Jump to content

Çağdaş İnsan Nasıl Evrilmiştir?

Recommended Posts

İnsanın soyut kavramlar ve kültür geliştirmeye 40 bin yıl önce başlamış olduğunu biliyoruz.

Peki insanlık o zamandan şimdiki zamana kadar olan başarılarını neye borçludur?

Onlardan da katastrofiler sorumlu olabilir mi?

Olabilirse o katastrofilerin doğası nedir?

Neden ve nasıl insanlığa katkıları olmuşlardır?

Hala olmakta mıdırlar?

Ve ilerde olacak mıdırlar?

Yukarda, yukardaki soruları sormuştum..

Kimse bulaşmak istememiş..

Neden acaba?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 111
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Komedinin birinci perdesi,

Doğal seçilim olmadan da mutasyon olur ama, aktif mutasyon olmaz. Ancak nötral mutasyon olur.

Şu cümleyi yazarken sarhoş muydun neydin?

Aktif, deaktif mutasyon nedir?

Tam çözemedim anlatmak istediğini,

Şimdi diyelimki bir filin nesil geçişinde burnunun 1cm uzamasına neden olan bir mutasyon oldu.

Ama diyelimki uzun burun o file lazım değil. Fazla mal göz çıkarmaz hesabı.

Uzun burun hayati önem arzettiğinde mi burun uzayacak. Hayati önem arzetmiyorsa bekleyecek mi?

Nedir bu aktif mutasyon deaktif mutasyon olayı.

Şunu aç bakayım biraz.

Komedinin ikinci perdesi.

Ve olduğu anda canlının yapısını değiştirmez.

Neymiş? Mutasyon doğal seleksiyon aşamasına kadar nötr müş, Doğal seleksiyon aşamasından geçerse o zaman yapısal değişiklik meydana getirirmiş.

Yani balıkta meydana gelen bir mutasyon sonucu yüzme kesesi %1 daha fazla kapasite ile çalışacaksa bu hemen olmayacakmış. Balık sudan çıkınca gerekli olaağı için hemen o anda bu mutasyon devreye girecek ve balığa avantaj sağlayacakmış. Yoksa suyun içinde iken o kese diğerlerininki ile aynı imiş. Ama suyun dışına çıkınca hemen gelişivermiş..

Kendiside öyle diyor zaten...

İlerde yeri geldiği zaman da onlar devreye girerek, canlının uyumunu sağlarlar.. Veya yeni bir canlının temelini atarlar.

Kesin sarhoşsun sen HACI...

Mutasyon oldu ise bir şeyler değişmiştir!

Ayrıca doğal seleksiyonda erteleme diye bir şeyde yoktur. Eğer oluşan mutasyon sonucu canlı dezavantaj kazanmamışsa doğal seleksiyonu geçmiş demektir zaten.

Sitelerde Paylaş

Her mutasyonda herşey değişmez.

Nötral mutasyonlar da vardır..

Daha önce bahsetmiştim..

Kendimi tekrarlamak istemiyorum..

Ama AteshBey tekrarlardan çok hoşlanıyor..

Bir iki tekrar ona yetmiyor..

100 kere tekrarlamak gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
Her mutasyonda herşey değişmez.

Nötral mutasyonlar da vardır..

Daha önce bahsetmiştim..

Kendimi tekrarlamak istemiyorum..

Ama AteshBey tekrarlardan çok hoşlanıyor..

Bir iki tekrar ona yetmiyor..

100 kere tekrarlamak gerekiyor.

Nötral mutasyondan kastın mevcut şartlarda herhangi bir olumlu ya da olumsuz etkisi olmayan ancak şartlar değiştiğinde yararlı ya da zararlı etkisi olan mutasyonlar mı?

Böyle olsa bile yine de bir şeyler değişmiştir. Yok değişmemişse o mutasyon evrim açısından herhangi bir önemi yoktur.

Sitelerde Paylaş
Nötral mutasyondan kastın mevcut şartlarda herhangi bir olumlu ya da olumsuz etkisi olmayan ancak şartlar değiştiğinde yararlı ya da zararlı etkisi olan mutasyonlar mı?

Böyle olsa bile yine de bir şeyler değişmiştir. Yok değişmemişse o mutasyon evrim açısından herhangi bir önemi yoktur.

