Jump to content

Anket: Zorunlu Askerlik Kaldırılsın mı?

Anket: Zorunlu Askerlik Kaldırılsın mı?  

96 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Zorunlu askerlik meselesi hakkındaki başlıklarda insanların birbirini istemeden dahi olsa kırdığı politik tartışmalar yaşanıyor.

Bu tartışmalar genelde asıl konudan sapılan ve sonuçsuz laf dalaşlarından öteye geçemiyor.

İnsanlar kimi zaman üşengeçlikten, kimi zaman da alabileceği tepkilerden dolayı fikirlerini söylemeye çekiniyor.

Askerlik konsunun toplumumuzda hala kutsiyet atfedilen bir tabu ve sorgulanamaz bir unsur olarak görüldüğü şu günlerde, bu forumda zamanını geçiren katılımcıların da görüşleri önem taşıyor doğrusu.

Politika, bilim ve dinler hakkında, toplum tarafından fiziki veya psikolojik linçe uğrama tehlikesi bulunmadan konuşulabilen az sayıdaki platformlardan birisi olan bu forumda bir anket açıyorum.

Bu ankette size yöneltilen soru, zorunlu askerliğin ne kadar süre içinde kaldırılması gerektiği veya siyasi partilerin niyetleri v.b. değildir.

Burada genele yönelik bir soru soru soruyorum. Genel olarak askerliğin zorunlu bir hizmet olmasından memnun musunuz?

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 154
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir sürü insan oy kullanmış ve "hayır" demiş ama yazmamış başlığa.

Bence askerlik kaldırılsın diyenlerin ve diyeceklerin büyük çoğunluğu ya askerliğini yapmamış insanlar ya da yakın senelerde yapmış olanlar. Askerliğini yapalı epeyi bir zaman geçmiş geçmiş olan erkekler "kaldırılmasın" diyorlar veya içlerinden geçen o. Forumdaki tartışmalardan edindiğim izlenim de ayrıca bu.

"Biz yaptık, siz de yapın bakiyim." :)

Benim için konuşmak kolay, tuzum kuru ve sırf gıcıklık olsun diye ilk "hayır" oyunu ben verdim.

Askerlik bizde tabu gerçekten, herkes gitmemk için kırk takla atar, uzattıkça uzatır, kaçtıkça kaçar ve arkadaşlar arasında rahatlıkla konuşur bunu; fakat iş başka yerlerde, özellikle toplum önünde ifade etmeye geldi mi herkez "en büyük asker asker bizim asker" edalarında dolaşıp vatan borcu der. Kendisine mikrofon uzatılsa duyduğu gururu abartarak, azıcık da mazlumca anlatır.

Erkekliğe ilk adım sünnet olmak, ikinci ve esas olanıysa askerliktir bizde.

Daha nerelerdeyiz....

Zor kalkar zorunlu askerlik, sadece ekonomik gelişmişlikle değil, eğitim ve kültürle de doğru orantılı bir mesele galiba...

Ben askerliğini yapmamış genç bir erkek olsam muhtemelen "kalksın" derdim. Bu tür soruların bu gibi platformlarda hep genç erkeklerce böyle yanıtlandığını gördüm.:)

İlgiyle izleyeceğim başlığı.

Sitelerde Paylaş

askerlık en az 10 20 sene kalkmaz 4 aydan asagıda ınmez kendızı kandırmayın bosuna.

ama mantıklı olan kalkması tabi elıne verdıklerı sılahı kullandırmak yerıne tas atma teknıklerını ogretseler sansımız daha fazla olur :lol:

toplar var menzılı 50 kılometre hesap yapıp atmaları en ıyı ıhtımal 30 dakıka suruyor zuha :lol:

