Jump to content

Ezanlardan özgürlük istiyorum..

Recommended Posts

• İleti 64
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İlginç gelecek belki ama ben o kadar da rahatsız olmuyorum sanırım. Benim bulunduğum yer camilere çok yakın değil, çevredeki bir sürü caminin uzaktan gelen ezan sesleri sabahın sessizliğinde, yankı yaparak ve karışarak gelince kendimi rüyada gibi hissediyorum. Zaten yarı uykulu bir şekildeyken duyulan sesler rüyalarıma da karışıyor, kendimi sarhoş gibi ve hafif hissettiriyor bana. Davulun sesi nasıl uzaktan hoş geliyorsa, makamlı okunan ezanın sesi de uzaktan hoş geliyor. Evi camiye yakın olanlar bana katılmayabilirler. :)

Sitelerde Paylaş

Ezan mevzusu bu ülkenin en hassas konularından biri; malum "bayrak inmez ezan dinmez".. Ekranda biri bizim burda dediklerimizin 10'da 1'ini dese, Muhammed'in karikatür ansiklopedisini çizmiş gibi olur, öyle konuşmaya gelmez yani..

Öte yandan burdaki Müslüman Kardeşlerden öğrendiğimize göre onların hayatında , müslüman olmayıp ta bu ülkede yaşayan insanlara "Burası Müslüman ülke lan!!" demek gibi bir anlamda yüklemişler. Alevi köylerine minare dikmelerinin sebebi de bu olsa gerek.

Burda ki ellerinde güç olsa tüm dünyada ki minareleri yıkacak ateistlerin akdine ezan beni hiç rahatsız etmez, hadi hep etse namaz kılmayan bir Müslüman kadar rahatsız eder diyelim, gündüz 2-3 saatte bir okunan ezanlar benim için şehrin gürültüsünün bir parçası, en çok şikayet edilen sabah ezanı sırasında uyuyor olurum, uyanık isem de " sabah olmuş" der, direk yatarım..

Sanırım biraz bencilce bir yaklaşım benim ki

Sitelerde Paylaş

bende sizlerin yerinde olsam içim daralırdı,duymak istemediğim kaçtığım şeylerin günde 5 defa tekrarlanması ve benim bunu halen algılayamam ne kadar düşünmeyen mahluk olduğum göstergesi olurdu,haklısınız.

hadi ateistler itiraf edelim. islamdan kaçmaya çalışıyoruz ama ezanlarla aklımıza islam geliyor

Sitelerde Paylaş

bende sizlerin yerinde olsam içim daralırdı,duymak istemediğim kaçtığım şeylerin günde 5 defa tekrarlanması ve benim bunu halen algılayamam ne kadar düşünmeyen mahluk olduğum göstergesi olurdu,haklısınız.

Gözümüze perde çekmişler, kabimize mühür vurmuşlar nasıl algılayalım

Sitelerde Paylaş

hadi ateistler itiraf edelim. islamdan kaçmaya çalışıyoruz ama ezanlarla aklımıza islam geliyor

Kaçtığımız birşey yok (En azından ben).

Hadi Tamam Minare Olsun Ezan Okunacaksa Okunsun Ama BAKIN:

Bir cami Hemen 2-3 minare dikilir. 100-150 Metre Yanında Başka bir cami. Onun yanında baska.

Bune Böle gereginden fazla yakın ve fazlalar. Sadece 1 Tane Caminin Sesi Duyulsa Tamam Dicem susucam.

3 cami birden okuyor. Hem Ses fazla hem okuyanlar değişik. SADECE GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ OLUYOR.

