Jump to content

Ilk Musluman kimdir?

Recommended Posts

• İleti 62
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bi kere bu söylediğim gaf değil tam yerinde laf sen önce söylediklerimi evirip cevirme ben orada hz.adem için ruhsuz demedim ilk yaratılan ruh hz. muhammedin ruhudur ondan sonra diğer ruhlar yaratılmıştır. lütfen anlamadan konusmayalım.

tasavvuf da su söz vardır kendimi görmek istedim alemi yarattım...bunun içinde Allah ruhu yaratmıştır.ilk yaratılan ruhta hz. muhammedin ruhudur

Bak bakalim nesinki kardes.

muhammed'den onceki insanlarin ruhu var miydi yok muydu..

Nisa Suresi

(171) Meryemoğlu İsa Mesih, ancak Allah'ın peygamberi, Meryem'e ulaştırdığı (emriyle onda var ettiği) kelimesi ve kendisinden bir ruhtur.

Bak bakayim senin peygamberin uydurdugu ruhlari nasil tanimlamis..

İsra Suresi

(85) Ve sana ruh hakkında soru soruyorlar. De ki: "Ruh, Rabbimin bileceği bir şeydir. Size pek az ilim verilmiştir."

kisaca hic bir mok bilmedigini soylemis ve fazla sormayin demeye getirmis.

savundugun sacmaliklar konu basligindaki hic bir yazimi yanlis cikarmadigi gibi sadece senin kendini komik duruma dusurmus..

hz.muhammed'den onceki insanlarin ruhu var miydi yok muydu.. öncelikle gene aynı hataya düşüyorsun ben önce hz. muhammedin ruhu yaratılmış diyorum hz. muhammede gelene kadar diğer kullara ruh verilmediğini söylemiyorum.tabi ki hz .ademe havvayada ruh verildi bu ruhun yaratılma sırası bize dünyaya geliş sırasını vermez.yani anlıcan huri kardeşim elbette hz. muhammedden önceki kullarında peygamberlerinde ruhları var.

"Ve sana ruh hakkında soru soruyorlar. De ki: "Ruh, Rabbimin bileceği bir şeydir. Size pek az ilim verilmiştir" biz sadece ruhun Allahtan bir parça olduğunu ve ondan gelip ona döneceğimizi biliyoruz. bazı bilgiler vardır kişisini aşar hatta varlığı aşar onu açıklayamaz o bilgi ona ağır gelir.bu ayet müşriklerin hz. muhammede yönelttikleri bir soru düşünsenize eğer bu kuranı yazan biri olsaydı bu soruya elbet bir cevap üretir kaçamak bir cevapla kurtulabilirdi.ruh canlıyı ayakta tutan güçtür der gecip giderdi ama o kuranı yazmadığı için Allahtan geleni olduğu gibi bize aktarmış ve kendisi birseyler katmamıştır.

ayrıca şu kitabı okumanızda fayda görüyorum tanrının doğum günü belki bir kaç sorunuzun cevabını kendiniz bulabilirsiniz. saygıyla ve sevgiyle kalın

Sexy Huri, Nesinki şunu demek istiyor: Allah 13.5 milyar yıl kadar önce Muhammed'in ruhunu yaratmış. Sonra onu o kadar sevmiş ki, onu peygamber olarak göndermek üzere evreni yaratmaya karar vermiş, büyük patlamayı yapmış, Güneş Sistemi ve Dünya'yı yaratmak üzere 8 milyar yıl daha beklemiş.. Bu arada diğer ruhları yaratıp Galu Bela denen yere toplamış ve onlardan söz almış. 4.5 milyar yıl kadar bekledikten sonra da Adem'in bedenini yaratıp ruhunu vermiş. Sonra da inanların ruhlarını teker teker doğdukça üflemiş!

Yetişkinlere masallar.. Yerse..

Sitelerde Paylaş
Sexy Huri, Nesinki şunu demek istiyor: Allah 13.5 milyar yıl kadar önce Muhammed'in ruhunu yaratmış. Sonra onu o kadar sevmiş ki, onu peygamber olarak göndermek üzere evreni yaratmaya karar vermiş, büyük patlamayı yapmış, Güneş Sistemi ve Dünya'yı yaratmak üzere 8 milyar yıl daha beklemiş.. Bu arada diğer ruhları yaratıp Galu Bela denen yere toplamış ve onlardan söz almış. 4.5 milyar yıl kadar bekledikten sonra da Adem'in bedenini yaratıp ruhunu vermiş. Sonra da inanların ruhlarını teker teker doğdukça üflemiş!

Yetişkinlere masallar.. Yerse..

Sevgili deicide:

Arkadaş mezhepçi zihniyetle konuşuyor, yok öyle birşey, böyle birşey olmadığını hem kuranda hemde diğer kutsal metinlerin hepsinde görebiliriz. Bu sadece Hz. Muhammedi yüceltme, yarı insan-yarı ilah konumunda görmek isteyenlerin uydurmasından başka birşey değil. Hristiyanlıktada bunu görürüz, aynı şeyi İsa peygamber için de söylerler, onlarda da vardır veliler, evliyalar, yani dinler arası bir çeşit yarış:)

İşin aslı bize kuranda emredilen, peygamberlerin hepsinin Allahın elçisi olduğuna iman etmemiz, aralarında ayırım yapmamamızdır. Ruh konusunda ise kuranda bilgi vermez bize ancak benim yine kurandan mantıklı çıkarımım şudur: Ruh dediğimiz şey, bilinç, şuur, akıl etme gibi yetilerin hepsini kapsıyor gibi duruyor. Bunu da şuradan çıkarıyorum, cennet ve cehennem tasvirlerinden. Bir tarafta sürekli bir yanma, diğer tarafta ise sürekli bir bolluk, refah, rahatlık, konfor. Şimdi düşünelim sürekli yanma tabi bu yine bizim yeryüzü algımızla böyle düşünüyorum, çok akıllıca durmuyor, ruh denen kavram yukarıdaki gibi ise üç aşağı beş yukarı, cehennemde yanma olayına, bitmek tükenmek bilmeyen, sürekli bir ızdırap hali diyebiliriz ki, bu da mantıklı bir yaklaşımdır...

