Jump to content

Aleviler nasıl ibadet eder?

Recommended Posts

• İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Aleviler nasıl ibadet eder?

Aleviler arasında ibadet uygulamaları yönünden neden çok farklılık var?

kendi içlerinde ibadetlerinde bi farklılık yoktur.ibadet edenler belli bi ayda 12 gün oruç tutarlar.namaza benzer dualı ibadetlerini de cem evlerinde gerçekleştirirler.bunu her alevi yapmaz.nasıl sünni müslümanlarda namaz kılmayan,oruç tutmayan ama müslümanım diyenler varsa alevilerinki de böyledir.

Sitelerde Paylaş
kendi içlerinde ibadetlerinde bi farklılık yoktur.ibadet edenler belli bi ayda 12 gün oruç tutarlar.namaza benzer dualı ibadetlerini de cem evlerinde gerçekleştirirler.bunu her alevi yapmaz.nasıl sünni müslümanlarda namaz kılmayan,oruç tutmayan ama müslümanım diyenler varsa alevilerinki de böyledir.

Teşekkürler septik.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar site İslam, mezhep vs. ile alakalı bilgi alma amaçlı kurulmamıştır. Google'den neyi araştırıyorsanız bulabilirsiniz:=)

Sana yardımcı olmak adına Cem töreni ile alakalı bir alıntı asıyorum!

Aleviler ibadetlerine CEM adı verirler. CEM; toplanmak, bir araya gelmek, topluca davranmak anlamlarına gelir. Ayrıca; "Cem ayini" veya "Ayini Cem" adı da verilir.

Aleviler, Anadolu'da Osmanlı döneminde, Osmanlı şeriatla yönetilen Sünni bir din devleti olduğu için ibadetlerini yüzyıllarca saklı, gizli yapmışlardır. Bu nedenle cami veya kilise gibi geliştirilmiş bir dinsel, mekan mimarisi, Cemevi mimarisi v.s. oluşmamıştır. Aleviler yüzyıllarca ibadetleri olan cemleri köyün veya yerleşmenin en büyük evinde yapmışlardır. Evlerin dışında ibadetlerini, açık bulundukları sürece tekke ve dergahlar ile son yıllarda yapılan CEMEVLERİNDE yapmaya çalışmışlardır. Aleviler, yaptıkları ibadet biçimi olan CEM'in kaynağının; Hz. Muhammet'in Miraç'tan dönüşte uğradığı dergahtaki topluluğun birlikte yaptığı ve adına KIRKLAR CEMİ denilen ibadetten geldiğine inanırlar. Bu mitolojik meclis kendisini şöyle ifade ediyor: "Bizim küçüğümüz, büyüğümüz yoktur. Küçüğümüzde uludur, büyüğümüz de uludur. Birimiz kırkımız, kırkımız birimizdir."

Devamını ve aradığın çoğu konuyu bu sitede bulabilirsin.

Sitelerde Paylaş
oruçları neden müslümanlar gibi 30 değil..

müslümanlara aleviler kız verirmi..yada müslümanlardan kız alırlarmı..nokta..

Çünkü alevilerde 12 imam orucu vardır.Bir yas orucudur.Bu oruçlu dönemde et yenilmez,banyo edilmez,tüm dünyevi işlerden kendini arındırırsın.

Bir alevi olarak,kız meselesine değinirsem..

Bizim gözümüzde hiçbir insanın hiçbir insandan farkı yoktur.Bir alevi kız,başka etnik kökenden bir insanı sevdiği vakit,ailesi saygı gösterir.Ama alevi-sunni evliliğini onaylayamayız.Çünkü alevi bir kızın,sunni kökenli bir çocuğa varması,orada baskı altında kalmasına,namaz kılmasına ve başını kapatmasına neden olur.Kimileri dayak yerler kuranda verilen emir gereği..

Dolayısıyla benim bir kızım olsa,hayatta sunni kökenli bir yobaza vermem.

Onlarda mümkün olduğunca bizlere kız vermezler.Zaten onlar kapalı bir toplum olduğu için,insanlarla pek içiçe gelemezler.Sunni kızların genelde talibi olur.İstisnai durumlarda var tabi.Ama kafirlere vermezler tabi :D

Sitelerde Paylaş
oruçları neden müslümanlar gibi 30 değil..

müslümanlara aleviler kız verirmi..yada müslümanlardan kız alırlarmı..nokta..

anarchist oruç konusunu açıklamış.kız vermeyi pek istemezler çünkü baskı ve ayrıma ugrayacagını düşünürler kızın...ama artık günümüzde -akrabalarımda oldu sünni aileye gelin giden kuzenlerim vs- bu geçerli olamayabiliyor da.tabi ki damat tarafının alevi olması istenir gönülden.sünni bir kızla evlenen akrabalarım da oldu.'yobaz' diye tabir edilen bir aileden gelmiyorsa değilse bu evlilikler de doğal olabiliyor.

Sitelerde Paylaş
namaz o değil !

müslümanları karıştırmayın !

mezhebi olan zaten müslüman değildir.

mezhepleri lütfen islam dışında tartışın.terliksiyi konuya müdahil etmeyin.

islam düşüncesinde yorumlar,mezhepler bi gerçektir vardır.ve siz böyle deseniz de islami herhangi mezhebe mensup olan kişi müslüman kabul edilir.belli bir dinin değişmez kuralları olmalıdır ama o kadar çelişkinin üzerine bir de yorumlar eklenince görüş ayrılıkları ortaya çıkmıştır.bu da mezhepleri doğurmuştur.din saçma oldugu kadar mezhepler de saçmadır.

