Jump to content

Allah'ı Kim Yarattı?

Recommended Posts

aklim ermiyordu bir turlu bu konuya ama aydinlatildigim icin cok tesekkur ederim su anda is yuce Allah'a varinca devami yok orda duracagimi anladim cok sagolun simdi rahat uyuyabilirim. Allahin rahmeti sizinle olsun.

tarihinde HomieSapiens tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 474
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allah Teala Hz. Kim yarattı? Alın size cevab!

Şu forumda kendisinin akıllı olduğunu iddia edip böyle mantıksız bir soru soranlara cevaben yazdık.Cevabı okuyunca ne kadar saçma bir soru olduğu herkes tarafından anlaşılacaktır.

Biraz sonra okuyacağını temsili hikayecikteki vagonlar yaratılanlar Lokomotif (Teşbihte hata olmasın HAŞA!) Yüce AllahI temsil eder.Lütfen hikayenin tamamını okuyunuz.

Bir trenin orta vagonunda seyehat ediyorsunuz.Biraz zaman sonra yanınızdaki yolcuya hitaben soruyorsunuz "Ey Falancı.Şu seyehat edip durduğumuz vagon nasıl hareket eder.Kim yaptı ve nereye gidiyor.O kimse şöyle cevab veriyor "Bu vagon gibi binler belki milyonlar adedince vagon vardır.Hepsi artarda dizilir.Birbirlerine bağlanmıştır.En önde öyle bir vagon bulunur ki İsmi Lokomotif olup kendisi her vagonu çektiği halde O'nu hiçbir vagon çekmez.O kendi dinamiği ile hareket eder." Bunun üzerine siz "Ey birader şu anlattığın ne kadar saçmadır.Lokomotif her vagonu çeker fakat O'nu hiçbir vagon çekmez öylemi? Şu anlattığında ne kadar fazla hurafe var ne kadar palavra var.O'nun gücü kendindenmiş." O kimse de "Birader O vagon da hiç tükenmeyen bir yakıt bulunur.O vagon da hiç tükenmeyen bir Kudret bulunur.O vagon olmasaydı şu bindiğimiz vagonlar her bir yana dağılıp düzen bozulurdu.Ve bizler asla yolculuk yapamazdık."

Şimdi sizin sorduğunuz soru da bu yolcunun sorusu ve itirazı kadar saçmadır.Çünkü her şeyin bir yerde bir varlık ta sona ermesi gerekir.İşte her şeyin hikmetinin ve yaratılışının Yaratılmayan bir Yaratıcı da bitmesi lazımdır.

Yani bizim inandığımız ve sımsıkı sarıldığımız Her şeyi Yarattığı halde YARATILMAYAN bir Yaratıcı ya inanmamızın hikmeti budur.Bizim inandığımız çok mantıklı olduğu halde sizin itirazınız (hakaret amaçlı söylemiyorum) çok saçmadır.

Asıl sormamız gereken soru bu yolculuğa nerede başlayıp ve dahada önemlisi Nereye Gidiyoruz?

Selametle İmanınız Dualariyle...

Allah'ı ben yarattım. Allah'ın tanrı olabilmesi için bana ihtiyacı var. O muhtaçtır. O, ben olmadan hiçbir şey.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Yaratanın bir yaratını varsa zaten O Yaratanlıktan çıkar ve yaratılan olur.

Yaratılan için Yaratan Varlık Yaratıcıdır. (Tuhaf oldu biraz :))

Yani İnsan İçin Tanrı (Ki Yok) Yaratan ise Tanrı İçinde Onu Yaratan Yaratıcı..

Kaynak olarak Ekşi sözlüğü mü gösteriyorsunuz? :)

:lol: :lol:

Sitelerde Paylaş

Allah'ın varlığını kabul edenler için yahut farazi olarak kabul ettiğinizde kabul gerekiyor ki Allah'ın sıfatları (yahut sadece zatı) insan için anlaşılmazdır.

Bir kalem, bir kaya insanı ne kadar idrak edebilirse sahip olduğumuz donanımlarla biz de Allah'ı o kadar idrak edebiliriz. İmam-ı Rabbani: "Akla gelen ne varsa, Allah o değildir." bildiriyor. Lâkin insana insan ciheti yükleyen ruh latifesi Allah'ı tanımaya elverişlidir. Din de zaten bu ruhu tecelli ettirmek için inmiştir.

tarihinde KGuner tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah'ın varlığını kabul edenler için yahut farazi olarak kabul ettiğinizde kabul gerekiyor ki Allah'ın sıfatları (yahut sadece zatı) insan için anlaşılmazdır.

