Jump to content

Hacı'nın Yeri

Recommended Posts

Hacı , İnsan beyninde din ve inançların muhafaza edildiği bir bölge var. Eğer bir yaratıcı yoksa beynimizde neden böyle bir bölge var.? Bloğun da bu konu hakkında bir makale yazmanı isterim.

İsteğiniz üzerine bloga din ve maneviyatla ilgili bir ileti ekledim. Teşekkürler hatırlattığınız için.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 104
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İsteğiniz üzerine bloga din ve maneviyatla ilgili bir ileti ekledim. Teşekkürler hatırlattığınız için.

Ben teşekkür ederim çok yararlı bir makale oldu. Aslında bir bakıma İnsanlığın evrimi için eski dönemlerde kendini avutmak için dinlere gerek vardı. Şimdi bilim ve teknolojinin gelişmesiyle evreni anlayabildiğimiz için dinlere yavaş yavaş gerek duyulmamaktadır. Ben bu yaşadığımız döneme geçiş dönemi diyorum. Çünkü her ne kadar bir insan ateist olsa da en azından benim için şuan ki bilimin bize verdiği bilgiler yinede beynimiz deki maneviyat bölgesini tatmin etmiyor. Onun için gerçek olmadığını bilsek bile tanrının varlığına inanmak insanın içini rahatlatıyor trajik durumlarda. Umarım gelecek nesiller bilgiler ışığında tanrı kavramına ihtiyaç duymadan maneviyatını evreni anlayarak doldurur. :)

Sitelerde Paylaş

Ben teşekkür ederim çok yararlı bir makale oldu. Aslında bir bakıma İnsanlığın evrimi için eski dönemlerde kendini avutmak için dinlere gerek vardı. Şimdi bilim ve teknolojinin gelişmesiyle evreni anlayabildiğimiz için dinlere yavaş yavaş gerek duyulmamaktadır. Ben bu yaşadığımız döneme geçiş dönemi diyorum. Çünkü her ne kadar bir insan ateist olsa da en azından benim için şuan ki bilimin bize verdiği bilgiler yinede beynimiz deki maneviyat bölgesini tatmin etmiyor. Onun için gerçek olmadığını bilsek bile tanrının varlığına inanmak insanın içini rahatlatıyor trajik durumlarda. Umarım gelecek nesiller bilgiler ışığında tanrı kavramına ihtiyaç duymadan maneviyatını evreni anlayarak doldurur. :)

Gelecek kuşaklar Tanrı kavramından kurtulurlar mı? Ben emin değilim. Bütün dinlerden değilse bile onların zararlı etkilerinden kurtulabilirler ve çoğu dinler yok olabilir. Ama Tanrı kavramı dinlerin çoğu yok olsa da devam edecektir. Çünkü sizin de değindiğiniz gibi, insanların her zaman kendilerinin dışında ve üstünde yer alan bir kuvvete ihtiyaçları olacaktır. Ateizm her insan için kendiliğinden gerçekleşecek bir eğilim değil. Çaba istiyor. Ve her insan ateist olamıyor. Aklını kullansa da olamıyor. Maneviyatı buna izin vermiyor. İçinden bir Tanrı'nın olmadığını biliyor ama, yine de onu reddedemiyor. Ben şahsen ateist olanların bile Tanrı yoktur derken zorlandıklarına şahit oldum. Tanrı kavramından kurtulmak sanıldığından çok daha zor..

Sitelerde Paylaş

Gelecek kuşaklar Tanrı kavramından kurtulurlar mı? Ben emin değilim. Bütün dinlerden değilse bile onların zararlı etkilerinden kurtulabilirler ve çoğu dinler yok olabilir. Ama Tanrı kavramı dinlerin çoğu yok olsa da devam edecektir. Çünkü sizin de değindiğiniz gibi, insanların her zaman kendilerinin dışında ve üstünde yer alan bir kuvvete ihtiyaçları olacaktır. Ateizm her insan için kendiliğinden gerçekleşecek bir eğilim değil. Çaba istiyor. Ve her insan ateist olamıyor. Aklını kullansa da olamıyor. Maneviyatı buna izin vermiyor. İçinden bir Tanrı'nın olmadığını biliyor ama, yine de onu reddedemiyor. Ben şahsen ateist olanların bile Tanrı yoktur derken zorlandıklarına şahit oldum. Tanrı kavramından kurtulmak sanıldığından çok daha zor..

Evet haklısınız. Ben çoğu ateist kardeşlerime de bu tavsiyede bulunuyorum. Ateist oldular diye trajik bir durum karşısında eğer maneviyatlarını şuan ki bildikleri bilimsel bilgiler ile tatmin edemiyorlarsa o anlık tanrı ya sığınmaların da bir sakınca görmüyorum. Ateist olunca ''tanrı kesin var'' düşüncesini reddedebiliriz , Fakat ''tanrı olabilir '' düşüncesin de bir kesinlik bulunmadığı için var olup olmadığını da bilimsel olarak ''şuan'' ispatlayamadığımız için zaman zaman zor durumlarımız da tanrıya veya kişiden kişiye değişen maneviyatımızı dolduracak düşünsel kalıplara sığınmamız , gerçekten olmadığını bilsek de kendimizi rahatlatmak için inanmamızda bir sorun yoktur. Bu yüzden aslında İnsanlıkta evrimde bir geçiş türüdür. Bizim türümüzün bu 'tanrı' kalıbını bilimsel olarak var olup olmadığını kanıtlayamayacağını çok ileri yıllar da insanlığın farklı türe evrimleşmiş hali belki açıklık getirebilecektir diye düşünüyorum. :)

Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...

