Jump to content

Muhammed iyi bir insan mıydı yoksa?

Recommended Posts

Bence Pante "muhammed yasamamistir" diyenlerin saflarina katilmaya hazirlik yapiyor. :)

Kuran bilgisi ve arastirmalari hepimizden fazladir ama neden yasamamis oldugu hakkinda hala kesin karar vermemis oldugunu ara sira düsünürüm. :)

Sitelerde Paylaş

Bence Pante "muhammed yasamamistir" diyenlerin saflarina katilmaya hazirlik yapiyor. :)

Kuran bilgisi ve arastirmalari hepimizden fazladir ama neden yasamamis oldugu hakkinda hala kesin karar vermemis oldugunu ara sira düsünürüm. :)

Bu din masa üstünde yazılmadı Cigi.

İslam İmparatorluğu da Perslerle isim değişikliği yapılarak ortaya çıkmadı.

Bir şeyler yaşandı ve bizim elimizde bu yaşananların ne olduğunu irdeleyip anlayabileceğimiz sadece Kur'an ve diğer İslam kaynakları var.

O nedenle her şekilde düşünmeli, her ihtimali, her şıkkı sorgulamalı ve tartışmalıyız.

Muhammed'in yaşamadığı iddiası da bu şıklardan biridir tabi. Ama "yaşamadı" deyip kestirip atmak sorulara çözüm değil.

Sitelerde Paylaş

Bu din masa üstünde yazılmadı Cigi.

İslam İmparatorluğu da Perslerle isim değişikliği yapılarak ortaya çıkmadı.

Bir şeyler yaşandı ve bizim elimizde bu yaşananların ne olduğunu irdeleyip anlayabileceğimiz sadece Kur'an ve diğer İslam kaynakları var.

O nedenle her şekilde düşünmeli, her ihtimali, her şıkkı sorgulamalı ve tartışmalıyız.

Muhammed'in yaşamadığı iddiası da bu şıklardan biridir tabi. Ama "yaşamadı" deyip kestirip atmak sorulara çözüm değil.

Simdiye kadar "islam dini masa üzerinde yazildi" tezini savundugumu hatirlamiyorum ama sonucta cölde bedeviler tarafindan yazildi. Eilmizde sadece kuran var baska bir sey var mi?

Hadisler hic mi hic beni ilgilendirmemistir ve hala ilgilenmem.Birilerinin insanlari daha iyi kullanabilmek icin kuran ayetlerine ayar cekmeleri beni ilgilendirmiyor ve cok komik bulmaktayim.Dolayisi ile benim aklima mantigima yatmaz.

Ayetlerin hepsinin birer tanri sözü oldugu iddia ediliyorsa baska sacmaliklari tartismaya gerek duymam ve simdiye kadar duymamisimdir.

Eger kurani tek bir kisi yazmis veya yazdirmis olsaydi kendini rezil etmemek icin cok dikkat ederdi.Nerde kafasiz cahil cühela varsa hepsi birer kemik parcasinin üzerine ayet kazimislar...Ayetlerin komik celiskili ve salakca olmalarinin nedenleri cok fazla kisinin karismasindandir...Mevlana'nin Mesnevisi ile kurani karsilastirirsak ne demek istedigimi anlayacagini düsünüyorum.

Tarihi bilen ve merakli birisin.Var mi bir tane tarihcinin peygamber isimlerinden bahsettikleri yazisi?Yok hic bir sey yok...Olanlarin hepsi masal efsane.

Isa uydurmasini hazirlayan insanlari cöl bedevilerinden daha akilli bulmaktayim.Bir tanri tarafindan yollandigi iddia edilen kitabin icindekilerin yarisi fuhusla sapikliklarla doldurulmaz.Bir insan ancak bu kadar ahmak yobaz ve geri zekali olabilir.

