Jump to content

Anket: Zorunlu Askerlik Kaldırılsın mı?

Anket: Zorunlu Askerlik Kaldırılsın mı?  

96 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

• İleti 154
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Neler oluyormuş anlat da bilelim. Öyle muamelenin yapıldığı adamlar genelde ayyaş, keş, hırsız, jiletçi ipe sapa gelmez tipler olur. Anasının babasının söz geçiremediği çocuğu komutan hamur gibi yapar :) .

Sen o 1 haftada anlatılan selama falan kurban ol :) .

Onlarda kendini oyalıyor işte.

İstersen bir senede insanı ciddi anlamda profesyonel asker yaparsın.

O kadar fiziksel ve psikolojik baskıyı kaç kişi kaldırabilir bilmem.

anlat anlat bıtmez televızyonda o haberlerı gormen ıçın bırının anlatması lazım ben nobete gıderken yanımda yanlıslıkla arkadasın bacagına kursun sıktı her yer kan goturuyordu hıç bı gazetede de çıkmadı.

sakat kalmıycakmıs dedıler ama bı daha gormedım çocugu :) can guvenlıgın bıle yok.

dedıgın adamlardan tecavuzcu gaspçı tınercıler bulunsada dovmek kısa surelı etkı yapıyor. dısarı çıktıklarında bence daha kotu bır hayat yasarlar.

Sitelerde Paylaş

Ben askerden yeni geldim Eylül ün 23 ünde terhis oldum. Askerliğin zorunlu olmasına karşıyım. Forumun 1. sayfasında bi abimizin de dediği gibi "askerlik, Vatana hizmet yerinden ziyade egoların tatmin edildiği bir sirk" malesef durum bu. Askerdeki mantıksızlığın, haksızlığın hangi birini anlatayım.

Ama zorunluluk kaldırılırsa en azında Gönüllü gidenleirin orada bir değeri olur inancındayım. Gerçi mevzu askerlik olunca durum herşey olabiliyor ama yinede en azından şimdikinden biraz daha saygı görüler.

Askerlikte komutanlar herkesin eşitliğinden bahseder ayırım olmaz der. Ama cahil cuhale adamla tam tersi adamı aynı yere koymanın eşitsizlik olduğunu anlatamazsın. Hayatında diş macunu görmemiş adam için kazanç olabilir ama tersi durumdaki biri için kayıptır. Askeriyede eşitlik anlayışı çoğu kez eşitsizliğe neden olur ama gelde anlat kime ne anlatabilirsen.

Sitelerde Paylaş

Aslında zorunlu askerlik savunucularının baş temel hatalarında biri şu PKK ile mücadele konusudur.Bu mantıkla yaşı 30 u aşmış bedelli askerlik bekleyen ve saklanmak kaçmak zorunda bırakılan çözüme muhtaç kişilerin bedelli askerlik beklentisi de çözülmemekte.

PKK ile çözümün en sağlam yönteminin profosyonel askerlerle mücadele olduğu apaçık ortada iken, hala bu sebeple zorunlu askerlik olmalı demeyi akıl ve izan yoksunlarının bahanesi olarak görmekteyim.

Zorunlu askerlik terörle mücadele metodu değildir bu mücadelede faydalı değil aksine çok kayıplar verdiren bir durumdur.Bu bahane tamamen milliyetçi güdümün ve militarist geleneğin dayatmasıdır.

Zorunlu askerlik çözümsüzlüklerin temel kaynağıdır.Askerlik kurumu duygusal ve kutsallaştırılmış kurum olmaktan çıkmalı.Öncelikli olarak,Profosyonel ve mantıki değerlere dayanmalıdır.

pkk ile mücadele tabiki profesyonelce yapılmalı. bu mücadelede tsk bencede sözleşmeli personel kullanmalı ve bu personeli en iyi şekilde donatıp, eğitimini vermeli. bende aynen sizin gibi düşünüyorum 18 yaşındaki çocukları 2-3 aylık silahlı eğitim ile dağlara sürmenin doğru olmadığını biliyorum ama benim burada pkk sorunu çözülmeden zorunlu askerlik yasası değişemez dememin sebebi daha çok eşitlik ( olabildiğince ) ve vicdanidir. bugüne kadar bir çok genç yaşamını yitirdi. şimdi pkk sorunu ortadan kalkmadan zorunlu askerlik kaldırılmasına gönlüm ve vicdanım katılamıyor. tsk profesyonellerden oluşanlarla pkk ile mücadelesine devam etsin ama diğer yerlerde zorunlu askerlik uygulamasını sürdürsün.

