Jump to content

Stephen Hawking: Bilim bize tanrının var olamayacağını gösteriyor

Recommended Posts

Boyutlar yoksa "nedensellik" olmaz; "nedensellik" olmazsa da "kim yapmış" olmaz... Adam bunu izah ediyor zaten ve sen hala aynı soruyu soruyorsun, dinleyip anlamaya gayret etsene söylenenleri...

neden olmıycakmıs nedensellık. karadelıkler hıçlık anlamınamı gelıyor.

bana gore hawkıngde ne dedıgını bılıyor ama bunu soyluyemıyor. soylese kımse alıp kıtaplarını okumaz :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 64
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

yada en bilge ve güçlü haliyle varlığa sebebsiz ve nedensiz gelmiş olabilir...

sebebsiz ve nedensiz yokluktan varlığa çıkan parçacıklar kendi özelliklerini evrimleşerek kazanmıyorlar...

aniden o özellikleriyle meydana geliyorlarsa bu tanrı içinde düşünülebilir...

Yani proton gibi atom altı seviyedeki bir parçacık hiçlikten nedensizce oluşabiliyorsa, en bilge ve güçlü haliyle makro ölçekte bir varlık da şıp diye hiçlikten çıkabilir mi diyorsun?(:

Sitelerde Paylaş

2 Nokta bana gerçekçi gelmedi. Açıklarsanız sevinirim.

1- Zaman olmadan Tanrının olamayacagını söylemiş. Fakat zamanı yaratan tanrı oldugundan zaman dısıdır.

2- 10:10 'da Büyük patlamadan önce zaman yoktur diyor. Ve Ekranda o küre var. Peki zaman veya hiçbir tetikleyici olmadan patlama nasıl oluyor?

Sitelerde Paylaş

neden olmıycakmıs nedensellık. karadelıkler hıçlık anlamınamı gelıyor.

bana gore hawkıngde ne dedıgını bılıyor ama bunu soyluyemıyor. soylese kımse alıp kıtaplarını okumaz :)

Zaman da bir fiziksel boyuttur. Nedensellik için 4 boyutun da var olması gerekiyor. Bunu anlamak bu kadar mı zor?

Sitelerde Paylaş

Yani proton gibi atom altı seviyedeki bir parçacık hiçlikten nedensizce oluşabiliyorsa, en bilge ve güçlü haliyle makro ölçekte bir varlık da şıp diye hiçlikten çıkabilir mi diyorsun?(:

en hızlı parçacık olan foton -eğer yamulmuyorsam yaklaşık saniyede 300 bin km- bu hızı nasıl kazanıyor...

direkt olarak bu özelliğiyle ortaya çıkıyor...

önceleri yavaş meydana gelip sonradan belli bir evrimle hızlanmıyor...

tanrı da en güçlü haliyle birden ve nedensizce ortaya çıkabilir...

nedenselliği bir deldikten sonra neyin ortaya çıkıp çıkmayacağı ve nasıl olacağı sadece hayal gücümüzle sınırlı...

başka tanrılar da meydana gelebilir...

ama bunlardan birinin diğerlerini altedip yoketmesi yahut onları hükmü altına alması gerçekleşebilir...

onları melekleri yapar kulları yapar...

bizi yaptığı gibi...

Sitelerde Paylaş

Soruma Cevap Verecek Yokmu?

2 Nokta bana gerçekçi gelmedi. Açıklarsanız sevinirim.

1- Zaman olmadan Tanrının olamayacagını söylemiş. Fakat zamanı yaratan tanrı oldugundan zaman dısıdır.

2- 10:10 'da Büyük patlamadan önce zaman yoktur diyor. Ve Ekranda o küre var. Peki zaman veya hiçbir tetikleyici olmadan patlama nasıl oluyor?

Sitelerde Paylaş

Meşhur bir söz vardır Dervişin fikri neyse zikride odur. Stephen Hawking ateisttir keşfettiği ne olursa olsun bulduğu herşeyi "aa bakın bir tanrı yok işte bu veriler bunu gösteriyor" diyecektir. Bir müslüman keşfetse oda tersi yönde yorum getirecektir.

Mesela hiçlikten de varlığın çıkabileceğini söylüyor. Müslüman inancındaki Allah "yoktan var edendir" ki bu söylediği bununla paralellik taşıyor.

TARAF olmak yerine OBJEKTİF bakılırsa bana göre

Tanrının olma ihtimali > Tanrının olmama ihtimalinden.

Tanrının olma ihtimali MANTIKLIDIR Tanrının olmama ihtimalinden

Sitelerde Paylaş

Tanrı ve ilk neden arayıcısı aslında;

Kocaman bir binaya sırtını dayamış bir adamdır.

Bu adamın sol elinde 500 metrelik bir ipin bir ucu vardır.

500 metrelik aynı ipin diğer ucu sırtını dayadığı binanın etrafından dolaştırılmıştır.

