Jump to content

Kendini kandıranlar ateistlerdir...

Recommended Posts

Boş bir inançla kendini kandırmak mı mutluluk? Oldugunu sandığın sonsuz güzellikteki bir yere kavuşmak hayaliyle yaşıyorsun ve dünya bir test bitecek geçecek bir gün gelecek o zalimler var ya görecek gününü diye avunuyorsun. Olsa amenna da yok....

Bu tip ateist iletilerine de forumda sıkça rastlamışımdır, müslümanlar bir şeylerin varolduğunu sanıyormuş da onlar aslında yalan olduğu için kendilerini kandırıyor oluyorlarmış.

Yahu zaten sizin yalan olarak gördüğünüz şeyler onlar için gerçek..

Kendilerini kandırdıklarından bahsedebilmeniz için, inandıkları şeylerin yalan olduğunu bildikleri halde görmezden gelip dini bir hayat yaşamaya gayret etmeleri lazım.

Onlara da müslüman denemez zaten..

Bu tabire uyan birileri varsa, onlarda ateistlerdir.

Mesela hayatın bir anlamı olmadığını bildikleri halde, bu gerçeği görmezden gelerek kendilerinin uydurduğu bir çok değişik anlam için yaşamaya uğraşıp dururlar..

Yaptıklarının aslında hiçbir anlamı olmadığını bildikleri halde kendini kandırıyorlardır, bu deyim onlara çok güzel yakışır(:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 829
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aynen karın tokluğuna yaşıyorum sanane boş hayaller peşinde koşmaktan iyidir. Ateistler hayattan zevk alamaz diye birşey yok müslümanlar ne yapıyorsa hayattan zevk almak için ateistler daha rahat ve özgür bi şekilde yapıyorlar bunları. Mesela ezan okundu müziği kapa , ezen okurken yatılmaz sağ ayakla şuraya sol elini şuraya buraya vs o günah mı şu caizmi dertleri yok bi ton şey sayarım buraya daha hiçbir kısıtlama gözetmeksizin yaşıyoruz işte yaşadığımız hayat bütün insanların yaşadadığı hayatla aynı ölünce ne olcağı bilinmez zaten kimin umrundaki? herkes ölüyor bizde ölünce görücez bakalım neymiş şu mesele :D

Sitelerde Paylaş

bu burutal çok gıcık...

madema ateistler göre hayatın bir anlamı yok...

anlamsız yaşamanın da bir anlamı yok...

kendine iyi kötü bir anlam bulup yaşamaya çalışanlara ne diye karışırsınız...

ne yapalım yani ölelim mi hep beraber...

ben anlamsız yaşayamam ille bir anlamı olmalı bu işin diyenler için din çok güzel bir anlam veriyor zaten...

ölümü hayatı olayları pek güzel anlamlandırıyor...

gerçekler çok sıkıcıysa ve hiç bir anlamı yoksa yalan da olsa daha güzel ve anlamlı bir hayatı yaşamak daha çekici değilmi...

hem doğada iyi kötü diye bir şey yoksa doğru yanlış diye bir şey yoksa ne demeye ateistler şu doğru bu yanlış diyebiliyorlar...

Sitelerde Paylaş

Arkadasa sorsak tanriya inandigi ortaya cikacaktir.Kesin duada ediyordur...Simdiye kadar bir konu hakkinda dogru dürüst düsünce ile tartistigini görmedim.

Yazarlarin yazilarini irdelemekten ve sahiplerine sardirmaktan baska bir seyden anlamayan gerzek.

Sitelerde Paylaş

Bu tip ateist iletilerine de forumda sıkça rastlamışımdır, müslümanlar bir şeylerin varolduğunu sanıyormuş da onlar aslında yalan olduğu için kendilerini kandırıyor oluyorlarmış.

Kendilerini kandırdıklarından bahsedebilmeniz için, inandıkları şeylerin yalan olduğunu bildikleri halde görmezden gelip dini bir hayat yaşamaya gayret etmeleri lazım.

Mesela hayatın bir anlamı olmadığını bildikleri halde, bu gerçeği görmezden gelerek kendilerinin uydurduğu bir çok değişik anlam için yaşamaya uğraşıp dururlar..

