Jump to content

Laik Müslüman (tartışma)Düşünce dünyasıdan.

Recommended Posts

Sayın Freand. davetiniz üzerine bu foruma katıldım.

Ancak Diğer sitede sorduğunuz sorulara cevabımı tek tek veremeyebilirim. Nedenini garip diyim.

Öncelikle kuran Muhammedin ölümünden sonra (3-4 sene) Kitap haline geldi.Bu gerçeği Din alimleri kabul eder. Ancak şöyle bir gerçek varki din değiştirilmedi yorumlandı. Bu Dediğim çok farklı bir yapıdır. Yorumlanmak aktarılan verinin açıklayıcısı olmak olduğundan kuranı destekleyen ayet bilgi ve yaşam anıları kuranın anlamsallığını çok farklı yapılara cevirdi. Bu insanın birey olarak tekil bir zihinsel yapıda oluşundan dır.

Ben araplara yada diğer milletlere hiç bir şekilde müslümanlığı yanlış yorumlamış demedim. Yorumu yanlışlayan yaşanılan olaylara benzeri tavırlar sunulmasıdır. Bunun için çok açık bir örnek vermiştim. O devirde uzayda yürüyen bir kişiyi anlattığınızda kimse inanmazdı. Bu arapların ne küldtüründe yer alıyordu nede dünya üzerinde böyle bir deneme yapılmıştı.

Ancak devir değişti. Bunda o devirde yapılan yapıların değişmesinden tutunda yaşamdaki farklılaşmalarıda eklersek Kurana bazı kısımlar (kuran içinede Örneklemeye yönelik bazı kültürel benzerlikler bulunmaktadır.) fiilin oluşumu sırasında var olanlar olarak eklenmiş ve bu bir nevi kurallaştırılmıştır. Bunda Yanıltıcı olanları dinin kendi tabiriyle dış mihraklar (kafirler) bilerek yapmıştır. Şeriati ortaya çıkaran nedende böyle bir öğedir.

Şeriat Muhammed devrinde yoktu ancak dört halife devrinde oluşumu bitmişti. Garip kısım bunu ne muhammed yapmıştır nede halifeler.Şeriat oluşumu yazılı bir dökümanın olmayışından kulaktan dolma yöntemlerin oluşturduğu bir yapı olarak gelişiyordu.

Yazıya geçen kuran salt olsada oluşumunu tek başına tamamlamamıştır. Tıpkı devletlerin gelişimi gibi o kuranda kurallarını ortaya koyarken yanında kötü - iyi yapılarda oluşumunu yapmaktaydı. Yani kuran doğruyu iletse bile yanlış-doğru yapılar bu kurallara dolaylı yada doğrudan karışmaktaydı.

Dinden çıkmak diye bir korkum yok. Çünkü benim dinden çıkıp çıkmadığımı aklım yada başkaların aklı belirlemez belirleyemez. Benim inandığım allah ne şii ne sünni ne hanifi neden bilmemem ne mezhebi dinlemeyen kendine kalble bağlı olanlara bakan bir ilah. Sünni ile şii arasındaki farkın hanefi ile hanbeli arasındaki farkın sadece kurandaki süre ayet yada vecizelerin yorumlamalarındaki farktan ileri geldiğini biliyorum.

Kuranda yazılanlar bence doğru ve gerçektir bunu kabul ederim. Ama ben bu kaynakların yorumlanmış halini okumadan önce direk yazılı halini okurum.Kuran yorumlu halinde değişikliklerin var olduğunuda böyle gördüm.

Yazımı şimdilik burda kescem işim çıktı ama cevabını bekliyorum..

