Jump to content

şeytan cin midir..

Recommended Posts

• İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

birincisi iblis cinlerdendi diye bir ayet var..

ikincisi allah meleklere adem babamızın önünde secde etmelerini istiyor ama içlerinden sadece şeytan buna karşı çıkıyor..

yani ne oluyor bu şeytan, cin mi melek mi..

Melekti, hem de başmelek.

Rütbeleri söküldü, meleklikten cinliğe düşürüldü.

Sitelerde Paylaş

herneyse ne ya.

birşey söyleyeyim. üniversitedeyken inançsız solcu geçinen ama doğu kökenli arkadaşlarım vardı. bu ..... dini yöresel kültür baabında çocuğun iliklerine nasıl işliyorsa artık, bu kişi cinler mevzusu açıldığında "cinler yoktur, safsatadır" falan açıklayıp dururken, birden araya girip şakasına "şu musallat olan cinleri bana bir gösterin de .... onların hepsini" demiştim. birden beti benzi atmıştı bizim felsefecimizin. korkuyu gözlerinden okudum.

"keşke demeseydin yaa" dermiş gibi baktı bana.

insana duygusal anlamda empoze edilmiş korkuların mantık süpürgesiyle atılması pek kolay değil.

tarihinde IFeelGood tarafından düzenlendi
Raporlanmış ileti.
Sitelerde Paylaş

Melekti, hem de başmelek.

Rütbeleri söküldü, meleklikten cinliğe düşürüldü.

kehf50. Hani biz meleklere, "Adem için saygı ile eğilin" demiştik de İblis'ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi de Rabbinin emri dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da İblis'i ve neslini, kendinize dostlar mı ediniyorsunuz? Halbuki onlar sizin için birer düşmandırlar. Bu, zalimler için ne kötü bir bedeldir

burada iblis cinlerdendi diyor allah..

başmelek olduğu ve rütbelerinin söküldüğü ile ilgili ayet hangisi..

Sitelerde Paylaş

kehf50. Hani biz meleklere, "Adem için saygı ile eğilin" demiştik de İblis'ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi de Rabbinin emri dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da İblis'i ve neslini, kendinize dostlar mı ediniyorsunuz? Halbuki onlar sizin için birer düşmandırlar. Bu, zalimler için ne kötü bir bedeldir

burada iblis cinlerdendi diyor allah..

başmelek olduğu ve rütbelerinin söküldüğü ile ilgili ayet hangisi..

Hayır, o ayette "cinlerdendi" demiyor.

"Cinlerden oldu" diyor.

İslamcılar, şeytanı melekliğe yakıştırmadıkları için ve bir meleğin asla Allah'a karşı asileşmeyeceğini düşündükleri için böyle yanlış çeviriyorlar.

Açıklayalım:

Öncelikle belirtelim ki Yahudi ve Hristiyan mitolojisinde "düşen melekler" vardır. Yani, melek iken yaptığı yanlışlar ve asilikler nedeniyle meleklikten atılanlar. Bu düşen melekler, başşeytana katılmışlar ve küçük şeytanlar olarak nitelenmişlerdir.

Başşeytan, daha önce başmelek Lusifer’dır. Işıktan yaratılmıştır. Güzeller güzelidir. meleklerin başıdır ve en güçlüsüdür. İnsanın yaratılmasına bozulur. Tanrının huzuruna çıkarak tepki gösterir. Bu küstahlığından dolayı meleklikten düşürülür, ışığı alınır. Tanrıdan mühlet ister ve insanları aldatmayı üstlenir.

İslam’da biraz değişiklik yapılmış, meleklerin adem’e secde etmesi ilave edilmiş, sadece birinin (şeytanın) etmediği ve kafirlerden olduğu söylenmiştir. Sonuçta pek bir fark yoktur.

Şimdi ayete bakalım:

Kehf-50. Ve iz kulnâ lil melâiketiscudû li âdeme fe secedû illâ iblîs, kâne minel cinni fe feseka an emri rabbih, e fe tettehızûnehu ve zurriyyetehû evliyâe min dûnî ve hum lekum aduvv, bi’se liz zâlimîne bedelâ.

Hani biz meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis’ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi de Rabbinin emri dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da İblis’i ve neslini, kendinize dostlar mı ediniyorsunuz? Hâlbuki onlar sizin için birer düşmandırlar. Bu, zalimler için ne kötü bir bedeldir!

Edip Yüksel dışındaki bütün mealciler “İblis cinlerdendi” diye yazmış. Şimdi aşağıdaki ayete dikkat edelim:

Bakara-34. Ve iz kulnâ lil melâiketiscudû li âdeme fe secedû illâ iblîs, ebâ vestekbere ve kâne minel kâfirîn.

Hani biz meleklere «Adem’e secde ediniz» dedik de hemen secde ettiler. Yalnız iblis kaçındı, kendini büyük gördü ve kâfirlerden oldu.

Bu ayeti çelişkiye düşmemek için “kafirlerdendi” diye çeviren de var. Ama çoğunluk “kafirlerden oldu” şeklinde çevirmiş.

Kafirlerden olsa meleklerin içinde ne işi var?

İsyan ettikten sonra kafir oluyor, isyan etmeden önce kafir değil.

