Jump to content

SONSUZLUK NEDİR?

Recommended Posts

bak şimdi...

mikroskopla bakınca gördüklerimiz teleskopla bakınca gördüklerimize benziyor...

devasa galaksiler salyangoz kabuğuna benziyor...

binlerce yıldız doğuran bulutsular bizim yağmur bulutuna benziyir...

ayrıca dünya güneşin uydusu...

güneş galaksi merkezinin...

galaksimiz galaksi kümemizin bir uydusu...

o da bir kuasarın...

kuasar da kimbilir neyin etrafında dönir...

o neyde neyin etrafında...

bu iç içe dönüşler de mi sonsuza dek devam ediyor...

bir yerde dursun bu...

çok başımız dönüyor...

Bu şarkının sözleri güzel de

bi yere varmıyor. Ya da vardığını sanıyor...

Evet, bu iç içe geçmeler sonsuza kadar gider.

Bundan sonra "sonsuzluk"un matematiğini buna göre çözmeye çalışalım

"Evrenin sonsuzluğu" yanlışından kurtaralım paçamızı

bu iç içe dönüşler de mi sonsuza dek devam ediyor...

İç içe dönüşler DE değil. Zaten bir tek o gidiyor.

Bunu ben diretiyormuş gibi olmayayım.

Aklın yolu bir, diyorum.

öteki forumdaşlara sesleniyorum.

Önermeme, sadece forumun soyu tükenen "içinde inanç kalmış sorgulayan"larından biri yanıtlıyor, ilgileniyor

Ötekilerden tık yok.

Beklenirdi. Çünkü bu modeli düşünmeye kalkarsanız, ucu gerçek sonsuzluğa ve gerçek birliğe varır (singularity).

Sonluluk içi ucu kapalı çemberdir, kapalılıktır.

Sonsuzluk iki ucu açık doğrudur, kapalı değildir.

Asıl soru evren neden tanecikli?

Tanımlamalar doğru.

Evren kapalıdır. O zaman sonsuz filan değildir.

Neden tanecikli?

Taneciklerin her biri, evren içre kat kat sistemlerdir de ondan.

Galaksiler tanecikse, yıldızlar, atomlar. Hepsi de dediğin gibi iki ucu kapalı çember, kendi içinde kapalı küre yada daha ileri boyutlarda kapanmış hipercisimler filandır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 121
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Her ne kadar madde, sayı ve mesafeler de sonsuz olabilirse de, sonsuzluğu boşluk olarak imgelemek bütün sonsuzluk kavramlarını içereceği için insan aklına daha uygundur. Bu sonsuz boşluktaki vaküm enerjisi evrenin ortaya çıkmasından sorumludur. Yani evren hiçlikten değil, her zaman var olan bir enerjinin şekil değiştirip maddeye dönüşmesinden ortaya çıkmıştır. Bundan sorumlu yalancı parçacık, bir protondan trilyonlarca kere küçük tek boyutlu bir noktadır.

Bunu bilim günümüzde yalancı parçacıklardan birinin Heisenberg'in belirsizlik ilkesine uyarak, false vacuum olması ile açıklıyor.

Bu senaryo doğru ise, sonsuz boşlukta sayısız evrenlerin var olması gerekmektedir. Çünkü sonsuz zaman içinde yalancı parçacıklardan sonsuz sayıda evrenlerin ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Bu durumda bu evrenlerden birinin içinde yeni bir yalancı parçacığın false vacuum olması ve o evreni yok ederek yerine kendisini oluşturması neden mümkün olmasın?

Bizim evrenin de sonunu böyle bir false vacuum getirebilir mi?

Eğer sonsuz bir boşluk varsa, bu mümkün olmamalı.

Çünkü sonsuz boşlukta iki evrenin aynı yerde ortaya çıkma olasılığı da sonsuz olmalıdır.

Sonsuz boşluk kavramı bizi ister istemez multivers kavramını düşünmeye sevketmektedir.

Eğer bir evren varsa -ki var, neden başka evrenler de olmasın? Değil mi?

Sonsuzluk multiversle uyumlu bir hipotezdir.