Bu ara eğer bilgisayarın yanlışlıkla kapndığında verilerin gidiyorsa unix sistemini flash bellekte tut va açılışı burdan yap ram uygulamasına gir ve ram verilerinin kopyasını al. karışık olabilir ama ram kopyasını alırsan ( elektirik kesildiğinde ölsede veri silimi başaltılmadığından veriye bir dosya klaıbı şeklinde ulaşılabiliyor.) bunu bir disk sistemiyle açıp kullanımdaki verilere ulaşabi,lirsin..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 146
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Merhaba, Mustafa Bey hoşgeldiniz ateistforuma.

Bunlar sizin düşünceleriniz elbette.

Bırakalım diğer müslümanlar sizin iddialarınıza cevap versinler, bir ateist olarak ben yoruldum da.

Kuran'ın sonradan kitap haline getirildiğini yıllardır biliyorum zaten ben, size din araştırmacılığı yapıyorum dedim ya zaten. :)

İtiraf etmem gerekirse bu foruma ilk kez laik bir müslüman üye oldu.

Sitelerde Paylaş

Ey ateistforum müslümanları size Mustafa beyi tanıtayım, kendisini düşünce dünyası sitesinden ben davet ettim buraya.

Kendisi laik müslüman olduğunu iddia ediyor, bu forumda pek rastlanan bir olay değil bu.

Mustafa bey İslam'da şeriat olmadığını iddia ediyor, ben İslam'ın şerittan ayrılamaz olduğunu ona anlatmaya çalıştım.

Sizlerin de bu konuda söyleyeceği birkaç söz olmalı bence. Çünkü İslam'da şeriat kesinlikle vardır.

Bunu ona müslümanlar olarak siz de anlatabilirseniz sevinirim.

Şeriatın ilahi kaynaklı olmadığını insanlar tarafından uydurulduğunu düşünüyor.

Evet, hem şeriat hem de dinin kendisi insan yapımıdır ancak bir müslümanın şeriatın Allah'ın emri olduğunu düşünmesi gerekmez mi?

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öncelikle hoşgeldin dostum.

Sorması ayıp ama bazen ayıplar güzeldir.İlk mesajda konu açmayı nasıl başardın? :D

Ey ateistforum müslümanları size Mustafa beyi tanıtayım, kendisini düşünce dünyası sitesinden ben davet ettim buraya.

Kendisi laik müslüman olduğunu iddia ediyor, bu forumda pek rastlanan bir olay değil bu.

Mustafa bey İslam'da şeriat olmadığını iddia ediyor, ben İslam'ın şerittan ayrılamaz olduğunu ona anlatmaya çalıştım.

Sizlerin de bu konuda söyleyeceği birkaç söz olmalı bence. Çünkü İslam'da şeriat kesinlikle vardır.

Bunu ona müslümanlar olarak siz de anlatabilirseniz sevinirim.

Tayyipçi değilse başımın üstünde yeri var,Laik demen daha bir sıcak bakmamı sağladı doğrusu demekki Tayyipçi değil :D

İslam'da şeriat yoktur denemez,şeriat zaten İslam kurallarıdır.Misal domuz eti yasağı şeriattır,sex kölesi edinmek şeriattır,Müslüman olan anne babaya bir ''Of'' bile dememek de şeriattır yani şeriat Allah'ın kurallarıdır,nasıl İslam'dan ayrı düşünülebilir?

tarihinde Dark Prince tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

inana bana burası bana cazip gelcek kadar değil :)

Ben çok farklı konulara dalmayı severim ama felsefi tartışmalarda susar izlerim.

Benim bilgi alanım yoğunluk olarak PC ve Yazılım sistemleridir. bu nedenle Pek takılmam felsefeye yada yorucu tartışmalara.

ismimi googlede arat şaşırırsın :D mustafa2116 :)

20.000 e aşkın sitede vardır.

tarihinde mustafa2116 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben çok farklı konulara dalmayı severim ama felsefi tartışmalarda susar izlerim.

Benim bilgi alanım yoğunluk olarak PC ve Yazılım sistemleridir. bu nedenle Pek takılmam felsefeye yada yorucu tartışmalara.

