Jump to content

Kendini kandıranlar ateistlerdir...

Recommended Posts

Ama anlaşılan nihai cevabı size felsefe verecek, diğerlerinin cevabı tatmin etmiyor sizi. Sorun cevabın geçerli olup olmaması değil daha çok size felsefik bir amaç vermemesi gibi gözüküyor.

Ben bunun cevabını çok kolay verebilirim.Tüm canlıların yaşama amacı üremektir.Buna insan da dahil.

Ama buradaki her ateiste sorsanız niye yaşıyorsunuz diye,hiçbirinin "üremek için" diye bir cevap vereceğini sanmıyorum.

İşte bu verilen cevapların neden yanlış olduğunu anlamaya ve anlatmaya çalışıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 829
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben bunun cevabını çok kolay verebilirim.Tüm canlıların yaşama amacı üremektir.Buna insan da dahil.

Ama buradaki her ateiste sorsanız niye yaşıyorsunuz diye,hiçbirinin "üremek için" diye bir cevap vereceğini sanmıyorum.

İşte bu verilen cevapların neden yanlış olduğunu anlamaya ve anlatmaya çalışıyorum.

Pek de güzel saçmalamış olursun bunu dersen. Sebep ile amacı karıştırmış olursun. Tüm canlıların çevrende olamasının sebebi üremiş olmalarıdır, bunun sonucu varsın bu amaç olduğu için değil.

Sitelerde Paylaş

Pek de güzel saçmalamış olursun bunu dersen. Sebep ile amacı karıştırmış olursun. Tüm canlıların çevrende olamasının sebebi üremiş olmalarıdır, bunun sonucu varsın bu amaç olduğu için değil.

Üremek için hayatını feda eden böcekleri nasıl açıklıyorsun.Amaç üremek değilse tüm canlılar üremezdi.Küçük bir kısmı ürerdi,diğerleri işine gücüne bakardı.

Sitelerde Paylaş

Üremek için hayatını feda eden böcekleri nasıl açıklıyorsun.Amaç üremek değilse tüm canlılar üremezdi.Küçük bir kısmı ürerdi,diğerleri işine gücüne bakardı.

Zamanla da işine gücüne bakanlar yavaş yavaş yerini üreyen küçük kısma bırakırdı o zaman.

Sitelerde Paylaş

Canlılık zaten bir döngüdür.Amacın olduğu yerde sebep başlar.Amaç ve sebep aynıdır.

Amacın olmadığı yerde ne başlar?

Amaç ve sebep nasıl aynı olabilir?

Amaç yoksa sebep sonuç ilişkisi yok mudur?

Cansız nesnelerde sebep sonuç ilişkisi yok sayılabilir mi?

Veya saçmalamaktan vazgeçip söylediklerinizi bir kılıfa uydurmaya çalışmayın.

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Yaşamda hedef nedir?

Bunu heskes kendi kafasına göre,ınancına yahutta ınançsızlığına göre sallamışda sallamıştır sallıyorlar,sallıyacaklarda..

Doğru tesbit edenler var ama çoğu DEBRELİ İRECEP gibi atmış ve atıyor.

Şimdi yaşamlarını CENNETÜ ALA gören,aslında hayatları CEHENNEMU AKBAR olan bizim meleyke kadar zararsız olan müslüm DOSTLARIMIZA :-)))) bakalım bu konularda neler gıgag gaggag ediyler.

Hayat Görüşü

Hayattan gaye nedir?

İnsanlık, düşünmeye başladığından beri, öncelikle, “Hayatın gaysi nedir?” sorusunu sormuştur.

İlk feylesoflardan bize nitikal eden insanlık tecrübesi bu sorunun cevaplarıyla ilgili.

Sanki bütün dinler, hususen İslam dini, mahiyet itibarile özde bu soruya cevaptan ibarettir.

Çünkü bu soru, sadece insanı değil, insanı kuşatan eşyayı da izaha yaramaktadır:

Dinimize göre, hayatın gayesi önce Yaratıcıyı tanımak sonra O’na kulluktur, bu suretle dünyada mânen tekâmül edip, ebedî hayatı kazanmaktır; bu sebeple dünya, ahiretin tarlasıdır; dünyada yaşanan acılar, tatlıdır, bolluklar, darlıklar ahiret için birer imtihandır.

