Jump to content

Recommended Posts

Ve yine hiçbir zaman cevap veremediğin soruyu atlamışsın, madem kader dediğimiz şey bizim özgür iradeyle yapacaklarımızın yazımıysa, yukarıdaki saçmalık neyin nesi?

Bıraksaydı da o anne baba özgür iradeleriyle küfre sürüklenselerdi, çocukta neyi hakediyorsa onu yaşasaydı, neden özgür iradeye müdahele ediyorda kaderi keyfine göre yazıyor?

Bütün mahluklar Allah'ın mülküdür. Dilediğini yapar. Dilediğine lütfeder. Sana ne?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 178
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bütün mahluklar Allah'ın mülküdür. Dilediğini yapar. Dilediğine lütfeder. Sana ne?

Hahaha o zaman ne diye ''özgür irademizle yapacaklarımızı yazıyor, hakettiğimizi buluyoruz'' diye zırlıyordun, ''keyfine göree hareket eder, ben böyle adaletsiz bir tanrıya inanıyorum'' deseydin kimse seninle uğraşmazdı(:

Sitelerde Paylaş

Hz. Ömer'in RA. yaptığı Allah'ın emridir. Vucudumuz bize Allah'ın emanetidir. Onu korumak ve iyi bakmayı Allah bize emretmiştir.

Sen hala mevzuyu anlamadın heralde, burada zaten söyledikleriyle emrettikleri arasındaki tutarsızlıktan bahsediyoruz.

Sen birine ne yapacağının belli ve değişmez olduğunu söyledikten sonra ona ne yapması gerektiğine dair emirler vermendeki saçmalığı göremiyor musun?

Sitelerde Paylaş

Hahaha o zaman ne diye ''özgür irademizle yapacaklarımızı yazıyor, hakettiğimizi buluyoruz'' diye zırlıyordun, ''keyfine göree hareket eder, ben böyle adaletsiz bir tanrıya inanıyorum'' deseydin kimse seninle uğraşmazdı(:

Allah'ın insanlara muamelesi 2 çeşittir.

1. adalet

2. si lüuftur.

2. muameleyi bana niye yapmadı demek bizim edepsizliğiizdir. ükü bize böyle bir söz vermedi.

Sitelerde Paylaş

1. adalet

2. si lüuftur.

2. muameleyi bana niye yapmadı demek bizim edepsizliğiizdir. ükü bize böyle bir söz vermedi.

Yani cehennemi hakedecek birini sırf anne babası yüzünden kayırması lütuf olurda, bununla adalet muamelesi nasıl sarsılmış olmuyor açıklasana bize..

Madem dilediğini istediği gibi kayırabiliyor nasıl adaletli bir imtihan sistemi kurmuş oluyor senin allahın?

Sitelerde Paylaş

Allah yaratıyor, akıl veriyor, yolları gösteriyor ve seçimi bize bırakıyor. Aklını kullan gir cennete. nokta

Olayi dar acidan, kisisel dusunme.Tanrinin gozunden tum insanlar acisindan dusun.

Yarattiginda cehenneme gidecegini biliyor mu?Biliyor.

Bilmesine ragmen test ediyor mu?Ediyor.

Su yukardaki soylediklerimde hem fikir degilsek siz zaten musluman degilsiniz demektir, bizdensiniz.:D

Hemfikirsek zaten problem yok.Birz farkli perspektiften bakariz o kadar.

Sitelerde Paylaş

1. adalet

2. si lüuftur.

kıvıra kıvıra ne hale geldin la yazılarını okuyorum kalıplaşmış ezbere sözler hep. ama bu çok farklı olmuş bak sende yavaş yavaş kalıp dışına çıkıyorsun.

demek allah muamele yapıo he güldürdün beni:D hemde iki türlü:D

Sitelerde Paylaş

Bu başlıkta Kaderin gerçek tanımı yapılması amaçtır.

Kader kelime itibari ile hükmetti buyurdu manalarına gelmektedir,ama şu varki kaderin gerçek mahiyetinde dünyada değişmeyen kanunlar bütünü anlamıda vardır,misal suyun 100 (oC) santigaratta kaynaması gibi değişmeyen kurallar bütünüdür,ayette bunu destekler ;Hiç şüphesiz, Biz her şeyi kader ile yarattık. (Kamer Suresi,49)

Ateistlerin ve bazı müslümanların kafasını kurcalayan cevap bulamadığı bazı denklemler vardır kader hakkında.

bunu sizce perçinleyen bazı ayetlere bakalım ;

