Jump to content

Antropomorfik Tanrılar...

Recommended Posts

Dün akşam Aytunç ALTINDAL'ı izledim...

Hiç tereddütsüz en sevdiklerimden biridir kendisi...

İlk ateistler kimler olduğunu ve bu kelimenin kökenini anlattı, ben ilk kez duyup öğrenmiş oldum. Araştırıp detayına bir ara bakacağım.

Kendisinden çok şey öğrendiğim Altındal, dün akşam antropomorfik tanrılardan bahsetti. Biz zaten onları biliyorduk da o daha detayıyla anlattı.

Antropomorfik nedir, insan tanrı. Yani insan özelliklerini taşıyan tanri kavramı.

Antropo zaten insan demek, morp ise şekil demek.

İnsan şekilli tanrı yani. Fiziken de karakteristik olarak da aynen insana benzeyen tanrı tiplemesi.

Hani üzülen, başını iki elinin arasına alıp düşünen, sinirlenip sırtını dönen v.s.

Tabi ince bakınca mitolojik tanrılar da dahil tüm TOPLUMA mal olmuş tanrılar antropomorfikdir.

Allah da ayan beyan antropomorfiktir.

Bunun yanı sıra, Ben de kendimce zaten peygamberlerin tanrılaştırılmasından ziyade tanrının insana indirgendiğini düşünmüşümdür.

yani mesela Muhammed Tanrılaştırılmıyor. Tanrı Muhammedleştiriliyor.

Mesele Muhammedin tanrı olması değil, mesele Tanrının Muhammed olması...

Zaten hepimizin bildiği gibi, teizmin tüm tanrıları insan menşelidir.

tarihinde Afrodit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateeistlerin reddettiği tüm tanrılarda bu niteliktedir.

Bir din ne kadar soyutlaşırsa terk edilmesi ve çürütülmesi zorlaşır.

Monoteist ve soyut tanrı içeren dinlerin iddiaları ve tanrıları yanlışlanamaz olduklarından dolayı müminlerinin onları terk etmesi zordur.

Allah, adınaki deity hem paganizm döneminde(El-ilah), hem de ilk islam döneminde Antropomorfiktir.

Daha sonra zamandan ve mekandan münezzeh ve soyut bir şekle bürünmüştür, bu da onu yanlışlanamaz bir karaktere dönüştürür.

Gelgelim biz Antropomorfik olmayan, modern İslam Allah'ını da reddiyoruz ve senin önermen malesef çöküyor sevgili Kitsonga. :)

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrı kültünün insanlardan çıktığı aşikar zatn . Yalnız tam olarak hani anlam ve şekil etrafında .ıktığı çok net değil . Mesela en eski tablet yazılarında edinilen bilgilere göre tanrı-insan anlatımlarına çok sık rastlanır .

ünlü gılgameş destanındaki gılgameşin 2/3 si tanrı 1/3 i ise insandır . Bazen tanrılar insan hayvan karışımı şeklinde de olabilir mesela .

Sadece insanın kendisi bile büyük bir tanrı olabilmiştir .

Sayamıyacağınız kadar mitolojik tanrı vardır insanlık tarihinde . Bunlardan en eski ve en ünlüleri de büyük ihtimalle Tarı-İnsan-Güneş şeklinde ki tanrılar olmalı . Yani bu günün allahı :)

Sitelerde Paylaş

Tanrı kültünün insanlardan çıktığı aşikar zatn . Yalnız tam olarak hani anlam ve şekil etrafında .ıktığı çok net değil . Mesela en eski tablet yazılarında edinilen bilgilere göre tanrı-insan anlatımlarına çok sık rastlanır .

ünlü gılgameş destanındaki gılgameşin 2/3 si tanrı 1/3 i ise insandır . Bazen tanrılar insan hayvan karışımı şeklinde de olabilir mesela .

Sadece insanın kendisi bile büyük bir tanrı olabilmiştir .

Sayamıyacağınız kadar mitolojik tanrı vardır insanlık tarihinde . Bunlardan en eski ve en ünlüleri de büyük ihtimalle Tarı-İnsan-Güneş şeklinde ki tanrılar olmalı . Yani bu günün allahı :)

Haklısınız sayın Everest ve bu da dinlerin aşamalı evrimi teorisini destekler.