Bir kalem, bir kaya insanı ne kadar idrak edebilirse sahip olduğumuz donanımlarla biz de Allah'ı o kadar idrak edebiliriz. İmam-ı Rabbani: "Akla gelen ne varsa, Allah o değildir." bildiriyor. Lâkin insana insan ciheti yükleyen ruh latifesi Allah'ı tanımaya elverişlidir. Din de zaten bu ruhu tecelli ettirmek için inmiştir.

- Kavrayamıyorsun

- Kanıtlayamıyorsun

- Göremiyorsun

- Duyamıyorsun

vs...

Daha ne işte uydurmaymış kendiniz söylüyorsunuz. O Zaman Bende Evrenin Bob Adındaki Şeyin Oluiturduğunu Söylüyorum! Ve İnanmayan Cehenneme Gidecek Diyorum.

Sen Kanıtla Diyorsun;

- Bob Nerede

+ Bob heryerde ama Göremezsin

- Bob un varlığını kanıtla

+ Bob insan aklının dışındadır anlaşılamaz

- Bob madem anlaşılamıyor Sen nasıl var olduğuna inanıyorsun?

+ Kitap gönderdi!

- Anlaşılmayan, görülmeyen, duyulmayan , kanıtlanamayan , bilimsel hiçbir verisi olmayan birşeyin sana kitap yolladığını söylüyorsun ve inanmamı bekliyorsun?

Ya Delisindir Yada Şarlatan..

Sitelerde Paylaş

bi kere kendi kendinizle çelişkiye düşüyosunuz allah bizi yarattıysa bizden daha komplex bi varlık onun ezelden beri var olması ve yaratılmamış olması aklı başında bi insanın inanacagı bişey degil bence , böyle kelime oyunları yapmak herhangi bi hikayeyi dine uyarlamak ilkokuldaki yada cahil insanları dine baglayabilir.Ama kanıt istenince yok nedense herhangi bir dinazor fosilinin yanında bi tavuk fosili bulun bende 5 vakit namaz kılacagım.İstediğiniz kadar hikaye masal uydurun evrim var.

Sitelerde Paylaş

bi kere kendi kendinizle çelişkiye düşüyosunuz allah bizi yarattıysa bizden daha komplex bi varlık onun ezelden beri var olması ve yaratılmamış olması aklı başında bi insanın inanacagı bişey degil bence , böyle kelime oyunları yapmak herhangi bi hikayeyi dine uyarlamak ilkokuldaki yada cahil insanları dine baglayabilir.Ama kanıt istenince yok nedense herhangi bir dinazor fosilinin yanında bi tavuk fosili bulun bende 5 vakit namaz kılacagım.İstediğiniz kadar hikaye masal uydurun evrim var.

Evrim Zaten Kesinlikle Var. KESİNLİKLE!

Sayın Freand sayesinde iyi bilgilenmiştim bu konuda.

Teistlerin Anlamadığı Konu Şu; Diyorlar ki "Evrim Teoridir, O Yüzden Evrim Gerçek değildir."

Evrim Gerçektir! Teori Olan Onun İşleyiş Biçimidir! İngilizceden Yanlış Cevrildiği İçin Teistler Bu Hataya Düşüyorlar.

Sitelerde Paylaş

Tavuk diyo, bulun diyo. Bu talep aklınıza birşey getiriyor mu?

Tavuk bulun ben de başlayacağım namaza.

İşte iki adan cenneti garantilersiniz.

Sitelerde Paylaş

Bir varlığın tanrı olabilmesi için yaratılmışlara muhtaç olması su götürmez bir gerçektir. Demek ki tanrının tanrı olabilmesi için önce yaratması gerekir. Hadi diyelim başlangıcı yok,hep mükemmel ama bir yaratılış başlangıcı olması gerekir. Demek ki bu yaratılış anına kadar sizin tanrınız tanrı değildi,kendinin tanrı olduğunu bile bilmiyorudu şayet bilseydi bir yaratılış anı olmaması gerekir,yok şayet tanrı ile aynı anda yaratılışta başlangıçsızsa o zaman tanrının bir yaratıcı olduğu tezi çöker çünkü kimin kimi ilk meydana getirdiği belli olmaz. Kısaca Kuran'ın anlattığı bir tanrı modeli hayaldir kimse kıvırtmasın.

Sitelerde Paylaş

Başlığı açan arkadaş nedense ortalarda gözükmüyor.Şu yazılanların birazına yanıt verseydi daha anlamlı olurdu iddiası. Allahın varlığını kanıtlamak için anlattığı hikaye öyle eksik ve yetersiz ki bu konuda tartışmaya dahi gerek görmüyorum.Zaten gerekenler söylenmiş.