Bu bana ait bir iddia değil..

Kimura'nın araştırmaları sonucunda ortaya çıkan bir durum.

Evet.. Değişen bir şeyler vardır ama onlar, canlının yaşamını o anda etkilememektedirler.

Bu nedende dolayı nötral mutasyon olarak bilinirler.

Sitelerde Paylaş

Değişim şart! Değişim olmazsa evrim gerçekleşemez.

Neyse konumuz bu değil...

Konumuz çevresel şartların evrimin hızına etki edip etmeyeceği...

Sence çevresel şartlar evrimin hızına (mutasyonların frekansına) etki eder mi? Yani evrimsel sıçramalar, Kodaman'ın da dediği gibi çevresel şartlardan mı kaynaklanıyor?

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
AteshBey

Konumuz çağdaş insanın nasıl evrildiği...

Konu dışına çıkmamaya çalışalım lütfen...

Herneyse ben Kodaman ve Gezgin95 in dile getirdikleri senaryonun kesinlikle yanlış olduğunu iddia ediyorum. Yani çevresel şartlar ile evrimsel sıçramalar arasında uzaktan yakından alaka yoktur.

İnsanın evrimine gelince... Onu da sizlerden öğreneceğiz artık...

Sitelerde Paylaş
Yavaş at!

Demek sadece 1869 ila 1969 yılları arasında elde edilen bilgi ile aya gidildi öyle mi?

Tekerlerğin bulunmasını tarihin sayfasından bir çıkaralım bakalım gene gidebilecek misin aya...

Ya da ateşin bulunması veyahutta yazının bulunmasını... Bunlar olmadan gitte görelim...

Salla da biraz yavaş salla birader...

Hiçbir bilgi birikimin olmadan nasılda ahkam kesiyorsun?

Cahillik hastalığına yakalanmışsın ateşbey. Her cahil gibi ukalasın!

Sitelerde Paylaş

Kafası basmayan kardeş. Ulan konumuz uzaya çıkmak mı? İnsanlığın şu hale gelmesi için bin sene geçmiş olsun. 5 bin sene geçmiş olsun. Senin hatırın için 50 bin sene geçmiş olsun ki insanlığın ortaya çıkış tarihidir bu.

Ben ne demişim okumadın mı? 1 milyon yıl boyunca eski atalarımız taş aletlerden başla birşey yapamamış. 50 bin yıl ile 1 milyon yıl arasında oldukça fark var değil mi? Bir mızrak dahi yapamamışlar. Anlayabildin mi? Yoksa iki üç iletiden sonra tekrar aynı şeyleri yazayım mı?

Sitelerde Paylaş

modern insanın yani Homo sapiens sapiens 'in birden bire ortaya çıktığını sanmıyorum. Şuan bizler gerek Neanderthallerden, gerekse yaşamış diğer insansı formlardan izler taşıyoruz. yani Homo sapiens tek başına hiçbir canlıdan kalıtım aktarımı almadan evrilmiş bir tür değildir. aksine modern insan dünya üzerindeki pek çok bölgede ortaya çıkmış türlerin gen havuzunun bir karışımı olarak gelişmiştir. bunun en güzel örneği portekizdeki lapedo vadisinde bulunan çocuk iskeleti göstermektedir. bu çocuk büyük olasılıkla bir Neandarthal ile bir Homo nun çifleşmesi sonucu olşmuştur. çünkü hem neandarthallere ait morfolojik yapılar hem de modern insanaait morfolojik izler taşımaktadır.

Sitelerde Paylaş
modern insanın yani Homo sapiens sapiens 'in birden bire ortaya çıktığını sanmıyorum. Şuan bizler gerek Neanderthallerden, gerekse yaşamış diğer insansı formlardan izler taşıyoruz. yani Homo sapiens tek başına hiçbir canlıdan kalıtım aktarımı almadan evrilmiş bir tür değildir. aksine modern insan dünya üzerindeki pek çok bölgede ortaya çıkmış türlerin gen havuzunun bir karışımı olarak gelişmiştir. bunun en güzel örneği portekizdeki lapedo vadisinde bulunan çocuk iskeleti göstermektedir. bu çocuk büyük olasılıkla bir Neandarthal ile bir Homo nun çifleşmesi sonucu olşmuştur. çünkü hem neandarthallere ait morfolojik yapılar hem de modern insanaait morfolojik izler taşımaktadır.