İlk dinlerde her insanın bir ruh taşıdığı ve doğadan farklı doğaüstü güçlere sahip olduğu düşünülüyordu.

Yani ilk evre, olan animizmde insanın kendisi bizzat tanrısaldı.

İkinci evre olan naturalizmde doğa olayları da tanrısallaştırıldı ve tanrı kavramı insan bedeninden çıkarak göğe yükseldi.

Üçüncü evre olan totemizm de ise her kabilenin bir totemi vardı ve bu totem, insanlarla gökteki tanrılar arasındaki ilişkiyi sağlıyordu.(bir nevi put).

Totemizm evresi kabilenin bağlarının güçlendiği, totem aracılığıyla iletişim kurabildiğini iddia eden şaman ve rahiplerin ortaya çıktığı dönemdi.

bu dönemde kabildeki bireyler birbirlerine kutsal bir bağ ile bağlı olduklarına inanır ve ritüeller yaparlardı.

Dördüncü evre politeizmdir, bunda tanrılar tamamen gökyüzüne yükselmiş, maddelerle veya totemlerle bir bağı kalmamıştır, ama hala antropomorfizm görülür.

Beşinci ve son evre olan monoteizmde tanrı ve insanlar arasındaki bağ olan put v.b. de ortadan kaldırılmış, kutsiyet yalnız tek tanrıya mahsus kabul edilmişir.

Monoteizmin ilk zamanlarında antropomorfik olan tanrı, insanla tanrının tamemen birbirinden soyutlanmasıyla zamandan ve mekandan münezzeh hale gelimiştir.

Kısacası ilk tanrısal şeyler bizzat insandır, sonra tanrılar ve insanlar ayrılmış ama tanrıların insan şekli korunmuştur. Monoteizmde bu bağ tamamen kopmuştur.

Sitelerde Paylaş

Ateeistlerin reddettiği tüm tanrılarda bu niteliktedir.

Ateistler bu nitelikteki tüm tanrıları değil sadece, her nitelikteki her tanrıyı reddeder. Ateistler temel olarak tanrı fikri ve iddiasını reddeder. Tanrının niteliğinin hiçbir önemi yoktur, sonuç olarak tümü insan tarafından yaratılmıştır der ve olay biter.

Sitelerde Paylaş

Ama hala , kızan , pişman olan , tehdit eden , üzülen , düşünen vs tanrı tipi günümüzde mevcut . Her ne kadar zamandan ve mekandan münezzeh olsada insansı davranışlardan tamamen kopabilmiş değildir günümüzdeki ünlü tanrılar .

Evet, günümüzdeki tanrılar antropopsikolojiktir hala. :)

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ama hala , kızan , pişman olan , tehdit eden , üzülen , düşünen vs tanrı tipi günümüzde mevcut . Her ne kadar zamandan ve mekandan münezzeh olsada insansı davranışlardan tamamen kopabilmiş değildir günümüzdeki ünlü tanrılar .

İnsan davranışlarından tamamen kopmamış olmayı bırak, büsbütün insan gibiler.

Kızıyor, küsüyor, sevinip mutlu oluyor, üzülüyor, kıskanıyor, öfkelenip tehdit ediyor, şantaj yapıyor, tuzak kuruyor, korkutup sindiriyor vs vs..

Sitelerde Paylaş

kirec ben bazı tanrıları gerçekten anlayamıyorum . Özellikle allahı .

diyelim ki sen tanrısın...

insanlarla nasıl bir iletişim kurardın...

onlardan bir şey istermiydin...

istediğini nasıl anlatırdın...

tüm insanları düşün ama...

Sitelerde Paylaş

Ben tanrı olsaydım deistin tanrısı olurdum büyük ihtimalle .

ha ...

yani karışmazdım pek diyorsun...

ne haliniz varsa görün...

ya okadar uğraşıp yarattığın canlıların içinde iyice canileşen bütün yarattığın sistemi alt üst edebilecek konuma gelen insana da mı karışmazdın...

hadi bitkilere karışmadın onların kimseye bir zararı yok hatta en faydalı canlılar diyebiliriz...

hayvanlarda kendi kendilerine idare ediyorlar...

ama insanlar tüm ekosistemin içine edebiliyorlar...

onlara en azından bir şekilde müdahale etmeyi düşünmez miydin...

