Jump to content

Ateistler Allaha İnanmanız İçin Ne Lazım?

Recommended Posts

Hep merak etmişimdir. Allaha inanmanız için ne gerekiyor?

Herşey bu dünyada yaşanıp kimse yaşadıklarının hesabını vermeyecek olarak düşünüyorsanız bu sorulara cevap verin lütfen?

1-bana olmayan bir şey söyleyin? hayalde,maddede, olmayan bişey olsun bu öyle bişey olsunki hiç kimsenin daha önce algılamadığı bişey olsun.

2-bir adam 5 yaşında bir çocuga tecavüz ettiginde ve sucunu örtbas ettiginde bu cezasız mı kalacak ..?

3-Tanrı için Eee hani nerde?

Dünyada yok. Yalnız kafalarınızın içinde diyen sizler Tanrıyı nasıl idrak edebilirsiniz Tanrı kendini size göre nasıl ortya koymalıydı ya da koymalı?

5 duyumuzla mı algılamamız gerekiyor?

Nerede arıyorsunuz ya da arıyormusunuz?

Allaha şu şu olursa inanırım diyebileceğiniz bir kaç madde yazın lütfen.

Merakımı gidermeme yardımcı olursanız sevinirim. Eminim bunu merak eden çok insan vardır.

saygılarımla...

tarihinde _melek_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ya sen salak falan mısın? allaha inanmak için allahın "var" olması lazım.. başka birşey gerekmez.. varlığını bilimsel olarak kanıtlayacaksın o zaman tamam. hala salak saçma yazmaya doymadınız be..

sanki ortada bir allah var da biz mahsustan inanmıyoruz.. malsınız hepiniz mall..

Sitelerde Paylaş

İnanç değil, bilgi arıyoruz. Bazı şeyleri açıklamaya bilgimiz yetmiyorsa yetmiyordur. Yani bilmiyoruzdur( En azından şimdilik ). Bilmediğimizin yerine inancı koymak doğru olmaz.

Sitelerde Paylaş

bi görsek fena olmazdı...

ama görünce de onuntanrı olduğunu nerden anlıyacağız demi...

ben tanrıyım dese olur mu...

belki başka bişeydir ve bizi kandırıyordur...

daha önce tanrı görmedik ki sen o olamazsın diyelim...

zor konu...

Sitelerde Paylaş

bi görsek fena olmazdı...

ama görünce de onuntanrı olduğunu nerden anlıyacağız demi...

ben tanrıyım dese olur mu...

belki başka bişeydir ve bizi kandırıyordur...

daha önce tanrı görmedik ki sen o olamazsın diyelim...

zor konu...

Onun gücü herşeye yetmez mi zaten? İstese herkesi görmeden bile inandıramaz mı? Kendisini göstermesine bile gerek yok.

Sitelerde Paylaş

Onun gücü herşeye yetmez mi zaten? İstese herkesi görmeden bile inandıramaz mı? Kendisini göstermesine bile gerek yok.

bak işte görüyongmu...

kendini gösterse bile inanmayacak adam...

kendini göstertmeden inandıramıyor bu allah diyecek...

Sitelerde Paylaş

bak işte görüyongmu...

kendini gösterse bile inanmayacak adam...

kendini göstertmeden inandıramıyor bu allah diyecek...

Valla çıkıp gösterse ben zaten yüzüne tükürürüm böyle berbat bir dünya yarattığı için. Ama demek istediğimi anladığın halde böyle yapman hiç hoş değil :)

Sitelerde Paylaş

Ben şu hesap işlerine takıldım.

Suçlular suçlarını çekmeyecek mi?

Şimdi, bizim iyi niyetlerimiz gerçekleri değiştirmiyor. Ben de Dünya'da savaşlar olmasın, sınıflar kalksın, insanlar mutlu mesut yaşasın istiyorum. Ben istiyorum diye oluyor mu? Olmadığı açık. Ee o zaman, adalet olsun diye adil bir öte Dünya hayal etmek de çocukça bir temenniden öteye geçmiyor ne yazık ki...

Keşke dediğiniz tarzda bir ahiret olmuş olsaydı. Bir ateist olarak bunu gerçekten dilerim. Ama dediğim gibi, niyetler nesnel durumları belirlemiyor.

Ben burada size daha akla yatkın bir teklif öneriyorum. Gelin, suçluları cezalandırmak için öte dünyayı beklemeyelim. Ya da cenneti öte tarafa ertelemeyelim. Öbür tarafın olmayan cenneti için uğraşacağımıza gelin hep beraber bu Dünya'yı cennete çevirelim.

Saygılar

Sitelerde Paylaş

1- Hayalde , maddede ve kimsenin daha önce algılayamadığı bir şey zaten yoktur , olamaz ve olmamıştır. Madde dışı metafizik olarak tavsif edilen mefhumların olmadığını sosyal bilimler aracılığıyla bildiğimiz gibi kimsenin şahit olmadığı ve kanıtlanması imkansız bir şeyi de şimdiden var sayıp yaşamımızı bu varoluşculuk üzerine mesnet edemeyiz.

