Jump to content

Olmuşun olasılık hesabı

Recommended Posts

Matematikte olasılık 0 ve 1 hariç 0 ve 1 aralığındaki bütün reel sayılarla ifade edilir.

birde sıfırdan büyük en küçük sayı tanımı yapılır. € (epsilon denir)

örnekler:

0: olanaksız

€: sonsuzda bir denebilecek gibi çok küçük bir sayı, olanaksız değil ama bu olasılığa inanmak aptallık gibi

0.1: onda bir

0.001: binde bir

10üzeri-9 : milyarda bir

0.9999999 : çok olası

1:kesin

Yaşamımızı borçlu olduğumuz sebep zincirlerine, doğa kannlarına, doğadaki içiçe geçmiş, kaoslar içindeki zilyar düzene baktığımız zaman körü körüne oluş olasılığının aslında olmadığı (0) gerçeğine karşın yinede adım adım sıraya koyup kağıda dökemediğimizden çok minik bir olasılık diyebiliriz.

Yani körü körüne bu düzenler zincirinin olma olasılığına € (sıfıra çok yakın 1/sonsuz kadar küçük bir ihtimal) deriz.

Ama ne zaman bu olasılık konusu açılsa "olmuşun olasılık hesabı olmaz" diye laf edilir.

Çok saçma olan bu kaçınma cevabı gerçekçi değildir.

tarihinde onikinciboyut tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Matematikte olasılık 0 ve 1 hariç 0 ve 1 aralığındaki bütün reel sayılarla ifade edilir.

birde sıfırdan büyük en küçük sayı tanımı yapılır. (epsilon denir)

örnekler:

0: olanaksız

: sonsuzda bir denebilecek gibi çok küçük bir sayı, olanaksız değil ama bu olasılığa inanmak aptallık gibi

0.1: onda bir

0.001: binde bir

10üzeri-9 : milyarda bir

0.9999999 : çok olası

1:kesin

Yaşamımızı borçlu olduğumuz sebep zincirlerine, doğa kannlarına, doğadaki içiçe geçmiş, kaoslar içindeki zilyar düzene baktığımız zaman körü körüne oluş olasılığının aslında olmadığı (0) gerçeğine karşın yinede adım adım sıraya koyup kağıda dökemediğimizden çok minik bir olasılık diyebiliriz.

Yani körü körüne bu düzenler zincirinin olma olasılığına (sıfıra çok yakın 1/sonsuz kadar küçük bir ihtimal) deriz.

Ama ne zaman bu olasılık konusu açılsa "olmuşun olasılık hesabı olmaz" diye laf edilir.

Çok saçma olan bu kaçınma cevabı gerçekçi değildir.

Buraya bir şeyler yazmışsın.

Bu yazdıkların tam olarak neyin hesabı?

Evrenin oluşumu? Yaşamın oluşumu? İnsanın oluşumu? neyin hesabı bu?

Sitelerde Paylaş

Olmusun olasilik hesabi yapilmaz derken, senin bahsettigin manada soylenmiyor o.

Soyle bir ornek vereyim. Bir paket kibrit copu al ve masaya at.Kibrit copleri altalta , ustuste bir yumak halinde yigilir. Simdi yigilmanin o sekilde olma olasiligi 100 milyarda bir. Bir daha hayatin boyunca sabahtan aksama masaya degil sen senden sonra gelen 1000 kusak masaya kibrit copu atsaniz, o kibrit copleri ayni sekilde siralanmayacak.

Ilk duruma donelim, masada bulunan kibrit coplerinin o sekilde siralanmasi 100 milyarda bir olasilik demistik. Simdi burada bir mucize mi oldu? Imkansiz bir olasilik mi gerceklesti. 100 milyarda 1 olma ihtimali olan bir siralama gerceklesti diye senin peygamber olduguna mi inanalim?

Demek istenen bu, attin ve bu sekilde bir yigilma oldu. Vay efendim ben peygamberim, ben soyle ermis bir adamim, yuzmilyarda bir olasilikla olusabilecek bir kibrit dizilimini gerceklestirdim diye cikarsan, sana olmusun olasiligi hesaplanmaz diyebilirler, demiyede bilirler artik cevrendekilerin ne kadar musluman oldugu ile alakali.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...