Jump to content

Allah'ın Duyguları

Recommended Posts

konuya farklı bir açıdan bakılabileceğini göstermek için pantesit bakış açısını örnekledim...

ilginç bir şey farkettirdi sizin sorunuz...

tanrı hakkındaki tasavvurumuz bizi bir kategooriye sokmaya yetiyor...

o vardır ve bir şahıstır ve bizimle çok ilgilidir diye düşünürsek teist...

o vardır bir şahıstır belki ama bizmile ilgilenmemektedir dersek deist...

o varlığın kendisidir dersek panteist...

o yok tur dersek ateist ...

oluyoruz...

yani kendimizi onun durumu hakkındaki dülşüncelerimizce göre sınıflandırıyoruz...

bu enteresan geldi bana...

nedense...

Siz kendinizi hangi kategoriye sokuyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

diyelim ki tanrı denizdir...

ve bizlerde denizin içindeki canlılarız...

balıklar için deniz bir anadır babadır her şeylerini onlara deniz vermiştir denizden gelmiş yine denize gideceklerdir...

bir yiyecek bulduklarında onu onlara deniz vermiştir başlarına bir kötülük zarar geldiğinde yine denizin isteği bu yönde olduğu içindir...

balıklardan bazıları bu durumu düşünmeye anlamaya başlamışlardır...

deniz onlara bilinç vermiştir...

bu bilinçle bir balık denizin mesajlarını anlamaya algılamaya başlar...

bu mesajları balıklara nasıl anlatmalıdır...

onların anlayabileceği tek şey balık dilidir...

balıksal duygulardır...

denizi büyük çok büyük ve görkemli ve kudretli bir balık gibi tasavvur ettirip onun mesajlarını balıkçaya çevirmekten başka yol yoktur...

balıklar başka türlü hiç bir şeyi anlayamazlar çünkü...

Baliklar denize tapadursun, sukrededursun, bizler de gunese mi tapip sukredelim?

Oyle ya, yedigin ekmek, bahcedeki cicekler, bocekler, gunesten. Sicaklik, isik hepsi gunesten. Gezegenimizdeki hayatin kaynagi ve devami gunese bagli.

Gunes en azindan bir tane insan secip, onunla konusup 'hadi git bunu simdi herkese anlat!' gibi absurd bir harekette bulunup, o sectigi insanin uckuru icin suruyle kadin ayarlamiyor. Kitap mitap gonderecegim diye ugrasmiyor. 'Gidipte elalemin yildizina filan tapmayin, sadece bana tapinin, yoksa yakarim, ayaginizi denk alin!' filan da demiyor.

Efendi efendi duruyor gokyuzunde, tum ciplakligiyla, tum hasmetiyle gezegene hayat vermeye devam ediyor.

Sitelerde Paylaş

tanrı ne ister? gerçek bir tanrı hiçbirşey istemez. çünkü istemek sahip olma dürtüsü (yani sahip olmama durumu) yada ihtiyaç duyma anında gerçekleştirdiğimiz bir eylemdir. tanrı neye sahip değildir? yada neye ihtiyaç duymaktadır?

Konunun ilerleyen bolumunde deginmek istedigim seylerden biri de buydu; Tanri ne ister? Ve bu istegine bagli olarak nasil davranir. (Tabi burada bahsettigimiz tanri Kuran'in tanrisi 'Allah'.

Evet, Kuran'in tanrisi ne ister?

Bizden bir istegi mi var? Var ki yaratma ihtiyaci duymus.

Hemen bakalim Kuran'a;

Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. (Zariyat-56)

Diger Kuran cevirilerinde 'bana tapinsinlar diye', 'bana ibadet etsinler diye' seklinde de geciyor.

Yani Kuran'in tanrisi bir ihtiyac icinde imis. Tapinilmaya, yuceltilmeye, ovulmeye ihtiyaci varmis.

Simdi bu nasil bir ruh hali?

Gelin bir empati yapalim.

Ben simdi durduk yerde bir suru robota benzer birseyler yapsam,

Bunlarin isi gucu ha bire onunuzde egilip bukulmek, el pence divan durmak, sizi yuceltmek, ovmek, alkislamak. 'Agam sen cok buyuksun, cok yucesin!, senin gibisi yok valla, bi tanesin sen, senden guzeli yok, senden zekisi yok!, Bravo sana!, filan gibi laflar siralamak olsun.