Yaptıklarının aslında hiçbir anlamı olmadığını bildikleri halde kendini kandırıyorlardır, bu deyim onlara çok güzel yakışır(:

Bir kısım müslümanların kendini kandırdığı doğru ama bir kısım müslüman kendilerini kandırmıyorlar söylemiyorlar ama zaten müslüman bile değiller sadece bazı isteklerini gerçekleştirebilmek için müslümanlıgı diri tutmaya çalışıyorlar.

tarihinde difficulty tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar herkes dursun Brutal birazdan kendisini bizden ayırıp hayatın anlamını bulmuş olduğunu ve bu anlamın ne olduğunu söyleyecek ve biz aklımızı başımıza alıp doğru yola geleceğiz.

Veya bu Brutal kendi bulamadığı anlamı burada arıyor

olmadı kendini dahil etmeden ateistleri egzejare ederek tatmin oluyor, bulduğu anlam bu herhalde.

Hadi Brutal senin bulduğun anlam ne, ne skime yaşıyorsun sen kendini kandırmadan onu da söyle herkes merakla bekliyor.

Sitelerde Paylaş

+1

Sitelerde Paylaş

Sor bakalım Haybenbe Brutale acaba o hayatın anlamı olduğunu düşünüyor mu?

Müslümanlık hakkında ne düşünüyor?

Bu deyimi neden kendine yakıştırmıyor?

Onun söylemek istediği müslümanların hayatın anlamı olduğunu düşünmeleri ve buna uygun yaşadıkları, ama kendisine göre de aynı ateistler gibi hayatın anlamı yok. Senin hayatın anlamı olduğunu düşünmeni saçma buluyor ama madem öyle düşünüyorsun ve öyle davranıyorsun bu davranışın tutarlıdır diyor.Ateistlere yakıştırdığı tutarsızlığı neden kendine yakıştırmadığını öğreneceğiz umarım kendisi açıklarsa.

Sitelerde Paylaş

Brutal haklı.Ölümden sonra yaşam yok,bu hayatta ne elde ederseniz edin öldükten sonra hiçbir farkı olmayacak.

Hiç doğmamış bir insanla yüz sene yaşamış bir insan arasında hiçbir fark yoktur.

"Ama ben yaşamaktan zevk alıyorum."

Zevk almak rasyonalize edilmiş bir olgu değildir,insana özgü bir olgu da değildir.Tamamen hayvansal bir dürtüdür.

Tüm hayatınızı zevkin doruklarında da geçirseniz öldüğünüzde hepsi boşa olacak.

"Ben insanlığa hizmet ediyorum,gelecek nesillerin yararı için çalışıyorum.Böylece hayatım boşa geçmiş olmayacak."

Yanlış.Yine boşa geçmiş olacak.Bir milyon yıl sonra insan neslinin tükenmeyeceğinin garantisini kim veriyor?

İnsan uygarlığı sonsuzluk içinde bir an için yanıp sönen bir ışıktan farklı değil.

"Ne yapalım o zaman ölelim mi yani?"

Zaten öleceksiniz,bunu erkene almak ya da geciktirmeye çalışmak yaşamın kendisi kadar anlamsız.

Sitelerde Paylaş

Brutal haklı.Ölümden sonra yaşam yok,bu hayatta ne elde ederseniz edin öldükten sonra hiçbir farkı olmayacak.

Hiç doğmamış bir insanla yüz sene yaşamış bir insan arasında hiçbir fark yoktur.

Zevk almak rasyonalize edilmiş bir olgu değildir,insana özgü bir olgu da değildir.Tamamen hayvansal bir dürtüdür.

"Ben insanlığa hizmet ediyorum,gelecek nesillerin yararı için çalışıyorum.Böylece hayatım boşa geçmiş olmayacak."

Yanlış.Yine boşa geçmiş olacak.Bir milyon yıl sonra insan neslinin tükenmeyeceğinin garantisini kim veriyor?

İnsan uygarlığı sonsuzluk içinde bir an için yanıp sönen bir ışıktan farklı değil.

