Jump to content

Recommended Posts

Bu başlıkta Kaderin gerçek tanımı yapılması amaçtır.

Kader kelime itibari ile hükmetti buyurdu manalarına gelmektedir,ama şu varki kaderin gerçek mahiyetinde dünyada değişmeyen kanunlar bütünü anlamıda vardır,misal suyun 100 (oC) santigaratta kaynaması gibi değişmeyen kurallar bütünüdür,ayette bunu destekler ;Hiç şüphesiz, Biz her şeyi kader ile yarattık. (Kamer Suresi,49)

Ateistlerin ve bazı müslümanların kafasını kurcalayan cevap bulamadığı bazı denklemler vardır kader hakkında.

bunu sizce perçinleyen bazı ayetlere bakalım ;

Allah'ın izni olmaksızın hiçbir musibet (hiç kimseye) isabet etmez. Kim Allah'a iman ederse, onun kalbini hidayete yöneltir. Allah, herşeyi bilendir. (Tegabün Suresi, 11)

Gaybın anahtarları O'nun Katındadır, O'ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve herşey) apaçık bir kitaptadır. (En'am Suresi, 59)

Allah kimi hidayete eriştirmek isterse onun göğsünü İslama açar Kimi de saptırmak isterse onun göğsünü sanki göğe yükseliyormuş gibi dar ve sıkıntılı kılar (Enam suresi, ayet 125)

Gerçek şu ki sen sevdiğini hidayete erdiremezsin Ancak Allah, dilediğini hidayete eriştirir O hidayete erecek olanları daha iyi bilendir (Kasas suresi, ayet 56)

Eğer Allah dileseydi, sizi tek bir ümmet kılardı Ancak O, dilediğini saptırır, dilediğini hidayete erdirir Yapmakta olduklarınızdan muhakkak sorguya çekileceksiniz (Nahl suresi, ayet 93)

Burada gördüğüm kadarı ile bu ayetlere sığınıp işin kolayına kaçıp suçu Rahman'a (haşa) atma eylemi var sizlerde,hem isyankar olacağım Onun elinde hem niye ateşte yakıyor sadistmi bu diye bi çok sitemlerinizi okuduk,her defasında anlatmaya çalıştık lakin bi yerde tıkandık,anlatamadığımız dillendiremediğimiz çizgiler var bunu anca aklınızca anlamanız mümkün olan.

Hayvanlar belli bir programa kadere göre yaratılmıştır,hiçbir zaman bir hayvanı doğası dışında davrandığını göremezsiniz,hayvanın kaderi Rahman'ın elindedir,o program üzerine yaşar ölür,ama insan öyle değildir,akıl ihsan edilmiştir yardımcı olacak bir çok donanımlar,kitap peygamber,mucizelerde artı olarak sunulmuştur,yollar gösterilmiştir,cehennemden haberi olmayan bir insan yoktur nerdeyse,kaderi Rahman bilir,geleceği gaybı bilir,ama bilmesi demek senin aklını fikrini kullanmadan günahkar olacağın manasına gelmez,O bilir evet bilir ama senin kendi özgür iradenler aklınla yaptığını yapacağını bilir,bunu karıştırmakla en büyük hataya düşüyorsunuz,hidayet bendedir der,hidayeti başka yerde aramayın yani dilediğime veririm yani kul dilerse zaten bulur alır,bir elma ağacı düşünün gidip toplamıyorsunuz diye o ağacın kabahati ne? o ağaç varken gidip armut ağacından elma aramanın mantıklı kısmı ne olabilir ki?

Herşey O'ndandır şerde hayırda,kul ne isterse onu gidip alır bulur,ve ekler yaratan O kullarına karşı merhametlidir,kullarına eziyet etmez,kullar kendisine eziyet eder diye,ricam şu inkarcı olupta bunu Rahman sayesinde oldum diyerek kolayına kaçmayın,inkarcı olmayı okadar çok istedin ki O istekleri geri çevirmediğinden O'nu verdi sana,şu ince çizgiyi kavrayın.