Sitelerde Paylaş

Bu konu biraz karisik, evet dedim cunku yasami kurmak icin bir engel teskil ediyor, uzun bir donem, onu yapmadan hayatlarini dogru duzgun kuramiyorlar, hem is hem evlilik icin sorun teskil ediyor. Hayatini kuranlar icin daha da zor, kurulu duzenlerini bozmalari ve ailelerinden uzak kalmalari gerekiyor. Ama Turkiye'nin ihtiyaci da var asker gucune, ozellikle bu teror belasi bitmeden kaldirilmasi cok zor. Uzun vadede egitimli ve isgucune katki yapan erkekler icin suresi kisaltilip sadece temel egitim verilse ya da tamamen kaldirilsa sorunun o kismi cozulur . Ayrica ihtiyac olan askeri guc icin askeri okullarin yayginlastirildigi ve bedava okul ve lojman vb. diger imkanlarin saglandigi kisacasi su anda mecvut olan sistemin yayginlastirilip mesleki olarak secme isteyenlere ozendirilecek hale getirilirse sorun kalmaz. Tabii ki devletin bunun altindan kalkmasi su asamada zor.

Sitelerde Paylaş

Askerliğimi donanmada yaptım, 48 yaşındayım askerlik kurumu ülkelerin kaynaklarını israf eden bir kurum olduğuna inanıyorum, hele bizim ülkemizde israf edilenlerin başında kaynağı sonsuz olduğu zannedilen Memedler var, bende bir oğul sahibiyim ve onunda israf edilmemesi için bugünkü ülkeye asker verme niyetinde değilim. En büyük asker bizim asker değil artık bitti o terane..Vicdani ret..gerekirse hapis yatsın ama asker olmasın..Hükümetin askerlere karşı olan tavrını sonuna kadar destekliyorum..Son zamanlarada Türk Ordusu malesef bizim bildiğimiz ordu olmaktan çıkmıştı..Egoların tatmin edildiği bir sirk çadırı olmuştu desem yeridir..Bu sözlerime karşı çıkanlar biraz araştırıp kurcalarsa eminim bana hak vereceklerdir..General ve Amirallerin saltanatına son verildi kısaca...

Sitelerde Paylaş

Askerliği yapacak arkadaşlar hiç heveslenmesin. Daha suriyeye girecez.

Birde Türkiye de yaşayan her insanı kendiniz gibi düşünmeseniz iyi olur.

Askerlik bir çok erkeği adam ediyor, evet hala.

Hayatında ilk kez diş fırçası ve macun ile tanışan, 20 yaşına kadar memleketinden çıkmamış, okuma yazmayı bırak Türkçe bile bilmeyen insanlar gördüm ben.

Zorunlu askerlik kalksın mı diyorsunuz önce toplumu eğiteceksiniz sonrada askerin yerine caydırıcı kuvveti olan başka bir şey koyacaksınız. Ancak öyle olur bu iş.

Bu şekilde de olmazsa elveda Türkiye diyebilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Bu ankette size yöneltilen soru, zorunlu askerliğin ne kadar süre içinde kaldırılması gerektiği veya siyasi partilerin niyetleri v.b. değildir.

Burada genele yönelik bir soru soru soruyorum. Genel olarak askerliğin zorunlu bir hizmet olmasından memnun musunuz?

Habire boş konuları pompalayacağına biraz oku araştır seviyesi olan paylaşımlar yap.

Sitelerde Paylaş

Askerliği yapacak arkadaşlar hiç heveslenmesin. Daha suriyeye girecez.

Birde Türkiye de yaşayan her insanı kendiniz gibi düşünmeseniz iyi olur.

Askerlik bir çok erkeği adam ediyor, evet hala.

Hayatında ilk kez diş fırçası ve macun ile tanışan, 20 yaşına kadar memleketinden çıkmamış, okuma yazmayı bırak Türkçe bile bilmeyen insanlar gördüm ben.

Zorunlu askerlik kalksın mı diyorsunuz önce toplumu eğiteceksiniz sonrada askerin yerine caydırıcı kuvveti olan başka bir şey koyacaksınız. Ancak öyle olur bu iş.

Bu şekilde de olmazsa elveda Türkiye diyebilirsiniz.

dayagı yıyınce adam oldularmı sence

okuma yazmayı ogrendılermı 15 ayda

Sitelerde Paylaş

Öğrenenler oldu elbette. Ama bu görev TSK nın mı? Demek istediğimi anlamamışın.

