Jump to content

Kendini kandıranlar ateistlerdir...

Recommended Posts

Nadiren foruma giriyorum ama her defasinda brutalin buna benzer bir mesajini goruyorum. Yillardir boyle. Hep ayni soruyu sorar ateistlere. Verilen cevaplari anlamaz. Gecmiste kimler buna neler anlatmaya kalkti da basaramadi. Ne yontemler denediler ne diller doktuler. Eskiden kalin kafali oldugunu dusunurduk ama bu durum kafa kalinligi ile filan aciklanabileck gibi degil. Tartisanlara sabir diliyorum..

şimdi olay şu burada senelerdir hem müslümanlara hem ateistlere giydiriyorum, eskiden bu tartışmalrımın %80'i falan teistlerleydi, şu sıralar ortlarda tartışacak müslüman kalmadığı için durum tersine dönmüş durumda, ateistleri zorlayacak konularda bir elin parmağını geçmediği için aynı mevzularda dönüp duruyoruz, ateistlerin kıvranmaları bana müslümanlardan daha çok haz veriyor.

Şimdi bana eveleyip gevelemeden şunu söyleyin, hayatın bir anlamı var mı yok mu?

Olmadığını kabul ediyorsanız, bunu bildiğiniz halde bir takım anlamlar uydurup yaşıyorsanız ''kendini kandırma'' deyiminin tam karşılığı budur diyorum ben de..

Müslümanlar hayatlarının hiçbir anlamı olmadığını bilmiyorlar, bu yüzden gerçek olarak görüp kabul ettikleri şeyler uğruna yaşamaları kendilerini kandırmak anlamına gelmez.

Bu kadar basit bir şeyi anlayamayan kalın kafalının önde gidenidir(:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 829
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

doğmak yaşam için en temel anlam. yaşamamak için doğan hiçbir canlı yoktur. doğmamın nedeni yaşama gerekliliğim. doğa beni yaşayayım diye var ediyor. yani yaşıyor olmanın böyle bir anlamı var. bu herşeyden önce mantıksal bir çıkarım, doğal bir sonuç.

aksini iddia eden adam, insanın yaşamaması gerektiğini vs. iddia eden, bu temel durumu neresine sokacak?

bir ateist olarak, benim için yaşamanın ilk anlamı budur. gerisi, buna ekleyeceğim anlamlar bana kalmış.

tylor, şimdi benim kendimi nasıl kandırdığımı açıkla bana...

tarihinde BABAYARO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

şimdi olay şu burada senelerdir hem müslümanlara hem ateistlere giydiriyorum, eskiden bu tartışmalrımın %80'i falan teistlerleydi, şu sıralar ortlarda tartışacak müslüman kalmadığı için durum tersine dönmüş durumda, ateistleri zorlayacak konularda bir elin parmağını geçmediği için aynı mevzularda dönüp duruyoruz, ateistlerin kıvranmaları bana müslümanlardan daha çok haz veriyor.

Ilkel kompleksli geri zekali...

Senin nasil düsünceleri olan birisi oldugunu siteye üye olur olmaz anladim...Bak ne güzel hakkinda yazdiklarimi itiraf etmisin.

Kivranip debelenen sensin ve bunun farkinda degilsin.!

Şimdi bana eveleyip gevelemeden şunu söyleyin, hayatın bir anlamı var mı yok mu?

Olmadığını kabul ediyorsanız, bunu bildiğiniz halde bir takım anlamlar uydurup yaşıyorsanız ''kendini kandırma'' deyiminin tam karşılığı budur diyorum ben de..

Müslümanlar hayatlarının hiçbir anlamı olmadığını bilmiyorlar, bu yüzden gerçek olarak görüp kabul ettikleri şeyler uğruna yaşamaları kendilerini kandırmak anlamına gelmez.

Bu kadar basit bir şeyi anlayamayan kalın kafalının önde gidenidir(:

Alintida yazilanlar icin sanalda yorum yapamam canli tercihimdir dolayisi ile psikoloji egitimi olan IFeelGood kardesimin yorumlarini okumak istiyorum.

