Jump to content

Bana itaat edin

Recommended Posts

Önce onların görkemli kiliselerine benzer şekilde Abdülmelik tarafından Kubbetüs Sahra yapıldı. Daha sonra minareli, kubbeli camiler doğdu. Ve Kur'an üzerinde düzenlemeler yapıldı. İslam ve Muhammed efsanesi yaratıldı. Bu düzenlemelerle ilgili ortaya konulabilecek yeterli kanıt yok. Sadece hadislerde yer alan bazı bilgiler, Kur'an'da buna dair işaretler, en eski San'a Kur'an'ı üzerindeki karalamalar ve önceki silinmiş sayfalar üzerine yeni yazımlar bu düzenlemelerin yapıldığını gösteriyor. Ayrıca İslam'ın Muhammed ve 4 halife dönemine dair ortaya koyabildiği bir tarihi kanıt olmaması bu tezi güçlendiriyor.

Bana göre başlangıçta Kureyşde kokuşmuş-çürümüş çok tanrıcı dini yıkıp yerine monoteist bir din getirmek isteyenler, kendi eski dinleri ve Allah inançları üzerine Musevilik ve Hristiyanlığın ortasını bulacak bir inanç sistemi getirmeye giriştiler. Bu konuda o dönemin bölgedeki Aryüs Hristiyanlarının etkisi büyük oldu. Ancak güçlenip yayıldıktan sonra Hristiyanlık ve Musevilikten bağlarını kopardılar ve müstakil bir din kurdular.

Azhab suresi 53.ayeti bilirsiniz.

Hani şu, peybamberin evlerine geldiğinizde sofrada fazla oturmayın, o bundan sıkılıyor ama sizi kırmamak için bunu size söyleyemiyor, hiç şüphesiz ki Allah.... falan gibi bir ayet. :lol:

Veya Azhab suresinin tamamı diyelim. Bu sure bir kişinin yaşamını, oturmasını, kalkmasını ve hatta cinsel yaşamını anlatmıyor mu?

Bunun gibi bir dolu sure var, her ayet genelde bazı olayların üzerinde yazıldığından tarihi biraz anımsatmıyor mu?

Kuran'da sözü geçen bu kişi, cinsel yaşamından söz edilen, kadınlarla sadece kendisine has olmak koşuluyla mehir vermeden evlenmesinden söz edilen kişi Muhammed değilse kim o zaman?

Azhab suresi efsaneyi inandırıcı kılmak için mi yazıldı?

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Azhab suresi 53.ayeti bilirsiniz.

Hani şu, peybamberin evlerine geldiğinizde sofrada fazla oturmayın, o bundan sıkılıyor ama sizi kırmamak için bunu size söyleyemiyor, hiç şüphesiz ki Allah.... falan gibi bir ayet. :lol:

Veya Azhab suresinin tamamı diyelim. Bu sure bir kişinin yaşamını, oturmasını, kalkmasını ve hatta cinsel yaşamını anlatmıyor mu?

Bunun gibi bir dolu sure var, her ayet genelde bazı olayların üzerinde yazıldığından tarihi biraz anımsatmıyor mu?

Kuran'da sözü geçen bu kişi, cinsel yaşamından söz edilen, kadınlarla sadece kendisine has olmak koşuluyla mehir vermeden evlenmesinden söz edilen kişi Muhammed değilse kim o zaman?

Azhab suresi efsaneyi inandırıcı kılmak için mi yazıldı?

Hayır.

Bana göre Kur'an, dönemin güncel olaylarını ayetlere yansıtarak oluşturulmuş bir kitaptır.

Saçma olan hadislerdeki ayrıntıların zenginliğidir. Sözde bunlar dilden dile anlatılarak gelmiş bilgilerdir ama 200-300 senede sağlıklı geldiğini hiç kimse öne süremez.

Kur'an'da yazılanlar ise belki eklemeler ve düzeltmeler haricinde, hadislerden çok önceki bir dönemde yazıldığını net olarak gösteren niteliktedir.