kalınlaştırdığım bölümdeki düşüncenize ise katılmam mümkün değil. bu durumda olanların saklanmak yahut kaçmalarına gerek yok. her türkiye cumhuriyeti vatandaşı gibi gidip bir zahmet askerliklerini yapsınlar. muhtaç oldukları çözüm bundan ibarettir. bedelli çıksında, parası neyse verelimde bu askerlikten yırtalım düşüncesi kısaca parası olmayan sürünsün bu hayatta demekle aynı şey. esasında bu durumdakiler için daha ağır ithamlarda kullanmak lazım ama burada polemiğe girmeye gerek de yok.

Sitelerde Paylaş
her türkiye cumhuriyeti vatandaşı gibi gidip bir zahmet askerliklerini yapsınlar. muhtaç oldukları çözüm bundan ibarettir.

Bu adamlar 30'unu aşmış iş sahibi olmuş evlenmiş çoluk çocuk sahibi olmuşlar.15 ay işlerini bırakmaları ve çoluk çocuklarını bakıma muhtaç bırakmaları mümkün değil.

Bence evlenmiş ve bakıma muhtaç birilerinin velayetini üstlenenler bedelli askerlikten yararlanabilir.

Yurtdışına çalışmaya giden yararlanıyor ama burda çalışan yararlanamıyor böyle saçmalık olmaz.

Mevcut zorunlu askerlik sisteminin çokta eşitlik içerdiğini sanmıyorum.Ve eşitlenme şansı olduğunu da.

Bence kaldırılmalıdır kademeli olarak.Profosyonel asker sayısı artırıldıkça zorunlu askerlik süresi düşürülür ve nihayetinde kaldırılır.

Sitelerde Paylaş

Bu adamlar 30'unu aşmış iş sahibi olmuş evlenmiş çoluk çocuk sahibi olmuşlar.15 ay işlerini bırakmaları ve çoluk çocuklarını bakıma muhtaç bırakmaları mümkün değil.

Bence evlenmiş ve bakıma muhtaç birilerinin velayetini üstlenenler bedelli askerlikten yararlanabilir.

Yurtdışına çalışmaya giden yararlanıyor ama burda çalışan yararlanamıyor böyle saçmalık olmaz.

Mevcut zorunlu askerlik sisteminin çokta eşitlik içerdiğini sanmıyorum.Ve eşitlenme şansı olduğunu da.

Bence kaldırılmalıdır kademeli olarak.Profosyonel asker sayısı artırıldıkça zorunlu askerlik süresi düşürülür ve nihayetinde kaldırılır.

arkadaşım bende askere gittiğimde 31 yaşındaydım. 7 ay askerlik yaptım geldim. o kadar büyütülücek bir durum değil kanımca.

Sitelerde Paylaş
  • 5 weeks later...

Anketi açan kişi olarak kendi görüşüm derhal kaldırılması yönünde. Önce üniversite mezunları için kaldırılsın.

Daha sonra toptan kaldırılsın. Zehir gibi beyinler teröristin sıktığı serseri kurşunu yüzünden pisi pisine gidiyorlar.

Her Türk asker doğar, bir Türk Dünya'ta bedeldir, vatan sana canım feda gibi milliyetçi ve ideolojik söylemlerle beyin yıkadıkları da gerçek

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

seferberlik gibi durumlarda herkesin askerliğe hazır ve nazır olabilecek hale gelmesi için iki üç ay gibi bir süre askerlik eğitimi zorunlu olabilir...

bu sürücü kursu avıclık kursu gibi bir kurs ile de olabilir...

profesyönel askerlik işine bir an önce geçilmelidir...