2- Hiçbir çaba sarfetmemesine rağmen kendisini mümtaz zannedip cennet tahayyülleriyle insanların ölüm korkusundan doğan gerekçeleri istismar eden kimseler acaba bu istismarın hesabını verecek mi diye bizler düşünmez ve tüm yaşanan menfi durumlara rağmen dünyayı daha yaşanabilir hale getirip sizin tahayyül ettiğiniz cenneti dünyada görebilmek için cehd ve çaba sarfetmemizin sebebi de zaten üç yaşındaki çocukların tecavüze uğramaması , aç kalmaması ve bu adaletsizliklerin ortadan kalkması içindir. Üç yaşındaki çocuğun tecavüze uğramasına göz yumup bunu imtihan gerekçesine mesnet eden bir tanrının ahlaksızlığına karşı sorduğunuz soru da yanlıştır. İnsanoğlunun bugüne dek yarattığı – bilinen – 300 milyon tanrıya ve binlerce peygambere rağmen dünyanın halen kötü , yaşanmaz ve cehennem gibi bir yer olduğunu müşahade edip tanrıya bunca mutsuzluğu ve acıyı yaratmak uğruna hiçliğin sessizliğini ve kıpırdamazlıgını nasıl bozmaya kalkıştın demek de sanırım hakkımızdır. İmtihan denen bir saçmalık uğruna hiçbir cürmü olmayan insanların gözyaşları tanrıyı boğacak ve onun ne kadar rezil bir varlık oldugunu kanıtlayacak niteliktedir. Bir de bu şekilde bakmayı deneyin doğaya.

3- İnsanlar tarafından kitabının tahrif edilmesine bile karşı koyamayacak acizdeki bir tanrının bu da tutmadı misali sürekli kitap yollayarak bizimle iletişime geçmek istemesi zaten saçmalıktır. Eğer tanrı işte burada diye gösterebiliyorsanız ve tanrısal niteliklere sahip olan bir varlıgı görebiliyorsak işte tanrı budur der ve inanırız . Fakat aklın idrak edemeyeceği sıfatlara malik olan bir tanrının da bu şekilde tek kanıtlama yöntemi olan ‘’ gözlem ve deneyle ‘’ kanıtlanamayacağını bildiğimiz için varlıgını kanıtlayamayacagınızı biliyoruz. Ayrıca 5 duyu organıyla algınamayan bir şeyin varlığını kabul etmek saçmalıktır. Dediğim gibi hem tanrıyı göğe çıkarıp akılla algılanamayacak kalıba sokuyorsun hem de tanrının akılla bulunabileceğini iddia ediyorsun.

Sevgilerimle...

tarihinde quiet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allaha inanmamız için örneğin bir pazar yada cuma-cumartesi günü tüm dünya tv'lerinde canlı yayına çıkıp Bir halka sesleniş yaparsa neden inanmayalım..Ayıp ederiz inanmazsak yani..Koskoca Allah istese yaparda malüm sınav durumu filan neden çıksın televizyona şimdi..hem kankalarıda yok aslında onlarıda yanına alıp çıkabilir harbiden süperde reyting yapar dünyada yer yerinden oynar..Allah ve peygamberleri Tv ye çıksa kesin inanınırız, inanırız dimi ? foto şok mok olmaz dimi..

Sitelerde Paylaş

Herşey bu dünyada yaşanıp kimse yaşadıklarının hesabını vermeyecek olarak düşünüyorsanız bu sorulara cevap verin lütfen?

1-bana olmayan bir şey söyleyin? hayalde,maddede, olmayan bişey olsun bu öyle bişey olsunki hiç kimsenin daha önce algılamadığı bişey olsun.

2-bir adam 5 yaşında bir çocuga tecavüz ettiginde ve sucunu örtbas ettiginde bu cezasız mı kalacak ..?

3-Tanrı için Eee hani nerde?

Dünyada yok. Yalnız kafalarınızın içinde diyen sizler Tanrıyı nasıl idrak edebilirsiniz Tanrı kendini size göre nasıl ortya koymalıydı ya da koymalı?

5 duyumuzla mı algılamamız gerekiyor?

Nerede arıyorsunuz ya da arıyormusunuz?

Allaha şu şu olursa inanırım diyebileceğiniz bir kaç madde yazın lütfen.

Merakımı gidermeme yardımcı olursanız sevinirim. Eminim bunu merak eden çok insan vardır.

saygılarımla...

Ateist değilim ama bir dinsiz olarak sana şunları söylemek istiyorum.

Zannediyorsunuz ki bizler Allahın yada dinlerin varlıgına yokluguna düşünmeden karar verdik.

2. seçnekte yazdıgının birde tam tersini düşün.

Bir çocuk hastalanıyor, yangında yanıyor, zehirleniyor, yada birilerinden eziyet görüyor.

Bunun hesabını Allahtan kim soracak?

3. seçenek ve daha aşağısı için şunu söylemeliyim.

Eğer bizden bir talebi varsa kendisini gizlemesi için hiçbir sebeb yok gelsin belirtsin.

Bizimle saklanbaç oynayamasına gerek yok bizler oyuncak değiliz önce bunu anlamalısın.

tarihinde difficulty tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnanç değil, bilgi arıyoruz. Bazı şeyleri açıklamaya bilgimiz yetmiyorsa yetmiyordur. Yani bilmiyoruzdur( En azından şimdilik ). Bilmediğimizin yerine inancı koymak doğru olmaz.

Yokluğuna dair bir bilgi yok elimizde. O halde bilinemezci olmalısın.

Bu arada avatarın bütün kimyamı bozuyor.

Sitelerde Paylaş

Bu topickteki soruyu yanlış bilmiyorsam forumda ilk soran bendim. Ey gidi yıllar :)

Sonradan ateistler de tam tersi şekilde bu soruyu yönelttiler.

Eski cevaplar nasılsa, şimdiki cevaplarda aynı.

Tartışmalar hiç bir zaman sonuç vermez.

Durmak yok, biz ölene kadar tebliğe devam edeceğiz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...