Jump to content

Anket: Zorunlu Askerlik Kaldırılsın mı?

Anket: Zorunlu Askerlik Kaldırılsın mı?  

96 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Hayır, kaldırılmamalı.

İşte bu da ülkem nihilisti, Nietzsche'nin kemikleri sızlıyor. Milliyetçisinden sosyalistine, anarşistinden liberaline, ulusalcısından muhafazakarına bir ülkenin her bireyi ayrı ayrı nasıl numunelik olabilir, insanın aklı almıyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 154
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hayır oyu kullandım. Çünkü...

Askeri güç egemenlik demektir. Devletin de esprisi oradadır. Devlet, egemen güçlerin zor aracıdır. Asker ise bunun en somut ve güçlü kanadını oluşturur.

Feodal toplumda askerlik, paralıydı. Kral ya da padişah parayla tuttuğu askerlerini savaşa sokardı. Bu dönemde egemenlik bu feodal unsurlardaydı.

Demokratik devrimler egemenliği kraldan halka verirken askerliği de yine kraldan alıp halka vermişti. Çünkü asker demek egemenlik demekti. Siyasal düzen halka verilirken, bu siyasi düzenin güvenlik gücünün halka gitmemesi düşünülemezdi.

Bunun yanında zorunlu askerlik, sınıfsal ayrım gözetmeden insanları kollektif bir yaşama sevk ettiği için halkçı bir yanı da vardı.

Tabi bir yandan da insan, vatanı için ölürdü. Arsa için değil. Kim zaten para karşılığında toprak savunurdu ki? Para, insan canından daha mı önemliydi?

Velhasıl kelam. Paralı askerlik ya feodal düzende vardır ya da kapitalizmin çürük emperyalist devletlerinde! Türkiye için zorunlu askerlik gerçek demokrasi için gereklidir.

Çok güzel ifade etmişsiniz.

iki, üç hafta önce bunla ilgili başlık açtık vatan parayla korunmaz dedik anlayan anladı, anlamayan anlamadı.

Sitelerde Paylaş

Kaldırılmasın diyenler bile zannedersem şu anki askerlik düzeninden,kayırmalardan,erlerin eziyet öekmelerinden, saçma sapan görevlerden vs... memnun değillerdir. Bunların düzeltilip zorunluluğun devamını istiyorlar zannımca.

Ayrıca freand ankete bu düzenlemeleri isteyip istememe durumunu da sorabilirdik, ya da sorunlu olsun diyenler ne kadar sürelik bir askerliği savunuyorlar onu da bilelim

Tabii ki katılıyoruz bu konuda cervantes.

Sitelerde Paylaş

İşte bu da ülkem nihilisti, Nietzsche'nin kemikleri sızlıyor. Milliyetçisinden sosyalistine, anarşistinden liberaline, ulusalcısından muhafazakarına bir ülkenin her bireyi ayrı ayrı nasıl numunelik olabilir, insanın aklı almıyor.

Kesinlikle bu konuda haklısın Castor.Gerçekten de bizim liberaller de numuneliktir,solcular da ,dinciler de.... :D

Sitelerde Paylaş

Feodal düzende ordu kralın ordusuydu, askerler paralıydı. Cumhuriyetin mülkiyet cumhura ait olunca cumhurun mülkiyetini koruması için bir de para alması saçmadır. Askerliğin zorunlu olmasının nedeni ordunun bir zümreye değil genel cumhura ait olmasıdır. Avusturya'da ordu görevi kamu hizmetidir. Zorunlu değildir ancak teşvik edicidir. Bu hizmeti seçenler hizmeti ücret karşılığında ve 6 ay süreyle yaparlar ancak diğer kamu hizmetleri 15 aydır ve ücreti yoktur. Bu sistem gayet temiz işliyor. Bu tarz bir şey olsa Türkiye'de iyi olur. Şimdi akıla şu soru gelebilir; madem mülkiyet cumhura ait o halde neden askerlik ücretli olsun. Bu da bireyselleşmenin getirdiği bir şey. Bir insan evini korumak için para almaz. Ancak şu çağda insanlar artık yurtlarını evleri olarak görmüyorlar çünkü küreselleşmeyle birlikte "bana her yer vatan" düşüncesi oturdu.