Sitelerde Paylaş

Er ve erbaşların (komandolar, uzman erbaşlar dışında) büyük çoğunluğunun gereksiz olduğunu düşünüyorum. Anca dana gibi yük. Ordu bir sürü adamı besliyor, ordan oraya götürüyor, yatırıyor, bakıyor. Bu danalarda astsubay ve subaylara gıcık olup askerliği orduya küfrederek terkediyorlar. Bence isteyen yapsın, hem o zaman askeriye de bir ton hıyardan arınmış haliyle gidilesi bir yer olur. Zaten orduyu da yakında imamlar ele alacak, bir de imam subayın emirlerini falan yapmak iyice kötü olur. Benim de tuzum kuru, 5 sene önce yapmışım askerliğimi. Ama "evet, kalksın" diyorum. Çünkü bu haliyle çok gereksiz bir sistem.

Sitelerde Paylaş

Anketi açan kişi olarak kendi görüşüm derhal kaldırılması yönünde. Önce üniversite mezunları için kaldırılsın.

Daha sonra toptan kaldırılsın. Zehir gibi beyinler teröristin sıktığı serseri kurşunu yüzünden pisi pisine gidiyorlar.

Her Türk asker doğar, bir Türk Dünya'ta bedeldir, vatan sana canım feda gibi milliyetçi ve ideolojik söylemlerle beyin yıkadıkları da gerçek

Askere Gitmedim daha gitmeyide düşünmüyorum! Ailemin tek çocuğuyum. Yıllarca Okuyup Bir yere Gelmişken Köpeğin Teki Tarafından Öldürülemem.

"Biz Nasıl Gittiysek Onlarda Askere Gitsin" Bu düşünce Sadistçe Bir Düşünce Tarzı.... "Ben dayak yediysem oda yesin", "Ben açsam O bebekte aç kalsın" ile aynı şey.

Sitelerde Paylaş

Anadolu'nun böğründen kopup gelen Memo için böyle bir zorunluluğa gerek yok; O zaten gönüllü olarak asker olacaktır.

Zorunluluk, yahudi dönmesi, pkk işbirlikçisi paşa çocukları için geçerli olmalıdır.

Ve tabiiki de, her fırsatta bu toprakları sahiplenen elitist jakoben kemal müridleri için zorunlu olmalıdır.

Madem sahipleniyorsun, o halde ama sike ama sikile, bir şekilde savunacaksın.

tarihinde themanattheback tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

''Askerlik herkes için zorunlu tutulmaya devam edilmelidir'' fikrini savunmak için insanın yüzsüz ve utanmaz olması gerekir.

Bunu savunan insan nasıl bir insandır ya...

Eğer bu kurumun varolması gereğine inanıyorsan s.ktir git yap! Benim yerime de yap! Çok vatansevicisin ya.

Ama bir başkasını, hele ki istemeyen birini zorunlu tutma hakkını kendinde nasıl görürsün?!

O zaman kendince ''vatan için gerekli'' gördüğü herşeyi herkese zorunlu tutmaya kalkan tipler türesin!

Ne geri zekalı insanlar var ya...

Sitelerde Paylaş

''Askerlik herkes için zorunlu tutulmaya devam edilmelidir'' fikrini savunmak için insanın yüzsüz ve utanmaz olması gerekir.

Bunu savunan insan nasıl bir insandır ya...

Eğer bu kurumun varolması gereğine inanıyorsan s.ktir git yap! Benim yerime de yap! Çok vatansevicisin ya.

Ama bir başkasını, hele ki istemeyen birini zorunlu tutma hakkını kendinde nasıl görürsün?!

O zaman kendince ''vatan için gerekli'' gördüğü herşeyi herkese zorunlu tutmaya kalkan tipler türesin!

Ne geri zekalı insanlar var ya...

Benim canım vergi de vermek istemiyor.

İstemeyen birinden nasıl zorla alırlar yahu.

Nasıl bu hakkı kendilerinde görürler bi türlü anlamış değilim.

Sitelerde Paylaş

Benim canım vergi de vermek istemiyor.

İstemeyen birinden nasıl zorla alırlar yahu.

Nasıl bu hakkı kendilerinde görürler bi türlü anlamış değilim.

Aynı şey mi sence?

Ortak kullanılan kamu mallarının finansmanı için para toplamak ile insanlara zorla askeri eğitim verip ölüme gönderme aynı şey mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...