Jump to content

Bu Ülke de İslamiyet Sayesinde Yaşıyoruz

Recommended Posts

Ben şuanda bu ülke de yaşıyorsak İslamiyet sayesinde yaşadığımıza inanıyorum. Bu kanıya nereden vardığıma gelince;

Çanakkale savaşlarında, dedelerimizde İslamiyetin vermiş olduğu çok güçlü bir maneviyat vardı. Bunu kendi öz büyük dedelerimden biliyorum ama bilimsel olarakda kanıtı şu sözlerde veriyorum; En basitinden şehitliğe inanmasalardı canlarını bu vatan için vermezlerdi. Veya yine İslamiyet'de Hür olmayana cuma farz değildir deniliyor, hür olmamız için canlarını binlerce baba,oğul hatta 15 yaşında bile gençler canlarını veriyor. Ki o savaş sırasında yaşanan olayları ve mucizeleri bilmek için Çanakkale'ye gidip, Çanakkale'nin manevi laboratuvarına girmiş Mehmet amcadan gazi dedelerimizin yazdıklarını okuyup dinlemeniz gerekir. Eğer onlarda İslamiyet inancı olmasaydı, bu hayata bir kere geliyorum deyip canımı kimse için veremem derlerdi! Hele ki sizin gibi Allah'a inanmasalardı kaçıp giderlerdi. Siz de şuanda egemenlik altında olur böyle rahatlık içinde olamazdınız. O kadar şey düşünüyorsunuz da bunları hiç düşündünüz mü merak ettim. Demek istediğim inanmıyorsanız saygı duyun. Buyrun alalım cevapları ateist biraderler.

tarihinde ByPoSeiDoN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 58
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

İllaki cevap vermek şart mıdır :)

Peki cevap verelim: Geniş çerçeveden bakmıyorsunuz. Ben kesinlikle görüşlerinze katılmıyorum.

Birinicisi Türk savaşlarının gururunuda mağlubiyetinide ben Türklükten başkasına mal etmezdim.

İkincinide gelelim şu geniş çerçeve olayına: Soru şu peki Türk Milleti İslam dinini kabul etmiş olmasalardı ne olurdu? Siz 100 yıl kadar geriye gittiniz ben 1300 yıl geriye gittim? Siz buna ne dersiniz?

Ben size hemen küçük bir varsayımda bulunayım: Dedelerimiz -mesele- İslam dinini değil de Hırıstiyanlık dinini kabul etmiş olsalardı belkide Roma'nın kalbine oturup Papa'lığı tekeleni alıp Eski Roma İmparatorluğunun varisi olarak bugün bile dünya üzerindeki tek hakim güç olacaktık.

Bu senaryoya ne dersiniz? Merakla bekliyorum. (Ama lütfen demagoji-popülizm gibi şeylerden uzak duralım.)

Saygılar, Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

"Türk Milleti bugün dünyayı yönetmiyorsa bunun sebeplerinden biri de İslam dinidir."

Bu fikre ne dersiniz? Yukardaki ile yakın, bunuda ekleyeyim dedim. (Özellikle fikir vurgusunu yapıyorum bu bir fikirdir kimsenin dinine saldırıldığı falan yok. Avrupa ile ilişkiler açısından düşünün. Türkler Hıristiyan olsalarda Avrupa Asyalı Türk Milletinin kendisini yönetmesini ister miydi istemez miydi? Bakalın sizden ne gibi cevaplar gelecek. Maksat fikir teatisi değil mi buyrun.)

Sitelerde Paylaş
İllaki cevap vermek şart mıdır :)

Peki cevap verelim: Geniş çerçeveden bakmıyorsunuz. Ben kesinlikle görüşlerinze katılmıyorum.

Birinicisi Türk savaşlarının gururunuda mağlubiyetinide ben Türklükten başkasına mal etmezdim.

İkincinide gelelim şu geniş çerçeve olayına: Soru şu peki Türk Milleti İslam dinini kabul etmiş olmasalardı ne olurdu? Siz 100 yıl kadar geriye gittiniz ben 1300 yıl geriye gittim? Siz buna ne dersiniz?