Sadakallahu'l Azim(Şüphesiz Allah doğrusunu söyledi)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 178
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

kader konusu çok ince bir konudur bence...

beyne en büyük hastalığı o verir hayatı koyverir bir çok insan bu kader yüzünden.. genelde hep şöyle söylenir demekki bana nasip değilmiş. kaderim buymuş.

olmayınca olmuyor. bir işten vazgeçmenin en basit yolu kadere yüklenmektir ve insan hayatını yönlendirmekten ziyade yönlendirildiği düşüncesini benimsetiyor. buda gelişimi engelliyor.

ne yalan söyliyim ben bile hala bazen bu kavramın olumsuz etkisinde kalıyorum. sanki böyle olmalıymış gibi hissediyorum. ama hislerinde bir öğreti olduğunu bildiğim için yaşadığım ve büyüdüğüm toplumun izleri ve tozuntularını hala yaşıyorum.

bazı dinciler kaderin insan piskolojsine çok faydası olduğunu idda eder mesela kötü durumdaki bir insan kaderim buymuş diyip sıkıntıısını attığı öne sürülür bide allah böle istedi gibi basit çözümler bulur kendine. aslında çok konuşulacak bir konu, muhakkak kaderin gölgesinde, gerçekten uzak kimseler için iyi yönleride vardır.

Sitelerde Paylaş
kaderi Rahman bilir,geleceği gaybı bilir,ama bilmesi demek senin aklını fikrini kullanmadan günahkar olacağın manasına gelmez,O bilir evet bilir ama senin kendi özgür iradenler aklınla yaptığını yapacağını bilir,bunu karıştırmakla en büyük hataya düşüyorsunuz,hidayet bendedir der,hidayeti başka yerde aramayın yani dilediğime veririm yani kul dilerse zaten bulur alır,bir elma ağacı düşünün gidip toplamıyorsunuz diye o ağacın kabahati ne? o ağaç varken gidip armut ağacından elma aramanın mantıklı kısmı ne olabilir ki?

Burada aldatma vardır.

Kader konusundaki çelişkiye kılıftır bu.

Allah ezelden herşeyi bilir mi?

Bilir.

Benim şu anda klavyede neler yazacağımı ezelden biliyor muydu?

Biliyordu.

Ben doğmadan önce, yaşamım hakkında her ayrıntıyı biliyor muydu?

Biliyordu.

O halde ben yaşarken, Allah'ın bildiği-yazdığı ayrıntılardan herhangi birini özgür irademle değiştirme şansına sahip miyim?

Hayır. Mümkün mü Allah'ın yazdığını yanlış çıkaracak bir irade ortaya koymam?!

Öyleyse, ben daha hiç ortada yokken, benim yaşamımın tüm ayrıntıları belli iken, her fiilimin ne olacağı Allah tarafından biliniyor ve yazılmış iken; daha hangi özgür iradeden bahsediliyor?

Bu yalandır, aldatmacadır.

Bu yalana mecburdurlar.

Çünkü, insanın özgür iradesi olmadığını kabul ettiklerinde Allah zalim durumuna düşecektir.

Allah'ın ezelden insanların kaderlerini tayin etmediğini, insanların yaşamlarındaki ayrıntıları, fiilleri bilmediğini ve insanın özgür iradesiyle kendi kaderini çizdiğini söylediklerinde ise; Allah'ı geleceği bilmeyen bir varlık durumuna düşürmüş olacaklardır.

Bu handikapı aşmak için bu yalan dinciler için zorunlu olmuştur.

Şimdi soralım:

Allah, dualarını kabul ederek, insanların bir kısmının kaderini değiştirebilir mi?

Örneğin, ezelden yanlış yolda olup da kalbini mühürlemiş olduğu bir günahkar ve cehennemlik insanın duasını kabul edip, mührünü açıp onu hidayete erdirerek cehennemden kurtarabilir mi?

