Jump to content

Zina iyi birsey diyenler. Bir daha dusunun!

Recommended Posts

üstad bir senedir ziyaretçi takılıyordum bu sitedeki her iletiyi okudum yaklaşık 4-5 aylık taze ateistim.

Seni dinden kurtaran neydi? Dinin hangi bölümü en mantıksız geldi sana?

Bu forumun bir faydası oldu mu merak ettim? :)

Hergün onbinlerce ziyaretçi takılıyor bu foruma, onları da kurtarabiliyorsa bu forum ne mutlu bizlere.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 903
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Seni dinden kurtaran neydi? Dinin hangi bölümü en mantıksız geldi sana?

Şu bölüm:

''Balinanın doğuşu, bundan 60 milyon yıl önce, dört ayaklı, kıllı memelilerin yiyecek aramak için denize girmeleriyle başladı. Çağlar geçtikçe, yavaş yavaş değişiklikler oluştu. Arka ayaklar kayboldu, ön ayaklar yüzgeçlere dönüştü, kıllar yok olarak kalın, yumuşak, silgimsi balina derisine yol açtı, burun delikleri başın tepesine hareket etti, kuyruk genişleyerek balinanın fırçamsı kuyruğuna dönüştü ve beden, suyun içinde giderek büyüyüp devleşti.'' Victor B. Scheffer, "Exploring the Lives of Whales", National Geographic, Cilt 50, Aralık 1976, s. 752.

Sitelerde Paylaş

İnsanların primatlardan geldiğine inanıyorsunuz.

Doğal seçilime inanıyorsunuz,

Dawkinsi peygamber görüyorsunuz.

Kör saatçi de kutsal kitabınız.

4 üzerinden 1.5 aldın ve sınıfta kaldın.

Cevap anahtarı:

1)İnsanların ve primatların ortak kökene sahip olduğunu biliyoruz. İnsanların hala hayvan olduğunu da biliyoruz.

2)Bunu doğru cevaplamışsın tebrikler. :)

3)Dawkins'i saygın bir bilimadamı olarak görüyor ve bilimin dinleşmemesi için gösterdiği çabaları takdir ediyoruz.

4)Kör saatçinin kutsal olduğuna inanılan kitaplara karşı bir eser olduğunu ve kutsallık kavramını tarihe gömen mükemmel bir yapıt olduğunu düşünüyoruz. :)

Sitelerde Paylaş

Başlığın sapıklığını bir tarafa bırakırsak,zinayı günah bulmak zinadan ne anladığına göre değişiyor.Mesela halkın çok sevdiği Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses ,İbrahim tatlıses gibi sanatçılar yıllardır kamuoyunun da bildiği gibi aynı kadınlarla birlikte oldular.Onlar şimdi zina mı yaptı??

Bu kadar hassassanız, burada sürekli ortaçağdaki arapların cinsel olaylarını meşru göstermek adına ,çöldeki şartlarda kadın gerekiyordu onlar zina sayılmaz diye saçmalamamak lazım.Yani genel konuşuyorum başlığı açan üyeye söylemiyorum.

Sitelerde Paylaş

Konumuza tekrar dönelim ve şu haberi at gözlüklerini çıkartıp okuyalım:

Fuhuşa en çok talep hangi ülkeden? İlginç araştırma, çarpıcı sonuç!

http://www.haberturk.com/polemik/haber/683220-fuhusa-en-cok-talep-hangi-ulkeden-ilginc-arastirma-carpici-sonuc

APRAMP başkanı Rocio Nieto, her yıl fuhuş için Avrupa kentlerine 500 bine yakın kadın ve kız çocuğu getirildiğini belirterek, ''Bu sömürü, fuhuşa talep olmasından kaynaklanıyor. O yüzden, mafya gruplarının ve aracıların dışında hayat kadınlarıyla olmak isteyenlerin de cezalandırılması gerekir'' diye konuştu.

İspanyol hükümetinin eşitliklerden sorumlu devlet sekreteri Laura Seara da, hayat kadınlarını fuhuştan kurtarmak ve korumak için çok kısa bir süre içinde birkaç bakanlığı kapsayacak bir protokol imzalayacaklarını duyurdu.