Sitelerde Paylaş

Benimde dikkatimi çeken bir olay var Millet çarşıda pazarda gezdiğinden namaz vakitlerinde özellikle cuma vaktinde camiler hınca hınç doluyorlar ve millet sokaklarda namaz kılıyorlar. Cami yapalım desen tekrar olmaz çünkü yer yok. Peki camileri apartıman gibi katlı yapsak ta bayram ve cuma vakitlerinde millet sokaklarda kalamsa olmaz mı? Bir cami 7-8 katlı olunca namaz kabul olmaz mı? Bunun örneğini gördüm ben erkekler altta kadınlar üstte kılıyordu namazı

Sitelerde Paylaş
Bir cami Hemen 2-3 minare dikilir. 100-150 Metre Yanında Başka bir cami. Onun yanında baska.

Evet, büyükşehirlerde aynen böyledir.

Benim oturduğum bölgede 3 km2'lik alanda 6 tane cami var.

Yani, her yöne 150-200-300 m. uzaklıklarda camiler.

Peşpeşe hepsi başka havada çalmakta.

O ezan sesleri üzerine yazılmış şiirler, vatanseverliğe konu edilmiş ezan sesleri, bu gürültü kirliliği için değildi.

Minareye çıkmış ve okurken her yöne dönen gerçek insan sesineydi.

Şimdi minareye çıkan mı var?

Öyleyse her depremde çoğunun cemaatin üstüne yıkıldığı bu minarelere ne gerek var?

Sitelerde Paylaş

yapacak bir şey yok, keşke herkesi memnun etmenin bir yolu olsa, ben de imamların sesini sevmem çok zaman, halini, tavrını da sevmem, o böbürlenmekten artık kendi halinde bir yaşam formuma dönmüş gıdılarından tanırız onları, ne yapalım bu kuralı biz koymadık, ama evet bizim eserimiz, ihtiyacımız, azınlık çoğunluğa uyar, uymasa da katlanır, katlanmasa da garip ne yapsın klavyesine sarılır, azizim ne yapsak nasıl özgürleşsek bu ezanlardan, der, obaa, haydiin, hurra, sen, ben, o, iştirak hali, bir dahaki ezana kadar hoş bir tatmin bile verir,

yapacak bir şey yok, var desen de yok, azınlıksan yeri gelir çan sesleri arasında namaza durursun, bazen hiç yemek istemediğin şeyleri yersin, aç ne kadar dayanılır, bazen mahalle kına gecesinde çiftetelli ve ağır ağır tulum eşliğinde ders çalısmanı bırakıp artık yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar mahalle semasında yankılansın diye dua edebilirsin, ne yapacaksın, göç et, bir başka çoğunlukların adetlerine, kurallarına katlanmayı da dene, içlerinden en tahammül edebildiğnde kalırsın, en makul yol bu olmalı, imamları tek tek avlayamaz, sesini kısamazsın, bulunduğun yerde tek müslüman kalana kadar o ezan okunacak, okuyacağız, kulaklarını tıkamalısın,

iyi tarafından bakın o saatte uyumayın, iyice uykunuz açılıyorsa kitap neyin okuyun, bakın o horoz sesli imamın bir 'Allahu Ekber'ine milyonlar uykularını bölüyor, fena mı sizin de kızıp kızıp bir başlık altında örgünlenebilme potansiyeliniz doğuyor, bakarsınız daha büyük topluluklarda da örgütlenmiş görürüz sizi. Olur yani dünya gözü ile görürüz o günleri.

Öyle gizli, saklı, korkak, en cesuru yapayalnız, ikinci sıradaki cesuru da klavye aşındırangillerde takılıp kalmaz böylelikle.