Zorunlu askerliğin kaldırılması için önce TSK ya ait olmayan görevlerin elinden alınması lazım. TSK nin tek amacı caydırıcı kuvvet görevi görmek olmalı. Ekonomik olarak gelişmiş ülkeler, bunu silahlı kuvvetlerin yerine koyup zorunlu askerliği kaldırabiliyorlar. Türkiye bunu yapabilir mi? Yaparsa ne olur? Bu coğrafyanın hala askere ihtiyacı var boşuna demiyorlar BOK(Balkanlar,Ortadoğu,Kafkas)un ortasındayız diye.

Dayak ne gördüm ne duydum. Eskilerde olan olayların abartıldığını düşünüyorum. Medya böyle şeyleri yazabilmek için götünü yırtıyor uzun zamandır. Komutan eğitim adı altında askeri dayak yemişten beter edebilecek bir yetkiye sahipken kendini riske atmaz.

Sitelerde Paylaş

Sıkmayın canınızı, yakında orduyu da özelleştirirler, kurtulursunuz. :D

Şaka bir yana, askerlik eğitimi için 3 ay yeterli bir süredir.

Hizmet için değil, eğitim için askerlik zorunlu tutulabilir.

Hizmet için sözleşmeli-kadrolu personel alsınlar.

Ayrıca eğitim her ilde değil, Konya, kayseri gibi eğitim kamplarının-tesislerinin oluşturulacağı belirli illerde yapılmalı.

Terörle savaşta ve harekatlarda ise uzman kadrolar kullanılmalı.

İç güvenlikte polise ağırlık verilmeli, asker-jandarma geri plana çekilmeli.

Ankete hayır oyu kullandım. Çünkü zorunlu askerliğin kaldırılması sürecine gelinebilmiş değil ve savunma açısından gerek-şart oluşu sürüyor.

Gelecek için ise askerlik de kalkmalı, ordular da dağıtılmalı elbette.

Bu süreçte yapılması gereken hantal ordu yerine profosyonel orduya geçilmesi, gereksiz yüklerin azaltılmasıdır.

Vicdani retçilere 6 ay eğitim cezası verilebilir. 3 ayda eğitimini başarıyla tamamlayanlar askerlik yapmış sayılarak terhis belgesi ile mükafatlandırılabilirler. :)

Sitelerde Paylaş

Askerlik neden zorunludur?

Bence kaldırılmalı..Zorunlu olmamalı..Gerçi Her türk asker doğar denilmeye devam ettikçe zorunlu olmaktan çıkarılsada Askerlik değişen bir şey olmayacak..

Her Türk Asker Doğar!!! Dayatmalara ne gerek varsa.

Sitelerde Paylaş

Zorunlu askerlik insan haklarına aykırıdır.Gitmiyorum dersen hapis yatıyorsun, bu nasıl mantık.

Banane askerliğin verdiği diş fırçası tutma eğitiminden.Askerlik kurumu bunun için mi var?Banane coğrafyadaki tehlikelerden.

Bu ülke için en büyük tehdit, İÇİMİZDEDİR.Geç Yunanistanı, İsraili.

Artık savaşlar, topla tüfekle yapılmıyor.Eğitimle, bilimle, akılla, diplomasiyle yapılıyor.

tarihinde JadedFui tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öğrenenler oldu elbette. Ama bu görev TSK nın mı? Demek istediğimi anlamamışın.

Zorunlu askerliğin kaldırılması için önce TSK ya ait olmayan görevlerin elinden alınması lazım. TSK nin tek amacı caydırıcı kuvvet görevi görmek olmalı. Ekonomik olarak gelişmiş ülkeler, bunu silahlı kuvvetlerin yerine koyup zorunlu askerliği kaldırabiliyorlar. Türkiye bunu yapabilir mi? Yaparsa ne olur? Bu coğrafyanın hala askere ihtiyacı var boşuna demiyorlar BOK(Balkanlar,Ortadoğu,Kafkas)un ortasındayız diye.