Bu soruya "Evet" derseniz; Allah'ın ezelden herşeyi bilmediğini, gelecekte bir dua nedeniyle yazılmış olan kaderi değiştireceğini bilemediğini söylemiş olursunuz.

Soruya "Hayır" derseniz; bu durumda da Allah'ın ezelde planladığı bir şeyi değiştirmekten aciz olduğunu söylemiş olursunuz.

Var mı başka bir izahı?

Sitelerde Paylaş

Şimdi soralım:

Allah, dualarını kabul ederek, insanların bir kısmının kaderini değiştirebilir mi?

Örneğin, ezelden yanlış yolda olup da kalbini mühürlemiş olduğu bir günahkar ve cehennemlik insanın duasını kabul edip, mührünü açıp onu hidayete erdirerek cehennemden kurtarabilir mi?

Bu soruya "Evet" derseniz; Allah'ın ezelden herşeyi bilmediğini, gelecekte bir dua nedeniyle yazılmış olan kaderi değiştireceğini bilemediğini söylemiş olursunuz.

Soruya "Hayır" derseniz; bu durumda da Allah'ın ezelde planladığı bir şeyi değiştirmekten aciz olduğunu söylemiş olursunuz.

Var mı başka bir izahı?

Evet var;

Şimdi Tanrı mükemmel olmalıdır anlayışını hemen hemen herkes benimsiyor öyle değil mi?

Adamın biri çok iyi hep iyi şeyler yapmaya çalışıyor dünyevi ve ahiret için (Allah biliyor)

Gün oluyor fazla araştırma sonucu yoldan çıkıyor :) (Allah biliyor)

Günahkar oluyor doğru bildiklerim yalanmış diyor kendini tamamen bırakıyor (Allah biliyor)

Sonra gördüğü duyduğu okuduğu izlediği herhangi bir şeyden etkileniyor Acaba? diyor (Allah biliyor)

Sonra günahkarlığından vazgeçip tekrar iyi oluyor ve öyle de kalıyor :) (Allah biliyor)

Bir yolda gidersin önüne 3-5 yol çıkar hangi yolun nereye çıktığını biliyor ya da bilmiyorsun ama Allah hepsini biliyor. Sen ne seçersen ona göre kaderin şekillenir belki kötü bir olay olur kaderindir evet ama başka yolu seçmen de senin kaderindir. Senin yanlış yolu seçmeni yapan sensin ama sen hangi yolu seçersen seç. Allah onu zaten önceden biliyor.

Tanrı mükemmel olması gerekir evet... ve öyledir de o mükemmelliyete sahip olan bunu da yapabilir...

Sitelerde Paylaş

Bu başlıkta Kaderin gerçek tanımı yapılması amaçtır.

Kader kelime itibari ile hükmetti buyurdu manalarına gelmektedir,ama şu varki kaderin gerçek mahiyetinde dünyada değişmeyen kanunlar bütünü anlamıda vardır,misal suyun 100 (oC) santigaratta kaynaması gibi değişmeyen kurallar bütünüdür,ayette bunu destekler ;Hiç şüphesiz, Biz her şeyi kader ile yarattık. (Kamer Suresi,49)

Ateistlerin ve bazı müslümanların kafasını kurcalayan cevap bulamadığı bazı denklemler vardır kader hakkında.

bunu sizce perçinleyen bazı ayetlere bakalım ;

Allah'ın izni olmaksızın hiçbir musibet (hiç kimseye) isabet etmez. Kim Allah'a iman ederse, onun kalbini hidayete yöneltir. Allah, herşeyi bilendir. (Tegabün Suresi, 11)

Gaybın anahtarları O'nun Katındadır, O'ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve herşey) apaçık bir kitaptadır. (En'am Suresi, 59)

“Allah kimi hidayete eriştirmek isterse onun göğsünü İslam’a açar Kimi de saptırmak isterse onun göğsünü sanki göğe yükseliyormuş gibi dar ve sıkıntılı kılar (En’am suresi, ayet 125)”

