Jump to content

Ilk Musluman kimdir?

Recommended Posts

Ilk musluman kimdir?

Hadi arkadaslar, Kuran'dan aldigimiz bilgilere gore ilk muslumani secelim..

Muhammed secmekte biraz zorlanmis gibi.

1) Ibrahim

Bakara

131. Rabbi ona "Teslim ol" dediğinde "Âlemlerin Rabbine teslim oldum" demişti.

132. İbrahim bunu kendi oğullarına da vasiyet etti, Yakub da öyle: "Oğullarım! Allah sizin için bu dini (İslâm'ı) seçti. Siz de ancak müslümanlar olarak ölün" dedi.

---------------------------------------------------------------------------------------

2) Musa

Araf

143. Mûsa, belirlediğimiz yere (Tûr’a) gelip Rabbi de ona konuşunca, “Rabbim! Bana (kendini) göster, sana bakayım” dedi. Allah da, “Beni (dünyada) katiyen göremezsin. Fakat (şu) dağa bak, eğer o yerinde durursa sen de beni görebilirsin.” dedi. Rabbi dağa tecelli edince onu darmadağın ediverdi. Mûsâ da baygın düştü. Ayılınca, “Seni eksikliklerden uzak tutarım Allah’ım! Sana tövbe ettim. Ben inananların ilkiyim” dedi.

----------------------------------------------------------------------------------------

3) Muho

11. De ki: "Şüphesiz bana, dini Allah'a has kılarak O'na ibadet etmem emredildi."

12. "Bana, müslümanların ilki olmam da emredildi."

Sizce kim?

Sahsen ben cozemedim....

Sitelerde Paylaş
  • İleti 62
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ali-imran

81 ALLAH, [geçmiş vahiylerin izleyicilerinden] peygamberler vasıtasıyla şu taahhüdü talep etti:64 “Eğer, vahyi ve hikmeti size bahşettikten sonra, halen sahip olduğunuz hakikati tasdik eden bir elçi(Hz.Muhammed) size gelirse o'na inanmalı ve yardım etmelisiniz. Bu şarta dayalı ahdimi kabul ve tasdik eder misiniz?”

Onlar: “Kabul ederiz!” dediler.

Sitelerde Paylaş

enNazzam

Biraz kafani calistirmaya ne dersin?

Muslumanlar hic utanmaksizin, diger dinlerinde aslinda islam oldugunu soylerler. Oysa bunu, o dinlerin sahipleri bile bilmemektedir. Bu utanmazligin yaninda, arkadasimiz, bu sizin utanmazca ileri surdugunuz sozu curuten ayeti, suratiniza carpmis. Muhammed "Bana, müslümanların ilki olmam da emredildi." demis. Bunun kivirma payi yok kardesim.

Sitelerde Paylaş

Yani bunu anlamayacak kadar akıldan yoksunmusunuz yada anlamamak işinizemi geliyor .Burdaki Peygamberler kendi kavimlerinin ilk inananları ben dünyadaki ilk inananım demiyorlar dikkat ederseniz herkes kendi dinininin ilk temsilcisi .Ayrıca inanca karşı ne kadar saygısız insanlarsınız.Biz size hakaret ediyormuyuz Darwininize küfrediyormuyuz .Peygamberimize saygısızlık yapmayın fikirlerinizi insanca söyleyin

Sitelerde Paylaş

Darwin bizim için birşey ifade etmez, Darwin önüne gelene tacavüz ve işkence eden bir elezer bile olsa bu bir şey ifade etmezdi kendi elezerliği dışında. Darwin ortaya bilimsel çalışmalar koymuş bir bilim insanıdır, onun bilimsel çalışmalarına inanmak/dikkate almak için iyi bir insan olup olmamasına bakmak gerekmez.

Bilimde önemli olan kişilerin karakterleri değil bilim adına ne yaptıklarıdır, bilim kişileri karakterleri ile yargılamaz çalışmalarında ortaya koydukları kantılarla ileri sürdükleri fikirlerle yargılar.

Darwin'e isteyen istediği kadar küfür edebilir bu kişinin ahkalıyla ilgilidir, ayrıca Darwin hiçbir zaman "aman ben mükemmel bir insanım, aman bana küfür etmeyin, aman ben ne dersem doğrudur." dememiştir. Kaldı ki dese de önemli değildir. Önemli olan tek şey kişinin bilim adına ne ortaya koyduğudur. Bilim kişileri tartışmaz olayları-fikirleri tartışır.