Öte yandan Valencia kentinde, Nisan ayından bu yana halk otobüslerinde ve metroda konulan erotik gece kulüpleri ve internet sitelerine ait reklamlar gelen tepkiler üzerine kaldırıldı.

Millet kabul etsin etmesin en sonunda Allah'ın kanunlarını getirmek zorundadır. Tek kurtuluş budur...

Sitelerde Paylaş

Bir erkeğe, hür müslüman bir kadınla evlencek gücün yok ise müslüman cariyenle evlenebilirsin diyor arap allahı. Ama evlendiğiniz cariye zina yaparsa cezası hür kadınlara uygulanan cezanın yarısı.

Karınız eskiden cariye de olsa hür de olsa zina etmiş ise eşit ceza verilmesi gerekmez mi? Bu eşitsizlik neden?

Cariye ile evlenmeyip sabredin diye.

Farklı ceza neden anlamadım. Hayat kadınına tecavüzde ceza indirimi gibi bir sakatlık var.

Cariyen var daha niye evlenmek istiyorsun o da ayrı bir komedi. Hür kadın daha mı tatlı?

Sitelerde Paylaş

Bir erkeğe, hür müslüman bir kadınla evlencek gücün yok ise müslüman cariyenle evlenebilirsin diyor arap allahı. Ama evlendiğiniz cariye zina yaparsa cezası hür kadınlara uygulanan cezanın yarısı.

Karınız eskiden cariye de olsa hür de olsa zina etmiş ise eşit ceza verilmesi gerekmez mi? Bu eşitsizlik neden?

Cariye ile evlenmeyip sabredin diye.

Farklı ceza neden anlamadım. Hayat kadınına tecavüzde ceza indirimi gibi bir sakatlık var.

Cariyen var daha niye evlenmek istiyorsun o da ayrı bir komedi. Hür kadın daha mı tatlı?

Cübbeli'ye kilit bir soru sordum bugün ve aldığım cevap ilginçti.

13.sayfadaki 255 nolu iletiye bir göz atarsan sevinirim. :)

Sitelerde Paylaş

Ateist Bakış, insanlarda ensestin evrimsel süreçte neden ortadan kalkmaya yüz tuttuğunu bilimsel olarak açıklamış.

İnsanlarda ensest ilişikiye eğilimliliği azaltan şey din kuralları değil, doğuştan sahip olduğu genetik özelliklerdir.

İnsanların binlerce yıllık birikimi daha sonradan dinlere girmiş ve din kurallarını oluşturmuştur.

Yani ortak yaşayış kurallları dinden değil, dinler ortak yaşayış kurallarından gelir.

Ama sen imandan çıkarsam, kendi kızlarımı, bacımı düzerim diyorsan sende bir sorun vardır muhtelen çünkü insanlar normalde ensestten uzak durma eğilimyle doğarlar.

Bu milyonlarca yıllık evrimsel süreçte enseste eğilimli olan bireylerin doğal ve cinsel seleksiyonla elenmesi ve genlerini aktaramamasından dolayıdır.

Doğal seleksiyon sonucunda kazanılan özellikler genetik bir miras yaratır ve o mirasla doğarız, yaşamda bir travmaya rastegelmedikçe normalde insanlar ensestten uzak durur.

Senin verdiğin marjinal örnekler işte o azınlıktandır. Müslümanlar arasında ise enseste eğilimlilik oldukça yüksektir.

Ayrıca müslüman toplumlarda ensest vakaları gizli kalır ve duyulmaz, Avrupa'da ise gerçekler er yada geç ortaya çıkarıldığından çok sapıklık varmış gibi görünebilir.

Ama senin durumun biraz farklı gibi çünkü kendini zor tutuyormuşsun gibi bir tavrın var.

Bu arada Ateist Bakış'a meydan okumuşsun, aman dikkat et derim, kamyon gibi ezer resmen, ters tarafına gelirse bittin yani.

Haci, mantik, IFeelGood ve Anibal bir tartışmada ittifak yaparlarsa bile bileğini bükemiyorlar Ateist Bakış'ın, öfkelenirse yakar. :)

Bu iletiyi yeni gördüm. :)

Sağol psikolojik desteğin için.