Sitelerde Paylaş

doğmak yaşam için en temel anlam. yaşamamak için doğan hiçbir canlı yoktur. doğmamın nedeni yaşama gerekliliğim. doğa beni yaşayayım diye var ediyor. yani yaşıyor olmanın böyle bir anlamı var. bu herşeyden önce mantıksal bir çıkarım, doğal bir sonuç.

aksini iddia eden adam, insanın yaşamaması gerektiğini vs. iddia eden, bu temel durumu neresine sokacak?

bir ateist olarak, benim için yaşamanın ilk anlamı budur. gerisi, buna ekleyeceğim anlamlar bana kalmış.

tylor, şimdi benim kendimi nasıl kandırdığımı açıkla bana...

Ne mankafasınız ya, sonra böyle Tyler gibi dingiller size dadanıyor.

Sebeple sonuç, anlamla sebep filan hep karışıp gidiyor sizde.

Adam insanın yaşamaması gerektiğini iddia etmiyor yaşaması için illa yaşamın bir anlamının olması gerekliliği olmadığını iddia ediyor. Doğmak yaşam için en temel anlammış vs. Doğmak tek hücrelileri vs. geçtikten sonra yaşam için sadece bir süreç olsa olsa, doğal akan sistemin bir parçası. Doğman yaşama gerekliliği getirmiyor nitekim her doğanda yaşamıyor. Bu sadece bir süreç, doğal bir sebep sonuç ilişkisi, bu süreçte doğup yaşayıp üreyip neslini bu güne kadar getirebilenler çevremizde gördüğümüz canlılar. Yaşamayı istemen de canlıya dair her özlem, istek, davranış vs. de hepsi bu sürecin ta kendisi. Daha ötesi berisi yok. Bu süreçte anlam yok, bu senin hayatında anlamların olmadığını ifade etmiyor. Bi geniş perspektiften bakmayı öğrenin artık.

Sonrada bu adam gelip gelip niye buraları kurcalıyor diye çemkirip durursunuz.

Sitelerde Paylaş

Şimdi tylera dönelim, gördüğün gibi tyler ateist olmak beraberinde yaşamın anlamının olmadığını getirmiyor. Ateist olarak tanımlanan kişiler tanrının var olmadığını kabul etmekteler sadece, sadece sen ateist olmanın yaşamın amacının olmadığını iddia etmek olduğunu varsayıyorsun. Ha hem yaşamın anlamının olmadığını iddia edip hem de anlamı var diyen ateistler varsa senin sözlerin onlara yönelik olabilir. Bunu da her ikisini de iddia ettiğini gösterdiğin ateist üzerinden yapabilirsin. Ateistler bu şekilde kendini kandırıyorlar diye genelleyemezsin.

Senin adiliğin ise sırf iddianı temellendirmek için alenen yalan atıyor olmanda yatıyor. Ben senin de aynı benim gibi yaşamın anlamı olduğunu düşünmediğine inanıyorum. Buna ters bir söylemini bu başlıktaki yalanından başka bir yerde görmedim.

Sitelerde Paylaş

Ne mankafasınız ya, sonra böyle Tyler gibi dingiller size dadanıyor.

Sebeple sonuç, anlamla sebep filan hep karışıp gidiyor sizde.

Adam insanın yaşamaması gerektiğini iddia etmiyor yaşaması için illa yaşamın bir anlamının olması gerekliliği olmadığını iddia ediyor. Doğmak yaşam için en temel anlammış vs. Doğmak tek hücrelileri vs. geçtikten sonra yaşam için sadece bir süreç olsa olsa, doğal akan sistemin bir parçası. Doğman yaşama gerekliliği getirmiyor nitekim her doğanda yaşamıyor. Bu sadece bir süreç, doğal bir sebep sonuç ilişkisi, bu süreçte doğup yaşayıp üreyip neslini bu güne kadar getirebilenler çevremizde gördüğümüz canlılar. Yaşamayı istemen de canlıya dair her özlem, istek, davranış vs. de hepsi bu sürecin ta kendisi. Daha ötesi berisi yok. Bu süreçte anlam yok, bu senin hayatında anlamların olmadığını ifade etmiyor. Bi geniş perspektiften bakmayı öğrenin artık.