Allah'ın izni olmaksızın hiçbir musibet (hiç kimseye) isabet etmez. Kim Allah'a iman ederse, onun kalbini hidayete yöneltir. Allah, herşeyi bilendir. (Tegabün Suresi, 11)

Gaybın anahtarları O'nun Katındadır, O'ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve herşey) apaçık bir kitaptadır. (En'am Suresi, 59)

Allah kimi hidayete eriştirmek isterse onun göğsünü İslama açar Kimi de saptırmak isterse onun göğsünü sanki göğe yükseliyormuş gibi dar ve sıkıntılı kılar (Enam suresi, ayet 125)

Gerçek şu ki sen sevdiğini hidayete erdiremezsin Ancak Allah, dilediğini hidayete eriştirir O hidayete erecek olanları daha iyi bilendir (Kasas suresi, ayet 56)

Eğer Allah dileseydi, sizi tek bir ümmet kılardı Ancak O, dilediğini saptırır, dilediğini hidayete erdirir Yapmakta olduklarınızdan muhakkak sorguya çekileceksiniz (Nahl suresi, ayet 93)

Burada gördüğüm kadarı ile bu ayetlere sığınıp işin kolayına kaçıp suçu Rahman'a (haşa) atma eylemi var sizlerde,hem isyankar olacağım Onun elinde hem niye ateşte yakıyor sadistmi bu diye bi çok sitemlerinizi okuduk,her defasında anlatmaya çalıştık lakin bi yerde tıkandık,anlatamadığımız dillendiremediğimiz çizgiler var bunu anca aklınızca anlamanız mümkün olan.

Hayvanlar belli bir programa kadere göre yaratılmıştır,hiçbir zaman bir hayvanı doğası dışında davrandığını göremezsiniz,hayvanın kaderi Rahman'ın elindedir,o program üzerine yaşar ölür,ama insan öyle değildir,akıl ihsan edilmiştir yardımcı olacak bir çok donanımlar,kitap peygamber,mucizelerde artı olarak sunulmuştur,yollar gösterilmiştir,cehennemden haberi olmayan bir insan yoktur nerdeyse,kaderi Rahman bilir,geleceği gaybı bilir,ama bilmesi demek senin aklını fikrini kullanmadan günahkar olacağın manasına gelmez,O bilir evet bilir ama senin kendi özgür iradenler aklınla yaptığını yapacağını bilir,bunu karıştırmakla en büyük hataya düşüyorsunuz,hidayet bendedir der,hidayeti başka yerde aramayın yani dilediğime veririm yani kul dilerse zaten bulur alır,bir elma ağacı düşünün gidip toplamıyorsunuz diye o ağacın kabahati ne? o ağaç varken gidip armut ağacından elma aramanın mantıklı kısmı ne olabilir ki?

Herşey O'ndandır şerde hayırda,kul ne isterse onu gidip alır bulur,ve ekler yaratan O kullarına karşı merhametlidir,kullarına eziyet etmez,kullar kendisine eziyet eder diye,ricam şu inkarcı olupta bunu Rahman sayesinde oldum diyerek kolayına kaçmayın,inkarcı olmayı okadar çok istedin ki O istekleri geri çevirmediğinden O'nu verdi sana,şu ince çizgiyi kavrayın.

Sadakallahu'l Azim(Şüphesiz Allah doğrusunu söyledi)

O kader anlaşılacak bir yapıda değil sadece şöyle düşün.

Sen ne yapacağını bilmiyorsun ve nehri takip ediyorsun. Nehrin ikji kanadından birini seçeceksin Bu hak senin Seçim hakkın. Seçtiğin şeyden sorumlusun. Ama bunu seçip seçmeyeceğini zaten sen belli oranda biliyorsun. Bu durumda Allah neden bilmesin ki:??

Sitelerde Paylaş

O kader anlaşılacak bir yapıda değil sadece şöyle düşün.

Sen ne yapacağını bilmiyorsun ve nehri takip ediyorsun. Nehrin ikji kanadından birini seçeceksin Bu hak senin Seçim hakkın. Seçtiğin şeyden sorumlusun. Ama bunu seçip seçmeyeceğini zaten sen belli oranda biliyorsun. Bu durumda Allah neden bilmesin ki:??

yav nasıl müslümansınız aklım almıyor.benim yapacağım seçim şöle dursun ben doğmadan brak beni bütün insanların doğmadan önce ölünceye kadar ne yapacaklarını ve nasıl cezalandırılacaklarını allah biliyor. yani şöylede söylenebilir. aslında allah için her şey olup bitmiştir. bize sadece gösterilir.

allah hiç ana müdahale edermi ya allah katında an gibi bir kavrammı yaratılmış. orda zaman kavramımı var herşeyden münezzeh o kendi kafanızda senaryo uydurup durmayın. yok inandığınız şeye ihanet etmeyin brakın. sadece inanın sorgulamayın itaat edin. kuralınız bu sizin siz ben müslümanım ama sorarım diosunuz olmuyor...