Yani ben, ovulmek, yuceltilmek, alkislanmak, surekli tesekkur, tezahurat almak istiyorum. Olay bu.

'Acaba ben manyak miyim?' diye kendime sormaz miyim?

Sitelerde Paylaş

Baliklar denize tapadursun, sukrededursun, bizler de gunese mi tapip sukredelim?

Oyle ya, yedigin ekmek, bahcedeki cicekler, bocekler, gunesten. Sicaklik, isik hepsi gunesten. Gezegenimizdeki hayatin kaynagi ve devami gunese bagli.

Gunes en azindan bir tane insan secip, onunla konusup 'hadi git bunu simdi herkese anlat!' gibi absurd bir harekette bulunup, o sectigi insanin uckuru icin suruyle kadin ayarlamiyor. Kitap mitap gonderecegim diye ugrasmiyor. 'Gidipte elalemin yildizina filan tapmayin, sadece bana tapinin, yoksa yakarim, ayaginizi denk alin!' filan da demiyor.

Efendi efendi duruyor gokyuzunde, tum ciplakligiyla, tum hasmetiyle gezegene hayat vermeye devam ediyor.

insanla iletişime geçebilmek için insanın anlayacağı dilden konuşmak gerekiyor...

tanrının isteklerini insancaya tercüme edince tanrı insana benzer bir varlık gibi düşünülüyor...

onunda duyguları var filan zannedilmeye başlanıyor...

çünkü insan ancak böyle söylenirse anlayabiliyor...

mesela bir köpekle iletişime geçebilmek için onun dilinden konuşmayı öğrenmelisiniz...

köpeğin karşısında şiir okusanız bir şey anlamaz ama bir parça ekmek verseniz ona çok şiirlerle ifade edilebilcek birşey söylemiş olursunuz...

köpeğin insanın duygularını düşüncelerinin tümünü anlması nasıl mümkün olur...

ancak birazını anlar...

o da onun anlayacağı dilden konuşulursa...

kuran tanrısal düşüncenin insancaya tercüme edilmiş halidir...

Sitelerde Paylaş

tanrının isteklerini insancaya tercüme edince tanrı insana benzer bir varlık gibi düşünülüyor...

onunda duyguları var filan zannedilmeye başlanıyor...

kuran tanrısal düşüncenin insancaya tercüme edilmiş halidir...

Allah'ın duyguları yoksa eger, o zaman ne diye kendi duygularından bahsediyor?

Gurur / övünme var mı? Var

Kıskançlık duygusu?

Nefret?

Öfke?

İntikam duygusu?

Acı çektirme (sadistik duygu)?

Bunların çoğu negatif duygular.

-Bana tapın, sizi bu yüzden yarattım!

-Başka tanrılara tapmayın, yoksa yakarım, tepenizden kaynar su dökerim, zakkum yedirirm, irin içiririm. Diriltir bir daha yakarım.

-Alayınızı selle boğarım,

-Lanet olsun!

-Beni övün, yüceltin,

Bunlar ne?

İnsancaya(!?) çevrilmiş hali bu mu?

Yani allahça(!?)da yokmu böyle şeyler?

Yoksa niye yazdırmış kitabında?

Bu tanrı sabıkalı!...

İnsan olsa, böyle duygu ve davranış sergileyen insanlar delidir, tehlikelidir. Kırmızı bültenle aranır.

Hele bir de elinde herhangi bir güç varsa, bulunduğu yerde mıhlanır.

Böyle bir tanrının neresi sevilir, sayılır?

Sadist, işkenceci bir insana güvenebilir misin? Saygı duyabilir misin?

Baban bile olsa, işkence yapmış bir kişiye bir daha güvenemezsin. Saygı duyamazsın.

Seninle ya da başkalarıyla ne kadar normal davranırsa davransın, farketmez.

Çünkü o kişide potansiyel bir psikopatlık vardır.

tarihinde FreeWill_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nisa-78. Nerede olursanız olun, sağlam ve tahkim edilmiş kaleler içinde bulunsanız bile ölüm size ulaşacaktır. Onlara bir iyilik gelirse, “Bu, Allah’tandır” derler. Onlara bir kötülük gelirse, “Bu, senin yüzündendir” derler. (Ey Muhammed!) De ki: “Hepsi Allah’tandır.” Bu topluma ne oluyor ki, neredeyse hiçbir sözü anlamıyorlar! Yahu hepsi gerzek bunların. Bizde tutmuşuz, peygamber göndermişiz bu salaklara. Kafam kızıyor, helak edeceğim hepsini, görecekler o zaman.