Ben size hemen küçük bir varsayımda bulunayım: Dedelerimiz -mesele- İslam dinini değil de Hırıstiyanlık dinini kabul etmiş olsalardı belkide Roma'nın kalbine oturup Papa'lığı tekeleni alıp Eski Roma İmparatorluğunun varisi olarak bugün bile dünya üzerindeki tek hakim güç olacaktık.

Bu senaryoya ne dersiniz? Merakla bekliyorum. (Ama lütfen demagoji-popülizm gibi şeylerden uzak duralım.)

Saygılar, Sevgiler.

Ben olmuş şeylerden ve olması mümkün şeylerden söz ediyorum. Dikkatinizi çekerim. Sizin dediğiniz şeyin olması mümkün değil çünkü bu sistemi elinde tutan bir güç var. Türklerde, Hristiyan olsa e dünya da nasıl bir düzen olmasını bekliyorsun. Güç sonsuza dek hristiyanlarda olurdu. Kaldı ki sence bir avrupalı, kendisine çok daha yakın soydaşı gibi gördüğü milletler dururken, niçin bir Türk'ü gelsin imparatoru yapsın ki? Neyse konu böyle uzar gider yine iki tarafta biryere varamaz. Mevlana'nın Akşemsettin'in ve diğer büyük alimlerin tırnağı bile olamayacağını düşündüğüm sizlerin(hakaret manasında değil bilgi maksatında söylüyorum) düşündüğü kadar onlar mı düşünemedi? İslamiyet olmasaydı kimse günah işlemekten korkmazdı. Açıkcası ben korkmazdım, hayata bir kere geliyorum kardeşim der yapmadığımı bırakmazdım. Ve dünyada ahlak kalmazdı. Saygı kalmazdı. Sevgi kalmazdı. Duygu adına hiçbirşey kalmazdı. Bir robotdan da farkımız kalmazdı. Hatta birgün ölüp yok olucaz düşüncesiyle hep hüzünlenir normal hayata adapte olamazdık. İslamiyet demek hayatın en iyi sistemde yürümesi demektir. Tabiki de bu zamanda bu çok zor ve bunu ancak gerçek Müslümanlar yaşayabiliyor. İşte sizlerin onlarla bir problemi olmamalı çünkü onların sizinle bir problemi yok. Size zorla Müslüman ol da demiyorlar. Eğer sorununuz olacaksa dini kullanıp milleti kandıranlarla olmalıdır. Yoksa millet için ikileme sebep oluyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Bu araplar Türk tarihini osmanlıdan ibaret sanıyor. Siz eski Türk tarihine bakın. Eğer islam denen mikrop olmasaydı şu anda dünyanın en güçlü ülkesi olurduk. Çünkü islam Türklüğün en büyük düşmanıdır.

Sitelerde Paylaş
İslamiyet olmasaydı kimse günah işlemekten korkmazdı. Açıkcası ben korkmazdım, hayata bir kere geliyorum kardeşim der yapmadığımı bırakmazdım. Ve dünyada ahlak kalmazdı. Saygı kalmazdı. Sevgi kalmazdı. Duygu adına hiçbirşey kalmazdı. Bir robotdan da farkımız kalmazdı. Hatta birgün ölüp yok olucaz düşüncesiyle hep hüzünlenir normal hayata adapte olamazdık. İslamiyet demek hayatın en iyi sistemde yürümesi demektir. Tabiki de bu zamanda bu çok zor ve bunu ancak gerçek Müslümanlar yaşayabiliyor. İşte sizlerin onlarla bir problemi olmamalı çünkü onların sizinle bir problemi yok. Size zorla Müslüman ol da demiyorlar. Eğer sorununuz olacaksa dini kullanıp milleti kandıranlarla olmalıdır. Yoksa millet için ikileme sebep oluyorsunuz.

Dürüstlük, erdemlilik, yüksek irade gibi kavramlar vardır. Ama senin bunlarla işin olmaz, kendininde böyle birisi olamayacağını yazmışsın. Ateistlerin çoğuda bu özelliklere sahiptir. Ben bir ateist olarak ne başkasının malına nede namusuna göz dikerim. Çelik gibi bir iradem vardır. Dürüstlüğümden ödün vermem. Bunlar insanı yücelten değerlerdir, hiçbir karşılık beklemeksizin bu erdemlere sahip olmak. Ama gelin görünki hırsızlık, tecavüz, sahtekarlık hep bu suçları işleyen insanlar müslüman.