Kısaca Darwin'i ilahlaştıran, ona tapan yok burda. (En azından ben bilmiyorsa varsa bile.)

"Darwin'in kötü bir insan olduğunu kanıtlarsam onun bilimsel çalışmalarının bir geçerliliği kalmaz" gibi bir fikre ancak çocuklar kapılabilir.

tarihinde Hannibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yani bunu anlamayacak kadar akıldan yoksunmusunuz yada anlamamak işinizemi geliyor .Burdaki Peygamberler kendi kavimlerinin ilk inananları ben dünyadaki ilk inananım demiyorlar dikkat ederseniz herkes kendi dinininin ilk temsilcisi .Ayrıca inanca karşı ne kadar saygısız insanlarsınız.Biz size hakaret ediyormuyuz Darwininize küfrediyormuyuz .Peygamberimize saygısızlık yapmayın fikirlerinizi insanca söyleyin

istediğine hakaret etmekte özgürsün sevgili layda. ;)

ha müslümanlara böyle bi soru sormak mantıklı değil.buradan itiraz etmek çok mantıklı değil.

çünkü ayetin başına sonuna bakmak lazım.örneğin müslüman olarak ne kastediliyor,buna bakmak lazım.

çünkü islami literatürde sizin de bildiğiniz muhammedi onaylayanlar müslüman olduğu gibi,muhammedi tanımayan,ona yetişememiş olup allaha şirk koşmadan inanmış herkes de müslüman sayılır.genel anlamda allahtan gelen herhangi bir dine şirksiz inanan herkesi müslüman sayarlar.yani muhammed gelmeden önce hristiyan olup şirk koşmayanlar da müslümandır.bu mantık içerisinde ayetlerde bir çelişme yoktur.

bununla birlikte ilk insandan beri tanrı inancının islamdaki olması tabiki yalandır.peygamber diye birşey de yoktur.yani tek tanrı inancı ademle birlikte başlamamıştır.isadır musadır belik bunlar da yaşamamıştır.ancak islamın bu ön kabulune göre ayetler tutarsız gözükmemekte,fakat ilk insandan bugune bütün dinlarin kaynağı islamdır,peygamberler herkese aynı ilkelerigetirmişlerdir falan külliyen yalan. ;)

Sitelerde Paylaş
Neye dayanarak yalan diyorsun? bana bunu ispatla!? Sana göre dinler yalansa bana görede Darwinin söyledikleri yalan..

darwin hangi dinin peygamberi ya? :blink:

neden darwin benim peygamberimmiş gibi,sen muhammede inanmazsan ben de darwine inanmam diyorsun?

ilerleyen teknoloji bize darwinin görüşlerinin bi kısmını yanlış olduğunu göstermiştir.bugün bile evrime dair pek çok şey açıklanamamıştır.

ancak bazı kısımlarının izah edilemeyiş olması evrimin senin benim varlığım kadar kesin bişey olduğu gerçeğini değiştirmez.

senin evrim teorisine inanmamak gibi şansın yok.çünkü bilim bi inanç değildir.evrim diye de bişey vardır.somut pekçok şey bunu desteklemektedir.sizin yapmanız gereken dininizi evrime uydurmaktır.yoksa evrim diye bişey yok derseniz kafadan kaybedersiniz. ;)

Sitelerde Paylaş
ilk insan ilk nebi ve ilk müslüman Adem (as) ile başlamıştır..

Birde utanmadan saygidan bahsedersiniz. Hic bir iletiyi okumadan, lotodan cikmis gibi, sanki orjinal bir fikri varmis gibi, cikmis ortaya, salliyorsun. Aptal cesaretimi yoksa cahil cesaretimi nedir?

Sitelerde Paylaş
Kanıtla.

Biz Müslümanlar inanır ve iman ederiz ki:ilk insanı hz Allah yaratmıştır.şöyle ki:Allah Ademi turap tan ve sudan yaratmıştır.yüce Allah yer yüzünde bir halife yaratacağını meleklere bildirdiği zaman ilim irade ve kudret sıfatıyla donatacağı bu varlığın yer yüzüne uyum sağlaması için maddesinin de yer yüzü elementlerinden olmasını diledi.