“Gerçek şu ki sen sevdiğini hidayete erdiremezsin Ancak Allah, dilediğini hidayete eriştirir O hidayete erecek olanları daha iyi bilendir (Kasas suresi, ayet 56)”

“Eğer Allah dileseydi, sizi tek bir ümmet kılardı Ancak O, dilediğini saptırır, dilediğini hidayete erdirir Yapmakta olduklarınızdan muhakkak sorguya çekileceksiniz (Nahl suresi, ayet 93)”

Burada gördüğüm kadarı ile bu ayetlere sığınıp işin kolayına kaçıp suçu Rahman'a (haşa) atma eylemi var sizlerde,hem isyankar olacağım Onun elinde hem niye ateşte yakıyor sadistmi bu diye bi çok sitemlerinizi okuduk,her defasında anlatmaya çalıştık lakin bi yerde tıkandık,anlatamadığımız dillendiremediğimiz çizgiler var bunu anca aklınızca anlamanız mümkün olan.

Hayvanlar belli bir programa kadere göre yaratılmıştır,hiçbir zaman bir hayvanı doğası dışında davrandığını göremezsiniz,hayvanın kaderi Rahman'ın elindedir,o program üzerine yaşar ölür,ama insan öyle değildir,akıl ihsan edilmiştir yardımcı olacak bir çok donanımlar,kitap peygamber,mucizelerde artı olarak sunulmuştur,yollar gösterilmiştir,cehennemden haberi olmayan bir insan yoktur nerdeyse,kaderi Rahman bilir,geleceği gaybı bilir,ama bilmesi demek senin aklını fikrini kullanmadan günahkar olacağın manasına gelmez,O bilir evet bilir ama senin kendi özgür iradenler aklınla yaptığını yapacağını bilir,bunu karıştırmakla en büyük hataya düşüyorsunuz,hidayet bendedir der,hidayeti başka yerde aramayın yani dilediğime veririm yani kul dilerse zaten bulur alır,bir elma ağacı düşünün gidip toplamıyorsunuz diye o ağacın kabahati ne? o ağaç varken gidip armut ağacından elma aramanın mantıklı kısmı ne olabilir ki?

Herşey O'ndandır şerde hayırda,kul ne isterse onu gidip alır bulur,ve ekler yaratan O kullarına karşı merhametlidir,kullarına eziyet etmez,kullar kendisine eziyet eder diye,ricam şu inkarcı olupta bunu Rahman sayesinde oldum diyerek kolayına kaçmayın,inkarcı olmayı okadar çok istedin ki O istekleri geri çevirmediğinden O'nu verdi sana,şu ince çizgiyi kavrayın.

Sadakallahu'l Azim(Şüphesiz Allah doğrusunu söyledi)

Sizin özgür iradenizi yesinler alsana özgür irade,

Sen bugün Müslüman bir ülkede değilde Japonyada doğsaydın anan baban müslüman olmasaydı ne yapacaktın.

Sitelerde Paylaş

Evet var;

Şimdi Tanrı mükemmel olmalıdır anlayışını hemen hemen herkes benimsiyor öyle değil mi?

Adamın biri çok iyi hep iyi şeyler yapmaya çalışıyor dünyevi ve ahiret için (Allah biliyor)

Günahkar oluyor doğru bildiklerim yalanmış diyor kendini tamamen bırakıyor (Allah biliyor)

Sonra gördüğü duyduğu okuduğu izlediği herhangi bir şeyden etkileniyor Acaba? diyor (Allah biliyor)

Sonra günahkarlığından vazgeçip tekrar iyi oluyor ve öyle de kalıyor :) (Allah biliyor)

Bir yolda gidersin önüne 3-5 yol çıkar hangi yolun nereye çıktığını biliyor ya da bilmiyorsun ama Allah hepsini biliyor. Sen ne seçersen ona göre kaderin şekillenir belki kötü bir olay olur kaderindir evet ama başka yolu seçmen de senin kaderindir. Senin yanlış yolu seçmeni yapan sensin ama sen hangi yolu seçersen seç. Allah onu zaten önceden biliyor.