Sitelerde Paylaş
Bu araplar Türk tarihini osmanlıdan ibaret sanıyor. Siz eski Türk tarihine bakın. Eğer islam denen mikrop olmasaydı şu anda dünyanın en güçlü ülkesi olurduk. Çünkü islam Türklüğün en büyük düşmanıdır.

düşüncenizde eğer tutarlı ve yakın geçmişi az da olsa biliyorsanız çanakkalenin iman gücü ile kazanıldığını muhakkak okumuşsunuzdur.

eğer o iman gücü olmasa idi şu an bastığınız yer ancak varolma kaygısı sürdüğünüz ve sadece yemek ihtiyacınızın karşılanmasının sizi tatmin ediyor olduğunuz bir yer olurdu....

yoksa çanakkale başka ne ile açıklanabilir?

Sitelerde Paylaş

Mikrobu bulan da bir Türk, inanan da dikaktini çekerim. Biz ne zaman ki Allah'a olan inancımızı azalttık, ne zaman maddiyata önem verdik işte o zaman kaybetmeye başladık. Bu da osmanlının son zamanından itibaren masonların devlet işlerine içerden karışması ile başlamıştır. Günümüzde de Türk gencinin büyük çoğunluğunun İslamiyetle alakası yoktur ve durumları ortadadır. Atasını bilmeyen, annesine babasına saygı duymayan sadece zevk ve eğlence düşünen yalan mı?

Ve sana tavsiyem odur ki Türklüğü Türkiye den ibaret sanma şuanda dünyada bilmediğin ne büyük bir güç var. Ve bunun başında Türkler var. Bunu 5-10 yıl sonra hepimiz daha iyi göreceğiz.

Sitelerde Paylaş
düşüncenizde eğer tutarlı ve yakın geçmişi az da olsa biliyorsanız çanakkalenin iman gücü ile kazanıldığını muhakkak okumuşsunuzdur.

eğer o iman gücü olmasa idi şu an bastığınız yer ancak varolma kaygısı sürdüğünüz ve sadece yemek ihtiyacınızın karşılanmasının sizi tatmin ediyor olduğunuz bir yer olurdu....

yoksa çanakkale başka ne ile açıklanabilir?

Evet çanakkale iman gücüyle kazanıldı. Arap muhammed gelip savaştı, gökten bulutlar gelip ingilizleri yok etti, seyit onbaşıya tanrı güç verdi. Arap tanrıları Türklerin imdadına koştu. ne kadar mantıklı değil mi.

Sitelerde Paylaş
Dürüstlük, erdemlilik, yüksek irade gibi kavramlar vardır. Ama senin bunlarla işin olmaz, kendininde böyle birisi olamayacağını yazmışsın. Ateistlerin çoğuda bu özelliklere sahiptir. Ben bir ateist olarak ne başkasının malına nede namusuna göz dikerim. Çelik gibi bir iradem vardır. Dürüstlüğümden ödün vermem. Bunlar insanı yücelten değerlerdir, hiçbir karşılık beklemeksizin bu erdemlere sahip olmak. Ama gelin görünki hırsızlık, tecavüz, sahtekarlık hep bu suçları işleyen insanlar müslüman.

O saydıkların özde değil sözde Müslüman senden daha akıllı birileri vardı burda onlarla konuşmak daha güzel oluyor. Hiç yoktan araştırmış bilgili insanlar senin gibi salakça konuşmuyorlar. Neymiş hırsızlık, tecavüz, sahtekarlık hep bu suçları işleyen insanlar müslümanlarmış.. Ne diyim sana biraz daha akıllı olsan gerizekalı olcakmışsında neyse...

Sitelerde Paylaş
Evet çanakkale iman gücüyle kazanıldı. Arap muhammed gelip savaştı, gökten bulutlar gelip ingilizleri yok etti, seyit onbaşıya tanrı güç verdi. Arap tanrıları Türklerin imdadına koştu. ne kadar mantıklı değil mi.