“Kane minel cinni” olunca “cinlerdendi”, “kane minel kafirin” olunca “kafirlerden oldu” diye çevriliyor. Yanlış, çifte standart. “Kane minel cinni” de “cinlerden oldu” diye çevrilmeli. İsyan edince cine dönüştürüldü.

Ayet zaten meleklere seslenildiğini açık açık söylüyor.

Öyle olsa “meleklere ve cinlere” denirdi. Ya da “meleklere ve İblis’e” denirdi.

“Meleklere” deniyor ve “cinlerden oldu, kafirlerden oldu” deniyor.

Yani İblis isyan edince tüm kariyeri bitiyor, rütbeleri sökülüyor, aşağılanıp mevkiden-meleklikten düşürülüyor, cine çevriliyor. (Aynı bir başka ayetteki "aşağılık maymunlara çevirdik" ifadesi gibi.)

Kehf 50 ayetinde doğru çeviri şöyle olmalıydı:

Hani biz meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis’ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis rabbinin emrine uymayıp cinlerden oldu. (...)

Sitelerde Paylaş

Bu kehf 50 deki ayette iblisin melek ama cinlerden tarafa olduğu anlamını mı çıkarmalıyız yoksa cin olduğunu mu?

Epitaph, aynı anda yazmışız.

Sorunun yanıtı mesajımda var. ayette melekken cine dönüştürüldüğü belirtiliyor aslında. Ama İslamcılar ırkçı yaklaşıyorlar. :D

Sitelerde Paylaş

Evet pante, soruyu sorduktan sonra gördüm :)

Yalnız bu iblis de cin gibiymiş maşallah. Hem allahı hem de islamcıları şaşırtmış. :D

İslamcılara tavsiyem cin olmadan şeytan çarpmayın :lol:

tarihinde epitaph tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Melek nurdan, cin ise dumansız ateşten yaratılmıştır.

"Sen Hakka yönelerek kendini Allah'ın insanlara yaratılışta verdiği dine ver. Zira Allah'ın yaratmasında değişme olmaz. İşte dosdoğru din budur, fakat insanların çoğu bilmezler" (er-Rûm, 30/30).

"Allah'ın kanununda bir değişme bulamazsın " (el-Fâtır, 35/43;).

Sitelerde Paylaş

Melek nurdan, cin ise dumansız ateşten yaratılmıştır.

İslamcıların şeytanın başından itibaren cin olduğunu kanıtlamak için öne sürdükleri boş iddiadır bu.

Kur'an'da cinlerin yalın alevden yaratıldığı yazılıdır.

Ama meleklerin farklı materyalden yaratıldığı yazılı değildir.

Sitelerde Paylaş

İslamcıların şeytanın başından itibaren cin olduğunu kanıtlamak için öne sürdükleri boş iddiadır bu.

Kur'an'da cinlerin yalın alevden yaratıldığı yazılıdır.

Ama meleklerin farklı materyalden yaratıldığı yazılı değildir.

Sadece Kuran'a bakarak nasıl zekat verirsin? Hadislere bakmak şarttır. Meleklerin yaratılışı hakkında bilgiyi de hadislerden öğreniyoruz. Senin derdin ne?

Sitelerde Paylaş

İyi. Cevabını da almışsın zaten :D

Daha almadım. Şuna cevap vermesini bekliyorum:

Sadece Kuran'a bakarak nasıl zekat verirsin? Hadislere bakmak şarttır. Meleklerin yaratılışı hakkında bilgiyi de hadislerden öğreniyoruz. Senin derdin ne?

Dilersen sen ver cevabı.

Sitelerde Paylaş

Daha almadım. Şuna cevap vermesini bekliyorum:

Dilersen sen ver cevabı.

Bir hayır (iyilik) yapmak istiyorsan illa birinin söylemesi mi lazım? :)

Kısıtlı zekaya sahip olmanızı saglıyor o kitabınız..

Ben dini red etmiş bir insan oldugum halde maddi manevi yardım yapıyorum.

Bunun için bir dine ihtiyaç oldugunu düşünen sadece inandıgı dinin dışına çıkarsa kendilerini kaybedeceklerini sananlardır.

tarihinde difficulty tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hadislerin çoğu, Kur'an'ı farklı yorumlayanların, yorumlarına kanıt olması için uydurdukları düzmecelerdir.

Bak sana bir başka kanıt vereyim:

Melekler ölümsüzdür değil mi?!

Cinler ise ölümlüdür.

Şeytan da ölümsüzdür. Hikayeye göre Allah'tan mühlet istemiş ve kabul görmüştür.

Yani, şeytan melekti ve ölümsüzdü. Cine dönüştürüldüğünde ölümlülerden olacaktı. Ama melekî güçlerinin elinden alınmamasını istedi.

Böylece cinlerden farklı olarak meleksel güçlere sahip ve onlar gibi ölümsüz olarak statüsünü devam ettirdi.

Benim derdime gelince, senin gibi hadis inanırlarının zırvalarını sergilemek. :lol:

Kabir azabı gibi, Muhammed'in yaratılan ilk nur ve kainatın efendisi olduğu gibi, şefaatçi olduğu gibi zırvaları ancak uydurma hadislerle dile getirebilirsin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...