Arada bir takip edin forumu yine de. :)

Sitelerde Paylaş

ismimi googlede arat şaşırırsın :D mustafa2116 :)

20.000 e aşkın sitede vardır.

Muhammedle dasak yaristiriyon desene,onunda her site de var,isimleri birlestirin B)

Sitelerde Paylaş

Muhammedle dasak yaristiriyon desene,onunda her site de var,isimleri birlestirin B)

ateist yada dindar yada sapık bilemem hangisindensin.

Muhammedle daşşak geçmende beni ilgilendirmiyor.

Ben sana allaha inan demedim (dememde) çünkü senin aklın var seçim senin.

Ama saygı kurallarını biliyorsan foruma uygun hareket et.

Ben burda Aşırı dindar olarak durmuyorum. Dinide değiştirmeye kalkmıyorum.

Benim öğrendiğim din kitabında () işaretleri arasındaki yorumsal kelimeler yok. "" işaretleri arasında tarihinde şu savaşta yada şu olayda yazılmıştır yazısıda yok.

Önce aslını okurum. okuduğumu anlamak için 3-5 kez daha okurum.

Sen yazımı tek seferde okuduysan ve anladığın buysa bu senin düşüncen ama açık yazı yazmak sana 15 yaşından küçük bir izlenim verir. Ben burda muhammede (HZ) Muhammed diyebilridim Yada şeytan konuşmasını bir şekilde anlatmaya çalışırdım ama benimde bilmediklerim var diyip sustum. Bu benim size olan saygımı gösterdi.

Benim dinimde yazan yazılarda kelimeler dışarı şeriatle çıkarıldığından çok sert yer alır. Ama dinim şeriat kabul etmez.

Sen ise madde biliyorsun ve onun varlığını biliyorsun.

bu iki düşünce bir birleriyle doğru şekilde hiçbir zaman uyuşmadı. Şimdi sende varsa bir sorun yada bilmek istediğin bunu doğru şekilde sor ben maddenin dışındaki varlığa inandığım şekilde onu bildiğim kadar sana çevap vereyim.???

Sitelerde Paylaş

şeriat kuralları denilen kurallar bir takım eski ve yöresel kurallardır...

tanrının kurallları az ve özdür...

adil olun haksızlık etmeyin saygılı olun dürüst olun iyilik edin yardımsever olun cömert olun gibi...

hukuk kuralları zamana ve zemine göre değişse de arkasındaki felsefe genelde aynıdır...

toplumda barışı düzeni sağlamak...

başışı ve düzeni adilce sağlayan kurallar tanrının kuralları sayılabilir...

ama bu kuralların zamana ve yöreye göre değişim göstermesi de doğaldır...

Sitelerde Paylaş

Freand sormuştun bir eyrde bulamadım burdan yazcam.

Evrimin ne kadarına inanıyorsun.

Dinimiz evrimi red etmiyor bu reddi yapan insan. Malesefki.

Ancak evrimin bazı yerleri ya abartılmış ya benzetilmiş yada hayalendirilip mantıksallaştırılıp anlatılmış.

Dikkatini çekecek küçük bir nokta ve bilimsel kanıtıda yanında.

İnsan büyük ovalarda (savanlarda) otların arasında gezemiyordu çünkü arka ayakları üzerinde duramıyordu. O insan arka ayakları üzerinde durmayı orda otların üzerinden bakara öğrendi.

Bu öğrenme Nasıl olduda DNA ya işlendi?.3 yaşındaki çocukta görmese bile ayakta yürümeyi bilebiliyor.

---------------------------------

Gruplar halinde dolanan insan korkuyu yenmişti. Artık o en güçlüydü.

Nasıl olduda insan korkarak din üretti? Evrimde insan korkuyu yenmemişmiydi.