Evet mantıklı hele ki ben bu tür güçlere normalinden daha çok inanırım. Hatta telekinize, astral seyahat denemelerim de oldu. Gerçek bir ateist fizik yasalarını iyi bilir. Ve bu dünyanın enerjiden ibaret odluğunu bilir. Ama sen bilmiyorsun işte ve buradaki söz konusu inancı dayanaksız olarak reddediyorsun. Benim için önemli olan bu doğada insana en büyük gücü veren inançtır. Ve bu inanç Allah inancıdır. Bu birgün bilimsel olarakda kanıtlanacaktır. Sana göre Piri Reis'in yüz yıllar önce çizdiği dünya haritası da yalan dimi? Hadi kendi atalarını yadırgamaya devam et. Amerika bile 12 yıl önce Piri Reis'in haritas sayesinde nasadan çektiği uydu görüntülerindeki hataları giderdi haberin olsun. Ne yazık ki nokta atışları da Piri Reis sayesinde bulunmuş oldu ama anla işte o adamın yaşadığı zaman ne dünyayı dolaşabilecek gemi ne de başak bir teknoloji vardı ama gördüğün gibi kanıtlarıyla orta da ama hala akılların alamadığı bir konu.

Sitelerde Paylaş

dikatinizi çekmek isterim ki: bunu bizler değil fransız generalleri, ingiliz askerleri söylemektedir.

bunlar tüm açıklığıyla tarih kitaplarında yazmaktadır.

tamam bunlara inanmıyor olabilirsiniz peki sizce neden kazanıldı çanakkale? veya neden çanakkale zaferi diyoruz?

Sitelerde Paylaş

"kendisine çok daha yakın soydaşı gibi gördüğü milletler dururken, niçin bir Türk'ü gelsin imparatoru yapsın ki?"

Cevap basit: ÇÜNKÜ TÜRKLER GÜÇLÜ ÇOK GÜÇLÜ! (Neden Türkler ile birleşip dünyayı yönetme gücüne ulaşmak varken onlardan korkup yaşayalım ki? Hem arada da bir kültür bağı varken. Diye bir fikir oluşur.) (O kültür bağı zaten kuvaklaşmayı sağlardı... Türk hıristiyan devlet adamları ön görüsüz asosyal değil ya... neyse geçelim bunu bu noktadan meseleyi ele almadınız.)

Peki biz taban tabana zıt temellerdeyiz uzlaşmamız zor, yinede fikirlerinizi yansıttığınız için teşekkürler.

Bakınız ben çok düşüncemi ifade edeyim İslam dininin sömürülmesi ile Osmanlının çöküş dönemi paralellik gösterir. Elbetteki Osmanlının gelişiminde de İslamın rolü olmuştur ki din büyük bir kültürek güçtür mutlaka katkı sağlar gelişime özellikle çevrende aynı din yaygınsa. Bk. Osmanlı doğuya daha çok genişlemiştir neden kültür bağı. (Bk. Din)

Bana göre din seçimi milletimizin zararına olmuş olabilir size göre olmayabilir saygı duyarım. Sonuçta tarihi olayların sonuçları önceden kestirilemez, benim dedikleri elbette varsayımsal şeyler. (Bir şey daha söylemeden duramam bizim Millet hıristiyanlığı kabul etse eminim onuda kendine uydurur bunuda tüm avrupaya kabul ettiridi yani Türklük geleneklere aykırı bir durum pek yaşamazdık ki zaten bizimkiler yapmazlardı diye düşünüyorum. Hıristiyanlı daha yatkın değişime diye düşünüyorum. Sonuç olarka tabii ki bunlar tarihi olaylar üstüne kitapalr yazarsın ama sonuçta varsayım.)

Sitelerde Paylaş

öncelikle söylemek isterim ki güzel bir kişiliğe sahipsiniz. dürüstlük zaten kendi başın bir erdemdir.

yalnız şunu da hatırlatmak da fayda görüyorum.yazdığınız olaylardan bazılarını müslümanların yapıyor olması demek tmamı onlar tarafından yapılıyor demek değildir. ikincisi olan eksiklikler asla islamda değil islam bilgis olmayanlardadır. bu asla islam a mal edilmemelidir.

olan eksiklikle hakkıyla islamı yaşamayanlardadır.

ve son olarak şunu yazmak istiyorum dürüstlk adına haz . muhammed (sav) in el- emin sıfatı bize rehberliğindeki en büyük sırdır. inanmayanlar bile O nun dürüstlüğünden asla şüphe etmemişlerdir....