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Önce kör olasI su Arap zihniyetini üzerimizden atmamiz gerek.

Bunu atmadan bizden hicbir halt olmaz.

En solcumuzdan en sagcimiza kadar iliklerimiz bu vurdum duymazlihla(tevekkelü teelelleh) tika basa doldurulmustur.

Bir zamanlar SarIkamIs zIrhlI tugayinda basImdan gecen bir olayi anlatmistim.

piyede alayInIn destek bölügünü gecici olarah bana vermisdi destek bölük komutani.

Alay komutanInIda bir yerde oldu bittiye getirmisti.

Ben ASI tanIndIgImdan alay komutani pek istekli degildi bölügün bana verilmesine.

Ama destek bölük komutani ben birligimi ben dönene kadar Tolonbeye vermek istiyürüm deyince alay komutani pek birsey söyliyemedi.

Destek bölügü alayin agIr silehlerinin bulundugu bölüktür.

Neyse bölügü devraldim göreve basladim.

Bir sabah bütün alay bölükleri olarah egitime gittik.

Bölükler birbirlerinden nerdeyse 200 metre kadar uzaktaydi.

Ben bölügüme ogünün pirograminda olan esker donma tehlikelerinde ne yapmalidir,I ögretiyürdüm..

Tümen komutani geldi benden egitim dosyasini istedi.

Ne eyitimi veriyürsün dedi.

Bende donma tehlikelerine karsi eskerin yapacahlarini ögretiyürüm dedim.

Tesekkür etti ve sonraki bölüge gitti.

Gitti gitmesinede o bölükte bir patirti koptu.

Diger bölük komutanlari bir araya gelmis sohbet ediyurler.

Isi cavuslara birahmislar.

Egitim dosyasindaki bugünkü egitimi bile hicbiri bilemeyince tümen komutani hahli olarah bunlara her türlü kötü sözü söylemeye basladi.

6 bölüklü bir alayda gerekli egitimi veren bir bendim.

Bu alaydan bir üstegmen komando okuluna gönderildiydi.

6 ay sonra geldiginde erlere kayak egitimi verirken arazide,kayagin üstünde zor duruyordu.

Üstegmenim dedim ,sen iyisi kayaklarini cikar.

Asagisi ucurum,bir kayarsan maazallah ucurumdan asagi gidersin.

Cünkü dedim kayaklara pek hakim görünmüyürsün.

Bu adam eskere kayak egitimi veriyür.

Peki tümen komutani bunlardan farklimiydi?

Coh degerli bir komando Albayimiz,Ruslara karsi Türk ordusu,Türk eskeri nasil olmali,nasil donanimlanmalidir deye bir konferensinde hahli olarah Türk ordusunun egitim ve donanim yetersizliginden bahsedince,Tümen komutani albaydan sonra kürsüye cihip söyle dedigini hic unutamam.

Türk eskeri bugünkü haliyla ayaginda HEDIKLE Ruslara öldürücü darbayi vurur deyince,salonda bir ugultu basladiydi.,

Bunun üzerine tümen komutani neo beyenmedinizmi?

Albay konusurkan salonda sanki kimse yohdu,ne bu gürültü demisti.

Tümen komutanimizinda Enver pasadan farki olmadigini ordaki konusmasindan anlamistim.

Ruslarla 41 kere savasmis yalniz birini kazanmistik.

Türkiyenin su an 750,000 eskeri vardir.

Eger degerli albayimizin dedigi gibi bir ordumuz olsa 350,000 kisilik bir ordu Türkiyeyi savunmaya artar bile.

400,000 kisiye yapilan masraf 350,000 kisilik orduyu her konuda moderinize yapmaya yeterlidir.

Eski hudut karakollari,Hintli fakirlerin kulubelerine benziyürdü.