Olaya birde su acidan bakalim...Eger yasamis olduguna dair kanitlari olsaydi Suudi onlari en iyi sekilde kullanirdi ve paraya para demezdi...Fakat elle tutulur bir tane belge kanit yok...Masallari uyduranlar o kadar ucmuslarki bazi konularda hatalar yaptiklarini dahi fark etmemisler.

Sadece kuran var Pante baska bir sey yok...Hangi islam kaynaklarindan bahsediyorsun?Somut bilimsel verileri olan kaynaklar mi?

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cigi, iletimi dikkatli okumamışsın.

Ben "İslam kaynakları var" demiyorum.

"Elde sadece Kur'an ve diğer İslam kaynakları var" diyorum.

Yani onlar dışında başvurabileceğimiz bir kaynak yok.

Dolayısıyla "bunlarda yazılanlara itibar edemeyiz, başka ihtimalleri de gözönüne almalıyız" demek istiyorum.

Ayrıca senin "İslam masa başında yazılmıştır" dediğini de belirtmedim.

Demek istediğim bir şeylerin yaşandığı, bir süreçten geçildiğidir.

Ha çöl bedevilerinin uydurması, ha masa başında yazılması, hiç farketmiyor.

Çöl bedevilerinin yazmasıyla bir din yaratılamaz.

Çöl bedevilerinin haydutluklarıyla bir imparatorluk kurulamaz.

Ortada 200-300 yıllık karanlık bir dönem vardır ve bu dönemde birşeyler olmuştur.

Muhammed yaşamadı, Ebubekir-Ömer-Osman-Ali yaşamadı da, bütün bu gelişmeler kendiliğinden olmadı.

Muhammed yaşamadıysa onun yerine Ahmet yaşadı, Kasım yaşadı.

Halifenin adı Ömer değilse Bilal'di belki. Ama bu Araplara neticede birileri liderlik yaptı. Büyüttü, devletleştirdi, genişletip yaydı.

Bu İsa hikayesine benzemiyor.

Bu Roma imparatorluğunun Hristiyanlığı kabulü gibi bir olay değil.

Roma hazır bir dine kondu.

Ama İslam bu dinle büyüdü genişledi.

635 tarihli Süryani kaynakları bu istilacılardan "Mhmd'nin Arapları" diye bahsediyor. Demek ki Mhmd diye biri o tarihte duyulmuş, biliniyor.

Yani, Muhammed'i Emeviler uydurmamış. "Emeviler değiştirmiş" diyebiliriz ancak.

Ayrıca Kur'an, önüne gelenin kemiklere-tahtalara birşeyler yazıp karaladığı bir kitap olarak hafife alınamaz.

Bu dönemin bilimiyle, bilgileriyle, uygarlığıyla, toplumsal kültürüyle çelişkilerin, saçmalıkların farkına varabiliyoruz. O dönemde ancak bilimle ilgilenen ileri düzeyde insanlar bu saçmalıkları farkedebilirdi. Halklar ise cahildi ve yanlışlıkları göremedikleri için Kur'an'ın büyüsüne kapılıyorlardı.

Kur'an ustalıkla yazılmış bir kitaptır. Başlarında Muhammed olmak üzere nitelikli bir komisyon tarafından yazıldığı söylenebilir ancak.

Ahmak, geri zekalı yobaz takımı tarafından yazıldığını öne sürmek çok basite almak olur.

Elde kanıt olmaması, Muhammed'in ve halifelerin yaşamadığını göstermez. Sadece Muhammed'in değil, 8. asırdan önce yaşamış hiçbir Arap lideri hakkında kanıt yoktur.

Bu bir kültür meselesidir. Tarihine, kültür mirasına önem vermemiş ve ne varsa yoketmiş bir toplumdan söz ediyoruz.

Ama Başka Araplara ait belgeler-kanıtlar olsaydı da, Muhammed'e ait hiçbir şey olmasaydı, o zaman bu yaşamadığına dair güçlü bir argüman olurdu. Ama durum öyle değil.