Bir çok insan yada insana yakın olan canlılar anlatıldı ama soylarının bir nehirde yada bir savanda bitmesinden söz edildi. Homosapiensin yaşamı ise bunların benzetmeleriyle anlatıldı.

Neden HOMOSAPİENS direk anlatılamadı?

Bazı canlıların oluşumu için bazı canlıların önceden var olması gerekir kuralını ortaya atan evrim sudan çıkan canlıya sadece yumurtalama özelliği koymuştu. bu havada oksijen yada diğer ne varsa onun varlığını gösteriyordu.

Ama neden ormanların varlığı olmayan bir yere canlı çıkmış ve nasıl kuma yada toprağa bırakabildi.

evrimde yada raslantıda tek akıllı insan nasıl tekti. 4 milyar( milyon da olabilir) yıl geçmiş dünyada bilimsel bir kaç kanıt dışında insandan önce akıllı bir canlı yok görülüyor.

4. milyar yıl geçmiş olan süreçte evrimi tüm canlılar yaşadıysa içlerinden bir tanesidemi akıllanamadı?.

evrimin başlangıcından buyana raslantının sonucunda hiç hatalı canlı oluşmamaması ise daha garip olan bir noktadır.

En kısa süreli yaşayan canlılar bilr 100 sene yada 500 sene yaşamış ama hatalı olarak ölü doğan birbiri benzeri bir canlı neden bulunamamıştır?

İŞte katılmadığım yerleri. Evrim bazı noktalarda çarpıtılmış bazı noktalarda hayalle matıklaştırılmış. Evrime belli ordana ALLAHIN YARATMA SÜRECİ olarak inanıyorum.

Sitelerde Paylaş

Sorması ayıp ama bazen ayıplar güzeldir.İlk mesajda konu açmayı nasıl başardın? :D

Tayyipçi değilse başımın üstünde yeri var,Laik demen daha bir sıcak bakmamı sağladı doğrusu demekki Tayyipçi değil :D

İslam'da şeriat yoktur denemez,şeriat zaten İslam kurallarıdır.Misal domuz eti yasağı şeriattır,sex kölesi edinmek şeriattır,Müslüman olan anne babaya bir ''Of'' bile dememek de şeriattır yani şeriat Allah'ın kurallarıdır,nasıl İslam'dan ayrı düşünülebilir?

onlar tam öyle değil.

Şeriat insanın sivriltiği kuralların oluşumdur.

Barsayki kafirlar ölmeli onalr allahı inakar edenelrdir onalrı önce uyar dinlemezse öldür der.

ama şeriat bunun kafirleri öldür kısmını uygular böylelikle islamiyete hizmet edilidiği sanırılır.

Muhammed döneminde şeriat yoktu ama dör halife devrinde şeriat oluşumunu tammalamıştı.

Bu insanın yapısından kaynaklanan bir olay.

Çarpıtmak yada değişitirmek.

Kuran çıkarken tek başına kuran çıktı ama o oluşumunu yaparken iyi-kötü oluşumlarda oluşmaktaydı. Şeriat bu oluşumlardan biri.

Sadece sanki islamiyetmiş gibi islamiyetle bağdaşmış gibi görülür.

Sitelerde Paylaş

onu sorma onu nerdeyse girdiğim her site soruyor. ve genelde sitenin yöenticisine açıklayabileceğim bir teknik detay olduğunu anlatmakta zorlanıyorum. ya siteyi yazan çözebiiyor yada yayınlayanb :)..

Örnek pc forumlarından birine üye olmuştum orda önce adminden onay alınması gerkiyordu üstüne 100 kezde yazı şartı.

kayıt olduğum anda 1 mesajla yazı yazdım meğer yasakmış ban yedim ama sonradan açtılar.:)

Soru sordular nasıl yaptın diye açıkladım. Açık halen geçerli sadece kullandırmıyorum.

Sitelerde Paylaş

Freand sormuştun bir eyrde bulamadım burdan yazcam.

