka atomlara terketmişler ve doğaya geri dönmüşlerdir.

Ne kadar uzun yaşarsak, o kadar çok biz vardır.

Bir insanın bütün atomlarının 7 yılda yenilendiği farzedilirse, 70 yaşındaki biri için 10 ben vardır.

Ölerek yok olmayız arkadaşlar..

Artık çoğalamaz ve ölümsüzlüğe kavuşuruz.

Yahya Kemal'in dediği gibi...

Ölüm âsude bahar ülkesidir bir rinde,

Gönlü her yerde buhurdan gibi yıllarca tüter.

Ve serin serviler altında yatan kabrinde,

Her seher bir gül açar, her gece bir bülbül öter.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca diyebiliriz ki yaşamdan önce de bir yaşam vardı. Çünkü bizden önce başka canlılar vardı.

Bizi oluşturan atomlar mutlaka bize bir yerlerden gelmiş olmalı.

Başka bir insandan gelmemiştir onlar. Başka canlılardan gelmiştir.

Ve ilerde başka canlılara geri dönecektir.

Bu dönüşüm ve devinim aslında ilk canlı ile değil, Big Bang ile başlamıştır.

Doğada en bol element olan Hidrojen Big Bang sırasında sentez edilmiştir.

Diğerleri yıldızların merkezindeki fırınlarda ve bazıları ise süpernovalarda sentez edilmişlerdir.

Yani canlı da olsak geçmişimiz ilk oluşan elementlere kadar gider.

Sitelerde Paylaş

Canlı vücudunun her anı farklıdır. Mevcut atomlar dışardan alınan atomlarla yer değiştirir.

Bu bir domino etki gibi, süreklidir. Her dokuda gerçekleşir.

Elementler yok olmazlar. Çürümezler, bozunmazlar yani. Hep aynı kalırlar.

Bu durumda diyebiliriz ki önceleri bizde buluşan ve bizi oluşturan atomlardan oluşan sayısız biz vardır.

Onlar bizde materyelize olmuş ve bir süre bizim yapımıza katılarak bizi oluşturmuşlardır.

Daha sonra yerlerin başka atomlara terketmişler ve doğaya geri dönmüşlerdir.

Ne kadar uzun yaşarsak, o kadar çok biz vardır.

Bir insanın bütün atomlarının 7 yılda yenilendiği farzedilirse, 70 yaşındaki biri için 10 ben vardır.

Ölerek yok olmayız arkadaşlar..

Artık çoğalamaz ve ölümsüzlüğe kavuşuruz.

Ben diye bir şey yoktur diyecen de dilin varmıyor..

Sitelerde Paylaş

Kimyasal anlamda yok tabii. Dilim varmıyor değil.

Hep aynı ben yok diyoruz ya. Bir sürü yeni benler var.

Şimdi ben dediğimiz şeyin atomlardan ibaret olduğunu, onların da devamlı değiştiğini ve en nihayetinde yok olmadıkları için aslında ölümsüz olduğumuzu söylemekle; aslında hiç varolmadığımızı söylemek arasında ne fark var?

Doğada ölüm diye bir şey yoktur, varolan yegane şey atomlardır ve onların etkileşimlerince zihinlerimizde aslında varolmayan bir ''ben'' oluşturuyoruz diyorsan; ''ölerek yok olmayız arkadaşlar, ölümsüzlüğe kavuşuruz'' hikayesini de geçeceksin demektir. Zaten zihninde kişiselleştirdiğin gibi bir ''ben'' varolmuş değilki, atomların ölümsüzlüğünden kendine bir pay biçesin..

Sitelerde Paylaş

Şimdi ben dediğimiz şeyin atomlardan ibaret olduğunu, onların da devamlı değiştiğini ve en nihayetinde yok olmadıkları için aslında ölümsüz olduğumuzu söylemekle; aslında hiç varolmadığımızı söylemek arasında ne fark var?

Doğada ölüm diye bir şey yoktur, varolan yegane şey atomlardır ve onların etkileşimlerince zihinlerimizde aslında varolmayan bir ''ben'' oluşturuyoruz diyorsan; ''ölerek yok olmayız arkadaşlar, ölümsüzlüğe kavuşuruz'' hikayesini de geçeceksin demektir. Zaten zihninde kişiselleştirdiğin gibi bir ''ben'' varolmuş değilki, atomların ölümsüzlüğünden kendine bir pay biçesin..

Bir ben var geçici olarak Şairin bir ben vardır benden içeri dediği gibi. Ama ardından bir sürü benler geliyor.

Bu sürekli bir devinim. Sabit kalan ileri yaşlarda kazanılan kişilik ki o bile değişiyor zamanla.

Doğanla ölen aynı canlı değil. Hiç alakası yok. Canlılık bir şablon. Ona uyan ama sürekli bir değişim içinde olan varlık canlı.

Aslında o şablon bile değişiyor..

Canlı olma durumu ölüm ve doğumdan çok daha fazla birşey... Doğum ve yaşam onu basite indiriyor.

Canlılık o kadar basit değil.

Sitelerde Paylaş

Eğer doğru iseniz ölümden sonra yaşam olmadığına inananlardansanız, ipin sizin boynunuza geçmesi için ayetlerimizi beklemeye hiç bir hüküm kalmamıştır. Bunu size aşırılığa kaçmamanız için bildirdik. De ki: siz azgın bir toplumdunuz ama biz size geldik dinlendik. Artık hükmümüzü aşmayanlardan olursunuz. Bu da size hükmümüzü bildirmek için bize gönderilmiş ayetlerdendi (bunu da de unutma). Bütünn bunlar sana gönderilmiş önceki kitabımızda söylenmiş sözlerdi. Ama onlar taşkınlığa varıp sözlerimizi yalanladılar. Onlara en derin azaplarımızdan hazırladık. Biz yapacaklarımızı böyle açıkça bildiririz. Onun şanı yücedir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...