Ve sağ eline tutuşturulmuştur.

Sol eliyle ipi çektiğinde sağ eli kımıldar, tanrı ve ilk neden arar

Sağ eliyle ipi çektiğinde sol eli kımıldar, tanrı ve ilk neden arar

Ve bu kısır döngülü tuzaktan kendini kurtaramadan hayatı biter.

Sitelerde Paylaş

Meşhur bir söz vardır Dervişin fikri neyse zikride odur. Stephen Hawking ateisttir keşfettiği ne olursa olsun bulduğu herşeyi "aa bakın bir tanrı yok işte bu veriler bunu gösteriyor" diyecektir.

Stephen Hawking bir bilim adamıdır ve bütün gerçek bilim adamları gibi de dogmalardan bağımsız ve özgür düşünebilen bir beyine sahiptir. Böylece de zaten ateist oluyor... Özgür bir beyniniz varsa ve biraz bağımsız düşünebiliyorsanız zaten ateist oluyorsunuz...

Sitelerde Paylaş

Stephen Hawking bir bilim adamıdır ve bütün gerçek bilim adamları gibi de dogmalardan bağımsız ve özgür düşünebilen bir beyine sahiptir. Böylece de zaten ateist oluyor... Özgür bir beyniniz varsa ve biraz bağımsız düşünebiliyorsanız zaten ateist oluyorsunuz...

Albert Einstain Ateist değildi. Bilim insanı olmak için ateist olma gibi bir gereklilik yok. Nüfus cüzdanında ateist olmalı ibaresi geçmiyor dimi?

Sitelerde Paylaş

Önce, Stephen Hawking'in Tanrı'yı bayağı bir şekilde reddedişine çok içerledim.

Sonra, onun "Bayağı bir Tanrı'yı" radikal bir şekilde reddettiğini açık seçik gördüm.

Bu bayağı net ifadelerden sonra, Hawking'in aslında Tanrı'ya inandığını söylemeyeceğim, çünkü bayağı zorlu bir iş olurdu.

Hawking'in edindiği birinci misyonu, eskiden beri görüldüğüne göre; Big Bang'in ardındaki önündeki çok güçlü yaratıcı bir KİŞİ yada karakteri feshetmek ve

Big Bang teorisi ortaya çıktığından beri, bunun, çok çok güçlü bir yaratıcının evreni HESAPLAYARAK yarattığı anlamına gelmediğini dindar çevrelere, Vatikan'a karşı savunmak olmuştur.

Paralel evrenler, multiverse teorileri, YOKLUK DEĞİL, sonsuzluk içinden bir evren çıktığını önesürer.

Klasik söyleme (maalesef) yakın duran bizdeki Kurancıların sitesinden bir alıntı, klasik dindarların, bilimin yeni düşünceleri (multiverse) konusunda nasıl düşündüklerini gösteriyor:

Ateist Arayışlar: Paralel Evrenler ya da Çok Dünyalar İddiası

Paralel evrenler ya da çok dünyalar diye bilinen tez de Stern'in şizofrenik olarak nitelendirdiği evrenin yaratılışını inkâr etmeye çalışan düşüncenin bir türevidir. Paralel evrenler kavramı sonsuz sayıda dünyanın var olduğunu ve bizim bunların her birinde, birbirinden farklı versiyonlarımızın bulunduğunu, bu yüzden de hepsinin farklı olaylar zincirinin gelişmesini sağladığını iddia eder.

Bu tezdeki temel gaye yaşamı barındıran bir evren meydana getirmek için olası denemelerin sayısını ve zamanın miktarını artırmak ve dolayısıyla evrenin sözde ihtimaller dahilinde oluşabilme olasılığını yükseltmektir. Paralel evrenler düşüncesi, ne kadar ihtimal dışı olursa olsun her olayın başka bir paralel evrende gerçekleşebileceği iddiasını taşır.

Çok dünyalar hipotezi, çok büyük sorunları içinde barındırır. Çok evrenleri içeren hali hazırdaki tüm kozmolojik modeller, bu evrenleri yaratmak için bir mekanizmaya gereksinim duyarlar. Ucu üzerinde durmayı başarabilecek kalem örneğinde olduğu gibi evrenin var olması çok hassas ayarlamaları gerektirir.