Evrimin ne kadarına inanıyorsun.

Dinimiz evrimi red etmiyor bu reddi yapan insan. Malesefki.

Ancak evrimin bazı yerleri ya abartılmış ya benzetilmiş yada hayalendirilip mantıksallaştırılıp anlatılmış.

Dikkatini çekecek küçük bir nokta ve bilimsel kanıtıda yanında.

İnsan büyük ovalarda (savanlarda) otların arasında gezemiyordu çünkü arka ayakları üzerinde duramıyordu. O insan arka ayakları üzerinde durmayı orda otların üzerinden bakara öğrendi.

Bu öğrenme Nasıl olduda DNA ya işlendi?.3 yaşındaki çocukta görmese bile ayakta yürümeyi bilebiliyor.

Gruplar halinde dolanan insan korkuyu yenmişti. Artık o en güçlüydü.

Nasıl olduda insan korkarak din üretti? Evrimde insan korkuyu yenmemişmiydi.

Bir çok insan yada insana yakın olan canlılar anlatıldı ama soylarının bir nehirde yada bir savanda bitmesinden söz edildi. Homosapiensin yaşamı ise bunların benzetmeleriyle anlatıldı.

Neden HOMOSAPİENS direk anlatılamadı?

Bazı canlıların oluşumu için bazı canlıların önceden var olması gerekir kuralını ortaya atan evrim sudan çıkan canlıya sadece yumurtalama özelliği koymuştu. bu havada oksijen yada diğer ne varsa onun varlığını gösteriyordu.

Ama neden ormanların varlığı olmayan bir yere canlı çıkmış ve nasıl kuma yada toprağa bırakabildi.

evrimde yada raslantıda tek akıllı insan nasıl tekti. 4 milyar( milyon da olabilir) yıl geçmiş dünyada bilimsel bir kaç kanıt dışında insandan önce akıllı bir canlı yok görülüyor.

4. milyar yıl geçmiş olan süreçte evrimi tüm canlılar yaşadıysa içlerinden bir tanesidemi akıllanamadı?.

evrimin başlangıcından buyana raslantının sonucunda hiç hatalı canlı oluşmamaması ise daha garip olan bir noktadır.

En kısa süreli yaşayan canlılar bilr 100 sene yada 500 sene yaşamış ama hatalı olarak ölü doğan birbiri benzeri bir canlı neden bulunamamıştır?

İŞte katılmadığım yerleri. Evrim bazı noktalarda çarpıtılmış bazı noktalarda hayalle matıklaştırılmış. Evrime belli ordana ALLAHIN YARATMA SÜRECİ olarak inanıyorum.

Sorularınız merak yüklü ve güzel sorular ama bunları öncelikle sizin araştırmanız gerekiyor.

Ama sizi kırmamak için ayaküstü de olsa bir kaç şey söyleyeyim.

Öncelikle neden başka hiçbir canlı akıllanmadı ifadesi doğru değil çünkü akıllanmanın bir ölçütü olması gerekir. Dünya üzerindeki tüm türlerin zekası birbirinden farklıdır zaten. Homo Sapiens Dünya üzerindeki canlı türleri arasında zekası, düşünebilme yetisi ve farkındalığı en yüksek olan canlıdır. İnsan evrimiyle ilgili yanılgılarından en büyüklerinden bir tanesi de insanların en yakın akrabaları şempanzelerden geldiği yanılgısıdır. Evrim'de hiçbir modern canlı bir diğerinden türemez, benzer canlılar aynı atadan gelirler. Yani bazı kesimlerin Evrim teorisini insanların şempanzelerden geldiğini iddia ettiği gerekçesiyle eleştirmeleri boşuna ve provokatiftir. Evrim'in temel mekanizması doğal seleksiyondur. Doğal seleksiyon aynı türe ait canlıların farklı bölgelere gittiklerinde, değişen ekosistem ve çevre şartlarından dolayı bazı özelliklerinden dolayı elenmesidir. Aynı türe ait bireyler arasında metasyonlardan kaynaklanan doğal farklılıklar bulunur, bunlara varyasyon adı verilir. Tür içi farklılıklara en güzel örnekler insanların saç renklerinin farklı olması, kutup ayılarının ve boz ayılarının post renklerinin ve kalınlıklarının farklı olmasıdır mesela.