Dayak ne gördüm ne duydum. Eskilerde olan olayların abartıldığını düşünüyorum. Medya böyle şeyleri yazabilmek için götünü yırtıyor uzun zamandır. Komutan eğitim adı altında askeri dayak yemişten beter edebilecek bir yetkiye sahipken kendini riske atmaz.

dayak olsa yıne ıyı neler oluyor neler daha donelı 4 5 ay oldu eskıdende bahsetmıyorum.

gerçı haksızlarmı desem o tartısılır bır gun kurt kesılenlerler geceyı komutanın odasında geçırınce sabah kuzu gıbı oluyorlar :)

ayrıca pasaları hızmetı ogreterekmı vatanı kuratarıcaz

yanaksık duzen egıtıımınden baska ne var. selam vermek 1 hafta anlatılırmı a.q

elıne verdıklerı g3le ne bok yıycen zaten 4 5 el sıkabılıyorsun.

tankların nısan ayarını yarım saatte yaptırıyorlar.

savas olursa as kendını daha ıyı :lol:

Sitelerde Paylaş

dayak olsa yıne ıyı neler oluyor neler daha donelı 4 5 ay oldu eskıdende bahsetmıyorum.

gerçı haksızlarmı desem o tartısılır bır gun kurt kesılenlerler geceyı komutanın odasında geçırınce sabah kuzu gıbı oluyorlar :)

ayrıca pasaları hızmetı ogreterekmı vatanı kuratarıcaz

yanaksık duzen egıtıımınden baska ne var. selam vermek 1 hafta anlatılırmı a.q

elıne verdıklerı g3le ne bok yıycen zaten 4 5 el sıkabılıyorsun.

tankların nısan ayarını yarım saatte yaptırıyorlar.

savas olursa as kendını daha ıyı :lol:

Neler oluyormuş anlat da bilelim. Öyle muamelenin yapıldığı adamlar genelde ayyaş, keş, hırsız, jiletçi ipe sapa gelmez tipler olur. Anasının babasının söz geçiremediği çocuğu komutan hamur gibi yapar :) .

Sen o 1 haftada anlatılan selama falan kurban ol :) .

Onlarda kendini oyalıyor işte.

İstersen bir senede insanı ciddi anlamda profesyonel asker yaparsın.

O kadar fiziksel ve psikolojik baskıyı kaç kişi kaldırabilir bilmem.

Sitelerde Paylaş

pkk ortadan kaldırılmadan zorunlu askerliğin kaldırılması imkansız. zorunlu askerlik uygulamasının iptal edilmesi tartışması ancak ondan sonra yapılabilir.

Aslında zorunlu askerlik savunucularının baş temel hatalarında biri şu PKK ile mücadele konusudur.Bu mantıkla yaşı 30 u aşmış bedelli askerlik bekleyen ve saklanmak kaçmak zorunda bırakılan çözüme muhtaç kişilerin bedelli askerlik beklentisi de çözülmemekte.

PKK ile çözümün en sağlam yönteminin profosyonel askerlerle mücadele olduğu apaçık ortada iken, hala bu sebeple zorunlu askerlik olmalı demeyi akıl ve izan yoksunlarının bahanesi olarak görmekteyim.

Zorunlu askerlik terörle mücadele metodu değildir bu mücadelede faydalı değil aksine çok kayıplar verdiren bir durumdur.Bu bahane tamamen milliyetçi güdümün ve militarist geleneğin dayatmasıdır.

Zorunlu askerlik çözümsüzlüklerin temel kaynağıdır.Askerlik kurumu duygusal ve kutsallaştırılmış kurum olmaktan çıkmalı.Öncelikli olarak,Profosyonel ve mantıki değerlere dayanmalıdır.

tarihinde herakles79 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kesinlikle kaldırılmalı.Bu ciğeri beş para etmez millet için 15 ay neden hayatımı mahvedeyim ki?Asker doğup da şehit olmak için can atan binlerce insan var onlar dururken ben neden gideyim?Valla ben kendi hayatımla birlikte yaşamaya değer insanların hayatını garantiye alabilseydim düşmanın tarafında olurdum.