Sitelerde Paylaş
"kendisine çok daha yakın soydaşı gibi gördüğü milletler dururken, niçin bir Türk'ü gelsin imparatoru yapsın ki?"

Cevap basit: ÇÜNKÜ TÜRKLER GÜÇLÜ ÇOK GÜÇLÜ! (Neden Türkler ile birleşip dünyayı yönetme gücüne ulaşmak varken onlardan korkup yaşayalım ki? Hem arada da bir kültür bağı varken. Diye bir fikir oluşur.) (O kültür bağı zaten kuvaklaşmayı sağlardı... Türk hıristiyan devlet adamları ön görüsüz asosyal değil ya... neyse geçelim bunu bu noktadan meseleyi ele almadınız.)

Peki biz taban tabana zıt temellerdeyiz uzlaşmamız zor, yinede fikirlerinizi yansıttığınız için teşekkürler.

Bakınız ben çok düşüncemi ifade edeyim İslam dininin sömürülmesi ile Osmanlının çöküş dönemi paralellik gösterir. Elbetteki Osmanlının gelişiminde de İslamın rolü olmuştur ki din büyük bir kültürek güçtür mutlaka katkı sağlar gelişime özellikle çevrende aynı din yaygınsa. Bk. Osmanlı doğuya daha çok genişlemiştir neden kültür bağı. (Bk. Din)

Bana göre din seçimi milletimizin zararına olmuş olabilir size göre olmayabilir saygı duyarım. Sonuçta tarihi olayların sonuçları önceden kestirilemez, benim dedikleri elbette varsayımsal şeyler. (Bir şey daha söylemeden duramam bizim Millet hıristiyanlığı kabul etse eminim onuda kendine uydurur bunuda tüm avrupaya kabul ettiridi yani Türklük geleneklere aykırı bir durum pek yaşamazdık ki zaten bizimkiler yapmazlardı diye düşünüyorum. Hıristiyanlı daha yatkın değişime diye düşünüyorum. Sonuç olarka tabii ki bunlar tarihi olaylar üstüne kitapalr yazarsın ama sonuçta varsayım.)

Düşüncelerinizin bir kısmına katılmakla beraber varsayımlarınızın eğer olmadıysa bu dünya sisteminin belli bir düzen içinde olması gerektiği için diye düşünüyorum. Yani Allah tarafından bana göre bu dünya yaratılırken bir enerji oranı yapılmıştır. Ve bu maddenin her yapı taşında vardır. Eğer biryerde artış yada eksilme olursa ki birinde artış olması demek diğerinde orantısal olarak eksilmesi demek oluyor bu durumda da sistem bozuluyor. Ayakta duramıyor. Artan ile eksilen enerjiler birbirlerini tamamlayan mutlu çiftler iken birden ilişkileri mutsuzluğa hatta cinnet geçirip birbirlerini yok etmek istemeye kadar gidiyor. Biz burada milletleri ele aldık. Bu ele almış olduğumuz konu da bu söylediklerime bir örnektir. Türkler en baştan avrupalılar ile birleşseydi zaten dünyanın tek hakimiyeti hristiyanlar olurdu. Amerika olmazdı. Müslümanlar olmazdı. Belki savaşlarda olmazdı. Ne güzel dünya dimi herşey işimize geldiği gibi :) Neyse konuyu derine götürmek istemiyorum. Düşüncelerin için teşekkürler Hannibal. Başka bir zaman yine girersem tekrar bir konu üzerinde fikir alışverişliği yaparız. Tşk. İyi geceler.

Sitelerde Paylaş
Şimdiye kadar forumda gördüğüm zeka seviyesi en düşük teist sensin. Sana harcanacak zamana yazık.