Yeni yapilan ve yapilacah olan karakollara tank roketleriyle bile atas edilse o duvarlari delemiyür.Üstelikte her türlü elektronik alatlarla donatilmislar.

Demekki yapilamamasinin nedeni YOKSULLUK degil,SOYSUZLUHMUS.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Kaldırılsın desem ne olur zaten, nihilistleri kim ipliyor bu ülkede. :)

Belki de askerde kendimi yok etmek için silaha kavuşma imkanım olacağından dolayı kaldırılmamalı diyorumdur. ;)

Sitelerde Paylaş

Halkı askerlikten soğutma suçunun olduğu bir ülkede zorunlu askerliğin özgürce tartışılabilmesi mümkün değil. Bu yasağı ortadan kaldırmak içinse önce zorunlu askerliği kaldırmak gerekiyor çünkü kanunun gerekçesi zorunlu askerliğe dayanıyor.

Bu yasağın olduğu ülkede de zorunlu askerliği kaldırmak da pek mümkün değil çünkü buna karşı olabilecek zihinleri hapse atan bir yasa var. Kitap-tanrı ilişkisi gibi.

Sitelerde Paylaş

Hayır oyu kullandım. Çünkü...

Askeri güç egemenlik demektir. Devletin de esprisi oradadır. Devlet, egemen güçlerin zor aracıdır. Asker ise bunun en somut ve güçlü kanadını oluşturur.

Askeri güç, yönetenlerin yönettikleri üzerindeki şiddet tekelinin aracıdır. Evet, devlet egemen güçlerin zor aracıdır. Peki TC'de egemen güç kimdir? Burjuvazi. Sen neyi savunuyorsun? Burjuva devletin ordusunu. NATO'nun darbeci ordusunu. Aferin sana!

Demokratik devrimler egemenliği kraldan halka verirken askerliği de yine kraldan alıp halka vermişti. Çünkü asker demek egemenlik demekti. Siyasal düzen halka verilirken, bu siyasi düzenin güvenlik gücünün halka gitmemesi düşünülemezdi.

Yarım hoca adamı dinden eder dedikleri gibi, yarım marksist de adamı solculuktan çıkarıyor anlaşılan. Demokratik devrim diyorsun; burjuva devriminin demokratik içeriği bu sınıf tekelleşip de ilericiliğini yitirmemişken söz konusu idi. TC ise geç kalmış bir burjuva devrimi olarak hiçbir zaman demokratik bir içeriğe sahip olmadı. Burjuva devletlerinde egemenlik halkın değil burjuvazinindir. Egemenliğin halka ait olması sadece kağıt üzerinde, göz boyamak içindir. Kaldı ki ''siyasi düzenin güvenlik gücünün'' halka verildiği de yok. Halk orduyu yönetmiyor ki. Er oğlu er olup piyon gibi kullanılıyor. Ölmezse, rütbeli beyefendilere aylarca ayak hizmeti yapıyor. Ordudaki eğitimin temelini askerleştirilen halk çocuklarının itaat ve sabrı öğrenmesi oluşturuyor. Koyun gibi bir toplum kışlalardan şekillendiriliyor. Sen de savunuyorsun, aferin!

Bunun yanında zorunlu askerlik, sınıfsal ayrım gözetmeden insanları kollektif bir yaşama sevk ettiği için halkçı bir yanı da vardı.

Ha babam ha! Senin komünizmden anladığın bu mu? Askeriyedeki tektip kıyafetler, aynı yemekhaneden yemek v.s. gibi uygulamalar yüzünden herkes orada eşitlikçiliğin öğretildiğini, adeta bir çeşit komünizm olduğunu falan düşünür. Oysa alakası yoktur. Askeriye de mini bir faşizm söz konusudur. Tektipleştirme, bireyselliğin törpülenmesi, hukuksuzluk, mantıksızlık, aşırı hiyerarşi, sorgusuz itaat, lider kültü, şovenizm v.s. bunlar faşizmin özellikleridir. Demokrasi perdesine gizlenmiş yarı sömürge tipi faşist rejimimiz kışlalarda kendini açık eder.