Sitelerde Paylaş

Allah'ın duyguları yoksa eger, o zaman ne diye kendi duygularından bahsediyor?

Gurur / övünme var mı? Var

Kıskançlık duygusu?

Nefret?

Öfke?

İntikam duygusu?

Acı çektirme (sadistik duygu)?

Bunların çoğu negatif duygular.

-Bana tapın, sizi bu yüzden yarattım!

-Başka tanrılara tapmayın, yoksa yakarım, tepenizden kaynar su dökerim, zakkum yedirirm, irin içiririm. Diriltir bir daha yakarım.

-Alayınızı selle boğarım,

-Lanet olsun!

-Beni övün, yüceltin,

Bunlar ne?

İnsancaya(!?) çevrilmiş hali bu mu?

Yani allahça(!?)da yokmu böyle şeyler?

Yoksa niye yazdırmış kitabında?

Bu tanrı sabıkalı!...

İnsan olsa, böyle duygu ve davranış sergileyen insanlar delidir, tehlikelidir. Kırmızı bültenle aranır.

Hele bir de elinde herhangi bir güç varsa, bulunduğu yerde mıhlanır.

Böyle bir tanrının neresi sevilir, sayılır?

Sadist, işkenceci bir insana güvenebilir misin? Saygı duyabilir misin?

Baban bile olsa, işkence yapmış bir kişiye bir daha güvenemezsin. Saygı duyamazsın.

Seninle ya da başkalarıyla ne kadar normal davranırsa davransın, farketmez.

Çünkü o kişide potansiyel bir psikopatlık vardır.

tanrının bir insan olmayabileceği ve onun insanın anlayamaycağı bir yapısı olabileceği varsayımı üzerinden gidiyorum...

böyle bir varlığın insanla iletişime geçebilmesi için insanın anlayabileceği kavram kelime ve duyguları iletişimde kullanması gerekeceğini düşünüyorum...

biz bu iletişim esnasında onun da bizim gibi duyguları var zannedebiliz...

ama aslında öyle değildir bu bize öyle geliyordur...

buda iletişimin cilvelerinden biridir...

köpeğe her kemik verişimizde onun bizim de kemik sevdiğimizi sanması gibi birşey...

tabi bu konuda yanılıyor da olabilirim...

belki gerçekten bizim gibi duyguları da vardır...

bir şaşkının iletisi de böyle olur ancak...

Sitelerde Paylaş

allahin duygulari olmaz olurmu hic? en one cikan duygulari; kin ,nefret, ve sehvet.

Cok guzel bir noktaya degindin, sehvet demekle.

Aslinda Allah'in sehvetle isi olmaz. Dogmamis, dogurulmamis, insanlarla iliskiye girmekten munezzeh bir kisiliktir.

Simdi aklima hemen su geliyor. Insani bir ozellik olan sehveti Allah'a yakistiramayan muslumanlar nasil oluyor da, diger insani ozellikleri (kin, nefret, intikam, acima, affetme, sevme, comertlik, guzellik, temizlik, ...) yakistirabiliyorlar? Hey seyden munezzeh, bizim bildigimiz gibi degil, ama nasil oluyorsa icini disini biliyor muslumanlar Allah'in.

Allah, sehvet konusunda, bir ahlak polisi, veya pezevenk gibi davranmaktan oteye gitmemis, resmen kullanilmis. Ben Allah olsaydim muslumanlara en buyuk cezayi verirdim herhalde.

Sitelerde Paylaş

Karşı cinsinin olmaması nasıl bir duygu acaba? Bu şekilde hayat sürdürülürmü yav!

Yarattığı birçok canlının karşı cinsini de yaratmış ama kendi eşini yaratmamış. Ağzından çıktı ya eşim yoktur diye tükürdüğünü de yalayamıyor şimdi. Çok gururludur bizim tanrımız.

Belki de sinirliliği, insanlara olan agresifliği bu sebepledir. Koskoca tanrı yarattıklarının uçkuruyla niye bu kadar uğraşsın ki. Kıskanıyor bizi besbelli.

Sitelerde Paylaş

biz bu iletişim esnasında onun da bizim gibi duyguları var zannedebiliz...

ama aslında öyle değildir bu bize öyle geliyordur...

buda iletişimin cilvelerinden biridir...