Tanrı mükemmel olması gerekir evet... ve öyledir de o mükemmelliyete sahip olan bunu da yapabilir...

Peki bu mükümmel Tanrı aynı kendi gibi bir Tanrı daha yaratabilirmi.

Sitelerde Paylaş

Evet var;

Sorumu doğru okumadığın için yanlış yanıt vermişsin.

Soru 1. Sen doğmadan önce Allah, yaşamının her ayrıntısını, her fiilini, cennetlik mi cehennemlik mi olduğunu biliyor muydu, bilmiyor muydu? Bu kaderin yazılı mıydı, yazılı değil miydi?

Biliyorsa ve yazılı ise; Senin yaşadığın süre içinde özgür iradenle bunu değiştirme olanağın var mı?

Değiştirebilecek iradeye sahip olsan; Allah'tan üstünsün demektir.

Değiştiremeyeceksen; özgür iradeye sahip değilsin demektir.

Soru 2. Sen bir cehennemlik günahkar olsan ve kalbin mühürlü olsa; Ama iman gayretin ve duaların neticesinde Allah, mührünü açıp seni hidayete erdirebilir mi? Cehennemlikten cennetliğe dönüştürebilir mi?

Evet dersen; Allah'ın ezelden geleceği bilmediğini saöylemiş olursun.

Hayır dersen; Allah'ı aciz durumuna düşürür, Kur'an ayetlerine de ters düşersin.

Sitelerde Paylaş

Sorumu doğru okumadığın için yanlış yanıt vermişsin.

Soru 1. Sen doğmadan önce Allah, yaşamının her ayrıntısını, her fiilini, cennetlik mi cehennemlik mi olduğunu biliyor muydu, bilmiyor muydu? Bu kaderin yazılı mıydı, yazılı değil miydi?

Biliyorsa ve yazılı ise; Senin yaşadığın süre içinde özgür iradenle bunu değiştirme olanağın var mı?

Değiştirebilecek iradeye sahip olsan; Allah'tan üstünsün demektir.

Değiştiremeyeceksen; özgür iradeye sahip değilsin demektir.

Soru 2. Sen bir cehennemlik günahkar olsan ve kalbin mühürlü olsa; Ama iman gayretin ve duaların neticesinde Allah, mührünü açıp seni hidayete erdirebilir mi? Cehennemlikten cennetliğe dönüştürebilir mi?

Evet dersen; Allah'ın ezelden geleceği bilmediğini saöylemiş olursun.

Hayır dersen; Allah'ı aciz durumuna düşürür, Kur'an ayetlerine de ters düşersin.

Şimdi önce şuna cevap vereyim sende biliyorsundur ama neyse belirtmekte fayda var. Allahın öyle el yazısıyla falan tuttuğu bir kitabı yoktur bunlar birer benzetmedir. Haşa Allah da unutkanlık mı var ki yazsın. Orda senin demek istediğin muhtemelen kalıcı, yerine başkası geçemez, silinip yazılmaz maksatlı söylüyorsun neyse.

Allah yaşamdaki her türlü ayrıntıyı biliyor ama sen bunu iradenle seçebilirsin. Burda senin bahsettiğin iki seçeneği de kabul etmiyorum. Çünkü; Allah sana irade vermiş evet değiştirebilirsin ancak değiştirdiğin zaman da Allah biliyor değiştirmediğin zaman da. Gayet net oldu bence.

2. sorunun da seçeneklerini kabul etmiyorum cehennemlik olarak devam etse de Allah biliyor cennetlik olsa da Allah biliyor.

Doğmadan önce ne yapacağın belli ama yazıp yazıp silmek yoktur. Allah biliyor olay bu yani kısaca. Her cümleden sonra söyledim ama anlamı çok geniş Allah biliyor.

Sitelerde Paylaş

Şimdi önce şuna cevap vereyim sende biliyorsundur ama neyse belirtmekte fayda var. Allahın öyle el yazısıyla falan tuttuğu bir kitabı yoktur bunlar birer benzetmedir. Haşa Allah da unutkanlık mı var ki yazsın. Orda senin demek istediğin muhtemelen kalıcı, yerine başkası geçemez, silinip yazılmaz maksatlı söylüyorsun neyse.