Yüce Allah şöyle buyurdu:

“Sizi (aslınız ademi) turap tan yaratmış olması onun ayetlerindendir.sonra siz (her tarafa) yayılır beşer oldunuz.”(Rum 20 )

“Allah her canlıyı sudan yarattı.işte bunlardan kimi karnı üzerinde yürür kimi iki ayağı üzerinde yürür kimide dört ayağı üzerinde yürüyor.Allah ne dilerse yaratır.çünkü Allah her şeye kadirdir”(Nur-45).

“O (Allah) sudan bir insan yaratıp da onu soy sop yapandır.(Habibim senin) rabbim her şeye kadirdir.”(Furkan-54)

Bu konuda Resulullah (as) şöyle buyuruyor:

“Allah ademi yer yüzünün her tarafını avuçladığı bir avuç toraktan yarattı.bunun için Ademoğulları kendinde bulunan toprak miktarına göre kimi kırmızı kimi beyaz kimi siyah kimi bunların arasında bir renkte (tabiat ve huy bakımından da) kimi yumuşak kimi sert bazıları kötü bazıları da iyi olarak (dünyaya) geldiler.” (Tirmizi- tefsir-3- Bu hadisi sahih senetle rivayet etmiştir.Şias-c.1-s.-39)

“O'nun delillerinden biri de, gökleri ve yeri yaratması, lisanlarınızın ve renklerinizin değişik olmasıdır. Şüphesiz bunda bilenler için (alınacak) dersler vardır.”Rum-22)

Resulü Ekrem (as) veda haccı günü şöyle buyurdu:

“…Hepiniz Adem’in çocuklarsınız,Adem ise topraktan yaratıldı…”(Tac-5/60)

Yüce Allah c.c.,Adem’i yaratırken maddesi olan toprak ve suyu çok çeşitli hal ve safhadan geçirmiştir.Hayat kaidesinin ruhtan sonra iki ana temel maddesi su ve topraktır.Eğer dikkat edilirse dünyanın ¾ su ile kaplıdır ve yer yüzünün ¼ de toprakla kaplıdır.Demek ki dünyada ki bu düzen aynen insana intikal ettirilmiştir yaratıcı Allah tarafından.

Çok çeşitli hak ve safhadan geçirilmiş olan su ve toprak karışımı insan kalıbının yaratılış olayını Kur’an ışığında ve beş bölümde incelersek daha iyi anlaşılır…

Bir mü’min,insanlık hayatı ve tarihi de karanlık bir dönemin varlığını kabul ettiği taktirde,kendisine vahiy yolu ile bildirilen gerçekleri reddetmiş demektir.

”İşte halkı müslüman olan ülkelerde yaygın olan şirkin bir kaynağında bu tür tarih inancı yatmaktadır.

Mü’minlerin,kafirler tarafından üretilen sahte tarih ve putlara karşı dura bilmek için Kur’an-ın insanı nasıl yaratıldığını ve sınıflandırdığını çok iyi bilmesi ve kavraması gerekmektedir.

Kur’an-da insanlar renklerine,dillerine,ırklarına,sosyal yapılarına,kültürüne ve iktisadi durumlarına göre ayrım yapmaz.

Ancak inancına bakar.O da ya kafir yada mü’min olarak iki kutuba ayırır.Zaten tarihte bütün insanlar bu iki sınıf üzerinde bulunmuşlardır.Aynı zamanda Kur’an kıssalar yoluyla bu iki sınıfı,yani hak ve batıl mücadelesini tüm dünyaya anlatmaktadır.

İslam’ın temel hedefi insanın hayatını,düşüncesini ve inancını kafilik ve şirkten temizlemesidir.İnsanın sosyal yaşantısını ve ibadetlerini Allah c.c. rızasına uygun biçimde düzenlenmesidir.

Bunun gerçekleşebilmesi için,insanların zaaflarını yenmelerini ve sürekli mücadele içinde bulunmaları

gerekmektedir.Kur’an-ı Kerim’de bütün Resuller ve Nebiler kavimlerini çağırdığı dinin adı İslam ve bu dine iman eden insanların adı da müslümandır.