Tabi bir yandan da insan, vatanı için ölürdü. Arsa için değil. Kim zaten para karşılığında toprak savunurdu ki? Para, insan canından daha mı önemliydi?

Para için ölmek, egemenlerin vatan dedikleri egemenlik sahası için bedelsizce kendini ölüme yollamaktan bin kat daha akıllıca aslında. İşçi sınıfının egemen olduğu yer onun vatanıdır; tahakküme alınıp sömürüldüğü yer değil. Firavunun devletini korumak için Mısırlı köleler ''vatanseverce'' dövüşse onlara ne derdik? Salak derdik değil mi?

Velhasıl kelam. Paralı askerlik ya feodal düzende vardır ya da kapitalizmin çürük emperyalist devletlerinde! Türkiye için zorunlu askerlik gerçek demokrasi için gereklidir.

Paralı askerliğe ben de karşıyım. Ama bunun alternatifi asla zorunlu askerlik değil. Zorunlu askerliğin olduğu yerde bırak demokrasiyi en temel insan hakları bile olmaz. Devlet niye var? Kendi varlığını nasıl temellendiriyor? ''Ben'' diyor, ''sizin temel haklarınızın güvencesi için varım.'' Ama sonra zorla askere alıp en temel haklarımızı kısıtlıyor, hatta başlıca hakkımız olan yaşama hakkımızı bile talep edebiliyor. Yani kendi varlık gerekçesini çiğniyor. Bu durumda ne insan hakkı kalır ne demokrasi.

tarihinde Görkem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Askerlik kavramına olduğundan fazla maneviyat yüklenmiş.Bu ülkede, askerlikte çağdaş reformların ve çözümlerin çok gecikmiş olması bu yüzden.

Nasıl bir vicdani ret yasası çıkacak çok merak ediyorum.

Ayrıca bedelli askerlik yapacakların küçük düşürülmeleri ve rencide edilmemeleri gerek.

Umarım değerli komutanlarımız askerliğe manevi değil uzmanca ve profosyonelce yaklaşıyorlardır.

Sitelerde Paylaş

Şerefsizin şerefsiz olduğunu söylemek suçmu oldu artık bu ülkede. ?

Sorun senin gibi beyinsizlerin ürettiği fikir foseptiğinden kaynaklanıyor.

Sen şeref denen olguyu bu foseptikten bakarak ve bu foseptikte yaşayarak yaptığından pek önem arzetmeyecek yaptığın tanım.

Sitelerde Paylaş

Kaldırılsın desem ne olur zaten, nihilistleri kim ipliyor bu ülkede. :)

Belki de askerde kendimi yok etmek için silaha kavuşma imkanım olacağından dolayı kaldırılmamalı diyorumdur. ;)

Sen zorunlu askerlik kaldırılınca askere gitmek için yırtınsan bile seni askere yollamayacaklarını zannediyorsun. Hoş bu kadar salak olduğunu düşünmek sana hakaret olur. Aslında durum farklıydı; ama nihilistliğini de boka sürmek istemedin :lol:

Sitelerde Paylaş

Sen zorunlu askerlik kaldırılınca askere gitmek için yırtınsan bile seni askere yollamayacaklarını zannediyorsun. Hoş bu kadar salak olduğunu düşünmek sana hakaret olur. Aslında durum farklıydı; ama nihilistliğini de boka sürmek istemedin :lol:

Haklısın, boş bir konuşma oldu. Kaldırılsın *zorunlu* askerlik, isteyen gider isteyen gitmez...

tarihinde Zerdüşt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

Ben bayrakları değil insanları severim. Hiçbir bayrak katliamları örtecek kadar geniş değildir. Türklükle gurur duymuyorum. Vatanın kutsallığına inanmıyorum. Hükûmetlerin pis işlerinin temizlikçisi değilim. Bu yüzden militar disiplin altına girmeyi reddediyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...