Gözlemler bu görüşünüzü desteklemiyor malesef Sunny kardeşim.

Modern insan ki soyut kavram, sanat eserleri ve kültür üreten insan, 40 bin yıl önce ortaya çıkmış..

Bunu biliyoruz.

Ortada tedricilik var ama, o insanın aklını değil, fizik yapısını ilgilendiriyor.

Biz uygar insandan bahsediyoruz..

İnsanın fiziksel yapısından bahsetmiyoruz. Aklından bahsediyoruz.

Yoksa insanın fiziksel yapısı 200 bin yıldır aynı.. Belki de beyin büyüklüğü bile bu sürede değişmiş değil..

Sitelerde Paylaş
Gözlemler bu görüşünüzü desteklemiyor malesef Sunny kardeşim.

Modern insan ki soyut kavram, sanat eserleri ve kültür üreten insan, 40 bin yıl önce ortaya çıkmış..

Bunu biliyoruz.

Ortada tedricilik var ama, o insanın aklını değil, fizik yapısını ilgilendiriyor.

Biz uygar insandan bahsediyoruz..

İnsanın fiziksel yapısından bahsetmiyoruz. Aklından bahsediyoruz.

Yoksa insanın fiziksel yapısı 200 bin yıldır aynı.. Belki de beyin büyüklüğü bile bu sürede değişmiş değil..

tmm da Neandarthallerin de ölen bireylerine cenaze töreni düzenleyecek kadar akılları olduğu bugun biliniyor. cesetlerinin üzerindeki polen fosillerinden törenlerinde hangi bitkiler ile süslendikleri dahi anlaşılabiliyor.

kültür denen şeyden kastınız şehirler inşa etmek kadar gelişmişse evet bunu yapan homo sapienstir. ancak diğer kültürel oluşumlar Homo sapiensten önce yaşayan insansı formlarda da vardı..

bir de ilginizi çekebilecek bir şeyi söyleyim, senegaldeki ''Fongoli'' şempanzeleri bugun zıpkın gibi aletler yaparak avlanıyorlar. neredeyse ilkel insanlar gibi..

Sitelerde Paylaş
tmm da Neandarthallerin de ölen bireylerine cenaze töreni düzenleyecek kadar akılları olduğu bugun biliniyor. cesetlerinin üzerindeki polen fosillerinden törenlerinde hangi bitkiler ile süslendikleri dahi anlaşılabiliyor.

kültür denen şeyden kastınız şehirler inşa etmek kadar gelişmişse evet bunu yapan homo sapienstir. ancak diğer kültürel oluşumlar Homo sapiensten önce yaşayan insansı formlarda da vardı..

bir de ilginizi çekebilecek bir şeyi söyleyim, senegaldeki ''Fongoli'' şempanzeleri bugun zıpkın gibi aletler yaparak avlanıyorlar. neredeyse ilkel insanlar gibi..

Nelerin kültür dendiğine değinmiştim.

Soyut kavramlar, resimler ve heykeller..

40 bin yıl önce yoktular..

Naendethal insanın durumu iyi bilinmiyor.

Ama onların çağdaş olmadığına inanılıyor.

Çağdaş insan Cro Magnon insan..

Sitelerde Paylaş

Hacı:

İnsanlığın evrim çizgisinde kültürel ve sosyolojik düzeyde aniden her ne olduysa aslında tarih içinde bir benzeri müteaddid defalar olmuştur, hala da olmaktadır.

Yani ki 30-40 bin sene evvel kültürel dünyamızın kodları, bir başka deyişle "biyolojik küremizin" (sphere) dışındaki "kültürel küremiz" oluşmaya başladığında, bu gelişmeye neden olduğu varsayılacak bir genetik/biyolojik değişimin söz konusu olmaması en yalınkat haliyle insanın geldiği fiziksel/biyolojik gelişkinliğin olanaklarının göz kamaştırıcılığını ortaya koyuyor.

Yani insan, aynı beyin ve beden ile mağara şartlarında da yaşıyor; New York'ta bir gökdelende de...