Allahı veya Tanrıyı kim yarattı ? Ben teist olsaydım bu soruya verebilecek en iyi yanıtım ''bilmiyorum'' olabilirdi. Böyle bir varlık var biliyorum inanıyorum ama nasıl varolduğunu bilmiyorum derdim. Bunu demeye çekiniyorsunuz ve Tanrının başlangıcının olmadığını iddia ediyorsunuz hemen.İyi de nerden biliyorsunuz böyle olduğunu ? Belki Tanrıyı ondan daha üstün bir Tanrı yarattı ve sizin Tanrı dediğiniz şeye 'sen evreni yarat onla oyalan, ben başka alemlere gidiyorum kendine iyi bak' deyip gitti.

Yani bu 2 şıktan başka seçenek yok mu ?

1- Tanrı vardır.

2- Tanrı yoktur.

Bence çok fazla seçenek var. Tanrı yoksa hayatın nasıl başladığına dair birçok argüman ortaya konabilir.

Tanrı varsa bu Tanrının nasıl birşey olduğuna dair bir çok varsayım üretilebilir.Tanrı illaki tek olmak zorunda değildir mesela.Ya da herşeyi yaratıp sonra ölüp gitmişte olabilir.

Bu kadar çok seçeneğimiz varken bu olguyu kısırlaştırarak basite indirgemek çok mantıklı değildir.

Ayrıca Tanrı'nın varlığını kanıtlamak öyle kolay bir şey değildir.Bu teistlerin iman dediği olayla izah edilebilir sadece. İçinde Allahın varolduğuna dair bir his oluşur ve o hissiyata güvenerek Allah vardır der. Bunun dışında Allahın varlığını kanıtlayayım diye uğraşırsa saçmalar durur.

Yani bana göre bu bir tercih meselesidir.İsteyen inanır isteyen inanmaz.İnanmayanı suçlayamazsın çünkü kendince yeterli delillere sahiptir.

Benim düşüncem ne mi ? Allahın yada Tanrının var olduğunu ya da olmadığını kanıtlamak olası değildir.

Sitelerde Paylaş

Tanrının var olduğunu ya da olmadığını kanıtlamak olası değildir.

Bilimsel olarak evet. Ama felsefi çıkarımlar bizi ancak tanrının olamayacağına götürür. Çünkü tasarım gerektiren nesneleri o nesnelerden daha karmaşık bir tasarımcının tasarlamış olduğu biçiminde kurulacak bir mantık çıkmaza girer. Sürekli daha karmaşık bir tasarım gerekir. Kendi kendini tasarlayan bir tasarımcı var dendiğinde ise iflas eder. Her tasarım bir tasarımcı gerektiriyorsa onun ayrıcalığı ne? O nasıl kendini tasarlayabilir?

Sitelerde Paylaş

hadi tanrıyı bırakalım ...

şimdi sadece biz ve çevremizde gördüklerimiz var...

bunlar nereden geldi diye soruyoruz...

işte atomlardan...

onlar nereden...

enerjiden...

o nerden...

big bangten...

o nerden...

boşluktaki vaküm dalgalanmalırından...

o nerden...

...

...

o nerden...

eeeh ebenden...

o nerden...

laynn...

Sitelerde Paylaş

Bilim en azından bilmediği şeyleri kabul ediyor ve "ARAŞTIRMA" yapıyor.

Tanrıcı düşünce işe yarasaydı bilim ve teknoloji yerlerde sürünürdü. Nedeni Teistlerin Buldukları Her Olayı Tanrı ile kapatmaları!

AA Şu Yıldırıma bak Tanrı Bizi Cezalandıracak!

AA Dolu Yağıyor! Sanırım Tanrı İshal Olmuş!

Not:Birde şu yazılarını şöyle alt altta sanki çok önemli birşeymiş gibi yazma. boş yer kaplıyor. bak biz nasıl metin şeklinde yazıyoruz sende yaz.

Sitelerde Paylaş

hadi tanrıyı bırakalım ...

şimdi sadece biz ve çevremizde gördüklerimiz var...

bunlar nereden geldi diye soruyoruz...

işte atomlardan...

onlar nereden...

enerjiden...

o nerden...

big bangten...

o nerden...

boşluktaki vaküm dalgalanmalırından...

o nerden...

...

...

o nerden...

eeeh ebenden...

o nerden...

laynn...

En sonunda tanrıya ulaşıyoruz. Daha önce nasıl aklımıza gelmedi bu fikir. O nereden, bu nereden demek yerine tanrı diye bir ergene inanıp, atomdan sonrasını siktir edelim.

Bilinmezliğe tapınmanın yüzyılı yok.

Tanrı nereden?

Sitelerde Paylaş

Bilim en azından bilmediği şeyleri kabul ediyor ve "ARAŞTIRMA" yapıyor.