Sitelerde Paylaş

Benim ablam olan şahsiyet de,sunni kökenli bir çocuğu sevmişti.Beraber olduğu dönemde,yaklaşık 2 yıl,dilimizde tüy kalmadı..Çok karşı çıktık..

Ama o sevdi..

Daha sonra çocuk terketti tabi..

Niyeti belki eğlenmekti..

Belki de yürüyemeceğini anladığı için bırakmıştı..

Sonuçta iyi oldu..

Üzülüyorum bazen,evlenip,çocuk meydana getirenlere,bir de üstüne boşananlara..

Sitelerde Paylaş

Alevilik size her ne kadar mezhep olarak yansıtılmışsa da,aslında tamamıyla İslam diniyle ilgisi,bağlantısı yoktur.

Alevilik bir yaşam felsefesidir,bir dünya görüşüdür.Hoşgörüdür,sevgidir..İnsanlar arasında ayrıma yol açacak din,ırk vb gereksiz olguları önemsemez.

Alevilerde ki tanrı anlayışı farklıdır.Gözle görülmeyen tanrı anlayışı yerine,insanı kabe olarak gören bir anlayıştır.Dolayısıyla materyalist bir hava sezilebilir..Ama toplumsal öğretiler,alevileri bir tanrı inancına sürüklemiştir,o ayrı..

Sitelerde Paylaş

Aleviliğin ateizme karşı tutumu nedir?

Aleviler genelde eğitime ve bilime önem verirler. Dolayısıylada ateizme daha yatkındırlar. En fakir ailelerde dahi en olumsuz şartlarda çocuklarına en iyi eğitimi aldırmaya çalışırlar. Çocuk alevi bir ailede yetişirken küçüklükten dini dayatma yoktur. Haliyle de gerekli eğitimi aldıktan sonra ateist olması muhtemeldir.

Sitelerde Paylaş

Aleviliğin ateizme karşı tutumu nedir?

aleviliğin sünni islamdan ayrılması itikadi yani inançla ilgili bi vaka değidir.bu fark tamamen siyasi ve toplumsal nedenlere dayanmaktadır.

bugün benim tanıdığım alevilerin pek çoğu inançlarına çok da bağlı değillerdir.bunu bir kültür,bi güzellik gibi görürler.evet buna sonuna kadar sahip çıkarlar,ancak bu çok da dini kaygılarla olmaz.ortalıkta bi dayatma sözkonusudur ve buna itirz edip savunma konumuna geçerler.

kesinlikle ama kesinlikle,çok rahatlıkla genelleme yapabilirim, bi insana öyle ateist diye olumsuz bakmazlar.çünkü inançlarve gelenekleri insan sevgisi üzerine kuruludur.

Sitelerde Paylaş
Arkadaşım bu soruyu sorma amacın nedir anlayamadım. İnternet gibi bir sınırsız ansiklobedin var elinin altinda, bak araştır.

Arkadaşın amacı açık, bok sürecek alt yapısını hazırlıyor...

Muhtemelen öncelikle emirlerin kaynağı ve ritüelin anlamı hakkında saçmalayacak bunun arkasından sıçma ve sıvama aşaması gelecek.

Kabul edin ki Alevilik heterodoks bir anlayıştır, neden böyledir bunu kendinize sorun..

Mesela şurdan başlayabilirsiniz; batini kesmekle övünen hükümdarlarınız varken şimdi neden hepiniz batini oldunuz?

Osuruk osuranın sorumluluğu mudur?

Kendi osuruğunu koklamaktan zevk almak Allahın bir hikmeti midir?

Daha isterseniz bende soru çok....

tarihinde gestep tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ve böylece ilk b.ku sürerek alt yapıyı hazırlamışsın...

Ne anlatmaya çalıştın, çok meraklandım.

Söyleyeceğin şeyin benim tarafımdan anlaşılmasını istiyorsan öncelikle kendini göstermelisin -tabi ki bu yazdığımın ne anlama geldiğini anlayabilmen zor olacak.

Cevap verdiğim sayın yazarın cevabı idi forumu başlatan zat-ı muhterem değil.

Burası ateist forum öyle değil mi peki bahsi geçen arkadaş ateistlerin alevi olduğunu mu sanıyor?

Bu konuda bilgilenmek için en son yapması gereken şeyi yaparak buraya konu açıyorsa bunun masumane bir teşebbüs olduğunu sanmam, sen sanabilirsin ama banane...

Anlat bekliyorum kendinden bahset, heyt anladın mı ki sen beni? beni beni...

Sitelerde Paylaş

Ben bizzat alevilerle içiçe yaşayan bi şehirdenim ve gayet iyi biliyorum.İbadetleri saz çalıp oynamak fakat hala anlıyamadığım madem bu kadar modernler niye ibadet için cemevi istiyorlar.Ayrıca onları eğitimki göstermeye çalışıp güya müslümanları kötülüyorsunuz.Bizim başörtülü kızlarımız ünv kapılarından gönderilmiyormu.Alevilere yapılsında böyle bişey bakalım görürüz o zaman sevgi ve barış anlayışlarını

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...