Ve dediğin gibi Ahzap ve benzeri surelerdeki kişisel mevzular elbette birisine aittir. O kişi Muhammed değilse başka birisidir. Ama Muhammed olmadığının kanıtı yokken başka birisinin olduğunu düşünmek olanaksızdır. Muhammed lakaplı birine ait olduğu söylenebilir ama sonradan uydurulup yazıldığı söylenemez.

Sitelerde Paylaş

Önce hadis dedikleri dedikodular vardı. Ayetlerin çoğu bunlar üzerine yazıldı. Benim görüşüm muhammedin hayatı geçmişteki dinsel kişiliklerin yaşantıları ya da onlar hakkındaki söylentilerin toplanması. Bir değil onlarca kişilikten toplama. İbrahim, Musa, Süleyman, Davud, Yusuf, Isa ve diğerlerinden alınma.

Ahzap (Ben de karıştırırım Azhap olarak) Davud'un yaşamı belkide. Davud da başkasının karısına göz koymuş. 10-100 insan gücündeymiş. Bir peygamberin ne kadar karısı çok ise, gücü ne kadar yerinde ise bu bir artı puandır.

Ne kadar fakir ise (isa) bu da artı puandır. Bazan da zenginlik daha önemlidir (süleyman).

tarihinde ermanevren tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayır.

Bana göre Kur'an, dönemin güncel olaylarını ayetlere yansıtarak oluşturulmuş bir kitaptır.

Saçma olan hadislerdeki ayrıntıların zenginliğidir. Sözde bunlar dilden dile anlatılarak gelmiş bilgilerdir ama 200-300 senede sağlıklı geldiğini hiç kimse öne süremez.

Kur'an'da yazılanlar ise belki eklemeler ve düzeltmeler haricinde, hadislerden çok önceki bir dönemde yazıldığını net olarak gösteren niteliktedir.

Ve dediğin gibi Ahzap ve benzeri surelerdeki kişisel mevzular elbette birisine aittir. O kişi Muhammed değilse başka birisidir. Ama Muhammed olmadığının kanıtı yokken başka birisinin olduğunu düşünmek olanaksızdır. Muhammed lakaplı birine ait olduğu söylenebilir ama sonradan uydurulup yazıldığı söylenemez.

Sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkürler sayın Pante. :)

Sitelerde Paylaş

Bunlar tümüyle İslami kaynaklarda yazılanlardır. 8. ve 9. asrın uydurmalarıdır Cigi.

Muhammed ya da halifeler döneminden kalma tek bir kanıt, tek bir ayet yoktur. Ne kitap, ne kemik ne taş-tahta.

Bilinmeyen karanlık bir dönemdir. 9. yüzyıl öncesine gittikçe bilgiler azalır. 8. yüzyılda bir miktar, 7. yüzyılda ise hiç diyebileceğimiz bilgiye sahibiz. İslam kaynaklarının uydurmaları dışında hiçbir veri yok.

Ve taş, tahta, kemik çok absürd bir iddia.

O dönem kağıt bile bulunmuş ve kullanılıyor durumda. Kaldı ki parşümenler çok yaygın kullanımda. Kureyş de olmasa bile, Muhammed gibi 20-30 yılı kervan ticareti ile geçmiş, Şam'dan Yemen'e kadar çeşitli ülkeleri gezmiş biri için parşümen bulmak zor değil.

Kemiklere, tahtalara yazsa yazsa o ayetleri duyup da ezberlemek isteyen insanlar yazmış olabilir.

Bu konuda DreiMalAli'nin Erken islam konusunda sunduğu bilgileri ve tartışmaları hatırlatırım.

Pante,

Tas, kemik, tahta parcalarini absürd bir iddia olarak kabul etmiyorum cünkü kagittan, metal ve mermmer süsleme sanatlarindan haberleri bulunmamakta.Ayrica kaynak onlar olmasa sureler ayetler arasinda yogun celiskiler olmazdi.DreiMalAli de Gerd Puin'in yazdiklarini baz almaktadir.