Aynı insanlar her ikisini günümüzde bile deneyimliyor. Yağmur ormanlarındaki ilkel kabileleri düşünün.

Son 100 senemiz insanlık tarihinin bilimin ilerleyişi ve siyasette demokrasi açısından nasıl en parlak asrı olabiliyor?

Bu sorunun cevabı bilinen ve yakın tarihteki değişim ve ilerlemelere götürüyor bizi.

Antik Yunan'ı felsefe ve bilimlerde o denli görkemli yapan neydi?

Ne oldu da Marthin Luther 16. asrın başında kilisenin kapısına o bildiriyi asınca bir çağ kapandı ve yeni bir çağ açıldı? Herkes böyle bir şey mi bekliyordu?

İnsanlar Fransız devrimine kadar, "Liberté, égalité, fraternité" kavramlarından bihaber miydi?

Ne oldu da Fransız devrimiyle bu sloganın peşinden kitleler sokağa döküldü?

1968 yılında Fransa'da kadınlar hala bankalarda hesap açtıramıyorlardı kocalarından izinsiz.

-Doğuyu ve arap kültürünü eleştirirken bunu sık sık kendime hatırlatırım. Ve kadınlara pek çok batılı ülkeden bile evvel seçme seçilme hakkı vermiş olan bir ülkenin vatandaşı olmakla gururlanırım.-

İyi ama ne oldu da 68'de bütün dünyada özgürlük hareketleri gündeme damgasını vurdu?

Demem o ki kültürel düzeydeki sıçramalar hala yaşanıyor ve gözlemlenebiliyor.

Buna neden olan şey sadece bilgi birikimi mi? Sanmıyorum. Sadece bilgi birikimi olamaz. Bilgi birikimi belki özgürlük hareketlerinin ortaya çıktığı dönemlerde çevresel faktörlerin oluşmasında bir rol oynamaktadır.

Onun nereye gideceğini belirlemektedir belki ama tek başına hareketin kendisini asla değil.

Bilhassa Amerika'da "hippiler" ayaklı kütüphane falan değillerdi.

Avrupa 68 kuşağı daha okur yazar ve entellektüeldi ama ABD değil.

Zaten bu tür hareketlerin tüm takipçilerinin son derece bilgili ve ne yaptıklarını bilen insanlar olduğunu söyleyemeyiz.

Bence bu hareketlerin varlık nedenlerini sosyalleşme ve uyumda aramak lazım.

Sosyalleşme kompleks organizasyonlar doğurur.

Tarihteki tüm o değişimleri, çağdaş insanın kültürel sıçramasını da sosyolojik düzeyde bir faz değişimi gibi algılamak mümkün.

Yani toplum sözleşmesinin hayatı tam karşılamamaya başladığı, eskidiği koşullarda, hemen yeni bir tanesini yapmak için devrimci güçler tarih boyu harekete geçmiştir.

Birkaç gündür rahatsız olduğum için kendimi hala yorgun hissediyorum.

Bu konuda yarın daha fazla şey yazabilmeyi umuyorum.

Toba kastastofisi ile ilgili anlamadığım şey şu:

Daha dar bir gen havuzu canlı türünü tabiata uyum sağlama konusunda daha mı avantajlı kılıyor.

O zaman Hitler'i ari ırkı daha da saflaştırmak için safkan Alman kadın ve erkeklerden kurduğu seks çitflikleri için eleştirmemek lazım. :=)

Belki yanlış anlıyorum ama Toba katastrofisi bana bunu çağrıştırdı. Bu konuya bir değinirseniz sevinirim.

Mesela ben. Dünyanın en saftorik ve enayi insanlarından biriyim. Her denilene inanırım.

Bir çocuk bile kandırabilir beni. Ben de pek çok şeye rahatlıkla kendimi kaptırabilirim. Belki hayalperestim.

Buna neden olan şey kötü genler midir?

Benim gelecek nesillerin ıslahı için ürememem mi gerekir?

Toba katastrofisi ilginç göndermeleri ve sonuçları olan bir kuram.

Bu başlıkta bununla ilgili daha fazla açıklama görmek isterdim.

tarihinde Fuzûlî tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...