Sitelerde Paylaş

yav nasıl müslümansınız aklım almıyor.benim yapacağım seçim şöle dursun ben doğmadan brak beni bütün insanların doğmadan önce ölünceye kadar ne yapacaklarını ve nasıl cezalandırılacaklarını allah biliyor. yani şöylede söylenebilir. aslında allah için her şey olup bitmiştir. bize sadece gösterilir.

allah hiç ana müdahale edermi ya allah katında an gibi bir kavrammı yaratılmış. orda zaman kavramımı var herşeyden münezzeh o kendi kafanızda senaryo uydurup durmayın. yok inandığınız şeye ihanet etmeyin brakın. sadece inanın sorgulamayın itaat edin. kuralınız bu sizin siz ben müslümanım ama sorarım diosunuz olmuyor...

Benim dediğimle senin dediğin çatışmışmı oldu barışmış mı oldu?

Bi düşün?

Ben belli bir seçimi seçip seçmemeyi allahın bize bıraktığını bunun hangisini seçersek seçelim seçim olarak seçtiğimizin belli oranda biizm tarafımızdan bilindiği gibi bununda allah tarafından bilindiğini söylemdim.

Kader en direk değildir.

Seçimlerinden sorumluysa kader senin oluşturduklarındır. Bu oluşturduklarında Allah tarafından Bilinir.

Kader Karşık bir Konu Araştırdığında İçinden çıkacak bir nokta bulmak zor.

Sitelerde Paylaş

Gerçektende bir şeylerden korsaydım neden korkardım Allahtanmı? yoksa yanılmaktanmı?

Allah kulum diyecek en azından affedilebileceğim YA yanılıyorsam Kim affetcek?

Yanılmaktan daha doğal ne olabilir ki? İnsan bu, tabii ki yanılacak. Yoksa asıl korkun yanılmanın neticesi olan yanmak mı?

Sitelerde Paylaş

Kader Karşık bir Konu Araştırdığında İçinden çıkacak bir nokta bulmak zor.

Karışık falan değil, sizler anlatmayı beceremiyorsunuz. Şu forumda bin tane müslüman gördüm, bir teki bile anlatmayı beceremedi.

Savunmaya geçtiğiniz için anlatamıyorsunuz ya da belki sizler de anlamıyorsunuz.

Ben şu ateist halimle sizden çok daha güzel açıklıyorum.

Hale bak..

Sitelerde Paylaş

aslında zor değil bunu anlamanız,aklınıza sığamıyor o eşiği geçemiyorsunuz ve bu kolayınıza geliyor,Rahman ne yapacağını bilir ama senin aklınla özgür iradenle ne yapacağını bilir,burayı kavramaya çalışırken şeytandan taptaze vesveseler geliveriyor hemen size,tamam benim özgür irademle günah işleyeceğimide biliyorken niye yarattı diye sorgulamalar başlar,ama bunu sorgulamaya haddin yok ve dahası bu sorgulama gerçeği değiştirmez,senin yaratılmış olmanı geri çevirmez,senin bunu kabul etmemen cehennemi yok etmez,ve buna rağmen inkarcılık hiçte akıllıca olmaz,geçmişe takılı kalmak nasıl faydasız ise o sorgulamalarda bizlere hiçbişi kazandırmaz,bize düşen bu gerçeği kabul edip zaten çok normal olan inanca sıkı sıkıya bağlanmamızdır,Rahman kimseye eziyet etmez,etme kendine eziyet..

Sitelerde Paylaş

aslında zor değil bunu anlamanız,aklınıza sığamıyor o eşiği geçemiyorsunuz ve bu kolayınıza geliyor,Rahman ne yapacağını bilir ama senin aklınla özgür iradenle ne yapacağını bilir,burayı kavramaya çalışırken şeytandan taptaze vesveseler geliveriyor hemen size,tamam benim özgür irademle günah işleyeceğimide biliyorken niye yarattı diye sorgulamalar başlar,ama bunu sorgulamaya haddin yok ve dahası bu sorgulama gerçeği değiştirmez,senin yaratılmış olmanı geri çevirmez,senin bunu kabul etmemen cehennemi yok etmez,ve buna rağmen inkarcılık hiçte akıllıca olmaz,geçmişe takılı kalmak nasıl faydasız ise o sorgulamalarda bizlere hiçbişi kazandırmaz,bize düşen bu gerçeği kabul edip zaten çok normal olan inanca sıkı sıkıya bağlanmamızdır,Rahman kimseye eziyet etmez,etme kendine eziyet..