Sitelerde Paylaş

yapacak bir şey yok, keşke herkesi memnun etmenin bir yolu olsa, ben de imamların sesini sevmem çok zaman, halini, tavrını da sevmem, o böbürlenmekten artık kendi halinde bir yaşam formuma dönmüş gıdılarından tanırız onları, ne yapalım bu kuralı biz koymadık, ama evet bizim eserimiz, ihtiyacımız, azınlık çoğunluğa uyar, uymasa da katlanır, katlanmasa da garip ne yapsın klavyesine sarılır, azizim ne yapsak nasıl özgürleşsek bu ezanlardan, der, obaa, haydiin, hurra, sen, ben, o, iştirak hali, bir dahaki ezana kadar hoş bir tatmin bile verir,

yapacak bir şey yok, var desen de yok, azınlıksan yeri gelir çan sesleri arasında namaza durursun, bazen hiç yemek istemediğin şeyleri yersin, aç ne kadar dayanılır, bazen mahalle kına gecesinde çiftetelli ve ağır ağır tulum eşliğinde ders çalısmanı bırakıp artık yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar mahalle semasında yankılansın diye dua edebilirsin, ne yapacaksın, göç et, bir başka çoğunlukların adetlerine, kurallarına katlanmayı da dene, içlerinden en tahammül edebildiğnde kalırsın, en makul yol bu olmalı, imamları tek tek avlayamaz, sesini kısamazsın, bulunduğun yerde tek müslüman kalana kadar o ezan okunacak, okuyacağız, kulaklarını tıkamalısın,

iyi tarafından bakın o saatte uyumayın, iyice uykunuz açılıyorsa kitap neyin okuyun, bakın o horoz sesli imamın bir 'Allahu Ekber'ine milyonlar uykularını bölüyor, fena mı sizin de kızıp kızıp bir başlık altında örgünlenebilme potansiyeliniz doğuyor, bakarsınız daha büyük topluluklarda da örgütlenmiş görürüz sizi. Olur yani dünya gözü ile görürüz o günleri.

Öyle gizli, saklı, korkak, en cesuru yapayalnız, ikinci sıradaki cesuru da klavye aşındırangillerde takılıp kalmaz böylelikle.

Sitelerde Paylaş

Harbiden siz müslümanların zerre kadar insanlıktan nasibiniz yok! İslam ilk başlarda Hristiyanlık ve Museviliğe göre daha özgürlükçü bir dindi ya da yayılmak için ayetleri eyip bükerek özgürlükçü davranmaya çalışıyordu ama ne yazık ki diğer dinlerin kendi içinde yaptığı hesaplaşmayı ve reformları yapamadı. Bu reformu yapamadığı sürece, din hobiden öteye gidemediği sürece, devletin yasalarına sarktığı sürece, insanlara özgürlük tanımadığı sürece batının çük yalayıcısı olmaya, onların sattığı silah ile güya Arap Baharı gibi uydurma demokrasi gösterileri ile müslümanları müslümanlara kırdırmaya, sonunda da kendi çıkarlarına ters düşmeyen beyni şeriatla uyuşturulmuş insanların olduğu ülkeler kurmaya devam edecektir. Siz günümüzde bilim milim geliştiremezsiniz.

Düşünmeyen mahluk dediğin bizler senin saçmalamalarına sürekli katlanıyoruz, senin düşünen mahlukların ise islami forumlarda bizim tek kelimemize bile katlanamıyor. Sizin rabbiniz ve dininiz bu kadar sağlamsa neden korkuyorsunuz? Senin tanrın gerçekse,dinin gerçekse o puperestlerin çoğunluk olduğu zamanda bile dinin taraftar bulmuşsa neden korkuyorsunuz? O gün korkmuyordunuz çünkü savlarınız puperestlerin savlarından daha mantıklıydı bugün çekiniyorsunuz çünkü ateistlerin,agnostiklerin,deistlerin,panteistlerin savları sizleri korkutuyor!

İnsanların insanlara ayrı fikirde olduğu için düşünmeyen mahluklar denildiği bir yerde,ülkede bilim olabilir mi? SORUYORUM BİLİM OLABİLİR Mİ? Değiştirin bu kafayı çok geç olmadan! Dininizin mi artık neyinizin iyiliği için olur onu bilmem! Yoksa gelişmiş başka ülkelerin köpekliğini yapmaya devam edersiniz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...