Su anda herhangi bir müzede olan en eski kuran kacinci yüzyilda yazilmistir?Ben iddia ediyorum su anda Suudi Arabistan ve Yemen'de arastirmalara izin verirlerse taslara kayalara kemiklere yazilmis yazilar bulunacak her sey ortaya cikacaktir ama neden izin vermediklerini ve vermeyeceklerini bilmiyor degiliz.

Bu arada müslüman arkadaslar acisindan, bizlerin kendi aramizda yaptigi tartismalarin daha verimli oldugunun altini cizeyim. Allahlarinin dogru dürüst bir isi becermeye dahi gücü yetmemis.

Sitelerde Paylaş

Ama Muhammed olmadığının kanıtı yokken başka birisinin olduğunu düşünmek olanaksızdır. Muhammed lakaplı birine ait olduğu söylenebilir ama sonradan uydurulup yazıldığı söylenemez.

Alintida ki düsüncelerine katilmiyorum sevgili Pante...

Ne demek "olmadiginin kaniti?" :)

Umarim dilin sürcmüstür.

Olmayan bir seyi kanitlamak olmaz.

Sitelerde Paylaş

Alintida ki düsüncelerine katilmiyorum sevgili Pante...

Ne demek "olmadiginin kaniti?" :)

Umarim dilin sürcmüstür.

Olmayan bir seyi kanitlamak olmaz.

Olmayan bir şeyden bahsetmiyoruz Cigi.

Ahzap suresindeki kişiden bahsediyoruz.

Alıntı yaptığın kısımdan önceki cümlemde şöyle belirtiyorum:

"Ve dediğin gibi Ahzap ve benzeri surelerdeki kişisel mevzular elbette birisine aittir. O kişi Muhammed değilse başka birisidir."

Şimdi birisi çıkıp da burada bahsedilen kişi Muhammed değildir, Hasan'dır" diyorsa;

Önce Muhammed olmadığını ispatlamalıdır. Sonra da Hasan olduğunu.

Ya da sadece "yaşayan birine ait değildir" diyorsa neye dayanarak bu iddiada bulunduğunu ortaya koymalıdır.

Bu, olmayan bir şeyin kanıtı değildir.

Zeus'tan, Afrodit'ten bahsetmiyoruz ki "olması imkansız" denilebilsin.

Birisinin önderlik ettiği birileri bu kitabı yazdı, bu Araplara kendini inandırdı, egemen oldu, devlet kurdu ve diğer ülkeleri istilaya başladı.

İsmi ister Muhammed olsun ister başka birşey ama böyle birisi var ve bunun olmadığını iddia etmekten mantıklı değil. Kendi kendine olmadı bunlar...

Sitelerde Paylaş

"Ve dediğin gibi Ahzap ve benzeri surelerdeki kişisel mevzular elbette birisine aittir. O kişi Muhammed değilse başka birisidir."

Şimdi birisi çıkıp da burada bahsedilen kişi Muhammed değildir, Hasan'dır" diyorsa;

Ya da sadece "yaşayan birine ait değildir" diyorsa neye dayanarak bu iddiada bulunduğunu ortaya koymalıdır.

Birisinin önderlik ettiği birileri bu kitabı yazdı, bu Araplara kendini inandırdı, egemen oldu, devlet kurdu ve diğer ülkeleri istilaya başladı.

İsmi ister Muhammed olsun ister başka birşey ama böyle birisi var ve bunun olmadığını iddia etmekten mantıklı değil. Kendi kendine olmadı bunlar...

Bana cok mantikli gelmemekte Pante.

Incilde tevratta da bir sürü ayni sekilde abuk subuk masallar isimler belirtilerek olaylar anlatilmis.Ickili bir sekilde uyuyan Nuha tecavüz eden oglunun veya Nuhun olmadigini mi kanitlayacagim?