İslam’ın hayat görüşünü bir kaç esasta hülasa edebiliriz:

1) İnsanlar ibadet için yaratılmıştır:
“Cinleri ve insanları ancak Bana ibadet etsinler diye yarattım” (Zariyât suresi,56).

2) Herşey imtihandır:
“Hanginizin daha iyi iş işlediğini belirtmek için ölümü de hayatı da yaratan O’dur” (Mülk suresi,2).

(odur deyince,bu ayatı birileri yazmış olmuyormu Allah için.,demek birgün gelip birileri bunun farhına varacağını düşünmedi BEDEVİ gardaşımız)

3) Hayat boş bir oyalanma da olabilir:
“Doğrusu dünya hayatı, oyun ve oyalanmadır. Eğer iman eder ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsanız, O size ücretinizi verir. O, sizin mallarınızın tamamını sarfetmenizi istemez” (Muhammed suresi, 36).

(o geddin aç gözlü degül.yarusunu,yahutta 4/3 çünü virirsen yerin hurilerle gılmanların yanıdır,hepsinide istersen verebülürsün:-))))) ,bunun SAVABI pek yaman olur)

4) Hayat Allah’ın rızasına vesile kılınabilir:
“Bilin ki, dünya hayatı oyun, oyalanma, süslenme, aranızda övünme ve daha çok mal ve çocuk sahibi olmaktan ibarettir. Bu, yağmurun bitirdiği, ekincilerin de hoşuna giden, bir bitkiye benzer, sonra kurur, sapsarı olduğu görülür, sonra çer çöp olur. Ahiette çetin azab da vardır. Allah’ın hoşnutluğu ve bağışlaması da vardır. Dünya hayatı ise, sadece aldatıcı bir geçinmedir” (Hadîd suresi,20).

Şu hadîste, ahiret hayatını esas alan kimsenin, kendini nasıl değerlendirmesi gerektiği anlatılmaktadır:
“Dünyada “garip” veya “yolcu” ol” (1). “Garîb”, öz vatanında olmayan, gurbette yaşayan demektir. Böyle birisi için çevresi hep yabancıdır, bir an önce asıl vatanına gitmek, evine barkına, ailesine, dost ve akrabalarına kavuşmak ister. Garîp, gurbete bağlanmadığı gibi “yolcu” da yol güzergahına bağlanmaz, hedefi asıl vatanıdır. Öyleyse mü’min, dünyayı sâbit bir vatan görüp bağlanıp kalmamalıdır. Kişi, efendisinin bir iş için, bir yere yolladığı kimse gibidir, verilen işi hemen görüp çabucak dönme durumundadır (2).

Dünya fani, ahiret ebedi olduğu için, ebedi hayat düşüncesiyle
“Allah yolunda bir iş için evden çıkış veya böyle bir işten dönüş, dünya ve içindekilerden daha hayırlıdır” (3). Keza “Cennette, kamçı genişliğindeki bir yer, (ebedî olduğu için) dünya ve içindekilerin tamamından daha hayırlıdır (tıpkı ebedi akan bir çeşme sâbit kalan bir dünya denizinden daha zengin olduğu gibi) (4).

Allah’ın rızası düşünülmeden, sırf dünya hayatı için yığılan malın, kişiye uhrevi bir hayrı yoktur. Çünkü kendisi dünyadan giderken bütün kazancı burada kalır:
“Ölene üç şey (kabre kadar ) refakat eder, ikisi geri döner biri onunla kalır: Malı, ehli, ameli. Ehli ve malı döner, ameli onunla gider” (5).
Mal haram yoldan kazanıldı ise? Elbette onun vebali var.

Biriktirilen maddî servetin gerçek değerini kavrama hususunda bir hatıram var: Yıllar önceydi. Merhum Naim Hoca’nın dükkanı soyulmuş dediler. Geçmiş olsun demek üzere – iki kişi otursa yeni gelen üçüncüye yer kalmayan- minik dükkanına uğradım. Her zamanki gibi neşeliydi, yine nükte ve beyitleriyle karşıladı. Doğrusu şaşırmıştım. Üzerinde, para pul altın nesi varsa içinde yer alan minnacık kasası da götürülen, Erzurum’un millî şahsiyetlerinden Naim Hoca’da, hiç de soyulmuş adam havası yoktu. Ben geçmiş olsun dedikten sonra hayretimi de dile getirdim ve sebebini sordum.