Sonrada bu adam gelip gelip niye buraları kurcalıyor diye çemkirip durursunuz.

mankafa sensin be adam.

söylediklerimi neden-sonuç ilişkisi gibi anlayan mankafasın.

adam ne diyor, ateistler yaşarken aslında kendini kandırıyor, çünkü yaşamın anlamsız olduğunu biliyorlar. bunu derken yaşamalarının bir nedeni yok demiş oluyor. ben de diyorum ki, yaşamın kendisinin temelde bir anlamı var. "mantıksal bir çıkarıma dayanan bir anlam". burada anlam, amaç veya nedenle aynı. çünkü "senin yaşamanın anlamı nedir, amacı nedir" diye sorduğunda, "neden yaşıyorsun" demiş oluyorsun. doğal hayatta bir canlının doğması onun yaşama gerekliliğinin bir kanıtıdır. hayatta kalıp kalmaması başka birşey. yaşamak için doğuyor o canlı, doğa bunun için üretiyor o canlıyı, doğal mekanizma bu yönde işliyor. yaşama eğilimi ve yaşamsal atılım diye birşey var.

ben çıkıp "yaşıyorum, doğada her canlı yaşamak için dünyaya gelir. böyle bir doğal eğilimi var. o halde yaşamayı sürdürmem doğal olarak yeterince "anlamlı". yaşamayı sürdürmemin böyle bir nedeni var.

neden yaşıyorsun? yaşamaya devam etmenin ne gibi bir nedeni var? sorularının cevabıdır bu. sadece anlam sözcüğüne takılıp kalıyorsunuz, bunun asıl karşılığı "neden"dir.

ama sen bunu neden-sonuç ilişkisi sanıyor. mankafanın kim olduğunu görüyoruz.

ayrıca, senden önce tylorun cevabını almayı isterdim. mesajı bizzat tylora hitaben yazdım. konuyu açan o ve onun cevabını merak ediyorum. senin değil..

Sitelerde Paylaş
Mesela hayatın bir anlamı olmadığını bildikleri halde, bu gerçeği görmezden gelerek kendilerinin uydurduğu bir çok değişik anlam için yaşamaya uğraşıp dururlar..

tylorun söylediği bu. ateistler için hayatın anlamı yoktur diyor.

ben de ateist deist veya teist olsun fark etmez, bir insanın doğduğu için yaşamaya devam etmesi mantıksal bir çıkarım, bir sonuçtur. yaşamanın temelde böyle bir anlamı var derken bu mantıksal çıkarımdan bahsediyorum. insanın intihar etmeyip hayatına devam etmesinin böyle mantıksal bir nedeni var diyorum.

yaşamayı sürdürmemin nedeni yaşamaya başlamış olmamdır demek neden-sonuç ilişkisi değil, mantıksal bir çıkarımdır.. fiziksel olarak canlı ve yaşıyor olmaktan bahsetmiyorum, eğer öyle deseydim neden-sonuç ilişkisi olurdu. fiziksel ve biyolojik olarak canlı olup hayatta olmak neden-sonuç ilişkisidir.

oysa ben yaşamayı sürdürme nedeninden bahsediyorum. bunun neden-sonuçla hiçbir ilgisi yok.

çıkarımla neden-sonucu, olguyla olayı birbirine karıştırmayan anlar..

Sitelerde Paylaş

mankafa sensin be adam.

söylediklerimi neden-sonuç ilişkisi gibi anlayan mankafasın.

Sebep sonuç ilişkisi öncelikle,

adam ne diyor, ateistler yaşarken aslında kendini kandırıyor, çünkü yaşamın anlamsız olduğunu biliyorlar.

Tyler dingilinin tam da burada yanıldığını görüyoruz. Bilmeyen pek çok ateist var gördüğü gibi.

ben çıkıp "yaşıyorum, doğada her canlı yaşamak için dünyaya gelir. böyle bir doğal eğilimi var. o halde yaşamayı sürdürmem doğal olarak yeterince "anlamlı". yaşamayı sürdürmemin böyle bir nedeni var.

Doğada her canlı bok yaşamak için gelir dünyaya, o dediğin doğal eğilimin olmadığı canlıların bazıları tamda o doğal dediğin eğilimleri olmadığı için yaşayamıyorlar. O nedenle çevrende fazla görmüyorsun doğal seçilim eleyip gidiyor onları. Geriye kalanlardan yaptığın dingilce çıkarım bundan dolayı oluyor zaten.

neden yaşıyorsun? yaşamaya devam etmenin ne gibi bir nedeni var? sorularının cevabıdır bu. sadece anlam sözcüğüne takılıp kalıyorsunuz, bunun asıl karşılığı "neden"dir.

İşte tam da bu sorunun cevabı yaşamın nedeninin olmamasıdır, nasılının değil.

Sitelerde Paylaş

oysa ben yaşamayı sürdürme nedeninden bahsediyorum. bunun neden-sonuçla hiçbir ilgisi yok.