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Sonsuz bana mümkün gelmiyor çünkü herşeyin bir başlangıcı olmalıdır. Diyelim ki bana birşeyin sonsuz söylüyorsunuz. Ancak başlangıcı olan birşey sonsuz olamaz ve başlangıcı olmayan bir cisim ise doğada tanımlanamaz. Yani ezeli bir şeye doğada rastlayamazsınız ancak zihninizde yarattığınız matematik kavramında bu mümkün olabilir. Sonsuz boyuttaki birşey başlamış ve sonsuz boyutta olmak için büyümeye devam ediyordur. Ancak bu devam etme olayında bile her an belirli bir boyutu vardır örneğin bu yazıyı okumaya başladığınızda sonsuz dediğiniz şey şuankinden daha küçüktü ve şimdi ise daha büyük o zaman bu bahsettiğiniz büyüklük giderek arttığına göre bunun bir artma hızı vardır hız yol/zaman olarak alırsak ki buradaki büyüklük uzunluk olmayabilir bu yüzden bu formülü büyüklük/zaman olarak düzenlersek belirli bir zamanda belirli oranda büyüdüğüne göre belirli bir büyüklüğü vardır. Aksi taktirde bu formülden hesaplanamaz.

Sitelerde Paylaş

Evrende sonsuz olarak nitelendirilebilecek bir şey olduğundan şüpheliyim. Sonsuzluk kavramı gerçekte olmayan soyut bir kavrammış gibime geliyor. Eğer bir matematik denklem sonucunda sonsuz bir sonuca ulaşılmışsa bu, gerçek dünyada olmayan bir ön görünün veya var sayımın yapıldığı anlamına gelir.

Sitelerde Paylaş

Uzay sonlu mudur sonsuz mudur; bunun cevabını şu anda dünyamızda yaşanayn hiçbir varlık bilemeyecek bence. Bilene kadar da insan ırkı yok olacak çünkü! :D Bence ama uzayın da sonu var ama uzaydan sonra ne var, onu düşünmek de gereksiz... belki var belki yok! Uzanamayacağım ciğeri neden merak edeyim ki! Benzer durum da bu işte... bilinmeyen her zaman çok daha güzeldir! Tüm evreni çözseydik ne iğrenç bir durum olurdu insanlık için mesela.

Sitelerde Paylaş

Birşeyin sonunun olmaması, sonsuz olması demek değildir. Sonsuzluğu kavramaya çalışırken kullanılan tabirler çok önemli.

Zıddı olan, mutlak karşılığı olan hiç bir şey sonsuz değildir.

Mesela sayılar.. Diyelim ki 15. 15 diye birşey yoktur. 15 dakika vardır, 15 elma vardır, 15 in temsil ettiği bir ŞEY vardır ama 15 yoktur. Bunun için sayılar sonsuza gider deriz ama asla sonsuz değildir. Çünki temsil ettiği değerler sonludur.

Hareket eden, değişime uğrayan hiç birşey de sonsuz değildir. Çünki birşeyin mutlak sonsuz olması için kendi ZATIN da sonlanmış olması gerekir.

Bu yüzden ne Uzay, Ne zaman, nede mekan sonsuz değildir.

hacı abi,

evren hep vardı ve hep olacaktır çünkü evren sürekli kendisini yenilemekte ve yaratmaktadır.

bigbang doğru değildir çünkü hiçten var olmak bildiğin gibi hem fiziğe hemde mantığa aykırıdır.

hiç bir şey yoktan var olamaz!

sorunun cevabı ise aynen budur:

evren eğer kendi kendini yaratıyor ve genişletiyorsa sonsuzdur.

sonsuzluk ancak sürekli genişlemekle olur, bu sayede sonsuzluk tanımına uyar, evren ise genişlediği sürece yani her defasında sonu yok etmeyi başarır.

genişleme ve geliştirme durduğunda sonsuzluk kavramı yerini belirli bir ölçüye bırakır.

Ben tam aksini düşünüyorum.. Evren genişlediği, hatta genişlemeyi bırak hareket ettiği, değişim ve başkalaşıma uğradığı için asla sonsuz değildir...

Varlığımızın sebebi ne olursa olsun; VAR olan ve ŞEY tabiri içine giren hiçbirşey sonsuz değildir..

Peki SON varmıdır..? Yoktur.. Fiziksel olarak ta yoktur, mantıksal olarak ta yoktur.. Ama sonunun olmaması Sonsuz olduğu anlamına gelmez..