Duygulari var zannetmiyoruz.

Bize oyle gelmiyor.

Duygulari oldugunu Kuran'dan okuyup goruyoruz.

'Tuzak kurarim!' diyor,

Intikam alirim!,

Aci cektiririm!,

'Ovulmek istiyorum!' diyor.

Kiskaniyor, kiziyor, ofkeleniyor, ...

bunlar duygu degil mi?

'Bize oyle geliyor' ne demek?

Allah boyle degil mi yoksa?

Allah aslinda intikam almaz mi?

Iskence yapmaz mi?

Ofkelenmez mi?

Sitelerde Paylaş

Karşı cinsinin olmaması nasıl bir duygu acaba? Bu şekilde hayat sürdürülürmü yav!

Bu başlıkta Allah'ın psikolojisini anlşamaya çalışalım. Bakalım ortaya neler çıkacak.

Allah'ın hangi duyguları negatiftir, hangileri pozitif?

FreeWill farkli bir düsünce ile dikkat cekmeye calismakta epitaph arkadasim.

Kuranin allahi insani duygularina sahiptir.Benim kisisel görüsüm, kuran ayetlerini bir kisi degil binlerce kisi yazmistir.

Peygamberlerin yasadiklarina inanmam.Isimleri diger insanlar kullanmislardir.

Kuran ayetlerinin celiskili olmalari ve insan duygularini yansitmalari oldukca fazla bedevinin günü kurtarmak istemelerinden kaynaklanmaktadir diye düsünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Tanrı Cennetten Adem ve Havva'yı neden lanetleyip kovdu cinsellik yüzünden, çünkü yılan onlara elmayı yedirdiğinde ete kemiğe bürünüp kadın ve erkeğin ne olduğunu keşfedip gereğini yaptılar..Cenneti muazzam bir genelev gibi tasavvur eden İslam dinin de bu neden bir suç..Hemde öyle bir fantezi yanı da yok üreme amaçlı..Habil, Kabil ve diğerleri doğuyor sonuç olarak..Yoksa Tanrı yaratmak benim işim siz neden bu işe girdiniz diye kızıyormu ne ? Ben daha nice Adem ve Havva yaratacaktım siz neden acele ettiniz gibisinden olmasın..Üstelik ben sizi mitoz bölünme ile ile yaratacaktım siz tutup o ayıp iğrenç işi yaptınız tüh size namus gitti elden diyemi düşündü acaba? Günümüz töre,namus cinayetlerine ön verdi..

tarihinde ziobelle tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne kadar güzel bir konu..

Ben en çok Allah'ın bizleri yaratırken ne hissettiğini merak ediyorum. Daha doğrusu onu güdüleyen şeyin ne olduğunu..

Çok mu yalnızlık hissediyordu da hayatına hareket getirmek istedi, egosu ona tapınmasını isteyen yaratıklara mı ihtiyaç duydu, bu oyunu neden bu kadar karmaşık hale soktu vs vs..

İnsana duygular verdi, şeytanı üstüne saldı, kötülük iyilik gibi kavramları yaratıp içimize soktu sonra da "dur bir de cehennem yaratıp şunları sınava tutayım" dedi.

Bunları düşünmek bir Tanrı'nın işi olamaz. Bu kadar basit şeylerle uğraşması tuhaf..

Sitelerde Paylaş

Bu duygu yüklemelerini en derin hissedebildiğimiz yer kitabın final suresidir. Allah patlar. Patlar çünkü Muhammed'in öz amcası inkarcıdır ve bahsi geçen tanrının elinden hiçbir şey gelmiyordur :(

İşte o sure: Ebu Leheb'in elleri kurusun. . . Kurudu da!

Sanıyorum tanrı burada kendinden daha yüce olan Zeus'a dua ediyor. Tabi zamandan münezzeh Allah, ettiği bedduanın Zeus tarafından kabulünü de hemen idrak edebildiğinden, kabul edildiğini şu sözlerle bizlere aktarıyor: -Kurudu da!

Sen en baştan bir insan hakkında "ellerin kurusun" dersen, "belanı vericem senin pis mahluk kaka" dersen o adam senin tanrına inanır mı? İnanmaz.