Bir populasyondaki bireyler gerek DNA tamir mekanizmasındaki bozukluklarla, gerek UV ışınlarla, gerek serbest radikalller ve bazı kimyasal mutajenlerin etkisiyle değişik özellikler kazanırlar, bu mutasynlar genellikle zararlı veya faydasızdır. Ama ortam şartları değiştiğinde, iklim, bitki örtüsü v.b. populasyondaki bazı bireylerin kazandığı bu değişiklik değişen koşullarda onlara avantaj sağlamaya başlar, ilk başta bu mutasyonu taşımayanlar avantajlı iken artık mutasyonu taşıyanlar avantajlı hale geçer ve o özelliği taşımayan bireylerin ölmesi ve elenmesiyle mutasyonlu gen artık türün normu haline gelir ve görülme sıklığı artar. O değişik ve yeni oluşmuş geni taşımayan bireyler ölerek soyunu devam ettiremezken, değişiliğe sahip olanlar hayatta kalarak bu geni bir sonraki nesillere aktarırlar. Evrimsel özelliklerin nesilden nesile aktarılmasının yolu da budur. DNA değişmez değildir, yukarıda belirttiğim birçok sebepten dolayı daima değişir, ama bu değişiklikler avantaj olmazsa o türün soyu tükenir, eğer avantaj sağladıysa o geni taşıyan yeni bir tür oluşur.

Şüphesiz herhangi iki tür arasında sadece 1 değil, binlerce gen arasında farklılık var. Yukarıda bahsettiğim elenmeye bağlı seçilimle bu değişiklik milyonlarca yıl süren bir süreçte binlerce gende farklılığa yol açar. Her gen değişimde, yeni haller eski hallerden biraz daha farklıdır. Yüzbinlerce nesil sonunda üstüste biriken bu farklılıklar o kadar büyük bir hal alır ki artık oluşan şey yeni canlı sayılabilir.

Evrim çoğu zaman tek dal halinde devam etmez, eski canlıdan milyonlarca yıl içinde çok sayıda yeni canlı türü oluşur.

Buna homosapiens ve diğer insan türü olan homo Neanderthalis verilebilir.

Tek bilinç kazanmış canlı türü Homo Sapiens değildir, bizim dışımızda soyu tükenmiş bazı insan türleri de vardır, örnek: Neandethal. Onların soyu 40 000 yıl önce, bizimle yani Homo Sapiensle karşılaşınca tükenmeye başladı. Onlar, gelmiş geçmiş en zeki 2.canlılardı, ateş yakmayı, mızrak atmayı hatta konuşmayı bile biliyorlardı ama bizden geriydiler ve rekabeti kaybederek tarihe karıştılar. Kısacası biz şempanzelerden gelmiyoruz, biz şempanzelerle ortak hayvandan geliyoruz. Bu hayvan türünün ormanda kalan kolları şempanzeye dönüşürken, buzul çağını takip eden kuraklık sonucunda savanlarda yaşamaya başlayan kolları da Homo Ergaster, Homo Habilis gibi şeylere dönüştü. İki ayak üzerinde yürüme 3.2 milyon yıl önce, ateşin bulunması ise 1.8 milyon yıl öncedir. Homo Sapiens ise varılan son evredir, 200 000 yıldır HomoSapiens vardır.

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dinimiz islamiyet yeteri kadar laiktir. bunu laiklikten ve hoşgörüden uzaklaştıran şeriat denilen insan yapımı sivriltilmiş yapılardır. Allah savaşa giderken bile savaşta bile insan aman dilediğinde affedin diyor ama şeriat aman dilemesine bile izin vermiyor.