Ayni mantikla devam edersek Deli Dumrul'un yasamadigini da kanitlamak zorunda olacagim.

Ben muhammed isminin peygamber olarak binlerce kisi tarafindan kullanildigini, hakkinda yasadigina dair tek bir kanit olmadigindan ve bazi bilim insanlarinin arastirmalarina dayanarak kabul etmekteyim.Ama kimlerin hangi isimlerin kullanmis oldugunu bilemem ve beni ilgilendirmez. Muhammedin yasadigini müslümanlar ellerinde bulunan bulgularla kanitlamalari gerekir...

Masal kahramanlari ile dolu karman corman bastan asagi yalan yanlis islam tarihinde birde hasan hüseyinlerle ugrasamam. :)

Örnegin hadis bilgim hic yoktur ve merak edipte acip okumam.

Siselerin iclerinde olan killara DNA testi yaptiriyorlar mi? Yaptirmazlar... Yasamamis bir insan hakkinda istenildigi kadar abartili masallar anlatilip yüceltilir ama yasadigi kanitlanmis bir insan hakkinda ayni seyleri kimse yapamaz.

Bilmem neyin kilici kayayi ortadan kesermis digeri yumrugunu cekic gibi kullanarak kor halindeki demiri dövermis vs... Bunlarin hepsi yasamamis masal kahramanlaridir. Varsa öyle bir kilic versinler bana ayagimin altina alip ortadan ikiye nasil bölünüyormus göstereyim.

Ayetlerin yazilis zamani ve kuranin ortaya cikisi bayagi uzun bir süre.Bu muhammedin yasamis ve ayetlerin hepsinin birbirleri ile celiskiler yapiyor olmasinin en büyük mantiksal yanlislaridir diye düsünüyorum.

Yasayan birisi, adinin kuranda muhammedinki gibi nerde dangalaklik sacmalik ve sapiklik varsa orda gecmesini asla istemez.

Ayni isimde olan ayet yazan bir cok insan olabilir ve bunun oldugunu sanmaktayim ama tabi bir peygamber veya allahin elcisi gibi pozisyonda olmadan.Peygamberim diye birisi ortaya cikmaya cesaret edemez diye düsünüyorum cünkü insanlar dinledikleri masallarin gerceklestirilmesini isteyeceklerdir.

Sunulan kesin kanitlar bulgular olmadan söylenilen hic bir seyin dogruluguna inanmam Pante. :)

Sitelerde Paylaş

HUD

2 - (Şöyle ki:) Allah'dan başkasına kulluk etmeyin. Ben size O'nun tarafından müjde vermek ve uyarmak için gönderilmiş gerçek bir peygamberim.

Nasılmış nasılmış?

Kuran ayetleri şarlatanların pardon bir yaratanin sözleri degil miydi?

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

105. Nûhun kavmi de Peygamberleri yalanladı.

106. Hani kardeşleri Nûh, onlara şöyle demişti: Allaha karşı gelmekten sakınmaz mısınız?

107. Şüphesiz ben size gönderilmiş güvenilir bir peygamberim.

108. Artık Allaha karşı gelmekten sakının ve bana itaat edin.

109. Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allaha aittir.

110. O halde Allaha karşı gelmekten sakının ve bana itaat edin!

Müslümanların sıkca şikayet ettikleri bir konu ayet cımbızlamadır. Genelde şikayetlerinde haksızdırlar ama bu durumda haklılar.

Burada sözlerinden alıntı yapılan, "bana itaat edin" diyen Muhammed değil, Nuh'tur.

Konunun başından ve ortalarından atlanılan ayetler sanki bu sözleri Muhammed söylemiş gibi bir izlenim bırakıyor. Her ne kadar yorum yapılmadan verilmiş olsa da ayetlerin bu şekilde alıntılanması anlatılan şeyi değiştirmiş.

Durduk yerde müslümanların ağzına laf vermeye gerek yok... Ataisler ayet cımbızlıyor diye anlatır dururlar artık...