-Varisler üzülsün! dedi, Allah rızkımı hep verdi, yine de verecektir. Fazlası onlara kalacaktı.

Meğerse bu, üçüncü soygunmuş. Geçen yıl rahmetli olunca bir vesile ile bu hatıramı anlattığım zaman sohbette hazır bulunan bir Erzurumlu, Naim hoca’nın ölümünden önce, dükkanının sekizinci sefer soyulduğunu ilave etti.

Haram helal demeden yetmiş milyonluk milletinin fukaralığa atılması pahasına dalaverelerle zenginleyenler bu srrı kavrayabilirler mi?

Elbette bu bir iman işi. Allah’a ahirete iman işi.

Son olarak belirtmek isteriz: Sadece ibadetler değil,
“Allah’ın rızası düşünülerek yapılan hiçbir iş “dünya işi”
değildir.

(Hay senin ağzını kıral suud öpsün baş BUŞ,U öptügü kimin, bah işte , yuhardaki sözünden dolayı kureyşin
Allahı sana yeddi yüzmin 16 lıh HÖRÜ virir mutlaha,bir ogeddinde gılman ,dındaşlarınız ,Somalyalılar bu nedenledirki,bir elleri yağda,bir elleride balda,öteki elleride,balın balında.Bunuda yeterli görmeyen Somalyalılardan her gün MİN KİŞİ cennetü alaya yolculuh yapıy)

İşteee:
Ey cücegüçlerin YÜCEGÜCÜ, benmi delirdim yohsa bunlarmı?

Kaynaklar :

1-Buhari, Rikak3, Tirmizî, Zühd 17, Tuhfetu’l-Ahvazî 6,625.

2-İbnu Hacer, Fethu’l-Bâri 14,9.

3-Buharî, Rikâk 2.

4-A. E. Aynı yer.

5- Müslim, Zühd 5.

İbrahim

Tolondede ,gönlün nerde?................
tarihinde tolonbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Manasızca yaşamaktansa yaşamına mana katmak için tanrı seviciliği yapan arkadaşlar öldükten sonra yeniden dirildiklerinde hangi amaca binaen yaşamaya devam edecekler acep?

Hayatın anlamı vaat edilene ulaşmak için çabalamak ise başarılı olmanın ödülü manasızlık mı yani?

Hayatın manası manasızca yaşamaktır belki de, zoruna giden yaşamasın!

Sitelerde Paylaş

Amacın olmadığı yerde ne başlar?

Amaç ve sebep nasıl aynı olabilir?

Amaç yoksa sebep sonuç ilişkisi yok mudur?

Cansız nesnelerde sebep sonuç ilişkisi yok sayılabilir mi?

Veya saçmalamaktan vazgeçip söylediklerinizi bir kılıfa uydurmaya çalışmayın.

Açıklayacağım şimdi hepsini.

Amaç dediğimiz şey aslında sadece insana özgü bir yorumdur.

Sebep sonuç ilişkisi de insana özgü bir yorumdur,ama o ayrı bir konu biz amaçtan bahsedelim.

Canlı varlıklara ve olgulara,olaylara bir amaç yüklediğimiz gibi cansız varlıklara da amaç yükleyebiliriz.

Örneğin,bir yastığın amacı başa destek olmaktır dersek yanlış olmaz.

Yastığın hem var oluş sebebi,hem var oluş amacı,hedefi,nihai sonu başa destek olmaktır.

Bu yastık dile gelse,aslında yaşamaktan zevk aldığı için başa destek olduğunu söylese değişen bir şey olmaz.

Bu yastık, var oluş sebebinin bir yastık fabrikasında yapılmış olması olduğunu,fakat hayatı boyunca insanların başına destek oluyor oluşunun hayatının amacı olmadığın,bunun bir yanlış anlaşılma olduğunu da söylese,biz bunun doğru olmadığını biliriz.

Aslında bu kadar laf kalabalığına hiç gerek yok.Sorun sizi ortada olanı görmek istememeniz.

İnsanların yaşama amacı çocuk yapmaktır.Bir an önce evlenmeye bakar insanlar.