Sebep sonuç demek istediğini varsayarak yazıyorum, mankafalılığının pik yaptığı cümle bu olsa gerek, birde bold yazarak perçinlemişsin.

Sebep sonuç ilişkisi ile hiç bir ilgisi yoksa neyle ilgisi var merak ettim. Bu ilişkinin dışında bir durumdan bahsediyorsun galiba. Doğarken sebep sonuç ilişkisi nedeniyle doğuyoruz ama yaşamımızı sürdürürken kuantum belirsizliği filan mı devreye giriyor zannediyorsun. Veya allah falan dürtüyor herhalde.

Bak illa ilişki uyduracaksan sana söyleyeyim olay doğrudan entropi ile ilgili, varsa yoksa tek derdimiz entropiyi olabildiğince hızlı artırmaya çalışmak. Yaşamımızın sebebi ve sonucu bu. Aslında entropinin sonucu biziz ama dedik ya illa uyduracaksan bu daha makul.

Sitelerde Paylaş

Doğada her canlı bok yaşamak için gelir dünyaya, o dediğin doğal eğilimin olmadığı canlıların bazıları tamda o doğal dediğin eğilimleri olmadığı için yaşayamıyorlar. O nedenle çevrende fazla görmüyorsun doğal seçilim eleyip gidiyor onları. Geriye kalanlardan yaptığın dingilce çıkarım bundan dolayı oluyor zaten.

doğal yollardan ölen veya türü yok olan canlılarla hiçbir ilgisi yok söylediklerimin. yani doğal seçilimle uzaktan yakından alakası yok. bir canlının yaşamayı başarıp başarmamasından, yaşamasından veya ölmesinden bahsetmiyorum yani, insanın yaşamaya devam etmesinden yani bir süreçten bahsediyorum. bu sürecin devam etme nedeninden bahsediyorum.

İşte tam da bu sorunun cevabı yaşamın nedeninin olmamasıdır, nasılının değil.

yine yanlış anlıyorsun. bir canlının yaşama nedeninden bahsetmiyorum, yani birşey nasıl canlı olur ve yaşar sorusuyla ilgilenmiyorum. bu neden-sonuç alanına giriyor, ve "nasıl" sorusunun alanına.

oysa ben bundan bahsetmiyorum, canlı olma durumundan değil, canlılığı sürdürme durumundan, süreçlerden bahsediyorum.

ve diyorum ki: bir insan canlılık alanına adım attıktan sonra, bilinçli olarak canlılığını sürdürmeye devam etmesi o ilk anın mantıksal bir sonucudur. yaşamaya devam etmek için hiçbir soyut veya metafiziksel nedene yani kendime ekstra bir anlam (neden) yaratmama gerek yok; sadece yaşamaya başlamış olmam yeterli bir nedendir...

yani yaşamayı sürdürmenin "gerekçesinden" söz ediyorum. yaşamaya başlamış olmam sürdürmem için temel ve mantıksal bir gerekçedir diyorum.

yaşamaya başlamam yaşamayı sürdürmemi içinde barındırıyor (ölüp gitmekle, başarıp başarmamakla ilgisi yok bunun. ölmeyip yaşayanlar için diyorum. ayrıca, başarıdan bahsetmek için en sonuna kadar gitmek gerekir, ortalama 70 yılsa onu yaşamak demektir. oysa 30 yıl yaşayan insan da yaşamıştır, yaşamını zamana yaymıştır).

Sitelerde Paylaş

Sevgili Alpcakir kardesim senin düsüncelerini okuyunca anlamakta ve bilgilerinden faydalanmaktayim ama bu Brutal isimli dengesizin ne yapmaya calistigini hala anlayabilmis degilim...

Eger seninde psikoloji egitimin varsa lütfen beni bu kompleksli dangalak hakkinda aydinlatir misin? :)

Dogduk yasamaktayiz ve elbette ölecegiz...Ne olursa olsun hic bir konuda kendilerini aldatmadan hayatin gerceklerini göz ardi etmeden her seyden keyif almaya calisip mutlu olmaya calisan milyonlarca ateistler yasamakta...

Sevgili Nazim Hikmetin söyledigi gibi "hayati iskalamadan yasamak" cok önemli diye diye düsünüyorum.Yasamaktayim ve bir anlami olup olmadigini simdiye kadar hic düsünmedim.Düsünenler dinlere dogmalara tanrilara inananlardir diye düsünüyorum.

Düsüncelerini rica etsem yazar misin?