Sitelerde Paylaş

Konunun başından ve ortalarından atlanılan ayetler sanki bu sözleri Muhammed söylemiş gibi bir izlenim bırakıyor. Her ne kadar yorum yapılmadan verilmiş olsa da ayetlerin bu şekilde alıntılanması anlatılan şeyi değiştirmiş.

Durduk yerde müslümanların ağzına laf vermeye gerek yok... Ataisler ayet cımbızlıyor diye anlatır dururlar artık...

Iyide kardesim ben simdiye kadar "muhammed" ismini zikretmedim ki.Actigim diger basliklarda da yapmam cünkü muhammed veya diger isimlerin yasamadiklarini savunmaktayim.

Cöl bedevileri peygamber isimlerini allahi istedikleri gibi kullanip kullanip kafalarina göre takilmislardir.

Ayrica eger ayetlerin hepsi birer allah yani tanri sözü ise cimbizlama olamaz.Hepsinin tek tek degerlendirilmesi gerekir.

Asil siz müslüman gibi düsünmemelisiniz.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Oysa ki çok net olmuş açıklama. <_<

Sitelerde Paylaş

Yalakalik yapan kokana ögretmen edali bu iletiyi okumamis...

Bana cok mantikli gelmemekte Pante.

Incilde tevratta da bir sürü ayni sekilde abuk subuk masallar isimler belirtilerek olaylar anlatilmis.Ickili bir sekilde uyuyan Nuha tecavüz eden oglunun veya Nuhun olmadigini mi kanitlayacagim?

Ayni mantikla devam edersek Deli Dumrul'un yasamadigini da kanitlamak zorunda olacagim.

Ben muhammed isminin peygamber olarak binlerce kisi tarafindan kullanildigini, hakkinda yasadigina dair tek bir kanit olmadigindan ve bazi bilim insanlarinin arastirmalarina dayanarak kabul etmekteyim.Ama kimlerin hangi isimlerin kullanmis oldugunu bilemem ve beni ilgilendirmez. Muhammedin yasadigini müslümanlar ellerinde bulunan bulgularla kanitlamalari gerekir...

Masal kahramanlari ile dolu karman corman bastan asagi yalan yanlis islam tarihinde birde hasan hüseyinlerle ugrasamam. :)

Örnegin hadis bilgim hic yoktur ve merak edipte acip okumam.

Siselerin iclerinde olan killara DNA testi yaptiriyorlar mi? Yaptirmazlar... Yasamamis bir insan hakkinda istenildigi kadar abartili masallar anlatilip yüceltilir ama yasadigi kanitlanmis bir insan hakkinda ayni seyleri kimse yapamaz.

Bilmem neyin kilici kayayi ortadan kesermis digeri yumrugunu cekic gibi kullanarak kor halindeki demiri dövermis vs... Bunlarin hepsi yasamamis masal kahramanlaridir. Varsa öyle bir kilic versinler bana ayagimin altina alip ortadan ikiye nasil bölünüyormus göstereyim.

Ayetlerin yazilis zamani ve kuranin ortaya cikisi bayagi uzun bir süre.Bu muhammedin yasamis ve ayetlerin hepsinin birbirleri ile celiskiler yapiyor olmasinin en büyük mantiksal yanlislaridir diye düsünüyorum.

Yasayan birisi, adinin kuranda muhammedinki gibi nerde dangalaklik sacmalik ve sapiklik varsa orda gecmesini asla istemez.

Ayni isimde olan ayet yazan bir cok insan olabilir ve bunun oldugunu sanmaktayim ama tabi bir peygamber veya allahin elcisi gibi pozisyonda olmadan.Peygamberim diye birisi ortaya cikmaya cesaret edemez diye düsünüyorum cünkü insanlar dinledikleri masallarin gerceklestirilmesini isteyeceklerdir.

Sunulan kesin kanitlar bulgular olmadan söylenilen hic bir seyin dogruluguna inanmam Pante. :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...