@Haci ve @Kardeş e... Öncelikle, "ateist kardeşlerim" dediğin için teşekkür ederim. Bizim için gerekli olan senin gibi insanlar. Ancak ateizmin artış oranı gittikçe artıyor. Tahminimce(dikkat:tahminimce, benim tahminime göre) 2115'te yani 100 yıl sonra Ateistlerin Dünyadaki oranının %35e kadar çıkabileceğini düşünüyorum. Çünkü her an dinlerin açıklayamadığı ve dinlere aykırı teoriler çıkıyor ve bazı çalışmalardan sonra çoğu kanıtlanıyor. Bu bilgileri öğrenen kişiler dinlerinin tuhaf kısımlarını fark ediyorlar ve ilk olarak dinlerinden şüphe ediyorlar. Belki bir hafta belki bir yıl sonra bu şahıslardan şüpheleri güçlü olanların çoğu dinden çıkıyorlar. Yine belli bir dönem geçince artık kendilerine ateist diyebiliyorlar. Yani 100 yıl sonra bu kişilerin çoğunun kuşaktan kuşağa geçirdiği ateizm büyümüş olacak ve bence %35lere %40lara çıkabilecek.

Fun Fact: Estonya Dünyadaki en "dinsiz" ülke. Çoğu anket sonucuna göre nüfusun yüzde yetmiş beşi Tanrıya veya bir yaratıcı güce inanmıyor.

tarihinde iAteist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 4 months later...
  • 4 months later...

Kebap salonlarının ne kötülüğünü gördünüz?

Hiç Adana kebabı yemediniz mi?

Hacı Adanalıdır.

ben hiç kebap salonuna gitmedim. :)

"lehman brothers" battığı zaman da çok eleştirilmişti.

kebap salonu gibi adı var diye. :)

https://www.google.com.tr/search?q=karde%C5%9Fler+kebap&espv=2&biw=1024&bih=679&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi8uN_m1rvMAhWjYZoKHZD9APMQ_AUIBygC

yani kebap ve ciddiyet sözcükleri pek yan yana gelecek gibi değil.

laubali bir durum. :)

Sitelerde Paylaş

ben hiç kebap salonuna gitmedim. :)

"lehman brothers" battığı zaman da çok eleştirilmişti.

kebap salonu gibi adı var diye. :)

https://www.google.com.tr/search?q=karde%C5%9Fler+kebap&espv=2&biw=1024&bih=679&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi8uN_m1rvMAhWjYZoKHZD9APMQ_AUIBygC

yani kebap ve ciddiyet sözcükleri pek yan yana gelecek gibi değil.

laubali bir durum. :)

Hiç kebap salonuna gitmeyen ve Adana kebabı yemeyen birinin eleştirisini kimse ciddiye almaz.

Asıl kebap salonuna gitmeyen birinin kebap yorumu laubaliliktir.

Kebap salonuna gitmeyen ve muhtemelen kebap yemeyen biri ile ilk defa karşılaşıyorum.

Ne diyeceğimi şaşırdım.. Oha mı deyim, çüş mü deyim diye düşünüyorum... :lol:

Sitelerde Paylaş

Hiç kebap salonuna gitmeyen ve Adana kebabı yemeyen birinin eleştirisini kimse ciddiye almaz.

Asıl kebap salonuna gitmeyen birinin kebap yorumu laubaliliktir.

Kebap salonuna gitmeyen ve muhtemelen kebap yemeyen biri ile ilk defa karşılaşıyorum.

Ne diyeceğimi şaşırdım.. Oha mı deyim, çüş mü deyim diye düşünüyorum... :lol:

aklınca alay ediyor. hiç kebap yemeyen Avrupalı bile kalmadı. veya vejetaryen.
Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
  • 6 months later...
4 saat önce, bilgix yazdı:

hacı, blogunda bilincin fiziği ile ilgili yazından, bilincin en üst seviyesi biz miyiz, yoksa sence bizim ötemizde bir bilinç seviyesi evrimleşebilir mi?

Şu anda insanlarda mevcut bilinç düzeyinin çok daha üstünde bir bilinç seviyesi elbette evrimleşebilir. Bundan  neden bu kadar emin olabiliyorum?

Çünkü dünyada şu anda yaşayan akıllı canlılar arasında bilinç bazında çok büyük farklar var. Evrende yaşayan diğer canlılar arasında da büyük farkların olmaması için bir neden yok.

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...
On 17.03.2017 at 16:31, haci yazdı:

Şu anda insanlarda mevcut bilinç düzeyinin çok daha üstünde bir bilinç seviyesi elbette evrimleşebilir. Bundan  neden bu kadar emin olabiliyorum?

Çünkü dünyada şu anda yaşayan akıllı canlılar arasında bilinç bazında çok büyük farklar var. Evrende yaşayan diğer canlılar arasında da büyük farkların olmaması için bir neden yok.

Bilinç farkı konusunu biraz açabilir misiniz?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...