O kadar da azılı terörist değilim ben yahu :)

Sadece yanlışın kem küm diye ciddi ciddi bana argüman olarak sunulmasına sinir oluyorum.

Benim hisettiğim şeyi anlamak için şöyle bir manzara düşünün.

Bir otobüste veya trende yanınıza oturan bir adamın size kucağında görünmez bir çocuğuyla seyahat ettiğini söylediğini düşünün.

Tamam neyse, delidir diyorsunuz.

Ondan sonra hareket ederken, sen benim görünmez çocuğuma çarptın kolunu, insan bir dikkat eder yahu vs vs diye sitem edip bir de tüm otobüsün size fırça çekiyor düşünün.

Ne kadar adam varsa eline beyzbol sopası alıp kafasını gözünü patlatacak kadar sinir geliyor di mi insana?

İşte ben de materyalist olarak bir şeyleri ifade ederken karşıma belkici, görünmezci, bilinmezci, cimcimeci insanlar çıkıp bir şeyleri ciddi ciddi saçmalayınca öyle tepem atıyor.

5 kere sabrediyorum. Ama altıncıda ele sopayı almadan edemiyorum.

Hayatta da böyle.

Banka sırası vs gibi şeylerde kartını okutup sıra numarasını alıp orada 15 dakikadır beklerken 2 dakikada gişe çağrılınca veya sıranın önüne memurla, görevliyle geçince birisi yine sorun çıkartıyorum.

Dayanağını ve gerekçesini sert bir şekilde talep ediyorum.

Bunları analtmamın nedeni, yanlış anlaşılmasın tepkilerim.

Çoğu zaman ben robot gibi bir adamım.

Anlamsız işlem yürütünce bir şey veya kişi ona tahammül edemiyorum.

Yoksa mantıklı şeylerde mantıklı yaklaşırım.

Sitelerde Paylaş

Cübbeli'ye kilit bir soru sordum bugün ve aldığım cevap ilginçti.

13.sayfadaki 255 nolu iletiye bir göz atarsan sevinirim. :)

Bence gayet normal bir cevap vermiş. Kendini birşeyden alıkoyan allah korkusu ise korku ortadan kalkınca yaparsın.

Hapise girmemem kesin olsaydı, arabasını balkonun altına sokan komşunun aldığı her arabayı yakardım, devam ederse onu öldürürdüm.

Bu başlığı pek takip etmedim. Yine evrime gelinmiş. Hastalık sayılmayan cinsellikler hastalık sayılmış.

Bütün hayvanlar aynı ortak atadan evrimleşerek bugüne geldiler. Herşeyimizle memelilere benziyoruz. Biyolojik olarak hayvanız. Ama diğer hayvanlara göre farkımız var. Bir erkeğin başka erkekle yatması gayet normal iken bir canlıyı kesip yemesi bana göre daha anormal bence. Bir jeepe binip doğada gezmek, börtü böcek ezmek daha anormal geliyor.

Komşunun karısını kocasından ve karınızdan habersiz bafilemek iyi bir şey değil tabiki. İster müslüman ol istersen ateist ol ensest ilişki kötüdür, başkaları ile birlikte olmak ta. Eğer böyle bir şey yapacaksan niye evlilik diye bir kurum kurdun, birine söz verdin. O zaman karın da başkaları ile yatabilir. Evlilik diye bir kurum kalmaz. Bunun adı evli olduğun kişiyi aldatmaktır. Allahın var olup olmamasına bağlı değildir.

Evli değil isen birbiri ile olmak isteyen iki kişinin (MF, MM, FF) yaptığı ne hastalıktır, ne de zina. İnsan bedeni kendine aittir. İstediğine kullandırabilir.

Sitelerde Paylaş

Bence gayet normal bir cevap vermiş. Kendini birşeyden alıkoyan allah korkusu ise korku ortadan kalkınca yaparsın.

Hapise girmemem kesin olsaydı, arabasını balkonun altına sokan komşunun aldığı her arabayı yakardım, devam ederse onu öldürürdüm.

Bu başlığı pek takip etmedim. Yine evrime gelinmiş. Hastalık sayılmayan cinsellikler hastalık sayılmış.