Tanrıcı düşünce işe yarasaydı bilim ve teknoloji yerlerde sürünürdü. Nedeni Teistlerin Buldukları Her Olayı Tanrı ile kapatmaları!

AA Şu Yıldırıma bak Tanrı Bizi Cezalandıracak!

AA Dolu Yağıyor! Sanırım Tanrı İshal Olmuş!

Not:Birde şu yazılarını şöyle alt altta sanki çok önemli birşeymiş gibi yazma. boş yer kaplıyor. bak biz nasıl metin şeklinde yazıyoruz sende yaz.

Öyle değil. Her şey Allah'ın kontrolunde demektir. Allah istemeden doğa olayları gerçekleşmez.

Cezalandırma falan yok.

Sitelerde Paylaş

Başlığı açan arkadaş nedense ortalarda gözükmüyor.Şu yazılanların birazına yanıt verseydi daha anlamlı olurdu iddiası. Allahın varlığını kanıtlamak için anlattığı hikaye öyle eksik ve yetersiz ki bu konuda tartışmaya dahi gerek görmüyorum.Zaten gerekenler söylenmiş.

Allahı veya Tanrıyı kim yarattı ? Ben teist olsaydım bu soruya verebilecek en iyi yanıtım ''bilmiyorum'' olabilirdi. Böyle bir varlık var biliyorum inanıyorum ama nasıl varolduğunu bilmiyorum derdim. Bunu demeye çekiniyorsunuz ve Tanrının başlangıcının olmadığını iddia ediyorsunuz hemen.İyi de nerden biliyorsunuz böyle olduğunu ? Belki Tanrıyı ondan daha üstün bir Tanrı yarattı ve sizin Tanrı dediğiniz şeye 'sen evreni yarat onla oyalan, ben başka alemlere gidiyorum kendine iyi bak' deyip gitti.

Yani bu 2 şıktan başka seçenek yok mu ?

1- Tanrı vardır.

2- Tanrı yoktur.

Bence çok fazla seçenek var. Tanrı yoksa hayatın nasıl başladığına dair birçok argüman ortaya konabilir.

Tanrı varsa bu Tanrının nasıl birşey olduğuna dair bir çok varsayım üretilebilir.Tanrı illaki tek olmak zorunda değildir mesela.Ya da herşeyi yaratıp sonra ölüp gitmişte olabilir.

Bu kadar çok seçeneğimiz varken bu olguyu kısırlaştırarak basite indirgemek çok mantıklı değildir.

Ayrıca Tanrı'nın varlığını kanıtlamak öyle kolay bir şey değildir.Bu teistlerin iman dediği olayla izah edilebilir sadece. İçinde Allahın varolduğuna dair bir his oluşur ve o hissiyata güvenerek Allah vardır der. Bunun dışında Allahın varlığını kanıtlayayım diye uğraşırsa saçmalar durur.

Yani bana göre bu bir tercih meselesidir.İsteyen inanır isteyen inanmaz.İnanmayanı suçlayamazsın çünkü kendince yeterli delillere sahiptir.

Benim düşüncem ne mi ? Allahın yada Tanrının var olduğunu ya da olmadığını kanıtlamak olası değildir.

Allah'ın var olup olmadığını nasıl kanıtlayacaksın? Sanki bilim her şeyi buldu da geriye bir tek Tanrı'nın isbatı kaldı. Allah'a inanan insan Allah diye bir varlık olmadan hiçbir şeyin varolamayacağını bildiği için inanır.

Sitelerde Paylaş

Öyle değil. Her şey Allah'ın kontrolunde demektir. Allah istemeden doğa olayları gerçekleşmez.

Cezalandırma falan yok.

Ne saçmalıyorsun?

Yüz yıllar boyunca Yıldırımın "Tanrı" nın gazabı olduğunu söylemediler mi?

Taki yıldırımın neden olduğunu anlayana kadar!

Daha dün Dünya'yı düz sanmıyormuydular?

Nasıl cezalandırma yok. Dinin en önemli hususu Ceza ve Ödül dür. Ceza felan yok demek tamamen saçmalık.

Sitelerde Paylaş

Ne saçmalıyorsun?

Yüz yıllar boyunca Yıldırımın "Tanrı" nın gazabı olduğunu söylemediler mi?

Taki yıldırımın neden olduğunu anlayana kadar!

Daha dün Dünya'yı düz sanmıyormuydular?

Nasıl cezalandırma yok. Dinin en önemli hususu Ceza ve Ödül dür. Ceza felan yok demek tamamen saçmalık.

bana ne yüzyıllardır kimin ne dediğinden? kim ne derse desin. doğa olayları, felaketler... dinlerin bakış açısında böyle bir kabul yok. böyle gerizekalı düşünceleri kabul eden müslüman yok hristiyan yok

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...