Din develete bir çok yetki veriyor ama nedense bu yetkiler şeriatle birleştirilip uygulanıyor.

Diniz yeteri kadar laik ama bunu bozan insan bozuk. Anlayan yada anlatan çok farklı yapılarda buda islamiyeti yeteri kadar açık anlatmıyor.

Sitelerde Paylaş

ateist yada dindar yada sapık bilemem hangisindensin.

Muhammedle daşşak geçmende beni ilgilendirmiyor.

Ben sana allaha inan demedim (dememde) çünkü senin aklın var seçim senin.

Ama saygı kurallarını biliyorsan foruma uygun hareket et.

Ben burda Aşırı dindar olarak durmuyorum. Dinide değiştirmeye kalkmıyorum.

Benim öğrendiğim din kitabında () işaretleri arasındaki yorumsal kelimeler yok. "" işaretleri arasında tarihinde şu savaşta yada şu olayda yazılmıştır yazısıda yok.

Önce aslını okurum. okuduğumu anlamak için 3-5 kez daha okurum.

Sen yazımı tek seferde okuduysan ve anladığın buysa bu senin düşüncen ama açık yazı yazmak sana 15 yaşından küçük bir izlenim verir. Ben burda muhammede (HZ) Muhammed diyebilridim Yada şeytan konuşmasını bir şekilde anlatmaya çalışırdım ama benimde bilmediklerim var diyip sustum. Bu benim size olan saygımı gösterdi.

Benim dinimde yazan yazılarda kelimeler dışarı şeriatle çıkarıldığından çok sert yer alır. Ama dinim şeriat kabul etmez.

Sen ise madde biliyorsun ve onun varlığını biliyorsun.

bu iki düşünce bir birleriyle doğru şekilde hiçbir zaman uyuşmadı. Şimdi sende varsa bir sorun yada bilmek istediğin bunu doğru şekilde sor ben maddenin dışındaki varlığa inandığım şekilde onu bildiğim kadar sana çevap vereyim.???

Asagida bir iletinde insandan baska hicbir canli neden evrim gecirip akillanmamis demissin.Aslinda her canli akilli,sadece insan evrim gecirerek aptallasmis.Mesala hangi hayvan takar allahi,basit sade yasarlar.Ya insanlar al birini vur ötekine,bana bakma ben kediyim,ne ediyim...

Sitelerde Paylaş

Sorularınız merak yüklü ve güzel sorular ama bunları öncelikle sizin araştırmanız gerekiyor.

Ama sizi kırmamak için ayaküstü de olsa bir kaç şey söyleyeyim.

Öncelikle neden başka hiçbir canlı akıllanmadı ifadesi doğru değil çünkü akıllanmanın bir ölçütü olması gerekir. Dünya üzerindeki tüm türlerin zekası birbirinden farklıdır zaten. Homo Sapiens Dünya üzerindeki canlı türleri arasında zekası, düşünebilme yetisi ve farkındalığı en yüksek olan canlıdır. İnsan evrimiyle ilgili yanılgılarından en büyüklerinden bir tanesi de insanların en yakın akrabaları şempanzelerden geldiği yanılgısıdır. Evrim'de hiçbir modern canlı bir diğerinden türemez, benzer canlılar aynı atadan gelirler. Yani bazı kesimlerin Evrim teorisini insanların şempanzelerden geldiğini iddia ettiği gerekçesiyle eleştirmeleri boşuna ve provokatiftir. Evrim'in temel mekanizması doğal seleksiyondur. Doğal seleksiyon aynı türe ait canlıların farklı bölgelere gittiklerinde, değişen ekosistem ve çevre şartlarından dolayı bazı özelliklerinden dolayı elenmesidir. Aynı türe ait bireyler arasında metasyonlardan kaynaklanan doğal farklılıklar bulunur, bunlara varyasyon adı verilir. Tür içi farklılıklara en güzel örnekler insanların saç renklerinin farklı olması, kutup ayılarının ve boz ayılarının post renklerinin ve kalınlıklarının farklı olmasıdır mesela.