Bütün hayvanlar aynı ortak atadan evrimleşerek bugüne geldiler. Herşeyimizle memelilere benziyoruz. Biyolojik olarak hayvanız. Ama diğer hayvanlara göre farkımız var. Bir erkeğin başka erkekle yatması gayet normal iken bir canlıyı kesip yemesi bana göre daha anormal bence. Bir jeepe binip doğada gezmek, börtü böcek ezmek daha anormal geliyor.

Komşunun karısını kocasından ve karınızdan habersiz bafilemek iyi bir şey değil tabiki. İster müslüman ol istersen ateist ol ensest ilişki kötüdür, başkaları ile birlikte olmak ta. Eğer böyle bir şey yapacaksan niye evlilik diye bir kurum kurdun, birine söz verdin. O zaman karın da başkaları ile yatabilir. Evlilik diye bir kurum kalmaz. Bunun adı evli olduğun kişiyi aldatmaktır. Allahın var olup olmamasına bağlı değildir.

Evli değil isen birbiri ile olmak isteyen iki kişinin (MF, MM, FF) yaptığı ne hastalıktır, ne de zina. İnsan bedeni kendine aittir. İstediğine kullandırabilir.

Elbette ki insanları zorlayacak değiliz ama bu durumun hastalık olmadığı anlamına gelmez. Neden hastalık olarak gördüğümü açıkladım o iletimde. Evrimsel süreçte normal şartlar halinde elenmesi gereken özellikler vardır. Eşcinseller normalde doğada soylarını devam ettiremediklerinden dolayı elenirler, evlilik kurumunun ortaya çıkması ve toplumun evlenen çiftlerden çocuk beklemesi bir zorunluluk haline geldi. Bu durumda eşcinseller karşı cinsle ilişki kurmak zorunda kalarak çocuk sahibi oldular. Eşcinsellerin çocukları mutlaka eşcinsel olacak diye bir kaide yok, ama normal genetik özelliklere sahip olanlardan daha yüksek bir olasılık.

Ortadoğu tipi namus anlayışı 11 000 yıl önce Bereketli Hilal topraklarında tarıma geçiş sonrasında oluştu. Tarım toplumlarında insan gücüne gereksinimin artışı kadını 2.plana attı ve evine hapsetti. Mülkiyet kavramının başlamsı da miras hukukuna ihtiyaç doğurdu. İnsanlar çocuklarının kimden olduğu bilme ihtiyacı duydular ve kadınlarının başka erkeklerle cinsel ilişkiye girmesini engellemek için onları işaretlemeye başladılar. Kadınların işaretlenmesi erkeğin malı haline gelmesini hızlandırdı. Toprakların asıl sahibi olan büyükbabalar ise hanenin en yüksek amiri haline gelerek, çocukların kiminle evleneceğine karar vermeye başladılar.

Evlilik kişinin cinsel ilişkiye gireceği kişiyi devlete bildirmesidir.

Bu evre eşitlikçi toplum yapısının ataerkil hale geldiği evredir. Bu evrede Ortadoğu dinleri başlamıştır. Aile kurumu pekişmiştir. Mülkiyet kavramının başlangıcı tüm bunların altında yatan en önemli sebeplerdendir. Tarım toplumuna geçiş yerleşik yaşamla birlikte gelişti, insanların atrıma ve yerleşik yaşama geçişi doğal seleksiyonu ve ırkların farklılaşmasını durdurdu ve doğal seleksiyonu bitirdi. Tarıma geçiş ihtiyaç fazlasını doğurdu ve insanlar atasında düzenli ticaret başladı, köyler arasında ticaret yapılan alanlar şehirlere dönüştürler. Şehirlerin üzerine kurulduğu toprak sahipleri kestikleri haraç ve vergilerle kısa zamanda zengin hale geldiler ve şehir devletleri ortaya çıkmaya başladı.

Derken 7000 yıl önce buzul çağının sona ermesini takiben Ortadoğu'da büyük bir kuraklık başladı ve insanlar Bereketli Hilal'i terk ederek Mezopotamya'ya yerleştiler. İnsanların sıkışık ve yoğun yaşaması, kanun ve düzen ihtiyacını beraberinde getirdi ve bu kuralları temin etmenin en kolay yolu dindi. Fırat ve Dicle kıyısında bugünki dinlerin kökenini oluşturan Sümerler ortaya çıktı. Dinlerin yaşam üzerindeki etkisi giderek arttı.