Gelelim hurinin sorusuna, ayetleri tekrar kopyalamak zorundayım önce...

131 Rabb'i, kendisine "Teslim ol," dediğinde; "Evrenlerin Rabbine teslim oldum," diye karşılık vermişti.

132 İbrahim ve daha sonra Yakup şunu çocuklarına öğütledi: "Evlatlarım! ALLAH sizin için bu dini seçti; müslüman olarak ölmeye bakın."

143 Musa, belirlenen vakitte bize gelince ve Rabbi kendisiyle konuşunca, "Rabbim, bana görün, sana bakayım," dedi. "Beni göremezsin. Ancak şu dağa bak; yerinde durursa o zaman beni göreceksin," dedi. Rabbi, dağa görününce onu paramparça etti ve bunun üzerine Musa kendinden geçti. Ayılınca, "Sen yücesin, sana yöneliyorum. Ben (buna) inananların en önde olanıyım," dedi.

Ali Bulaç 11- De ki: 'Ben, dini yalnızca O'na halis kılarak Allah'a ibadet etmekle emrolundum.'

Diyanet Vakfı 11. De ki: Bana, dini Allah'a hâlis kılarak O'na kulluk etmem emrolundu.

Edip Yüksel 11. De ki, "Dini yalnız ALLAH'a has kılarak O'na tapmakla emredildim."

Elmalılı Hamdi Yazır 11-De ki: "Ben Allah'a dini kendisine halis kılarak ibadet edeyim diye emrolundum.

Süleyman Ateş 11. De ki: "Bana dini yalnız Allah'a halis kılarak, O'na kulluk etmem emredildi."

Yaşar Nuri Öztürk 11 De ki: "Bana, dini yalnız Allah'a özgüleyerek, O'na ibadet etmem/O'nun için iş yapıp değer üretmem emredildi."

--------------------------------------------------------------------------------

Ali Bulaç 12- 'Ve ben, müslümanların ilki olmakla da emrolundum.'

Diyanet Vakfı 12. Bana müslümanların ilki olmam emrolundu.

Edip Yüksel 12. "Ve en ileri derecede müslüman olmam emredildi."

Elmalılı Hamdi Yazır 12-Ve O'nun birliğine teslim olan müslümanların ilki olayım diye emrolundum"

Süleyman Ateş 12. Ve bana müslümanların ilki olmam emredildi.

Yaşar Nuri Öztürk 12 "Ve bana, müslümanların ilki olmam emredildi."

Burada kafaların karışmasının nedeni hepsinde sanki ilk ona emredilmiş ya da ilk inanan oymuş gibi bir şeyden yola çıkmış arkadaşımız

Bizler biliyoruz ki müslüman, islam kelimeleri aynı kökten gelir ve teslim olan manasında kullanılır. Bu anlamda her zaman savunduğum düşünce Allahın tek, dinin de tek oluşudur. Birazda kargaşa buradan çıkmaktadır, farklı dinler varsa o zaman farklı Tanrılardan bahsetmek gerekir ama asla öyle değildir.

Bu nedenlerden ötürü ilk teslim olan kişi Ademdir, bunu hepimiz biliriz. Ancak bu ayetlerde konu edilen kişiler farklı peygamberler, bu peygamberler coğrafik duruma bakıldığında aynı bölgeye seçilmiş peygamberler. Buradan hareketle şunu diyoruz, din zamanla tahribata uğramış, aslından çıkarılmış ve o topluma yeni bir peygamber gerekli görülmüştür.

Yukarıdaki bakara suresinde sorun yoktur, araf suresine bakalım, oradaki ilkten kasıt şu diyebilir miyiz? Musa Tanrıyı görmek istemiş, beni göremezsin gerçeği kendine vurgulanmış, bu ilkten kasıt sanki bu gibi duruyor. Yani Tanrıyı görmeden iman diyebilir miyiz? Kurana aklımıza her takılanın cevabını bulabileceğimiz bir kitap gibi baktığımızda yetersiz gibi görünsede kuran insanın toplumsal ve bireysel yaşantısını devam ettirebilmesi için sergileyeceği davranış biçimini anlatan bir rehber ve öğüttür ve bu mantıkla yaklaşmak ve kurana parça parça değil de bütün olarak yaklaşmak en doğrusudur.

Şimdi buradan geçelim zümer suresine, son peygamber Hz. Muhammed, bulunduğu toplumun durumunu düşünürsek o da o toplumun içinde Tanrının istediği şekilde imana çağırılmış ve seçilmiş ilk kişi.

Bu yüzden bu ayetler arasında bir çelişki yoktur, benim mantıksal çıkarımım budur.

Sevgiyle kalasınız...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...