Sitelerde Paylaş

Aslında Mask'ın düşünceleri hiç de fena değil.

Sonsuz yok diyor Mask. Evren davranışları ile sonsuza doğru ilerliyor.

Sonsuz o kadar büyük ki, ona hiç bir zaman ulaşamayacak diyor.

Bu durumda sonsuz olamaz diyor..

Buna itiraz etmek biraz zor.

Sonsuz garip bir kavram. Hem var, hem de yok.

Sitelerde Paylaş

Yok yok, Sonsuzluk diye birşey yok..Sonsuzluk sadece kavramsal olarak var, Oda mecburiyetten çünki son yok... Sonun olmadığı bir evrende algısal bütünlüğün sağlanması için zıddı olan sonsuzluğun olması lazım.. İşte bunun için var.. Yoksa kainatta mutlak sonsuz olan hiçbirşey yok.

Sitelerde Paylaş

buradakı yorumların genelınde bır belırsızlık ve tahmıne dayalı yon agır basıyor. Iste bu dınlerde sanırım bole cıkıyor adamlar dusunuyor, onlarda yorumlar yapıyor sankı mantıklı ımıs gıbı bellı masallar uyduruyor veya ılham alıyor, sonra ben peygamberım dıyor ve haydı bakalım......

Ben en cok ısık hızına ne zaman ulasacagımızı merak edıyorum, belkı o zman daha verımlı sonuclar alınır, uzaklara gıdılır. Gercegı elle tutarız.

Bıde bu dınler sonsuza kadar bole ayakta kalmayı surdurebıleceklermı o da var

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Ben de bir şeyler söleyeyim bakalım saçmalıyacak mıyım:

Bence sonsuzluk varlığı doğası gereği olmaklıktır. Çünkü varlığı doğası gereği olanın sonu gelemez.

Örneğin salt yokluk var olsaydı doğası gereği sonsuz olacaktı; yani hiç değişmeyecekti. Ve yokluğun doğası gereği var olmaklığını anlayabiliyoruz; varlık olmamış olsaydı, yokluğun olmasına herhangi bir gerekçeye aramıyacaktık. Doğal varlık (ki ben bunu vakum enerjisinin kaynaklandığı temel olarak anlıyorum) sonsuzdur; çünkü varlığı doğası gereğidir, varlığına engel ve sınır olabilecek hiçbir şey ve durum yoktur.

sevgilerle

Sitelerde Paylaş

Bence şöyle sorulmalı:

Sonsuzluk bir ilerlememidir yoksa ilerleme söz konusu değil sadece sonsuzmudur?

Çünkü genel kanı ilerleme yönünde. Mesela evren sonsuzdur denir sırf büyüyor diye. Evrenin genişlemesi onun sonsuz olduğunu mu gösterir? Bence hayır. Bir sınırı var ve ilerliyor o sınır.

Doğal sayılar kümesi sonsuzdur. Peki ilerleyen bir sonsuzluk mu? Aklınıza en büyük doğal sayıyı getirin. Ondan daha büyüğü de vardır. Daha büyüğünü düşünün. Gene büyüğü vardır. Demek ki ilerleyen birşey değil sonsuzluk genel kanının aksine. Sonsuzu anlatacak başka kelime de yok ne yazık ki. Sonsuz sonsuzdur. Sıfıra çok bezer bu bakımdan. Sıfır sıfırdır. Ya da hiçlik. Hiçliği bir çarpanla ifade edemezsiniz. Ne kadar hiç? Çok hiç.. Diyemezsiniz. Hiçlik ve sonsuzluk birbirine benzer bu bakımdan.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Aslinda Planck mesafesinin altına inemezsin. O da sanırım 10^-35 metre..

sicim teorisine göre sicimlerin uzunlukları da bu boyda, varsayalım ki sicim teorisi doğru olsun, mutlak boşluk acaba iki sicim arasındaki alandaki boşluk mudur? yoksa bu mesafe birim-uzay mıdır? Eğer birim-uzay ise zamanın da en küçük birimi vardır, değil mi? Öyleyse birim-zaman bir fotonun bu mesafeyi kat ettiği zaman olabilir. Basit bir çapma bölme işlemiyle 3.3x10^-44 saniye çıkıyor. İlginç.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...