Zaten öleceksiniz,bunu erkene almak ya da geciktirmeye çalışmak yaşamın kendisi kadar anlamsız.

sen bunları yazsanda yazmasan da bir di...

niye yazdın ki...

anlamsız şeyleri yazmak da anlamsız...

Sitelerde Paylaş

""""

Yanlış.Yine boşa geçmiş olacak.Bir milyon yıl sonra insan neslinin tükenmeyeceğinin garantisini kim veriyor?"""

Ateizmin insana kazandırdığı olmazsa olmaz gerçeklik işte budur. Kısa ve etkili. Bunun dışındaki ateist söylemler boştur. Kimse kimseyi kandırmasın. Ateizm tüm kuralları yıkar ve yerine hayvani zevklerin dolu dolu yaşanması gerekliliğini ortaya koyar.

İşte bakın:

""""" "Ama ben yaşamaktan zevk alıyorum."

Zevk almak rasyonalize edilmiş bir olgu değildir,insana özgü bir olgu da değildir.Tamamen hayvansal bir dürtüdür. """"

Sitelerde Paylaş

Benim fikirlerim tüm ateistleri bağlamaz cübbeli.Bu fikirleri tüm ateistler benimseyecektir diye bir durum yok.Bana göre ortada olan budur.

Ateizm tüm kuralları yıkar ve yerine hayvani zevklerin dolu dolu yaşanması gerekliliğini ortaya koyar.

Ateizm hiçbir şeyi ortaya koymaz.Ateizmin kitabı,kuralı,manifestosu yoktur.Her ateist kendi fikirlerinden sorumludur.

Sitelerde Paylaş

Benim fikirlerim tüm ateistleri bağlamaz cübbeli.Bu fikirleri tüm ateistler benimseyecektir diye bir durum yok.Bana göre ortada olan budur.

Ateizm hiçbir şeyi ortaya koymaz.Ateizmin kitabı,kuralı,manifestosu yoktur.Her ateist kendi fikirlerinden sorumludur.

Ateizm hiçbir şeyi ortaya koymaz.

Aynı şeyi söylüyoruz, seni eleştirmiyorum sakın yanlış anlama, ben de (Allah korusun) ateist olsaydım, farklı düşünemezdim. Olayın özü budur. Hangi ateist bunun dışında birşey söylerse yalandır.

Sitelerde Paylaş

""""

Yanlış.Yine boşa geçmiş olacak.Bir milyon yıl sonra insan neslinin tükenmeyeceğinin garantisini kim veriyor?"""

Ateizmin insana kazandırdığı olmazsa olmaz gerçeklik işte budur. Kısa ve etkili. Bunun dışındaki ateist söylemler boştur. Kimse kimseyi kandırmasın. Ateizm tüm kuralları yıkar ve yerine hayvani zevklerin dolu dolu yaşanması gerekliliğini ortaya koyar.

İşte bakın:

""""" "Ama ben yaşamaktan zevk alıyorum."

Zevk almak rasyonalize edilmiş bir olgu değildir,insana özgü bir olgu da değildir.Tamamen hayvansal bir dürtüdür. """"

hepımız bırer hayvanız cuppelı.

Sitelerde Paylaş

Brutal, ateistlere kendilerini kandırdıklarını söylemişsin. Uyandırma ya ! Ama bütün oyunu bozdun sende. Halbukim onlar çok zekidir. Ya da ne bileyim o kadar zekidirler ki kendilerini bile kandırabilirler.

Sitelerde Paylaş

tüm ateistleri aynı kefeye koymamak lazım. bazıları beyinden yoksun birşekilde sırf zevk, menfaat için harcarlar. bazıları da hayatlarını gerçeklere adamış bir şekilde gerektiğinde tüm menfaatlerinde vazgeçerler. birinci grubun hayvanlardan pek bir farkı yok açıkçası. bkz. düşünüyorum o halde insanım.