Sitelerde Paylaş

"Elde sadece Kur'an ve diğer İslam kaynakları var" diyorum.

Yani onlar dışında başvurabileceğimiz bir kaynak yok.

Dolayısıyla "bunlarda yazılanlara itibar edemeyiz, başka ihtimalleri de gözönüne almalıyız" demek istiyorum.

Bu konuda düsüncene katiliyorum ama sende biliyorsun ki islam tarihi hakkinda bilimsel calismalarin önlerine setler cekilmis durumda.

Ayrıca senin "İslam masa başında yazılmıştır" dediğini de belirtmedim.

Demek istediğim bir şeylerin yaşandığı, bir süreçten geçildiğidir.

Ha çöl bedevilerinin uydurması, ha masa başında yazılması, hiç farketmiyor.

Çöl bedevilerinin yazmasıyla bir din yaratılamaz.

Çöl bedevilerinin haydutluklarıyla bir imparatorluk kurulamaz.

Belirtmedin ama öyle düsünüyormusum gibi bir ifade var cümlede.Yanlis anlamis olabilirim.

Elbette bir seyler yasanmis uydurulmus ve bu uydurmalar önderlik yapmaya soyunanlar tarafindan kullanilmistir bundan daha dogal ne olabilir ki?

Sorun o bölge insaninin uygar medeniyetlerden uzakta olmalarindan dolayi ilkellikleri.

Ayrica suyun yesil bitki örtüsünün olmamasi doga kosullarindan kaynaklanan nedenlerle insanlar bir seylerle ugrasamamislar.Sadece kervanlarla fakat az olan ticaret var.Tabi esir ticaretini de unutmuyoruz.

Cöl bedevilerinin yazmasiyla islamin olustuguna inaniyorum kaynagim belgemde kurandir.

Her önüne gelen degil fakat topluluklarin liderleri ve söz sahibi olanlar yazmistir ve daha sonra topluluklar birlesip büyüdükce birilerinin bu konuda önderlik yapmis oldugu kesin.

Kuranda cinsellik kadinlar ve sapikliklarla ilgili ayetleri okudugumuz zaman bazi konular hakkinda fikir sahibi olabilmekteyiz.

Kendine dua insanlara beddua eden ona buna hakaret küfür yagdiran uckur düskünü bir tanriyi yaratanlarin akilli degil cahil yobaz olduklari anlasilmaktadir.

Imparatorluklarin genelinin baslangiclari haydutluktur.Cengiz Han'da haydutlukla baslayarak imparatorluk kurdu.Türk boylarida önceleri kücük kücük beyliklerdi ve yasayabilmeleri icin savasmalari öldürmeleri gerekmekteydi.Kendi aralarinda bile anlasmazliklar catismalar olmaktaydi.Ben o zamanda yasayan insanlarin anlayislarini ve sartlari göze alarak düsüncelerimi üretmekteyim.

Ortada 200-300 yıllık karanlık bir dönem vardır ve bu dönemde birşeyler olmuştur.

Muhammed yaşamadı, Ebubekir-Ömer-Osman-Ali yaşamadı da, bütün bu gelişmeler kendiliğinden olmadı.

Muhammed yaşamadıysa onun yerine Ahmet yaşadı, Kasım yaşadı.

Halifenin adı Ömer değilse Bilal'di belki. Ama bu Araplara neticede birileri liderlik yaptı. Büyüttü, devletleştirdi, genişletip yaydı.

Bu İsa hikayesine benzemiyor.

Bu Roma imparatorluğunun Hristiyanlığı kabulü gibi bir olay değil.

Roma hazır bir dine kondu.

Ama İslam bu dinle büyüdü genişledi.

635 tarihli Süryani kaynakları bu istilacılardan "Mhmd'nin Arapları" diye bahsediyor. Demek ki Mhmd diye biri o tarihte duyulmuş, biliniyor.

