Jump to content

Biyoloji Soruları (2)

Recommended Posts

Vucudumuzda bizimle yaşıt hücrelerimiz var mı?..Hücrelerimizin teker teker yenilendiği ve zaman içerisinde bütün bedenin değiştiğini öğreniyoruz. Fakat aklıma yenilenme yeteneği zayıf dokular ve özellikle sinir sistemi aklıma takılıyor ve bazı hücrelerimizin bizimle yaşıt olması ve beraber ölmemiz gerektiği geliyor.

Doğru mu düşünüyorum?

(Topic'i incelemedim..soruya zaten cevap verildiysede bilmiyorum.

Eğer tekrar sorulmuş olduysa kusura bakmayın.)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Vucudumuzda bizimle yaşıt hücrelerimiz var mı?..Hücrelerimizin teker teker yenilendiği ve zaman içerisinde bütün bedenin değiştiğini öğreniyoruz. Fakat aklıma yenilenme yeteneği zayıf dokular ve özellikle sinir sistemi aklıma takılıyor ve bazı hücrelerimizin bizimle yaşıt olması ve beraber ölmemiz gerektiği geliyor.

Doğru mu düşünüyorum?

(Topic'i incelemedim..soruya zaten cevap verildiysede bilmiyorum.

Eğer tekrar sorulmuş olduysa kusura bakmayın.)

Hücre çoğalmadan (değişmeden) kalsa bile, atom ve molekülleri sürekli bir değişim içindedir.

Bazı hücreler çoğalmazlar ve yenilenmezler. Kas hücreleri, beyinde nöronlar ve diğer bazı hücreler böyle hücrelerdir.

Ama onlarda bile atomlar sürekli değişim içindedirler. Atomlar sürekli olarak atılırlar. Yerlerini yenileri alır.

Bu nedenden bazı hücreler şablon olarak kalırlar ve doğumdan ölüme kadar değişmezler ama, moleküler yapıları değişir.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Bitkileri doku parçaları ile çoğaltmada agar neden kullanılır?

Agarın kimyasal yapısı nedir?

Agar yerine başka maddeler kullanılabilir mi?

Bitkileri doku parçaları ile çoğaltmak mı?

Yoksa bitki dokularını çoğaltmak mı?

Agar-->Bir alg türünden elde ediliyor. 1 çeşit agar yok, 50 çeşidi var. Ama agar bir tane. Yani agar maddesi bir tane.

Tek amacıda medium'u, yani ortamı katılaştırmak.

Diğerlerini çok rahat google cevaplar.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Photon 10^-35 ile 10^-24 m, virüsler 10^-12 ile 10^-9 m çapında olduğu düşünülürse virüsler fotondan yaklaşık 10^20 kat daha büyük. Bir insan ile samanyolu galaksisi arasındaki oran kadar. Ya da bir virüsle güneş arasındaki oran kadar. Fili taşıyan karınca örneğini çok çok aşıyor.

Sitelerde Paylaş

Photon 10^-35 ile 10^-24 m, virüsler 10^-12 ile 10^-9 m çapında olduğu düşünülürse virüsler fotondan yaklaşık 10^20 kat daha büyük. Bir insan ile samanyolu galaksisi arasındaki oran kadar. Ya da bir virüsle güneş arasındaki oran kadar. Fili taşıyan karınca örneğini çok çok aşıyor.

Teşekkürler.

Sitelerde Paylaş

Bir virüs ışık fotonun üstüne yapışarak ışık hızıyla seyahat edebilirmi?

Bu soru ile ilgili, Cerenkov radyasyonu olarak bilinen, ilginç bir olay var.

Radyoaktiviteye ait parçacıkların suda hareketi ile ilgili bir olgu.

Radyoaktif maddelerin olduğu suyun rengi mavidir. Bu rengin nedenini Cerenkov açıklamıştır.

Bu açıklamaya gore sıvıda bazı radyoaktif parçacıkların hızı, ışığın hızından daha fazla olduğu için mavi renk ortaya çıkmaktadır.

Suda ışığın hızı uzaydaki hızından yüzde 25 azdır.

Radyoaktif parçacıların hızı ise ışığın sudaki hızından daha fazladır.

Yani Cerenkov radyasyonunda madde ışıktan daha hızlı hareket etmektedir.

Ama uzayda maddenın hızı ışığın hızını geçemez.

Bundan çıkan sonuç şudur: Etrafa fotonlar yayan bir maddeyi hızlandırısanız, ikisi de farklı hızlarda hareket ederse, madde kendini fotonlardan soyutlar.

İkisi birlikte hareket edemez. Madde hızlıysa fotonlar arkadan gelir. Fotonların daha hızlı olduğu koşullarda ise madde fotonları izler.

Sitelerde Paylaş

Bu soru ile ilgili, Cerenkov radyasyonu olarak bilinen, ilginç bir olay var.

Radyoaktiviteye ait parçacıkların suda hareketi ile ilgili bir olgu.

Radyoaktif maddelerin olduğu suyun rengi mavidir. Bu rengin nedenini Cerenkov açıklamıştır.

Bu açıklamaya gore sıvıda bazı radyoaktif parçacıkların hızı, ışığın hızından daha fazla olduğu için mavi renk ortaya çıkmaktadır.

Suda ışığın hızı uzaydaki hızından yüzde 25 azdır.

Radyoaktif parçacıların hızı ise ışığın sudaki hızından daha fazladır.

Yani Cerenkov radyasyonunda madde ışıktan daha hızlı hareket etmektedir.

Ama uzayda maddenın hızı ışığın hızını geçemez.

Bundan çıkan sonuç şudur: Etrafa fotonlar yayan bir maddeyi hızlandırısanız, ikisi de farklı hızlarda hareket ederse, madde kendini fotonlardan soyutlar.

İkisi birlikte hareket edemez. Madde hızlıysa fotonlar arkadan gelir. Fotonların daha hızlı olduğu koşullarda ise madde fotonları izler.

Sağol.Yani Virüs uzayda Işıkla birlikte hareket edemiyor.

Sitelerde Paylaş

Bir sorum daha olacak Bir Bakteriyofaj çok kuvvetli bir ışık akımıyla birlikte yok olmadan aynı hızla sürüklenebilirmi?

Fotonların duran (rest) kütlesi yoktur ama enerji paketi olduklarından E=MC2 denklemi ile ifade edilen bir kütleye karşı gelirler.

Ama fotonların momentumu vardır. Bunu Einstein ortaya atmıştır.

Bu momentum P=E/c olarak ifade edilir.

Burada P momentum, E fotondaki enerji ve c ışık hızıdır.

Işığın kütlesi olmamasına ragmen momentumu vardır.

Işık yansıdığı objelere bir basınç uygular. Buna radyasyon basıncı denir.

Bakteriofaj fotonlardan çok büyüktür ama, eğer çok sayıda fotona maruz kalırsa, itilebilir veya sürüklenebilir.

Bundan radyasyon basıncı sorumludur.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...