Sitelerde Paylaş

Hayatın amacının olmaması ile hayatın işleyişinin nasıl olduğunu karıştırıyorsunuz. İkisi aynı şey değil. Brutal konuyu amacı olmayan insan ne diye yaşıyora getirerek kendine amaç arıyor bence. İçten içe idealizme mi kaymak istiyor anlamıyorum. Uzun süredir sürekli bunları sorgular ve hep kendini dışarı alır. Farklı bir konusu yok sanki ve halen bulduğu cevaplarla yetinemiyor gibi.

Neyse biz brutali bırakalım konu yaşamın amacı var mı ise yok böyle bir şey.

Ancak konu insan veya en azından beyni olan canlılar için davranışlarından ne sorumludur. Nasıl yaşarlar neden yaşarlar da kendilerini öldürmezler gibi sorunun cevabını ise biyolojiden bulursunuz. Önce biraz beyin ödül sistemini(brain reward system) filan arayın okuyun googledan. Konu ben yaşamaktan zevk alıyorum değil tam olarak ben zevk alacağım şeylere yöneliyorum gibi değerlendirilebilir. Beyin ödül sistemini doyurmaya çalışıyorsun. Burada en anlaşılmayan şey insanın ödül gibi gözükmeyecek şeylerle uğraşması vs. Bazı şeylerin öyle gözükmemesi öyle olmadığını göstermediği gibi bazı şeylerde öyle olmamasına rağmen canlının ödüle ulaşmak için kendisini ertelemesi, başka uğraşlar vermesi gibi durumların gerekliliği mevcuttur. Bu mekanizmayı dahi kötüye kullanan durum ise dinlerdir. Ortada aslında olmayan ödül için çekilen bi ton cefa vardır vs. Uzun uzun anlatmak istemiyorum öncelikle siz biraz brain reward systemi filan bi okuyun gelin.

Sitelerde Paylaş
Nasıl yaşarlar neden yaşarlar da kendilerini öldürmezler gibi sorunun cevabını ise biyolojiden bulursunuz.

Bunları zaten biliyoruz.Hayvanlar ne için yaşıyorsa insan da onun için yaşıyor.Biz felsefik tabanda bir amaç aramaya bakıyoruz.

Bazı şeylerin öyle gözükmemesi öyle olmadığını göstermediği gibi bazı şeylerde öyle olmamasına rağmen canlının ödüle ulaşmak için kendisini ertelemesi, başka uğraşlar vermesi gibi durumların gerekliliği mevcuttur.

Bunlar insan davranışlarının,psikolojinin konusu.İnsan bunu neden yapar sorusuna bunları inceleyerek cevap verebilirsiniz.Ki bu cevap hayat içinde geçerli ve faydalı bir cevap olsa da bizi nihai cevaba bir adım daha yaklaştırmaz.

Ben ateistlerin olası "şunun için yaşıyorum" cevaplarını düşünüyorum ve hiçbirinde mantıksal bir temel bulamıyorum.Hepsi hayvansal güdülere odaklı.

Ya da sırf yaşama içgüdüsünden dolayı yaşadığı gerçeğini kabul etmemek için uydurulan hikayeler.

Sitelerde Paylaş

Bunları zaten biliyoruz.Hayvanlar ne için yaşıyorsa insan da onun için yaşıyor.Biz felsefik tabanda bir amaç aramaya bakıyoruz.

Niye olduğu gibi kabullenmek sıkıntı mı yaratıyor? Felsefik tabanda bir amaç olması mı gerekiyor?

>>>>>Bunlar insan davranışlarının,psikolojinin konusu.İnsan bunu neden yapar sorusuna bunları inceleyerek cevap verebilirsiniz.Ki bu cevap hayat içinde geçerli ve faydalı bir cevap olsa da bizi nihai cevaba bir adım daha yaklaştırmaz.

Psikolojinin konusu diye hafiften bir küçümseme hissediyorum ama konu zaten nöroloji ve psikiyatrinin konusu aslında. Vardır belki arada bu konuyu da araştıran psikolog bilemiycem.

Ama anlaşılan nihai cevabı size felsefe verecek, diğerlerinin cevabı tatmin etmiyor sizi. Sorun cevabın geçerli olup olmaması değil daha çok size felsefik bir amaç vermemesi gibi gözüküyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...