Şeriat'ın kökenini oluşturan Ortadoğu töreleri de bu dönemde ortaya çıktı.

Evlilik kökeni Neolitik çağın başalngıcına dayanan bir kurumdur ve neslin garantilemek amacını güder.

Eşcinsellik ise her gelişmiş türde rastanabilen bir sorundur ama bu onları suçlu yapmaz çünkü doğuştan kazandıkları bir özellik.

Tedavisi olmayan hastalıklıklara yakalanmış kişiler nasıl hoşgörüyle karşılanıyorsa, elbette eşcinsinsellere saldırmak ve işkence etmek gereksizdir.

Ama kimse bana eşcinsellik sağlıklı bir durumdur dedirtemez, solunum işlevini yapamayanlar nasıl hastaysa, üreme işevini yerine getiremeyen de hastadır.

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Elbette ki insanları zorlayacak değiliz ama bu durumun hastalık olmadığı anlamına gelmez. Neden hastalık olarak gördüğümü açıkladım o iletimde. Evrimsel süreçte normal şartlar halinde elenmesi gereken özellikler vardır. Eşcinseller normalde doğada soylarını devam ettiremediklerinden dolayı elenirler, evlilik kurumunun ortaya çıkması ve toplumun evlenen çiftlerden çocuk beklemesi bir zorunluluk haline geldi. Bu durumda eşcinseller karşı cinsle ilişki kurmak zorunda kalarak çocuk sahibi oldular. Eşcinsellerin çocukları mutlaka eşcinsel olacak diye bir kaide yok, ama normal genetik özelliklere sahip olanlardan daha yüksek bir olasılık.

Eşcinsellik ise her gelişmiş türde rastanabilen bir sorundur ama bu onları suçlu yapmaz çünkü doğuştan kazandıkları bir özellik.

Tedavisi olmayan hastalıklıklara yakalanmış kişiler nasıl hoşgörüyle karşılanıyorsa, elbette eşcinsinsellere saldırmak ve işkence etmek gereksizdir.

Ama kimse bana eşcinsellik sağlıklı bir durumdur dedirtemez, solunum işlevini yapamayanlar nasıl hastaysa, üreme işevini yerine getiremeyen de hastadır.

Öncelikle evrimsel hesaplama konusunda çalıştığımı belirteyim. Biyolojik evrimi sadece genel kuralları ile bilirim. (Çaprazlama, mutasyon, doğal seçilim).

Umarım eşcinselliğin genetik olarak iletildiği konusunda hemfikirizdir. Mavi gözlü olmak da bir hastalık sayılır senin açından bakarsak. Üreme yapamayan eşcinsellikten kastını, genetik bozukluklar nedeniyle ortaya çıkan hormonal, cinsel bozukluklar olarak görelim. Buna hastalık da diyebilirsin.

Eşcinsellik üretkenliğe ters olduğu halde neden halen eşcinsel var sorusu bilimsel olarak da bir soru. Evrim kuralları yanlış mı?

Bu konuda yapılan bir araştırmaya göre olay eşcinsel erkeğin "Super Uncle" rolü oynamasında. Eşcinsel Uncle (amca veya dayı) normal amca veya dayılara göre yeğenlerini daha çok kolluyor ve onlara maddi destek sağlıyor. Bu super uncle tarafından korunan çocuklar yaşıtlarına göre daha avantajlı oluyorlar. Yeğenler eşcinsel olmadıkları halde super uncle'ın da sahip olduğu genleri iletiyorlar. (Araştırmaya baktım bulamadım internette, bulursam buraya asarım)

Hayvanlarda ve dolayısı ile bizleri ensest veya eşcinsel ilişkiden uzaklaştıran şey koku. Hayvanlar kendi gibi kokan başka bir canlıyı istemiyor. Cinsel dürtülerini uyarmıyor. Bunun sonucunda genetik çeşitlilik korunduğu için o topluluğun hayatta kalma şansı daha fazla oluyor.

tarihinde ermanevren tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öncelikle evrimsel hesaplama konusunda çalıştığımı belirteyim. Biyolojik evrimi sadece genel kuralları ile bilirim. (Çaprazlama, mutasyon, doğal seçilim).