Daha sonra tüm değerli vaktini ve ömrünü çocuklarını büyütmek için harcar.

Bunun mantıksal bir açıklaması olamaz,insan kendi hayatını isteye isteye heba etmemeli.

Bu genlerin buyurduğu bir diktadır ve seçme şansınız çok sınırlıdır.

Sitelerde Paylaş

Yaptıklarının aslında hiçbir anlamı olmadığını bildikleri halde kendini kandırıyorlardır, bu deyim onlara çok güzel yakışır(:

tanrı yok diye ölün gidin demek öküzlüktür..

doğmuş olman, yaşıyor olman yaşaman için yeterli bir anlam. doğduğuna göre yaşayacaksın demek.. "yaşamamak" için doğan bir canlı var mıdır dünyada?? her canlı yaşamak için doğuyor, demek ki yaşamın en temel anlamı budur.

sen kendi dünyandaki çelişkileri kararsızlıkları bir türlü çözemediğin için, zayıf olduğun için, "tanrısız bir dünyada" yaşamaya devam eden ateistleri görmek seni bozuyor.. zavallısın sen..

şimdi ateistlere saçma sapan laflarla saldırarak kendini kandıran kimmiş bak bakalım..

şimdi hayatın anlamı yok diyen hangi öküz gösterin???

tarihinde BABAYARO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dedik ya "egolarini komplekslerini yenebilmek icin ateist yazarlarin yazilarinda nasil hatalar yapip yapmadiklari ile ugrasarak bir nevi tatmin olma yöntemini secmistir baska hic bir halttan anlamayan bilgisi birikimi olmayan tanriya inanip dua eden birisidir" diye....

Eger kisi kendini aldatmayi becerebilmekteyse zaten ateist degildir...Ha kendini meyveli karisik kokteyl cins bir ateist zanneder o baska...

Kendini kandiran ateist olmaz.!Varsa dangalagin tekidir.

Bir esek bir deve ne kadar dogalsa bir ateistinde ayni sekilde dogal olmasi gerekir diye düsünüyorum.Kizarim sinirlerim severim sevmem gicik olurum gülerim hata yaparim özur dilerim vs ve her seyden mutlu olmaya ve keyif almaya calisirim...

Kendimi kasmam icin bir neden var mi?

Bence yok ve cok keyifli bir yasam seklidir.

Kendini kandiran ahmak ve dangalak ateistler aslinda baslik sahibi gibi olanlardir...

Múslümanlikla ateistlik arasinda durmadan gidip gelen korkularindan arinabilmek ve gercek ateistlere sardirmak icin yanip tutusanlardir.

Ne diyelim, kolay gelsin sortumun yumusak lastik tipi ateistine...

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tahmin ettiğim gibi yine bütün mallar toplanmış, yazdıklarımı g.tleriyle okudukları için söylemediğim bir sürü şeyi o.surup durmuşlar.

Size hayattan zevk alamazsınız mı dedim, hayatın anlamı yoksa neden intihar etmiyorsunuz diye size bir dayatma mı yaptım, ulan hiç mi müslümanlara olan tartışmama denk gelmediniz, tanrıya inanıp ona dua ettiğimi nerenizden uyduruyorsunuz?(:

Simdiye kadar bir konu hakkinda dogru dürüst düsünce ile tartistigini görmedim.

Hah işte en büyük malımızda teşrif etmişler, kendi kendime ''bu konular bunu aşar ne b.k yemeye geldi acaba'' diyordum ki, konuya herhangi bir cevap vermek için değil hakaret amaçlı geldiğini görünce şaşkınlığım da gitti. Açtığı onlarca saçma sapan başlıkta müslümanlarca ayar manyağı yapılan ateistlerin yüz karası gelmiş bana neler söylüyor hahahaha..

Kendini kandiran ateist olmaz.!

Bir esek bir deve ne kadar dogalsa bir ateistinde ayni sekilde dogal olmasi gerekir diye düsünüyorum.

Sen de zaten ancak onlar kadar doğal olduğun için gerçekleri düşünüp idrak edemediğinden, kendini kandırmana ek bir çaba harcamana gerek yok, müslümanlar gibi sen de kendini kandırmıyorsun rahat ol sen..