Bir populasyondaki bireyler gerek DNA tamir mekanizmasındaki bozukluklarla, gerek UV ışınlarla, gerek serbest radikalller ve bazı kimyasal mutajenlerin etkisiyle değişik özellikler kazanırlar, bu mutasynlar genellikle zararlı veya faydasızdır. Ama ortam şartları değiştiğinde, iklim, bitki örtüsü v.b. populasyondaki bazı bireylerin kazandığı bu değişiklik değişen koşullarda onlara avantaj sağlamaya başlar, ilk başta bu mutasyonu taşımayanlar avantajlı iken artık mutasyonu taşıyanlar avantajlı hale geçer ve o özelliği taşımayan bireylerin ölmesi ve elenmesiyle mutasyonlu gen artık türün normu haline gelir ve görülme sıklığı artar. O değişik ve yeni oluşmuş geni taşımayan bireyler ölerek soyunu devam ettiremezken, değişiliğe sahip olanlar hayatta kalarak bu geni bir sonraki nesillere aktarırlar. Evrimsel özelliklerin nesilden nesile aktarılmasının yolu da budur. DNA değişmez değildir, yukarıda belirttiğim birçok sebepten dolayı daima değişir, ama bu değişiklikler avantaj olmazsa o türün soyu tükenir, eğer avantaj sağladıysa o geni taşıyan yeni bir tür oluşur.

Şüphesiz herhangi iki tür arasında sadece 1 değil, binlerce gen arasında farklılık var. Yukarıda bahsettiğim elenmeye bağlı seçilimle bu değişiklik milyonlarca yıl süren bir süreçte binlerce gende farklılığa yol açar. Her gen değişimde, yeni haller eski hallerden biraz daha farklıdır. Yüzbinlerce nesil sonunda üstüste biriken bu farklılıklar o kadar büyük bir hal alır ki artık oluşan şey yeni canlı sayılabilir.

Evrim çoğu zaman tek dal halinde devam etmez, eski canlıdan milyonlarca yıl içinde çok sayıda yeni canlı türü oluşur.

Buna homosapiens ve diğer insan türü olan homo Neanderthalis verilebilir.

Tek bilinç kazanmış canlı türü Homo Sapiens değildir, bizim dışımızda soyu tükenmiş bazı insan türleri de vardır, örnek: Neandethal. Onların soyu 40 000 yıl önce, bizimle yani Homo Sapiensle karşılaşınca tükenmeye başladı. Onlar, gelmiş geçmiş en zeki 2.canlılardı, ateş yakmayı, mızrak atmayı hatta konuşmayı bile biliyorlardı ama bizden geriydiler ve rekabeti kaybederek tarihe karıştılar. Kısacası biz şempanzelerden gelmiyoruz, biz şempanzelerle ortak hayvandan geliyoruz. Bu hayvan türünün ormanda kalan kolları şempanzeye dönüşürken, buzul çağını takip eden kuraklık sonucunda savanlarda yaşamaya başlayan kolları da Homo Ergaster, Homo Habilis gibi şeylere dönüştü. İki ayak üzerinde yürüme 3.2 milyon yıl önce, ateşin bulunması ise 1.8 milyon yıl öncedir. Homo Sapiens ise varılan son evredir, 200 000 yıldır HomoSapiens vardır.

Son DNA arastirmalari sonucunda simdi ki modern insanda,Neanderthal ve ön asya da yasamis övanis yanlis yazmadiysam onlarin dna larinida tasiyoruz.Kaynak;TED Translation Talk dan bakabilirsiniz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...