Sende o bile yok emin ol ;) Bende düşük müşük var bişeyler ve ben bunu yükseltebilirim. Bilimsel olarakda hali hazırda bilinen birşey ama sende hiç yok napıcaz şimdi :unsure: Ama unutma beyin yalnızca aracı kurum belki sen direk kara deliklerdeki veritabanına iletişim kurarsın işte o zaman süper zeka biri olursun. Hatta ne süperi tanrısal güçlerin olur.

Haydi durma çalış :lol:

Sitelerde Paylaş
Vatan sevgisi diye birşey duymamış ki ümmetten başka birşey olabileceğine inanamıyor.

Burada söz konusu olan din arkadaşım hiç mi beyniniz algılamıyor?

Vatan sevgisi ayrı bir boyut, önemli olan dinin buradaki olumlu etkilerini görmekti ama siz beyninizi hiç zorlamıyorsunuz beni de yoruyorsunuz. Yoruyorda olmuyorsa daha fazla zorlama o zaman yakarsın.Azcık düşün, beynin otomatik olarak cevap vermesin. Yoksa yazma. Siz ateistler pek bi ön yargılısınız ki bana göre sizden ateistde olmaz. Sizleri gördükçe ne kadar boşlukta olduğunuzu görüyorum. Büyük dedelerimin İstiklal Madalyalarının resmini koyamam ama çok istiyorsan Çanakkale deki 15 yaşındaki bir şehit dedemizin anıt mezarının yanında çektirdiğim resmi koyabilirim. Hem senin gibi ateistde değilim. Sen oraya ne yüzle gidiceksin, ruhlarına bir Fatiha bile okuyamazsın çünkü Müslüman değilsin hatta hiçbirşey değilsin.

Sitelerde Paylaş
Burada söz konusu olan din arkadaşım hiç mi beyniniz algılamıyor?

Vatan sevgisi ayrı bir boyut, önemli olan dinin buradaki olumlu etkilerini görmekti ama siz beyninizi hiç zorlamıyorsunuz beni de yoruyorsunuz. Yoruyorda olmuyorsa daha fazla zorlama o zaman yakarsın.Azcık düşün, beynin otomatik olarak cevap vermesin. Yoksa yazma. Siz ateistler pek bi ön yargılısınız ki bana göre sizden ateistde olmaz. Sizleri gördükçe ne kadar boşlukta olduğunuzu görüyorum. Büyük dedelerimin İstiklal Madalyalarının resmini koyamam ama çok istiyorsan Çanakkale deki 15 yaşındaki bir şehit dedemizin anıt mezarının yanında çektirdiğim resmi koyabilirim. Hem senin gibi ateistde değilim. Sen oraya ne yüzle gidiceksin, ruhlarına bir Fatiha bile okuyamazsın çünkü Müslüman değilsin hatta hiçbirşey değilsin.

çanakkale savaşını kazanma nedeni imandır diyorsun. iman eğer 1 savaş kazandırdıysa emin ol bu millete 100 savaş kaybettirmiştir. sizi zavallılar. sizin zihniyetinizdeki insanlar nedense o imanı sadece çanakkalede buluyorlar. mesela kurtuluş savaşına ait hiçbir melek hikayesi yoktur. neden? çünkü kurtuluş savaşını Atatürk demokratik bir türkiye kurmak için yapmıştır. bu yüzden dinci tayfa sadece çanakkale savaşını benimser, o savaşa melek hikayesi uydurur ama aynı milletin yaptığı başka bir savaş olan kurtuluş savaşına lanet eder.

Savaşları kazanmanın sebebi iman veya müslümanlık değildir. o kadar çok araplaşmışsınız ki türklüğünüzü tamamen kaybetmişsiniz. Türkler müslümanlaştırılmadan önce hiç savaş kazanamıyorlarmıydı iman eksikliğinden? ya da şuan müslüman ülkeler gelsinler imanları ile savaşıp batılı kuvvetleri yensinler de görelim. allahınız şuan müslümanlara neden yardım etmiyor acaba hepsi çil yavrusu gibi dağılıyor?

savaş kazanmak sadece cephede olmaz. en büyük savaş ilmi ve ekonomik savaştır ki bu savaşta dünyadaki müslüman ülkeler ağır bir yenilgiyi çoktan alıp yerlerine oturmuşlardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...