Yani, Muhammed'i Emeviler uydurmamış. "Emeviler değiştirmiş" diyebiliriz ancak.

Alintida olan düsüncelerine katiliyorum elbette birileri yasadi ve o isimleri kullandilar.Fakat daha sonra bire milyon katip sisirdiler efsanelestirdiler.Yazilanlarin hic bir somut verisi bulunmamakta masalvari anlatimlar. Insanlarin "Mhmd'nin Arapları" olarak saga sola saldirmalari olabilir kendilerine kuranda yazilanlarla böyle yakistirma yapmis olabilirler.Tarihte ayni sekilde farkli terimleri kullanan istilacilarda olmustur diye düsünüyorum."Sunun aslanlari, bunun kartallari" gibi.

Ayrıca Kur'an, önüne gelenin kemiklere-tahtalara birşeyler yazıp karaladığı bir kitap olarak hafife alınamaz.

Bu dönemin bilimiyle, bilgileriyle, uygarlığıyla, toplumsal kültürüyle çelişkilerin, saçmalıkların farkına varabiliyoruz. O dönemde ancak bilimle ilgilenen ileri düzeyde insanlar bu saçmalıkları farkedebilirdi. Halklar ise cahildi ve yanlışlıkları göremedikleri için Kur'an'ın büyüsüne kapılıyorlardı.

Kur'an ustalıkla yazılmış bir kitaptır. Başlarında Muhammed olmak üzere nitelikli bir komisyon tarafından yazıldığı söylenebilir ancak.

Ahmak, geri zekalı yobaz takımı tarafından yazıldığını öne sürmek çok basite almak olur.

Cahil ve ilkel olmalarindan kandiklarini vurgulamistim senin ifadenle büyüsüne kapilmaktaydilar.Ama ilkel cahil ve yobaz olmalarindan kaynaklanmaktaydi.

Bu tespitten sonra kuranin ustalikla yazilmis bir kitap oldugunu kabul edemem.

Zaten ustalikla yazilmis bir kitap oldugunu düsünmüyorum.Bence tamamen yobaz cinsel sapiklar tarafindan ve salt insanlari rahatlikla kullanabilmek icin yazilmistir.

O zamandaki cahil insanlari kandirabilmek icin cok fazla kafa patlatmaya gerek olmadigini kuran ayetlerinden anlamaktayiz.

En ince yeri zaten yakalamislar ve hala ayni yerden insanlari korkutup islemekte degiller mi?

Ölümden sonra dirilme ve sonsuza kadar nefis bir yaşantı...

Anadolu insani kuranin icinde olanlari henüz ögrenmeye basladi.

Daha önceleri okuma yazma bilme orani ve kurani okuyabilen kac kisiydi?

Istiklal savasinda dahi okuma yazma bilen askerleri mumla aradiklari bilinen gercektir.

Osmanli kurnazi Türk kültürünü müslümanlik ve kuranin allahina inanisla harmanlayip kandirarak Anadolu insanini bir güzel kaziklamistir.

Hala insanlarimizla tartisirken ayni sorunlarla karsilasmakta degil miyiz?

Eger Osmanli islami kullanmamis olsaydi su anda islamiyete ve Arap'lara daha farkli bakis acilari ile bakilacagini düsünmekteyim.

Hatta bölgede petrol olmasaydi islamiyet farkli bir konumda olacakti.

Emperyalistler dinleri özellikle islamiyeti kullanmasini cok iyi bilirler.Dinler olmazsa dünyayi yönetenlerin isleri pek kolay olmaz.Islam ve petrol vaz gecemiyecekleri meyveli kremali pastalaridir.