Sitelerde Paylaş

ha ...

yani karışmazdım pek diyorsun...

ne haliniz varsa görün...

ya okadar uğraşıp yarattığın canlıların içinde iyice canileşen bütün yarattığın sistemi alt üst edebilecek konuma gelen insana da mı karışmazdın...

hadi bitkilere karışmadın onların kimseye bir zararı yok hatta en faydalı canlılar diyebiliriz...

hayvanlarda kendi kendilerine idare ediyorlar...

ama insanlar tüm ekosistemin içine edebiliyorlar...

onlara en azından bir şekilde müdahale etmeyi düşünmez miydin...

İşte bunun için evrimi yaratmış olurdum . Doğal seçilimden geçtikten sonra istedikleri haltı yesinler . Ha yaptıkları tahribat doğal seçilimi mi zorluyor . Yok olup giderler . Benim karışmama gerek yok :)

Sitelerde Paylaş
İlk ateistler kimler olduğunu ve bu kelimenin kökenini anlattı, ben ilk kez duyup öğrenmiş oldum. Araştırıp detayına bir ara bakacağım.

İlk ateistler herhalde ilk insanlardır.

Hristiyanlıktan önce de ateistler mutlaka olmuştur. Ama onların bir adı var mıydı, ne denirdi bilemiyorum.

İlk Hristiyanlar Anadolu'da ortaya çıkıp Pagan tanrıları reddederek tek tanrıyı savununca bunlara ateist dendiği söyleniyor. Yani ateist kelimesi ilk kez tek tanrıyı savunanlara söylenmiş. Daha da açarsak bugün ateistlerin teist dediği Hristiyanlara çok tanrıcı teistler "ateist" derlermiş ve ilk kiliseleri yapanlar da bu ateistlermiş. :)

Tabi ince bakınca mitolojik tanrılar da dahil tüm TOPLUMA mal olmuş tanrılar antropomorfikdir.

Allah da ayan beyan antropomorfiktir.

(Kur'an'a göre) Tevrat, Allah'tandır.

Tevrat'ta net olarak insanın tanrı suretinde yaratıldığı yazılıdır. ( Tekvin: 1/ 27.Tanrı insanı kendi suretinde yarattı.)

Tevrat'ın bu ayeti Kur'an'da düzeltilmez ve Tevrat'a benzer şekilde Allah'tan insan karakteristiğine sahipmiş gibi bahsedilir.

Ayrıca Buhari ve Müslim gibi en güvenilir hadisçilerin hadislerinde "Allah, Adem'i kendi suretinde yarattı" hadisi vardır.

Buna rağmen İslam'da Allah, eşi ve benzeri olmayan varlık olarak sunulur.

Muhtemelen İslam'da Allah fikri zaman içinde değişmiştir. Bu değişimde kanıt olarak Şur'a 11 ayeti gösterilir. Bu ayet "Allah'ın benzeri hiçbir şey yoktur." diye çevrilir ama doğrusu:

"O’nun misli gibi hiçbir şey yoktur." olmalıdır. "Benzeri yoktur" çevirisiyle "insan biçimli tanrı" anlayışı yıkılmaya çalışılır.

Neden Hristiyanlar, yahudiler insan biçimli tanrıdan rahatsız değil de, İslamcılar bu denli rahatsızlar acaba? Allah insan biçimli olamaz mı yani?

Sitelerde Paylaş

İşte bunun için evrimi yaratmış olurdum . Doğal seçilimden geçtikten sonra istedikleri haltı yesinler . Ha yaptıkları tahribat doğal seçilimi mi zorluyor . Yok olup giderler . Benim karışmama gerek yok :)

iyi de başka ne iş yapıyorsun ki sen...

çok mu meşgulsun ondan mı mudahale etmiyorsun...

gel sen bi elat bu işe...

dünyayı bk götürüyor söylemedi deme...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...