Mechule,

Eğer sen kaderin ne olduğunu biliyorsan ben de müslüman olayım!

"Allah benim günah işleyeceğimi biliyordu da neden yarattı" sorusu başka bir sorgulama. Ona bakarsan ateisti niye yarattı, günah işlemeyi bırak, doğmadan cehenneme odun olsun diye yaratmak sapıklık değil mi?

Yani bunların kaderle ilgisi yok.. Allah istemeden zaten yaprak kımıldamıyor, o dilemedikçe hiçbir şey olmuyor, olamıyor.

Yaptığımız her şeyden haberi var, o izin vermezde bebekler tecavüze uğramaz mesela..

O saçmalığa da "sınav" der geçersiniz ama küçücük bir bebeğin böyle absürd bir şeyle sınanmasının ne manyakça bir inanç olduğunu kabullenmezsiniz dalan filan..

Ama pardon, sorgulamayacaktık. O öyle istediyse vardır bir bildiği...

O savunmasız bebeğin onu yaşaması gerekiyormuş demek ki..

Tövbe tövbe...

Sitelerde Paylaş
aslında zor değil bunu anlamanız,aklınıza sığamıyor

Aslolan nedir biliyor musun;

İslam'daki kader konusunun Allah'la çelişmesidir.

Bu gün gibi ortadadır.

Örnekleri de önceki mesajlarımdaki sorular ve yanıtlarıdır.

O sorulara İslam yanıt veremiyor.

Yanıt verdiğini zannedenler, kendilerini kandırıyor.

İslam'daki meşhur 3 kardeş tartışmasını bilir misiniz?

Şimdi size soralım:

3 kardeşten biri müminken, biri kafirken, diğeri de çocukken ölmüştür. Bunların her birinin ahiretteki durumu sorulur.

Yanıt: mümin cennette, kafir cehennemde, çocuk selamette (ne cennette ne de cehennemdedir).

Çocuk cennete gitmek istese izin verilir mi?

Verilmez. Ona denir ki: “Senin büyük kardeşin o büyük dereceye çokça ibadetleri sayesinde ulaştı. Senin ise böyle ibadetlerin yok.”

Eğer küçük çocuk: “Ya Rabbi, bu işte benim kusurum yok. Sen beni büyüyünceye kadar yaşatsaydın cennete götürecek ameller işlerdim.” derse ne cevap verilir?

Allah ona der ki: “Sen yaşamış olsaydın günahkâr olup cehenneme girecektin. Ben bunu bildiğim için senin hakkında daha iyisini gözeterek böyle yaptım.”

Peki kâfir kardeş de: “Ey Allahım, onun halini bildiğin gibi benim halimi de biliyordun. Niçin onun iyiliğini gözettin de benim iyiliğimi gözetmedin” derse ne cevap verilir?

Buyrun. Görelim cevabı...

Sitelerde Paylaş

pante menkıbelerlemi uğraşacaz?

bi başlık daha açmıştım dünyaya ne gerek vardı diye,direk cehennemde yaratılsaydın sayın pante bunu demeye hakkın olurdu,elbetteki yaradan biliyor kim cennetlik kim cehennemlik karar merci O'dur,o bizlere düşen görevleri yolları gösterir,cennet içinde cehennem içinde kesin bir hüküm vermez,O dilerse inkarcıyı cennete koyar kim neye karışır?

ifeelcim bizde kaderin doğadaki değişmeyen kanunlar demek olduğunu anlatıyoruz,belli programa göre var edilenin yaşama bicimidir,insanda durum farklı,yinede merhametlidir ki O kitap peygamber mucize akıl vermiş,senin cüzi iradene külli iradesi ile yer yer mani olmuş,son nefese kadar şans vermiş,sizler bu yorumlarınızla şunu demek istiyorsunuz niye bana akıl vermiş ki niye benide bir hayvan gibi belli programda yaratmamış,Rahmanda cevap veriyor dileseydim hepiniz kendinizi secde eder halde bulurdunuz ama ozaman dünyanın ahiretin ne önemi kalırdı ki? O dünyayı sizi bizi beni onu var etmiş,oturup o ihtimal üzerinde hayat heba etmek yanlıştır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...