Ve Allah’ın peygamber olarak seçtikleri de hep aynı kelimeye insanları davet etmelerdir,O da

“LA İLAHE İLLALLAH”... Buna da tevhit akidesi ile izah etmek mümkündür.

Çünkü Allah c.c. insanları İslam fıtratı üzere yaratmıştır.Dünyanın neresinde ve hangi bölgesinde doğarsa doğsun o çocuk mutlak İslam fıtratı üzere doğduğunu Resulullah(as) bize bildirmiştir.şöyle ki:

“Hiçbir çocuk yoktur ki İslam fıtratı üzere doğmuş olmasın.Sonra onu ebeveyni ya Yahudi ya Hıristiyan ya Mecusi ya da müşrik yapar. Nihayet o çocuk büyür bunu dili ile açıklar.Ya şükredenlerden

ya da küfredenlerden olur.”diye buyurmuştur.(Müslim:Kader;c:10,s.6854.hn:2658—Buha ri:c:4,s,529,hn;664)

Bu itibarla insan oğlunun,hem aklında hem de sulbünde(genlerinde) tevhid inancı vardır.Yani Allah’ı birleme ve var olduğuna,yaratıcı olduğuna,öldüren ve dirilten olduğuna,rızık veren olduğuna v.d.inancı varadır.Bu doğuştan gelen bir inançtır.

Velakin bu inancı şirke bulaştırmadan ve ibadetin nasıl yapılacağını bilemediği,aynı zamanda sosyal,siyasal,ekonomi,askeri v.s…alanlarda dahil nasıl hayat sürdürülmesi

gerektiğini elçileri aracılığı ile bildirmiştir.

Bütün Nebi ve Resuller kavimlerini Allah’ı bir Rabb tevhidi ile beraber bir ilah olduğuna

iman etmeye ve onaylamaya davet etmişlerdir. Yine ümmetlerini ibadette de Allah’ı birlemeye çağırmışlar ve tebliğlerini hep bu nokta da yoğunlaştırmışlardır.

“Bütün Nebiler ve Resuller her yerde ve her zaman ilk davetleri ve en büyük hedefleri

Allah hakkında insanların inançlarını,kul ile rabbi arasındaki ilişkilerini tashih etmek,her nevi

ibadeti yalnız Allah adına ve Allah’a yapmak,insana fayda ve zarar verenin Allah olduğuna,

sığınma ve dua yapmak v.s. gibi ibadetlerin yalnız Allah’ın müstahak olduğunu ilan etmektir.

Ayrıca Nebi ve Resullerin davet hamleleri her şeyden önce çağlarındaki taktise edilen ölülere ve

salih kişilere,senam ve putlara gösterilen saygı,sevgi,saygı duruşu, çelenk koyma ibadetini,dilek ve

istek de bulunmayı,adak sunmayı,adakta bulunmayı,Allah’tan istemesi gerekirken yatırlarda ve türbelerden istenenleri v.s…gibi ibadetleri ve ibadet şekillerini ortadan kaldırmak ve yalnızca bu insanları

ibadet için Allah’a yöneltmek ve tevhitlerini düzeltmek,insanın Allah’la ilişkilerini,insanın dünyayla

ilişkilerini,insanın ahiretle ilişkilerini,insanın insanla ilişkilerini v.s…düzeltmeye yöneliktir..

Bunca bilgiler Kur'an ve Sünnette mevcutken neden yeni atalar ve ideolojiler peşinden gideriz ???...

Faydanılan Kaynaklar

Fizilalli Kur'an,Dört Terim,Beyan y.e. Mevdudi,

Kur’an’da Tevhit M.Kubat Şafak y.e.,Kelimeler ve Kavramlar Y.K.oğlu inkılap y.e.,

Kavramlarla İman Esası A.M.Toprak Buruc y.e.Şamil İslam ansiklopedisi(Şias)

tarihinde elanur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ya sizinle bizim aramızda o kadar çok fark varki işte bu islamın bize verdiği fark.Şu yorumlardaki rezalete bayalığa bi bak.Biz küfretmeyiz hakaret etmeyiz insan gibi konuşuruz .Ama sonuçta maymundan geldik diyenlerdende insanlık beklenmez

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...