Kendimi kasmam icin bir neden var mi?

Bence de kendini fazla kasıp bu felsefi konulara cevap vermeye çalışma..

Sitelerde Paylaş

Aynen karın tokluğuna yaşıyorum sanane boş hayaller peşinde koşmaktan iyidir. Ateistler hayattan zevk alamaz diye birşey yok müslümanlar ne yapıyorsa hayattan zevk almak için ateistler daha rahat ve özgür bi şekilde yapıyorlar bunları. Mesela ezan okundu müziği kapa , ezen okurken yatılmaz sağ ayakla şuraya sol elini şuraya buraya vs o günah mı şu caizmi dertleri yok bi ton şey sayarım buraya daha hiçbir kısıtlama gözetmeksizin yaşıyoruz işte yaşadığımız hayat bütün insanların yaşadadığı hayatla aynı ölünce ne olcağı bilinmez zaten kimin umrundaki? herkes ölüyor bizde ölünce görücez bakalım neymiş şu mesele :D

Sana zevk alamazsın diyen olmadı zaten, kendini kandırma olayında ne kadar becerikli olduğuna bağlı olarak gayet de zevk alabilirsin.. baksana ''hayattan zevk almak için ateistler daha rahat ve özgür bi şekilde yapıyorlar bunları. Mesela ezan okundu müziği kapa'' vs dediğine göre, eğer bunları daha önceki müslümanlık deneyiminden bildiğin için yazıyorsan, o zamanlar bile kendini müslümanım diye kandırıyormuşsun ya işte, ''yaw yine adını anıyorlar, işin yoksa şimdi müziği kapatıp bunu dinle, namaz çağrısına uy ışş'' diyen müslüman mı olur(:

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

bu burutal çok gıcık...

madema ateistler göre hayatın bir anlamı yok...

anlamsız yaşamanın da bir anlamı yok...

kendine iyi kötü bir anlam bulup yaşamaya çalışanlara ne diye karışırsınız...

Sen de lafı bir yerinden anlama kirec, kimsenin kendini kandırmasına karışmıyoruz, birileri aptalca bunu teistlere yaftalıyorsa biz de gerçekleri yüzlerine vurmayalım mı yani!

tarihinde BRUTAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aranızda az da olsa akıllı adamlar çıkmıyor da değil haklarını vermemek olmaz ne güzel de anlamış konuyu(:

Onun söylemek istediği müslümanların hayatın anlamı olduğunu düşünmeleri ve buna uygun yaşadıkları, ama kendisine göre de aynı ateistler gibi hayatın anlamı yok. Senin hayatın anlamı olduğunu düşünmeni saçma buluyor ama madem öyle düşünüyorsun ve öyle davranıyorsun bu davranışın tutarlıdır diyor.Ateistlere yakıştırdığı tutarsızlığı neden kendine yakıştırmadığını öğreneceğiz umarım kendisi açıklarsa.

Yalnız ben agnostik olduğum için benim sizler gibi kesin doğrularım yok, dolayısıyla o doğruları görmezden gelip gerçek olmayan şeyler uydurup kendimi kandırmaya çalışma gibi bir durumum da olmuyor, agnostikliği sana da tavsiye ederim(:

Sitelerde Paylaş

o zamanlar bile kendini müslümanım diye kandırıyormuşsun ya işte.

Kendimi kandırmıyorum aileden geldiği için mecbur öğrendik bunları namazda kıldım oruçta tuttum duada okudum zamanında hepsini yaptım şuan 19 yaşındayım yaklaşık 1yıldır dinimi araştırmaya başladım nedir ne değildir diğer dinlerede baktım demek ha böyle bende hiçbirine inanmamayı tercih ettim kendi özgür irademle.Tabiki müslümanlığa inanırken ezan okurken müzik dinlenmez yatılmaz besmele çekilir vs dendiği için öyle yapardım.

Kendimi kandırmayı değil gerçeği seçtim ateist oldum kendimi kandırıcak olsam şuan hala müslüman kalırdım. Ateist olunca hayatımda hiç bişey deişmedi aynı eğlence aynı hayat devam ediyor sadece üzerimde bi yük yok o günahmı bu caizmi aa ezan okunuyor dua edim sessiz olim dertleri yok.

Sadece artık özgürüm.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...