Umarım eşcinselliğin genetik olarak iletildiği konusunda hemfikirizdir. Mavi gözlü olmak da bir hastalık sayılır senin açından bakarsak. Üreme yapamayan eşcinsellikten kastını, genetik bozukluklar nedeniyle ortaya çıkan hormonal, cinsel bozukluklar olarak görelim. Buna hastalık da diyebilirsin.

Eşcinsellik üretkenliğe ters olduğu halde neden halen eşcinsel var sorusu bilimsel olarak da bir soru. Evrim kuralları yanlış mı?

Bu konuda yapılan bir araştırmaya göre olay eşcinsel erkeğin "Super Uncle" rolü oynamasında. Eşcinsel Uncle (amca veya dayı) normal amca veya dayılara göre yeğenlerini daha çok kolluyor ve onlara maddi destek sağlıyor. Bu super uncle tarafından korunan çocuklar yaşıtlarına göre daha avantajlı oluyorlar. Yeğenler eşcinsel olmadıkları halde super uncle'ın da sahip olduğu genleri iletiyorlar. (Araştırmaya baktım bulamadım internette, bulursam buraya asarım)

Hayvanlarda ve dolayısı ile bizleri ensest veya eşcinsel ilişkiden uzaklaştıran şey koku. Hayvanlar kendi gibi kokan başka bir canlıyı istemiyor. Cinsel dürtülerini uyarmıyor. Bunun sonucunda genetik çeşitlilik korunduğu için o topluluğun hayatta kalma şansı daha fazla oluyor.

Evet, genetik olarak ilerleyen bir sorundur diyebiliriz.

Her varyasyon hastalık değildir mesela topuka Os Trigonumun bulunması herhangi bir zarar yada fayda sağlamaz veya m.palmaris longus herkeste bulunmaz. Bu tür genetik farklılıklar hastalık değildir.

Ama bu tür varyasyonlar insanların hayatına olumsuz etkide bulunmadıklarından hastalık değildir ama eşcinsellik üremeyi olumsuz yönde etkiler ve bozukluktur.

Doğaldır ama normal değildir, masumdur ama sağlıklı değildir.

Evet, senin teorini de duymuştum ama fazla bilgi sahip değilim.

Sneaky Fucker teorisi var bir de, Richard Dawkins'in teorisi. Richard Dawkins eşcinselliği anlatıyor yazarsan bulabilirsin Youtube'da.

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet bu teorik bile olsa azımsanmayacak ölçüde ihtimal dahilindedir. Düşünün bir kere... Zinanın çok yaygın olduğu küçük bir kasabayı hayal edin... Gece kulubüne giden 21 yasinda güzel bir kız düşünün... Gece kulubünde görebileceği 35 yaş üstü herhangi bir erkekten hoslandığını düşünün.... Ve o gece bu ikisinin cinsel ilişkiye girdiğini... Bu kişilerin baba-kız olması ihtimalinin SIFIR olmadığını siz de biliyorsunuz.

Yetişkin, aklı başında, ama evli değiller diye, yani ellerinde 'nikahlıdır' yazan bir kağıt parçası yok diye, cinsel beraberlik yaşayan insanlar, tombala torbasından isim çekerek mi beraber oluyorlar?

Zina, evli olmadan yaşanan ilişkidir.

Senin peygamberin de zina yapmıştır;

Cariyesi Maria ile sevişirken basılmıştır.

Hatta zina yapmasına bile gerek yok,

Çünkü ahlaksızlık ona YASALDIR zaten.

İki ayetle evlatlığının karısını boşatıp koynuna almıştır.

Ailesini müslümanlar tarafından doğranan Safiye'yi oracıkta kurulan meşin çadırda sahip olmuştur.

Ganimetten payına düşen Cüveyriye'yi listesine eklemiştir.

Amca, dayı, hala, teyze kızları helaldir ona.

O dilediğini boşar, dilediğini alır.

Zina dediğin ne ki.

Bu yenilen nanelerin yanında.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...