Bunu ben söylemiyorum. Kur'an söylüyor. Levh-i Mahfuz'u ben uydurmadım.

Allah yaşamdaki her türlü ayrıntıyı biliyor ama sen bunu iradenle seçebilirsin. Burda senin bahsettiğin iki seçeneği de kabul etmiyorum. Çünkü; Allah sana irade vermiş evet değiştirebilirsin ancak değiştirdiğin zaman da Allah biliyor değiştirmediğin zaman da. Gayet net oldu bence.

2. sorunun da seçeneklerini kabul etmiyorum cehennemlik olarak devam etse de Allah biliyor cennetlik olsa da Allah biliyor.

Doğmadan önce ne yapacağın belli ama yazıp yazıp silmek yoktur. Allah biliyor olay bu yani kısaca. Her cümleden sonra söyledim ama anlamı çok geniş Allah biliyor.

Cevap veremiyorsun.

Seçenekleri kabul etmiyorsun ama başka seçenek yok.

İçinden çıkamadığın için kaçamak yanıt veriyorsun.

Üzülme, yalnız değilsin. Tüm islamcı kardeşlerin de aynı senin gibi yapıyor. :D

Sitelerde Paylaş

Peki bu mükümmel Tanrı aynı kendi gibi bir Tanrı daha yaratabilirmi.

Tipik mantıksız ateist soruları yıllardır bu soruları sormaya bıkmadınız yaww. bu sorularla elinize birşey geçmez TANRI kaldıramayacagı taş yaratabilirmi? TANRI kendi gibi bi tanrı yaratabilirmi? Hep sorarım bu ateistlere TANRI katında kaldıralamayacak taşı bana tanımlarmısınız die cvp alamam. bak senın sorunun mantıgı gibi bir soruda ben sana sorayım sayın herkes1ben1 arkadasım.

İstanbuldan yarın mı geldin ? bende bu soruya bi cevap alayım sakın soruya mantıksız deme soruyu iyi oku mantıksız cevapta verme :lol:

tarihinde bluee22 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunu ben söylemiyorum. Kur'an söylüyor. Levh-i Mahfuz'u ben uydurmadım.

Cevap veremiyorsun.

Seçenekleri kabul etmiyorsun ama başka seçenek yok.

İçinden çıkamadığın için kaçamak yanıt veriyorsun.

Üzülme, yalnız değilsin. Tüm islamcı kardeşlerin de aynı senin gibi yapıyor. :D

Bence şu an aynısını sen yapıyorsun :)

Levh i mahfuz a inanıyoruz ama senin demen başka. Ben diyorum ki kader bellidir ama senin bahsettiğin gibi değil yazılmış birşeyin üstünü çizip yeni şey yazmaktan bahsediyorsun sen.

Kader mevzusunun içinden çıkabileceğimi savunmuyorum ben zaten ama açıkladığım şeyler gayet net, anladığını tahmin ediyorum.

Ayrıca başka seçenek yok diyorsun da ben senin zeki birisi olduğunu tahmin ediyorum orda bir seçenek daha olduğunu görmüşsündür diye düşündüm.

tarihinde shams tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bence şu an aynısını sen yapıyorsun :)

Levh i mahfuz a inanıyoruz ama senin demen başka. Ben diyorum ki kader bellidir ama senin bahsettiğin gibi değil yazılmış birşeyin üstünü çizip yeni şey yazmaktan bahsediyorsun sen.

Kader mevzusunun içinden çıkabileceğimi savunmuyorum ben zaten ama açıkladığım şeyler gayet net, anladığını tahmin ediyorum.

Ayrıca başka seçenek yok diyorsun da ben senin zeki birisi olduğunu tahmin ediyorum orda bir seçenek daha olduğunu görmüşsündür diye düşündüm.

Tabi tabi, öyledir. :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...