Pkk filan hilkaye,asıl terörist bu devlettir,devletin kendisidir.40 yıldır bir avuç Pkklıyı bitiremiyorlar mı?Bir avuç Pkklı istediği gibi terör estiriyor,devlet bütün gücünü kullanıp uçaklarla,bazukalarla,tüfeklerle vb. binlerce mermi yağdırıp koskoca bir dağı tarıyor yakalayabildikleri Pkklı sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

İnsanlar dağa bu devlet yüzünden çıkıyor,doğuda yaşasaydınız eminim sizler de çıkardınız hepimizin aklında geçerdi.Devlet o boşa salladığı mermilerin paralarını doğunun insanını doyurmak,eğitmek,imkan sağlamak için harcasa terör merör kalmaz zaten,Türkiye tek vücut olurdu.Amma adam gidip oğluna gemi alıyor,uçak alıyor.Gel de terör bitsin.Pkk masum insanlara zarar vermese ben de Pkklı olurdum,çünkü o zaman terörist olmaz sadece haklarını arayan isyancı olurlardı.Keşke elimden gelse de ben de devlete karşı güç oluşturabilsem,hak vermeye değer insanların haklarını aramak için.

Bu devlet böyle adaletsiz olduğu sürece zaten Türk milletininin çoğu yamyamdır,kuyruklarına basmassan onlardan ala terörist olmaz.Devletin adaleti olmadığına göre de önce içimizdeki teröristlerle savaşmalıyız,Pkk filan hikaye.Pkk'nın yarısından çoğunluğu sayısına ulaşmış terörist topluluğu zaten içimizde,bakın hergün cinayet işleniyor,tecavüz işleniyor failler 2 gün yatıp çıkıyorlar.Bazıları da hiç yatmıyor bile.

Neyse yav;

Vicdani Ret uyguladığımda beni neler bekler,bilgisi olan arkadaşlar aydınlatabilir mi?Ne gibi zorluklarla karşılaşırım hayatım boyunca?

Sitelerde Paylaş

Kendini ve silah arkadaslarini koruyup savasabilecek bir askerin egitimi 12 aydir...

Pante'nin 3 aylik görüsüne katilmiyorum zaten öyle olmadigini da biliyorum.

3 aylik egitim alan askerler geri hizmetlerde calistirilabilir.Diger askerlikle ilgili baslikta düsüncelerimi aciklamistim.Adaletli ve düzgün bir sistemin TSK ya yerlesmesi gerekmektedir.

Orta Dogunun dibinde ve Anadolu'da yasaniliyorsa her an tetikte olmali ve emniyetinizin saglam olmasi gerekir.

Askerlik konusunda gercekleri tartismakta fayda vardir.Dolayisi ile zorunlu askerligin su anda kaldirilmasi söz konusu degildir.Yurt disinda yasayan cifte vatandaslar dahi kisa bir zaman süresi icin askere cagrilmaktadir.

Hayir.

Sitelerde Paylaş

Şimdi zorunlu askerliğin kaldırılmasını istiyormusun diye soruyosan evet diyorum . Ama zorunlu askerliğin kaldrılması gerektiğine inanıyormusun diye soruyorsan hayır diyorum .

Yani hayalperest yanımla düşünürsem zorunlu askerliğin kalkmasını isterim . Aslında dayatmalı bütün uygulamaların kalkmasını istememden kaynaklanıyor bu .

Yoksa günümüz şarlarında askerliğin kaldırılması yönetimin ve milletin de yok sayılması demek olur . Şartlar belli . Mal ortada . Hal böyleyken öne sürülmesi lazım gelen piyonlara ihtiyaç vardır . Henüz atlarla vezirlerle fillerle oyunu yürütecek gücümüz ve yeterliliğimiz yok . O yüzden ne kadar çok piyon o kadar çok özgüven diyorum ( her ne kadar içim cız ederektense ) .

Burası ortadoğu sonuçta . Bizde ortadoğunun ilkel ülkelereden bir tanesiyiz . Bakmayın siz daha ileri teknolojimize , ekonomimize falan . Uzun vadede geleceğimizin diğerlerinden pek farkı yok . Gelmiş ükelere yetişemiyoruz . Hantal bir yapıdayız . Yaşlı bir moruktan farkımız yok . Yaşlı ama hala abazan bir moruktan :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...