Abduluzza, yani adının anlamı Uzza'nın kulu olan insanlardan bir insan. Lakabıyla bahseden de, sana göre Allah tabi. Bu yöntemle aşağıladığını sanan bir tanrı ne kadar basiretsiz duruyor.

Oysa ne diyor sonra?

Ey iman edenler! Bir topluluk bir diğerini alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da diğer kadınları alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Birbirinizi karalamayın, birbirinizi (kötü) lakaplarla çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir namdır! Kim de tövbe etmezse, işte onlar zâlimlerin ta kendileridir. (Hucurat suresi 11)

Bu ayet, iman edenlere, 'iman etmeyenler dahil hiçbir insana kötü lakapla konuşmayın' uyarısıysa, tebbet suresini de gördükten sonra şu soruyu sormak lazım: yoksa Allah fasık mı?

Ayetin başındaki "ey iman edenler" cümlesinden yola çıkarak, ayette bahsedilen ve uyarılan toplulukların tamamı iman edenlerdir dersek; İman etmeyenlere istediğiniz şekilde hitap edebilir, onlarla dalga geçebilirsiniz manasına varırız.

"Ah yapın onlara :(" diyen bir tanrı ne kadar da insan duruyor değil mi?

İlk seçeneği savunuyorsan, Allah fasıktır.

ikinci seçeneği savunuyorsan Allah minik bir çocuktur. Ki tebbet suresinden anladığımız kadarıyla, bu seçenek Kur'an suresi ile onaylanıyor gözüküyor.

Eklemeden geçemeyeceğim. Sen, Peygamberim dediğin sahtekar ve Allah dediğin put, iman etmeyenlere dilediği gibi lakap takıp dalga geçebilecek ve beddua edebilecek; kutsal kitap adı altında aşağılayabilecek, hakaret edebilecek; ama aynı zamanda ateist/kafir/müşrik olanlardan saygı bekleyecek, dalga geçmemelerini talep edecek ve sırf babasının adında geçiyor diye Allah'ı tanrı seçen Muhammed'e iman edenler olarak, bu insanlardan, dinini yerden yere vurmamalarını talep etmeyi kendinde hak göreceksin öyle mi?

Bizim alnımızda domates mi yazıyor?

tarihinde Ulaş'ın sesi bu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...

156 milyar ışıkyılı çapındaki bildiğimiz evrenin tanrısı, hiçbir insanın ve Muhammed'in cinsel hayatı için ayet indirmesi olası değildir. Öfkelenmesi olası değildir ama allah tanrısı öfkelenir. Nur 9 ayetinde gadabe allahi (غَضَبَ اللَّهِ) allah'ın öfkesi demektir. Gerçek Tanrı insan gibi çaresizlik içerisine düşüp sizden 100 kişi, kafirlerden 1000 kişiyi yener dediği enfal 65 ayetini yazdırmaz. Sonra cayarak Allah sizde zayıflık olduğunu bildi ve şimdi sizden 1000 kişi, kafirlerden 2000 kişiyi yener dediği enfal 66 ayetini yazdırmaz. İnsanlara aşağılık maymunlar diyen bir Tanrı gerçek olabilir mi? Araf 166 ayetinde allah, insanlara aşağılık maymunlar olun demektedir. Bakara 191 ayetinde Allah, kutsal aylar haricinde hristiyanları ve yahudileri bulduğunuz yerde öldürün der. Bu türde allah söylemleri, onun gerçekte evren tanrısı olmadığını, muhammedin beyninde\ kurgu bir tanrı olduğunu kanıtlamaktadır. Gerçek evren Tanrısına hakaret olan bu ayetler, allahın sahte Tanrılığına kanıttır. Belkide bu dünyada gerçek sınavımız, kutsal kitap diye nitelenen kuranı kerimde yeralan, akla ve mantığa aykırı, saçma ve tutarsız ayetlere inanmamaktır .

14212558_1658825724445379_66327925885523

tarihinde Engse Hohol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Batini Müslümanlara göre tanrı anlayışının tasavvufi yorumu şöyle imiş... '

Ben gizli bir hazine idim, bilinmeye muhabbet ettim, bilineyim diye mahlûkatı yarattım.”

Ben gizli bir hazine idim, bilinmeye muhabbet ettim, halkı bilinmem için yarattım. Böylece kendimi onlara tanıttım, onlar da beni tanıdılar, bildiler.”

Eğer iş böyleyse duygular Şelale yani......

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...