Sitelerde Paylaş

yaşam tanımı itibariyle tek bir anla sınırlı olmayan, zamana yayılan bir olgudur (yani birden fazla hareket içerir)

dolayısıyla, bir insan canlılık alanına adım attıktan sonra, bilinçli olarak canlılığını sürdürmeye devam etmesi yani "hareketi sürdürmesi" o ilk anın mantıksal bir sonucudur. yaşamaya devam etmek için hiçbir soyut veya metafiziksel nedene yani kendime ekstra bir anlam (neden) yaratmama gerek yok; sadece yaşamaya başlamış olmam hareketi sürdürmem için yeterli bir gerekçedir, yaşamın tanımı itibariyle (ve yaşama eğilimi vs.)...

bunu vurgulama ihtiyacı duydum...

Sitelerde Paylaş

hayada doğduk bir kere...

o yüzden yaşıyoruz ha...

bu mu yani bulduğunuz anlam...

valla doğmuş bulunduk naapalım öyle yaşıyoruz...

yola çıkmış bulunduk bir kere dönmek olmaz...

hayatın anlamını buldunuz demek...

link

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hayada doğduk bir kere...

o yüzden yaşıyoruz ha...

bu mu yani bulduğunuz anlam...

valla doğmuş bulunduk naapalım öyle yaşıyoruz...

yola çıkmış bulunduk bir kere dönmek olmaz...

hayatın anlamını buldunuz demek...

link

bişeyi basitleştirmek seni haklı çıkarmaz..

bir sürü şeyden bahsettik orda..

senin sandığın gibi olmadığı için uzun uzun yazdık zaten.

Sitelerde Paylaş

yaşam tanımı itibariyle tek bir anla sınırlı olmayan, zamana yayılan bir olgudur (yani birden fazla hareket içerir)

dolayısıyla, bir insan canlılık alanına adım attıktan sonra, bilinçli olarak canlılığını sürdürmeye devam etmesi yani "hareketi sürdürmesi" o ilk anın mantıksal bir sonucudur. yaşamaya devam etmek için hiçbir soyut veya metafiziksel nedene yani kendime ekstra bir anlam (neden) yaratmama gerek yok; sadece yaşamaya başlamış olmam hareketi sürdürmem için yeterli bir gerekçedir, yaşamın tanımı itibariyle (ve yaşama eğilimi vs.)...

bunu vurgulama ihtiyacı duydum...

O canlının ölmesi hareketi sürdürmesine engel değil, sadece canlılığı sürdürmesine engel teşkil eder. Mantıksal sonuç yine değil.

Sitelerde Paylaş

O canlının ölmesi hareketi sürdürmesine engel değil, sadece canlılığı sürdürmesine engel teşkil eder. Mantıksal sonuç yine değil.

yaşam tanımı itibariyle hareketin sürekliliğini ifade ediyor dedim. yani tek bir anla sınırlı değil, anlardan oluşur, yani zaman. zaman hareket olduğuna göre ben de hareket dedim. bir inanın yaşamını sürdürmesi diyorum. öldükten sonrasıyla ne ilgisi var? canlılık alanına adım atmasından ve canlılığını sürdürmesinden bahsediyorum. bu alana adım attıktan sonra canlılığını sürdürmesi bunun mantıksal bir sonucu diyorum. çünkü canlılık alanına adım atması canlılığı sürdürme eğilimini içinde barındırıyor. bu yüzden mantıksal sonucudur diyorum.

Sitelerde Paylaş

yaşam tanımı itibariyle hareketin sürekliliğini ifade ediyor dedim. yani tek bir anla sınırlı değil, anlardan oluşur, yani zaman. zaman hareket olduğuna göre ben de hareket dedim. bir inanın yaşamını sürdürmesi diyorum. öldükten sonrasıyla ne ilgisi var? canlılık alanına adım atmasından ve canlılığını sürdürmesinden bahsediyorum. bu alana adım attıktan sonra canlılığını sürdürmesi bunun mantıksal bir sonucu diyorum. çünkü canlılık alanına adım atması canlılığı sürdürme eğilimini içinde barındırıyor. bu yüzden mantıksal sonucudur diyorum.

Yaşamın hareketin sürekliliğini ifade etmesi hareketin sürekliliğinin yaşamı ifade etmesi anlamına gelmediğini anlaman gerek öncelikle. Bu nedenle buradan bu çıkarımı yapamazsın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...