Bu konuda cok iddiali bir düsüncemi yazayim...Dünyayi yöneten gücler isterlerse dinleri temizleyip yok etmelerinin fazla zamanlarini alacagini sanmiyorum ama dünya ne hale gelir bilemiyorum.Bizim Tayyip'in suratinin ne hale geldigini cok görmek isterdim. :)

Elde kanıt olmaması, Muhammed'in ve halifelerin yaşamadığını göstermez. Sadece Muhammed'in değil, 8. asırdan önce yaşamış hiçbir Arap lideri hakkında kanıt yoktur.

Bu bir kültür meselesidir. Tarihine, kültür mirasına önem vermemiş ve ne varsa yoketmiş bir toplumdan söz ediyoruz.

Ama Başka Araplara ait belgeler-kanıtlar olsaydı da, Muhammed'e ait hiçbir şey olmasaydı, o zaman bu yaşamadığına dair güçlü bir argüman olurdu. Ama durum öyle değil.

Cölde her hangi bir köyün cobani muhammedden bahsetmiyoruz Pante.Bu kadar basit degil.

Bilim insanlarina arastirma yapmalarina izin verirlerse her seyi ortaya cikartirlar.

Izin versinler muhammedin evi ve mezari oldugu söylenen yerlerde her sey aninda ortaya cikar ama önce Vahabi sonra egemen gücler istemiyorlar.

Arastirmalara izin vermemelerinden de muhammeddin yasamadigi anlasilmakta.

Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...

Benim muhammedin hiç yaşamamış uyduruk bir kişilik olduğu yönünde izlenimim giderek pekişiyor. En son belki halisünsyon gören bir şizofren çoban filan olabilir mi, onu dayanak yapmış, onun üzerinden uydurmuş olabilirler mi yağmacı araplar diye düşünmeye başladım ancak... Bazı rivayetlere bakıyorsun, adama ayet ısmarlıyorlar şu ayet gelsin diye, hop, siparişi yerine getiriyor. Adama karı kız ayarlıyor, teslim edip koynuna sokuyorlar. Ellerinde oyuncak!

Kuranda "boşa karılarını, sana biz ne cillop tazeler ayarlarız bakarsın, belli mi olur" mealinde ayet var, daha ne olsun? Bir kullandıkları, üzerinden efsane uydurdukları biri olabilir gibi ama hiç olmadığına da aklım yatmaya başladı.

Sitelerde Paylaş

İyi insan olduysa da, müslümanlar için olmuştur.

Putperest için, Hristiyan-Musevi için ne açıdan iyi insan olabilir ki?

Hele zorla müslüman edilenler ya da müslüman olmak mecburiyetinde kalanlar için mümkün mü bu?

Soralım bakalım, belki bilmiyoruzdur;

Muhammed ya da Kur'an, müslüman olmayanlar için ne getirmiş, ne tür iyi-güzel hükümler vermiş?

Yani, insanları ayırdetmeksizin, din-ırk farkı gözetmeksizin getirilen yenilik var mı?

Hangi ayetleri "İşte budur" diye sunabilirsiniz?

Sitelerde Paylaş

Küçük yaşta anne babasını kaybedip amcasının yanında büyümesi Marvel'in de kullandığı bir özelliktir. Muhammed'in de yaşamı onu yazanların ona atfettikleridir. Bir yazarı kitabında yarattığı kahramanın özelliklerinden dolayı eleştiremeyiz. Kitabın okurları karar verir ancak.

"Marvel" :lol: Valla hiç böyle düşünmemiştim güzel yaklaşım :D

Muhammedin yaşamadığını düşünmedim bu güne kadar yaşadı, hatta kurnaz bir tüccardı zaten ve aklına bu fikir geldi. Ticaret yapmak için gittiğiğ yerlerden böyle şeyler öğrendi ve uyguladı güzel bir senaryo eşliğinde. Bu daha mantıklı geldi bana. Evet yine bir kahraman yaratma süreci var bahsettiğiniz gibi ama bu sözde kahramanı muhammed bizzat yaratmış olabilir. Otobiyografik roman tarzında :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...