Söz gelimi ışığın hızı saniyede 300.000 kilometredir. Eğer ışık küçük bir ölçekte şimdikinden daha hızlı olsaydı, termonükleer reaksiyonlarda, şimdikinden on binlerce kat daha fazla enerji üretilecekti. Bu durumda da yıldızların çekirdeğindeki enerji çok daha çabuk tüketilecek ve evrenimiz milyonlarca yıl önce karanlığa gömülmüş olacaktı. Peki ya ışık küçük bir ölçekte şimdikinden daha yavaş olsaydı? Bu durumda evrenin başlangıçtaki genişlemesi çok daha yavaş olacak ve evren çekim gücünün etkisinden kurtulamayarak çökecekti. Yani her iki durumda da hayatın var olması imkânsız olacaktı. Yukarıda da söz konusu edildiği gibi bilim adamları ışığın bu hızda olduğu evrenin ortaya çıkması ihtimalini 10 üzeri 10 üzeri 123'te bir olarak hesaplamışlardır. İmkânsız olmasına karşın bir an için hızı saniyede 200.000 km. olan bir evrenin var olduğunu varsayalım. Böyle bir evren için yapılacak ihtimal hesapları da, hızı saniyede 300.000 km. olan ışığı barındıran evrenin ihtimal hesaplarından farklı olmayacaktır. Görüldüğü gibi ışık hızının 200.000 km olduğu bir evrenin varlığını var saymak bile, paralel evrenler iddiasını içine düştüğü açmazdan kurtaramamaktadır.

http://www.kuranvebilim.com/html2/makaleler/parelel_evren.htm

Oysa ki, multiverse teorisi, Kader konusunda büyük bir açılım sağlamakta.

Şahsen şimdiye kadar anlaşılamamış kader konusununda Multiverse'ü öne sürmüştüm http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=6356 (tasadüf, bu başlığı açan Brutal ile tartışmışız)

Bilim dini, Tanrı'yı köşeye sıkıştırmıyor. Bana göre önyargılı olunmazsa dindeki konuların anlaşılmasını sağlıyor. İleri götürüyor. Multiverse, M Teorisi bunlar Tanrı anlayışında bizi ileri götüren nesnelerdir. Hawking'in şu anda yaptıklarına, dediklerine şaşırıyorum. Ancak, klasik dindarların, o çok şikayet ettiğim bayağı Tanrı anlayışını yıkmasına seviniyorum. Buradaki inanırların patır patır 4-5 yılda döküldüğüne şahit oldum, aslında sağlıklı bir süreçti. Zaten bayağı, yetersiz bir Tanrı inançları vardı. Hep derim, Tanrı'yı anlar gibi olmaya başlamak için önce YOK olduğunu düşünmek gerek.

tarihinde Temple Grandin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Önce, Stephen Hawking'in Tanrı'yı bayağı bir şekilde reddedişine çok içerledim.

Sonra, onun "Bayağı bir Tanrı'yı" radikal bir şekilde reddettiğini açık seçik gördüm.

Bu bayağı net ifadelerden sonra, Hawking'in aslında Tanrı'ya inandığını söylemeyeceğim, çünkü bayağı zorlu bir iş olurdu.

Bir ikram uzatılsaydı reddetmiş olurdu.

Ama dillerdeki bir türkü, masal olan bir şeyi reddediyor denmez.

Mesela Ankaralı bir adamın söylediği çekirge şarkısını ele alalım.

Hoplayıver çekirge,

zıplayıver çekirge,

benim canım çekirge

BİDİ BİDİ BİDİ ÇEKİRGE

şeklinde dizeleri olsun...

Bu şarkıdaki BİDİ BİDİ BİDİ ÇEKİRGE'nin varlığını reddediyor diye birine sataşabilir misin?

Yapamazsın.

O halde bu tarz konuşmayı bırakın.

Sitelerde Paylaş

Aman efendim, sizin dediğiniz gibi olsun. O taraklarda hiç bezim yok. Bidi bidi çekirgeymiş... Hakikaten yok. Reddetmiş mi dedim, çok çok özür dilerim, ağız alışkanlığı.. İğneliyormuş gibi olduğuma bakmayın, Çok ciddiyim, siz hangi tabiri uygun görürseniz.

Bidi Bidi çekirge, makarna canavarı, Tanrı düşüncesi çok daha iyisini hakediyor. Zaten bu forumda yıllardır neredeyse sadece bunu savundum. En azından bu düşüncenin büyüklüğü, entellektüel derecesinin daha iyisini hakettiğine eminim. Bunca konuştuktan sonra bidibidi çekirge diyince kafam allak bullak oldu. O çekirgelerin eskiden VAR ve ÇOK olması gibi eskiden beri var ve çok olan bir fikirle karşılaşmak. elime alıp sevmek istedim.

Sitelerde Paylaş

Albert Einstain Ateist değildi. Bilim insanı olmak için ateist olma gibi bir gereklilik yok. Nüfus cüzdanında ateist olmalı ibaresi geçmiyor dimi?

Einstein'in ne olduğu belli değil. Bu konuda çok farklı ifadeleri var ve muhtmelen duruma göre populist söylemlerde bulunuyordu... Hawking çok daha cesur...

Sitelerde Paylaş

hmm anlatamadım sanırım

sen nedensellık olması için zaman olması lazım demıyormusun.

ısık hızında gıdersek zaman durmazmı.

ısık hızında gıdersek nıe nedensellık olmıycakmıs.

Ben yine anlatamadım sanırım, "kütleniz sonsuz olur" demek, "gidemezsin" demek zaten...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...